Naše tipy na originální svatební tanec

Plánujete svatbu a máte vrásky z prvního svatebního tance? Přečtěte si, jak ho zvládnout levou zadní.


Novomanželé při svatebním tanci

První svatební tanec. Pro někoho noční můra, jiní se ho nemohou dočkat. Bez ohledu na to, zda jste lvem tanečních parketů, nebo víceméně dřevem, existuje několik jednoduchých věcí, které můžete udělat, abyste předvedli zábavný a bezvadný první tanec vašeho svatebního dne. 


Trocha historie

Původ svatebních tanců sahá až do období 16. století. Hosté na svatbách evropských monarchů uctili svého novomanželského krále a královnu tancováním po sále, zatímco královský pár seděl a zdvořile se díval.

Tato tradice byla výsadou převážně aristokratických svateb po několik staletí, ale postupně se začala dostávat i do domů běžných pracujících lidí. Svatby byly většinou organizovány v domě rodičů nevěsty a svatebčané stále více trvali na tom, aby novomanželský pár začal po večeři tanec, ke kterému se pak přidali i ostatní hosté.

Tančily se hlavně tance, které v té době lidé ovládali. Po dlouhá léta, až do druhé poloviny 20. století byste na jiné, než klasické tance nenarazili. Avšak s příchodem rádia a filmu začalo i období, kdy lidé stále více experimentovali. Populární písně Franka Sinatry či Elvise Presleyho v padesátých letech způsobily šílenství a staly se součástí nejedné svatby. 

V dnešní době je již na svatbě možné tancovat opravdu jakýkoli typ tance. Někteří se rozhodnou zůstat u klasiky, jiní upřednostní věci okořenit a zakomponují do choreografie i ty nejmodernější pohyby. Jde ostatně pouze o rozhodnutí manželského páru, co jim nejvíc vyhovuje.

První novomanželský tanec

Kdy začít s přípravou?

V první řadě s přípravou na první tanec neotálejte. Minimálně s výběrem stylu, písně a průzkumem choreografie začněte v dostatečném předstihu, abyste si byli schopni rozvrhnout čas na přípravu samotného tance. Pokud se rozhodnete pro klasický tanec, je možné, že na přípravu budete potřebovat jen pár nácviků. Pokud však chcete komplikovanou choreografii, nebo zkopírovat slavnou filmovou scénu, nenechte přípravy na poslední chvíli.


Jakou choreografii zvolit?

“Slaďák”

nejčastější volba párů, které nemají dostatek času na přípravu na svůj první tanec a potřebují soustředit energii na jiné aspekty svatebního plánování. Jde o klasickou formu tance, kterou znáte ze středoškolského tanečního parketu, tedy jednoduché pohupování se tam a zpět s rukama omotanýma kolem sebe. Hodí se k pomalejším skladbám.

Klasický valčík

klasický valčík je stále častou volbou novomanželů a není se čemu divit. Přestože jde o konzervativnější volbu, klasický tanec působí honosně a vznešeně a je velmi nadčasový. Pohyby vypadají jednoduše, ale jeho správné provedení vyžaduje poctivou přípravu.


Swing

svižný tanec Swing zahrnuje několik sub-žánrů, jako jive, boogie a podobně. Jde o rychlý a energický tanec, k němuž je však vhodné vybírat i oděv, který umožňuje volnější pohyb, neboť jeho součástí jsou i rychlé otočky, výkopy nebo zvedání partnerky. Vhodný je zejména, máte-li rádi vintage styl a vaše svatba se nese v tomto duchu.


Tango

tento vášnivý argentinský tanec ukáže vašim hostům, že ve vás dřímá opravdová šelma. Doporučujeme jej spíše zkušeným tanečníkům, protože k tomu, aby tango vypadalo dobře, potřebujete hodiny tréninku a dávku pořádného sebevědomí na parketu.


Hip-hop

pokud máte rádi tento styl hudby a chcete vaše hosty dobře pobavit, není o čem přemýšlet. Hip-hop je v posledních letech častou volbou mladých párů a mnohdy si umí choreografii sestavit svépomocí. Ve hře je i případný dance-off battle, neboli jakási forma soutěže, kdy ženich a nevěsta závodí, kdo udělá lepší sérii pohybů.


Mash-up

také velmi oblíbená forma tance v poslední době. Jedná se vlastně o volný taneční styl, respektive kombinaci různých stylů. U mash-upu se tančí na výběr krátkých úseků různých skladeb různých stylů. Kombinace jsou opravdu neomezené, a pokud jste dostatečně kreativní, přípravu choreografie zvládnete sami a ohromně se při jejím vymýšlení zabavíte.


Flash-mob

tento trend posledních dvou desetiletí vyžaduje zapojení se ostatních hostů. Flash-mob začíná nenápadně jako tanec pár lidí, kteří jsou naoko pouze účastníky davu, ale postupně se přidávají další a další a tančí na připravenou choreografii. Pro nezapojené svatebčany je flash-mob neočekávaným překvapením. Příprava flash-mobu je však náročnější, neboť vyžaduje pečlivě vymyšlenou choreografii, kterou se musí důkladně naučit větší množství lidí.


Prekvapenie

jistě jste už viděli populární videa svatebních tanců, která začínají jako "nudný" klasický tanec, ale najednou se "zasekne" deska a začne hrát mnohem rychlejší hudba, na kterou svatební pár začne, jakoby improvizovaně, tancovat. K takovým překvapením je vhodná zejména forma mash-upu a taneční pár ukáže plejádu pohybů nacvičených na různé hudební žánry.

 

 

 

 

Samozřejmě existují i mnohé další taneční styly, které při dostatečné přípravě hravě zvládnete, ale také takové, na které budete potřebovat pomoc profesionálů. Rozmyslete si proto, jaký typ tance vám nejvíce imponuje, a zvažte vaše schopnosti, abyste neměli zbytečné stresy, když se rozhodnete pro něco, co by pro vás mohlo být příliš stresující.

Veselý novomanželský tanec

Jak se připravit? 

Bez ohledu na to, jaký styl tance jste si vybrali, doporučujeme domluvit si pár lekcí s profesionály. Pomůžou vám s choreografií, se zvládnutím základních pohybů, s držením těla a hlavně, profesionální lekce vám dodají zdravé sebevědomí, které z vás bude vyzařovat na tanečním parketu a jak pár spolu budete působit mnohem sehraněji. Opět je třeba si dát pozor na čas a chcete-li absolvovat privátní lekce, učiňte tak určitě s dostatečnou rezervou. Instruktoři mohou být také vytíženi, nemít na vás čas a stresem způsobeným vyhledáváním volných termínů se budete chtít vyhnout.

Pokud patříte k šikovnějším, nebo vám soukromé hodiny z jakéhokoli důvodu nevyhovují, na internetu naleznete nemalé množství instruktážních videí, které vám s přípravou na váš tanec mohou pomoci. Neváhejte oslovit vaše přátele, aby vás při některých cvičeních doprovázeli a mohli vám dát důležitou zpětnou vazbu.

Myslete na obuv..

Výběr vhodné obuvi není radno podcenit. Během tance se vyvarujte příliš vysokým podpatkům a také botám, které mohou na parketu klouzat. Obuv, ve které budete tancovat, nemusí být tatáž, jakou budete mít obutou během zbytku večera. Hlavní je, abyste se v ní uměli pohodlně hýbat a abyste na parketu neutrpěli žádné zranění. Pokud je to možné, domluvte se s provozovateli prostor, ve kterých se bude hostina odehrávat, a vyzkoušejte, jak se chovají vaše boty na konkrétním parketu ještě před svatbou.

..i na oděv

Stejně jako s obuví, je třeba si uvědomit, že tančit v teplácích v tělocvičně není totéž jako ve svatebním oděvu před očima zvědavých hostů. Pokud máte šaty na míru, konzultujte se svým krejčím, jak by se šaty daly upravit, aby to příliš nezasáhlo do jejich designu, ale aby byly i vhodné na tanec. Pokud jsou nevěstiny šaty nebo ženichův oblek nevhodné pro tanec, není žádnou ostudou obléct si jiný, speciálně vybraný kostým. 

Ženich točící nevěstu ve vzduchu během svatebního tance

Věnujte čas nácviku

Příprava na svatbu je velmi vyčerpávající a zabere vám hromadu času, proto myslet si, že budete mít desítky hodin na nacvičování tance s vaším partnerem, je přinejmenším naivní. Snažte se však využít co nejvíce možností, kdy nácvik bude možný k tomu, abyste kvalitně procvičili vaše pohyby. Poslední generálka pár dní před svatbou je přímo povinností.


Jak překonat stres z tance?

Již zmiňovaná poctivá příprava vám nejlépe pomůže překonat případnou nervozitu z prvního tance. Pokud jste si vybrali náročnou choreografii, pokuste se ji přizpůsobit s vaším instruktorem tak, abyste se v ní cítili sebejistěji. Důležité je uvědomit si, že první tanec je zejména pro vás, teprve potom pro vaše hosty. Měli byste se při něm cítit co nejkrásněji, nejpohodlněji a nejzamilovaněji. Pokud tam budou tyto faktory, případné zkažené kroky, nebo pohyby zůstanou zapomenuty. 

Líbající se nevěsta a ženich během svatebního tance

Kdy se tančí?

Obvykle se první tanec děje na začátku vaší večerní recepce, ale jako všechno během svatebního dne, který by měl být hlavně o vás, naplánujte ho podle sebe, kdy se vám to bude nejvíc hodit.

Svatební tanec ve většině případů odstartuje párty, jelikož po něm, nebo ještě během něj, se k vám na parket přidají i ostatní svatebčané a zábava může začít. Nevidíme však nic špatného na tom, když se rozhodnete mít to z krku co nejdříve a svou choreografii předvedete ještě před večeří.

Nezapomeňte se však dohodnout s vaším DJem, svědkem nebo moderátorem, aby tanec ve správný čas vyhlásil.


Svatební píseň

Doporučujeme si píseň nevybírat podle aktuálních trendů. Na tanec na populární písně budete mít celý večer. Vybraná svatební píseň by měla být něčím výjimečným, co vás s polovičkou spojuje. Pokud oba opravdu milujete nějakou píseň nebo konkrétního interpreta, ale myslíte si, že to nemusí být „vhodné pro svatbu“, zkuste najít akustickou verzi, nebo cover-verzi, která se bude dokonale hodit k atmosféře vašeho večera.

V případě, že se skladba, kterou jste si vybrali, spojuje s nějakým romantickým příběhem z vašeho vztahu, neváhejte jí udělat intro. Hosté se o vás dozví něco nového a může to přidat na hloubce vašeho tance.

Píseň nemusí být pomalá a konzervativní, ideální je, aby reflektovala vaše osobnosti, energii a váš vztah. Nakonec, svatební tanec nebude nikdy tak dobrý, jako když se při něm budete cítit uvolněně a naplno si tak budete moci užít tento jedinečný okamžik. 

Chcete-li být opravdu originální, můžete si dát složit i vlastní skladbu, na kterou budete tancovat. Pokud se tak rozhodnete, budete ovšem pravděpodobně potřebovat začít s přípravou ještě dříve. 

První tanec novomanželů

Nepřežeňte to s délkou

Vaše svatba je oslavou vaší lásky, ale 5 minut trvající tanec, ať je jakkoli dobře nacvičený, může působit na vaše hosty nudně. Pokud chcete, aby se vaši hosté bavili a aby se oslava pořádně rozproudila, 2-3 minuty vám budou bohatě stačit. Promluvte si předem se svým DJem, hudebníkem nebo kýmkoli, kdo má na starosti hudbu a rozhodněte se pro bod ve skladbě, kde lze učinit oznámení a požádat hosty, aby se k vám připojili na parketu. Když bude taneční parket plný bavících se svatebčanů, můžete se plně oddat improvizaci.

Věříme, že díky těmto řádkům máte trochu lepší představu, jak se na váš velký den připravit a že jsme vám pomohli trochu zmírnit stres z příprav. Držíme vám palce, aby váš tanec vyšel podle vašich představ a abyste si vy, i vaši hosté tyto jedinečné chvíle pořádně užili, a ještě léta na ně vzpomínali.