Diamanty a brilianty


KVALITA

Na světě existují kritéria, které objektivně určují hodnotu a specifikaci diamantu - podle principu 4C:​

Carat (hmotnost), Clarity (čistota), Color (barva), Cut (brus). Na tomto principu se provádí měření, které určuje hodnotu například iu dvou zdánlivě stejných kamenech podobné váhy. Diamond Report je cennik vytvořen s ohledem na podrobnou analýzu trhu s diamanty. iZlato24, jak známo klenotnictví, nabízí diamanty jedině s certifikáty kvality. Tímto způsobem se zajišťuje zákazníkovi, že kámen je autentický a nejlepšího kvality při větších kamenech přikládáme i osvědčení z některých nezávislých mezinárodních gemologických ústavů. Nejvýznamnější jsou tyto: IGI, GIA a HRD, SIGMA nebo DPL​

 

1.C - HMOTNOST

Hmotnost je uvedena v karátech (ct). Jeden karát je 0,2 g. Karat je jednotka, která se dělí na 100 bodů, takže například 20 bodový diamant bude vážit 1,20 karátů, obvykle označovaný jako diamant 0,20ct.

Jméno měrné jednotky pro hmotnosti drahých kamenů má své kořeny ve starověkém řecku, kde se takto nazývala středomořská rostlina keration. Její semena přesto, že byly velmi malé a tvrdé byly také známé tím, že měli téměř stejnou váhu, a byly proto použivané jako závaží.

Největší diamant, který se kdy našel se nazývá "Cullinan". Rough vážil 3106 karátů a byl nařezaný na 105 diamantů. Ve většině případů, diamant broušením ztrácí asi 50% jeho hmotnosti "Cullinan" ztratil během zpracování více než 65%. Největším z něj vybroušeným diamantem je "Star of Africa" s váhou 530 karátů. Ten zdobí britské královské žezlo...

 

 2.C - ČISTOTA

Nedílnou součástí drahých kamenů jsou mikroskopické částečky nazývané také "inkluze".​

Vznikly již při tvorbě kamenů. Mikroskopické zvětšení umožňuje definovat třídu čistoty - čím cennější diamant, tím méně má začlenění. Dokonale čisté diamanty jsou velmi vzácné. Zajímavé pro klienty jsou zejména ty, které mají čistotu v rozmezí SI - malé inkluze (obvykle v kombinaci s barvou H).​

Pokud je čistota označena jako SI, nebo vyšší, "inkluze" obvykle nejsou viditelné pouhým okem.​

Zákazníci, kteří dávají čistotu diamantu na první místo se často rozhodnou pro VS - velmi malé inkluze (často ve spojení s barevně G) nebo vyšší.

 

 

3.C - BARVA

Barva určuje za použití speciální stupnice.

Většina diamantů mají jemnou hnědou nebo nažloutlou barvu. Pravidlem je, že čím bělejší je diamant, tím vyšší je jeho hodnota. Výjimkou mohou být kameny velmi intenzivní barvy.

Určení: fancy barva se používá v souvislosti s kameny, jehož barva je přirozená a není dosaženo díky technologii umělého barvení (pomocí HP / HT). Nejpopulárnější jsou barevné diamanty H - bílá (obvykle v kombinaci s jasností SI). Poměrně často se objevují i barevné diamanty I nebo J - světlo tónovaný bílý. Zákazníci, kteří dávají barvu diamantu na první místo, se často rozhodnou pro barevné kameny G - extra bílá (obvykle v kombinaci s čistotou VS).

 

4.C - BRUS

Diamant se změní na briliant díky briliantového brusu.

Měl by být velmi estetický a poskytnout příznivý optický efekt. Kompletní briliantový brus se skládá z 58 ploch. Na trhu jsou i takové kameny, které zůstanou po Bruse drsné aby na nich zůstalo co největší množství surového diamantu.

Špatný brus způsobuje snížení hodnoty diamantu až o polovinu. Hodnocení broušení je nejtěžší část procesu oceňování kamene ale zároveň i nejdůležitějšímu, protože do značné míry určuje specifické vlastnosti diamantu - jeho záři.

CERTIFIKÁTY

iZlato Česká republika s.r.o. potvrzuje kvalitu jednotlivých drahých kamenů a perel certifikáty iZlato.

Vybrané větší diamanty mají dodatečné certifikáty nejrespektovanějších nezávislých gemmologických institutů ve světě: GIA, HRD, IGI, SIGMA nebo DPL. Vzhledem k dlouhému časovému prostoru při postupech potřebných při analýze kamenů pro udělení certifikátu a také z důvodu nákladů na tyto certifikáty jsou určeny pro kameny ve špercích iZlato24 vyšší hodnoty. Klienti iZlato24 mají u nás záruku, že naše společnost přistupuje s maximální péčí a opatrností v ustanoveních o průkazech našich šperků certifikáty a také v jejich celkovou důvěryhodnost.