Jak a kdy dát miminku propíchnout uši?
Přestože je na první pohled odpověď na tuto otázku poměrně jednoduchá, názory odborníků se liší. Rozdělují se na dva tábory, nejen co se týče způsobu propíchnutí, ale také vhodného časového období. Abyste pro svoji princeznu vybrali tu nejlepší možnost, přečtěte si výhody i nevýhody každého z nich.
Propíchnout jehlou nebo nastřelit?
Propichování uší miminek se považuje za zaběhlou tradici známou zejména z porodnic. Na výběr máte ze dvou možností: propíchnutí jehlou a nastřelení speciální pistolí. Od první možnosti, tedy propíchnutí lalůčku jehlou, se částečně ustupuje a více vyhledávané je spíše nastřelování. Oba způsoby však mají své výhody i nevýhody.
Kdy propíchnout uši miminku?
První možností je propichování uší již v porodnici, těsně po narození nebo v období šestinedělí. Výhodou je rychlejší hojení, jelikož novorozenec ještě není až tak aktivní. Bude je brát za svou přirozenou součást, čímž se vyhne opakovanému zanícení a následnému hnisání uší.
Na druhé straně, někteří odborníci se přiklánějí spíše k možnosti propichování po prvním očkování hexavakcínou, ve které je zahrnut i tetanus. Doporučují, aby rodiče s propichováním počkali také z důvodu, že ušní lalůček je více vyvinut a nastřelení náušnice bude jednodušší. Nevýhodou je časté tahání náušnic z ucha ven, jelikož je to pro dítě něco nového, a není na to zvyklé od narození. Z toho může vyplynout hnisání či dokonce v některých případech natržení dírky a tím i delší hojení.
Nejvhodnější období pro nastřelování náušnic
Kromě věku dítěte je třeba zvážit i momentální období a další okolnosti. V následujících řádcích se dočtete doporučení, kdy je lepší termín přesunout.
- Dítě by mělo být zdravé. Menší rýma není překážkou, ale při horečce, silném kašli a jiných nemocech, při kterých je dítě oslabeno a unaveno, je vhodnější termín odložit na později.
- Odklad je vhodný i v případě kožních problémů (ekzémy) a úrazů (strupy, poranění) v místě nastřelení a jeho okolí.
- Zohledněte také vaše plánované aktivity na nejbližší dny. Pokud vás čeká odjezd na dovolenou nebo významná rodinná událost, jako je svatba apod., na nastřelování se objednejte v dostatečném předstihu, nebo termín přesuňte na později.
- Plavecký kurz kojenců a batolat je vhodnější nejprve ukončit, nebo ponechat odstup od návštěvy bazénů alespoň týden.
- A v neposlední řadě – zhodnoťte i aktuální stav miminka. Pokud má náročnější období, je neklidné a plačtivé z důvodu prořezávajících se zoubků, trápí ho separační úzkost, koliky nebo jiné potíže, náušničky určitě pár dní počkají.
Z jakého materiálu by měly být první náušničky?
Nejlepší volbou pro novorozence jsou náušnice ze žlutého zlata, ve kterém se nenacházejí příměsi, jako například nikl obsažený v bílé verzi zlata. První náušnice by měly být alespoň ze 14 karátového zlata, aby se zabránilo možné alergii na kov. Náušnice před aplikací namočte na 24 hodin do alkoholu, aby se minimalizoval výskyt mikrovů a případná infekce.
Do nastřelovacích pistolí se používají především náušnice z chirurgické oceli, která je antialergická. Po uplynutí hojení, které trvá přibližně 4-6 týdnů, můžete náušnice vyměnit za vlastní. Nové náušničky je vhodné sterilizovat, nebo alespoň převařit ve vodě (postupy u jednotlivých materiálů si ověřte u výrobce, aby nedošlo ke znehodnocení). Vyhněte se levným napodobeninám a bižuterii, které mohou způsobit alergické reakce nebo hnisání dírek.
Vhodný typ zapínání dětských náušnic
U menších holčiček je nejvhodnější výběr náušnic se zapínáním zepředu, tzv. brizury, které jim vydrží od narození až do věku 6 let. Jedná se o zapínání, kdy se malý háček provleče dírkou zezadu a zasune se do očka na přední části náušnice. Tento druh zapínání je bezpečný, pevný a tvar náušnice poskytuje dostatečný prostor pro růst lalůčků.
Ideální tvar prvních náušnic
Pokud vybíráte náušnice pro novorozence, případně batole, vybírejte motivy bez ostrých hran, které by mohli u bočním ležení jemnou pokožku poškrábat. Ze zkušeností našich maminek víme, že není nic příjemného ani neustále zachytávání se ostřejších částí do oblečení. I proto jsou oblíbenými motivy čtyřlístky pro štěstí, květinky nebo srdíčka.
Kdo propichuje uši?
Propíchnutí nikdy nezkoušejte sami doma. Aby byl tento úkon dostatečně hygienický a bezbolestný, je třeba, aby jej provedl odborník. Nenechávejte to na kamarádce či mámě, můžete si způsobit zdravotní komplikace. Radši se svěřte do rukou odborníků – lékařů, nebo zdravotních sester. Máte tak jistotu, že se jedná o vysoce sterilní prostředí a vyškolené zdravotníky s dostatečnou praxí.
- Propíchnutí v porodnici - kdysi se propichovaly uši novorozencům v každé porodnici, ale dnes to už není úplnou samozřejmostí a dostupnost tohoto úkonu závisí na konkrétních nemocnicích. Ouška se propichují v prvních dnech, dříve než jsou děti propuštěny domů. Někteří odborníci se však přiklánějí k názoru, že pro miminka je bezpečnější propíchnutí uší až po prvním očkování ve 3. měsíci.
- Propíchnutí u pediatra - v některých pediatrických ambulancích nabízejí lékaři i tento úkon, který bývá zpoplatněn. Neprovádí jej automaticky každý pediatr, proto je třeba se předem informovat.
- Propíchnutí u dermatologa - Kromě pediatrů můžete narazit i na možnost propíchnutí uší v dermatologické ambulanci. I zde je úkon zpoplatněn a převládá nastřelování pistolí.
- Propíchnutí na soukromých klinikách - tato možnost se využívá nejvíce ze všech. Na soukromé klinice se náušnice nastřelují pomocí moderních přístrojů - nastřelovacími pistolemi. Ceny za tento úkon se pohybují v rozmezí 600 až 1 300 Kč.
- Piercingová a tetovací studia - při jejich výběru dbejte zejména na čistotu prostředí. Nebojte se předem zeptat, jak bude samotné napichování probíhat. V seriózních zařízeních nebudou mít problém vám ukázat celý proces krok po kroku a zodpovědět vaše dotazy. S malými miminky však doporučujeme využít spíše medicínského prostředí. Tato studia jsou určena hlavně pro dospělé.
Jak probíhá propíchnutí uší v porodnici?
Mnozí rodiče se rozhodnou pro propichování oušek již v porodnici. Jako výhodu lze zmínit to, že novorozenec si tento úkon nebude pamatovat a odpadá i strach, který doprovází starší děti, které si již uvědomují dění kolem.
Bližší informace k průběhu nám poskytla MUDr. Denisa Jaššová z novorozeneckého oddělení v Piešťanech:
“U nás v porodnici to probíhá následovně: 24 hodin před plánovaným propíchnutím si maminka donese náušnice, otevře je a dá je do zkumavky s lékárenským lihem - proces sterilizace. Když jdeme ouška propíchnout, bereme si novorozence na vyšetřovnu (my to děláme bez přítomnosti rodiče). Připravíme si nástroje (sterilní jehly, pinzeta, dezinfekce, tampony). Sestřička podrží dítě na jednom boku a po dezinfekci kůže dochází k propíchnutí ouška jehlou. Následně pinzetou vyjmeme ze zkumavky náušnici, na jehlu přiložíme konec otevřené náušničky a provlečeme dírkou spolu s vyjmutím jehly ven. Náušničku zavřeme. Někdy ouško nekrvácí vůbec, někdy trošku. Dítě se při propíchnutí rozpláče, ale je to několika-sekundová záležitost. Pro druhou stranu je proces stejný, ale použijeme samozřejmě novou jehlu. Dítěti dáme na ouško mastičku s tamponkem a zavážeme na něj čepičku se šňůrkami.”
Jak probíhá nastřelování náušnic?
Nastřelování náušnic se provádí pistolí, která splňuje požadované hygienické a sterilizační požadavky a zároveň se s ní snadno manipuluje. Jak přesně probíhá celý proces? Přečtěte si podrobný postup a budete připraveni, bez stresu a obav.
- Nastřelování probíhá ve vaší přítomnosti (v ambulanci bývá jeden nebo oba rodiče).
- Holčičku si položíte na kolena a lékař vydezinfikuje ušní lalůčky. Tento úkon je samozřejmě bezbolestný.
- Následně se speciálním fixem označí místo aplikace - nakreslí se malá tečka na ušní lalůček. Rodič může spolu s lékařem zkontrolovat, zda jsou dírky vhodně a stejně vyznačeny.
- Pomocí pistole (malý ruční přístroj) se nastřelí první náušnice, a pokud je to možné, hned se nastřelí i druhá. Dítě se nijak nezavazuje, stačí přidržet hlavičku, aby se náhodou nepohnulo, případně přidržet ruce.
- Děti se většinou rozpláčou, hlavně kvůli zmiňovanému držení, nebo je vyleká nečekaný zvuk pistole. Pláč většinou skončí během 1-2 minut.
- Poslechnete si krátké poučení o další péči a odcházíte domů.
Celý proces od příchodu až po závěrečné informace o péči o ouško trvá přibližně 15 minut. Možná vás to překvapí, ale drtivá většina dětí odchází zcela bez pláče.
Jak na to připravit dítě?
I když se jedná o rychlý a poměrně banální úkon, může vyvolat jisté obavy. Přečtěte si pár tipů, které vám pomohou připravit se lépe:
- Děti umí vycítit náš strach a i když se navenek usmíváme, naše obavy vnímají. Pokud jste předem ve stresu, který neumíte ovládnout, zkuste tuto návštěvu přenechat raději na otce nebo jinou blízkou osobu, která má menší obavy a dítě je na ni zvyklé.
- Starším dětem obvykle pomáhá, když vědí, co se bude dít. Pokud má otázky, klidně, pravdivě a přiměřeně věku mu o jednotlivých úkonech řekněte.
- Pokud je dítě klidné, nepoužívejte fráze jako „neboj se“ a „nebude to bolet“. Většinou to působí přesně naopak a dítě se začne bát bolesti právě kvůli tomuto upozornění. Nepoužívejte ani „ta holčička před tebou vůbec neplakala“. Každé dítě je jiné, některé mohou být citlivější a není žádnou ostudou, pokud se vyskytnou i slzičky. Buďte oporou.
- Pokud má dítě oblíbenou hračku, vezměte ji s sebou na rozptýlení, přitulení, nebo jako pomůcku ke zklidnění po propíchnutí.
- Jakmile bude „po“, zkuste dítě utišit, připomenout slíbenou odměnu a hlavně velmi pochválit jak perfektně to zvládlo. Ujistěte ho, že už je konec a nic víc se mu dít nebude.
- U starších dětí, které se již rozhodují samy, počkejte, až si budou náušnice žádat. Pokud se na to necítí, nepřesvědčujte je a netlačte na ně ve smyslu "budeš to mít za sebou". Dopřejte jim čas a přijde období, kdy se odhodlají i bez nátlaku.
I když možná máte obavy, klíčové je zůstat klidní, dítě citlivě informovat o postupu a nezapomenout na pochvalu. S trpělivostí a laskavostí to zvládnete bez problémů a toto malé dobrodružství se rychle změní v milou vzpomínku.
Jak dlouho trvá hojení?
Doba léčení se uvádí v rozpětí 4-6 týdnů. Během těchto týdnů není nutná žádná speciální péče. Stačí dodržovat základní hygienická opatření - udržovat dírku a okolí čisté a suché, obzvláště při propíchnutí jehlou.
Péče o propíchnuté ucho
Nastřelené ouško se zpravidla hojí velmi dobře a většina dětí nemá žádné zdravotní problémy. Nicméně, vždy dodržujte hygienická doporučení a v případě, že se objeví jakýkoli problém, navštivte pediatra.
Sprchování je samozřejmě povoleno, ale alespoň dva dny po aplikaci se vyhýbejte mytí vlasů a šamponům. Zvýšenou pozornost věnujte i případným lakům na vlasy nebo jiným přípravkům jako jsou krémy nebo parfémy, aby se nedostaly do kontaktu s ušní dírkou. Také je třeba vyhýbat se bazénům, koupalištím a celkově delšímu pobytu ve vodě. Většina rodičů proto vybírá spíše období mimo léto.
Protáčení náušnic je také často diskutovaným tématem. Někteří doporučují alespoň párkrát do týdne náušnicí pootočit, aby nepřirostla k oušku. Kolem nově propíchnutého místa se mohou vytvářet drobné zaschlé stroupky, které se pootočením eliminují. Jiní pokládají otáčení náušnic za zbytečné, jelikož jsou náušnice vyráběny z bioinertních materiálů, které nepřilnou ke tkáním a po čase se začnou otáčet i bez vašeho zásahu.
Čemu se vyhnout?
- Natírání dírky antibiotickou mastí - někteří rodiče mají ve zvyku „pro jistotu“ aplikovat různé mastičky a krémy, které obsahují antibiotika. Tento způsob se nedoporučuje také kvůli tomu, že zbytečnou aplikací si můžeme zvyšovat rezistenci vůči antibiotikům, a když je skutečně budeme potřebovat, jejich účinek bude nižší. Jakákoli antibiotika, i ta ve formě krému, používáme pouze po indikaci lékařem. Pokud je okolí dírky suché, můžete kolem místa vpichu nanést krém s panthenolem nebo klasickou vazelínou.
- Alkohol a líh - jako prevence se nedoporučuje, mohl by způsobit vysušení, podráždění pokožky a vznik ragád (prasklinek). Takto narušená pokožka je právě naopak náchylnější k průniku infekcí, kterým se snažíme vyhnout. K čištění ouška můžete použít dezinfekci na přírodní bázi, například s heřmánkem nebo arnikou.
Zánět ušních dírek
Dírka je po propíchnutí v přesné velikosti náušnice. Nevzniká žádný volný prostor a zánět se vyskytuje jen ojediněle. Počátečním příznakem zánětu je zarudnutí lalůčku a okolí dírky. Zarudnutí v okolí vpichu není hned důvodem k návštěvě lékaře, může jít o běžnou reakci, ale pokud se později objeví hnis, může jít o zánět ucha a je třeba navštívit pediatra. Může vám předepsat antibiotickou mast nebo doporučit jinou vhodnou léčbu.
Samostatnou kapitolou jsou různé babské rady, které naleznete napříč celým internetem, v neodborných článcích a na diskusních portálech. Nespoléhejte se na anonymní rady, které kolují mezi maminkami. I když je většina z nich myšlena dobře, nedokážou odhadnout stav vašeho miminka, ouško nikdy neviděly a hlavně nemají odborné vzdělání, aby uměly doporučit vhodnou léčbu. Nedělejte ani ukvapené závěry, náušnice nemusíte ihned vytahovat, ani polévat ouško lihem. Navštivte svého pediatra, který vám poradí nejlépe.
Místo propíchnutí a akupresurní body
Kromě způsobu aplikace může být diskutabilní i místo propíchnutí. Dírka by měla být umístěna přibližně 0,5 cm od spodního konce lalůčku. U novorozenců je tato vzdálenost menší, protože mají ouško ještě velmi malé. Náušnice se vždy umisťují do ušních lalůčků, ne do chrupavky, jak se někteří mylně domnívají.
Často zmiňovaným tématem jsou i akupresurní body. Podle čínské medicíny se v uchu nacházejí místa, jejichž narušení propíchnutím může způsobit zdravotní problémy. Spojují se hlavně se zrakem, z duševních stavů je to úzkost a podrážděnost. Názory odborníků na toto téma se však rozcházejí a natrefíte na tři různé interpretace:
- v ušním lalůčku nejsou žádné akupresurní body a propíchnutí v tomto smyslu nezpůsobí žádné komplikace,
- v ušním lalůčku jsou akupresurní body, ale pravděpodobnost, že jehla zasáhne právě tato místa, je téměř nulová,
- v ušním lalůčku jsou akupresurní body a nastřelování uší miminka se proto nedoporučuje.
Názory na toto téma se liší také z důvodu nedostatečných vědeckých studií v oblasti čínské medicíny a zároveň je téměř nemožné zjistit, zda je vaše zhoršení zraku způsobeno tím, že vám jako miminku propíchli ucho. Na objasnění tohoto tématu se neshodla vědecká obec a odpověď se hledá jen velmi těžko.
26.07.2024