Pomůžeme Vám vybrat náramek

Pokud hledáte náramek na každodenní nošení, délka by měla být adekvátní Vašemu zápěstí, aby Vám zbytečně neklouzal dolů. Měl by ho pěkně obepnout, ale ne zase příliš na těsno, ale tak, aby se mu snadno neprocházelo přes zápěstí. Nezapomeňte, že náramek si můžete nechat v iZlatě kdykoliv zkrátit přesně podle Vaší délky.

Pokud se chystáte na večerní slavnost a svou róbu byste rády doplnily o náramek, který bude na Vaší ruce dominovat, pak vsaďte na diamantové náramky.

Pokud je navíc zkombinujete s některým z drahokamů, soutěž o královnu večera již nemusí vyhlašovat :)

 

Velmi vhodný je však také obručový náramek, u kterého vyniknou i Vaše letní outfity.

 

Abychom nezapomněli na pány, i pro ně neustále rozšiřujeme naši nabídku zlatých náramků.

Stále populárnější kaučuk dominuje v naší nabídce také. Samostatně podtrhne Vaši eleganci, ale můžete ho nosit také v kombinaci s hodinkami. Přichystali jsme ho pro Vás v zlatém nebo   provedení, pánské, ale i dámské modely.

Chcete-li náramek koupit jako dárek, udělejte ho výjimečný tím, že na něj dáte gravírovat vlastní text. Kromě velkého výběru dětských náramků je na gravírování populární také kolekce Celebrity.

Rádi Vás upozorníme na exkluzivní kolekci náramků Palmyra a kolekci Be Happy.

 


Zapínání náramků

Náramky patří k velmi oblíbenému druhu šperků, přičemž při jejich výběru se většina z nás soustředí zejména na design, materiál, kvalitu a cenu. Důležitou součástí těchto šperků je však i jejich zapínání, tedy mechanismus, který umožňuje snadné nasazení a sundání náramku, aniž by došlo k poškození šperku, šatů nebo pokožky. Zapínání je mnohdy klíčovým designovým prvkem náramku, v jiných případech je co nejméně nápadné a jedná se zejména o jeho praktičnost.

Druhů zapínání existuje mnoho, těm nejpoužívanějším a nejzajímavějším se pověnujeme v následujících řádcích.

 

Karabinka (Lobster clasp)

Karabinku mnozí důvěrně známe, protože patří k nejrozšířenějším způsobům zapínání. Zapínání využívá pohyblivou páčku, pomocí které karabinku otevřeme a bezpečně v ní uzavřeme očko náramku. Karabinka může být pevně spojena s částí šperku nebo se nachází na otočném mechanismu, což je výhodné zejména u náramků, které se velmi hýbou, protože tak nedochází k protáčení celého náramku.
Patří k nejbezpečnějším druhům zapínání, neboť k samovolnému otevření karabinky a vyklouznutí očka náramku, dochází jen velmi zřídka.

Jak vybrat náramek

Pružinkový kroužek (Spring ring)

Další z velmi často používaných spon, spona s pružinovým kroužkem, obsahuje kruh, který funguje prostřednictvím pružinového mechanismu. Princip je stejný jako u karabinky, když zatáhnete za malou páčku, objeví se malý otvor, který vám umožní prostrčit konec náramku. Stejně jako karabinka, i tato spona je samozavírací.
Malé spony s pružinovými kroužky se hodí hlavně pro lehké řetízky. I když jsou zcela bezpečné, jejich nasazení může být otravné, zvláště pokud je kroužek příliš malý.

Jak vybrat náramek


Háčkové zapínání (Hook clasp)

Zapínání na háček je jedním z nejstarších, jaké se používaly, jelikož háčková spona má velmi jednoduchý design a nebyla náročná na výrobu. Spona je ve tvaru písmene „S“, která je na jednom konci otevřená a na druhém konci šperku se zavěsí na kroužek. Pokud je kroužků na náramku více, lze i jednoduše upravit délku náramku.
Háčkové spony jsou velmi pevné a lze je použít ve většině typů šperků. I když nevypadají moc sofistikovaně, patří k těm bezpečnějším a slouží svému účelu.
 

Zapínání na rybářský háček (Fishook clasp)

Spony s takzvanými rybářskými háčky jsou již méně běžné než předchozí typy. Jsou docela elegantní a často bývají důležitou součástí moderního designu, obsahují drahokamy, diamanty nebo jiné dekorativní prvky. Přestože toto zapínání může působit komplikovaněji, jde v podstatě o kovový háček nacházející se na jedné straně náramku, který zapadá do druhé části, většinou oválného tvaru, na druhém konci náramku. Právě tato oválná část bývá mnohdy krásně zdobená. Háček, který jde dovnitř, má tvar háčku na ryby, z čehož byl odvozen i název tohoto zapínání.
Tento typ spony je ideální pro lehké náhrdelníky a náramky. Jelikož jejich nasazení jednou rukou může být obtížnější, většina lidí je upřednostňuje na náhrdelnících.

Kuličkové zapínání / Korálkové zapínání (Ball clasp / Bead clasp)

Korálkové nebo kuličkové spony jsou kulatého, kuličkového designu, často s ouškem nebo bajonetovým uzávěrem. Tyto kuličky bývají zdobené a umí krásně splynout se zbytkem šperku, což je jejich hlavní devizou.
Všeobecně se používají pro perlové náramky nebo náramky, které obsahují korálky.
 

Perloví náramek


Krabicové zapínání (Box clasp)

Krabicová spona funguje tak, že do rámu ve tvaru krabičky se vloží malý háček nebo ouško, přičemž otvor se zakryje sklopným víčkem. Krabicové spony jsou elegantní a stylové a hladce se integrují do designu.
Běžně se používají ve špercích, jako jsou diamantové tenisové náramky. I když jsou relativně pevné, nejsou vhodné pro těžké šperky.
Mezi nevýhody krabicového zapínání patří, že se může zaseknout a pokus o jeho otevření může způsobit poškození spony. Malé sklopné víko se také může snadno zlomit.

Jak vybrat náramek


Barelové zapínání (Barrel clasp)

Toto zapínání má drobný uzávěr ve tvaru válečku tvořený dvěma díly, které se spojují pomocí šroubování, zacvaknutí nebo zaháknutí malým háčkem ukrytým uvnitř. Spona připomíná sud, od čehož je odvozen její název.
Přestože je zapínání velmi bezpečné, vyhledáváno je spíše na náhrdelnících než náramcích, kvůli komplikovanější manipulaci jednou rukou. Hodí se hlavně pro těžší a robustnější typy šperků.

Americké zapínání (Toggle clasp)

Přepínací zapínání, u nás známé také pod názvem americké zapínání, funguje jednoduše – dlouhá, tenká hůlka se vloží do kruhového otvoru vertikálně a poté se otočí tak, aby procházela horizontálně. Zjednodušeně řečeno, hůlka se provleče přes kroužek a stává se tak zámkem náramku, protože přes kroužek se zpět nedostane, pokud není správně otočena.
Přepínací spony patří k velmi stylovému typu zapínání. Jsou ideální pro šperky z drahých kamenů nebo výrazné kousky, kde je spona součástí designu. Jedná se také o velmi bezpečný typ spony a může držet jakýkoli typ šperků. Zapínání přepínací spony dokáže být složité, zvláště pokud to děláte jednou rukou. Když je však hůlka na svém místě, je uzamčení velmi spolehlivé.

Posuvné zapínání (Slide clasp)

Zapínání s tímto názvem se skládá ze dvou kovových tyček, které do sebe zapadají a je třeba je spojit a pootočit, aby bezpečně držely pohromadě.
Zapínání pomocí posuvné spony je sice z kategorie komplikovanějších, ale pro jeho elegantnost se využívá poměrně často. Vyskytuje se hlavně v jemně tlustších, ale současně minimalistických náramcích.

Magnetické zapínání (Magnetic clasp)

Magnetické zapínání je navrženo tak, že oba konce šperku obsahují jednu polovinu zapínání. Když se spojí, tyto dvě části se zaklapnou pomocí silných magnetů. Tento elegantní styl zapínání, jehož spoj je téměř neviditelný, lze snadno integrovat do celkového designu šperku.
Hlavní výhodou magnetických spon je, že je lze velmi snadno zapnout jednou rukou. I když jsou tyto spony obecně velmi bezpečné, mohou se při silném tahu oddělit. V důsledku toho je nejlepší použít tuto sponu na lehké šperky.

Bolo zapínání (Bolo clasp)

Bolo připomíná typické texaské kravaty, které můžete znát z filmů a seriálů americké produkce, jako například Walker, texas ranger. Náramky s Bolo sponami jsou v současnosti velmi žádané a na popularitě získávají i díky celebritám, které je rády nosí.
U tohoto druhu vázání oba konce náramku procházejí přes kladkovou sponu, která umožňuje uživateli přizpůsobit si velikost náramku svému zápěstí nebo kterékoli části ruky, kde ho chce nosit.
Využívají se převážně na špercích s jemnými, tenkými řetízky, a přestože jsou poměrně pevné, právě tyto jemné řetízky jsou náchylné k přetržení.

Přezkové zapínání (Buckle clasp)

Méně rozšířená forma spony je velmi výrazná a málokdo ji přehlédne. Pro svou specifičnost se využívá opravdu zřídka, vypadá totiž jako přezka na běžném opasku. Manipulace s tímto typem vázání proto vyžaduje chytré ruce, ale když je šperk takto zapnutý, samovolné odepnutí je téměř nemožné.

Také máme náramky, které jsou vyrobeny ze šňůrek a lze je uvolnit nebo dotáhnout pomocí speciálních uzlů, které se na nich nacházejí. Takové se používají například na takzvané náramky proti uřknutí, které se těší velké oblibě.

Existují samozřejmě také náramky, které zapínání nepoužívají. Patří k nim zejména obručové náramky, které bývají buď pevné a jejich velikost se nedá přizpůsobit, takové se převlékají přes sevřenou ruku, která je pak uzamkne, nebo mají design neuzavřeného kruhu, který lze mírně roztáhnout, aby bylo jeho nasazování jednodušší. Třetím typem a jakýmsi kompromisem mezi obručovými a zapínacími náramky je uzamykatelný obručový náramek, který se uvolní pomocí zasouvacího zapínání, aby se dal navléct a poté se toto zapínání uvolní, aby náramek z ruky nesklouzl.

Posledním typem jsou náramky, které jsou na gumičce a díky její elasticitě se jednoduše navléknou na ruku. Pro snadné zničení či opotřebování materiálu jako je gumička, se však používají zejména na levnější, bižuterní náramky.

Když v blízké budoucnosti budete vybírat náramek pro sebe nebo své blízké, neváhejte se vrátit po dobrou radu, které zapínání si vybrat, právě na naši stránku.