Inspirace a tipy, jak si vybrat svatební kytici

Svatební kytice není jen něco, čím se zaměstnají ruky nevěsty při procházení uličkou. Je to doplněk, ústřední bod vašeho svatebního designu. Takže pokud jste budoucí nevěsta, rozhodování o tom, jakou kytici budete mít v rukou, je skutečně dost důležité.


Růžovo-červená svatební kytice

Kde se vzala svatební kytice?

Květinové aranžmá pro nevěstu je pravděpodobně druhou nejdůležitější částí jejího oblečení, v pořadí hned za svatebními šaty. Proč však nevěsty nosí květiny?

Praxe svatebních kytic se datuje do starověku. Staří Řekové a Římané, dokonce i Egypťané, nosili voňavé bylinky a koření, aby zahnali smůlu během svateb. Květiny symbolizovaly nový začátek a přinesly naději na plodnost, štěstí a věrnost. Až ve viktoriánské době se však zrodila svatební kytice, jak ji známe dnes. Zatímco květinová symbolika byla tehdy mimořádně populární a nevěsty dokázaly komunikovat své romantické nálady prostřednictvím svých konkrétních květinových kreací, tato praxe se trochu vytratila a moderní páry si vybírají své květiny více na základě krásy a barvy.

Dalším velmi prozaickým důvodem, proč nevěsty původně začaly nosit kytice už před staletími, byla vůně květů, která překrývala jejich tělesný pach. To však dnes už opravdu není důvod, podle kterého si dnešní nevěsty vybírají kytici, takže jejím hlavním účelem je v první řadě být krásným doplňkem.

 

Bílá kulatá svatební kytice 


Jaké květiny si vybrat?

Výběr druhů květin spočívá ve třech věcech: osobní preference, barevné téma vaší svatby a roční období, ve kterém se svatba koná.

Neexistují žádné „nesprávné“ styly kytic. Ať už jsou to tradiční, umělé či živé, malé nebo velké, naší radou je zvolit si takovou, aby se nevěsta cítila pohodlně a takovou, která charakterizuje pár. Pokud jde o velikost kytice, měla by být proporcionální k celkovému vzezření nevěsty.

Barevná rustikální svatební kytice


 Měla by kytice doplňovat moje svatební šaty?

Konečný design kytice má mnoho společného s designem šatů. Elegantní róba s čistou podšívkou možná vyžaduje minimalističtější kytici, aby nepřebila šaty. Naopak větší společenské šaty by mohly zvládnout větší a propracovanější kytici.

Větší svatební kytice s eukalyptem

Při výběru svatební kytice berte v úvahu:

 • termín svatby (roční období),
 • typ postavy nevěsty,
 • styl svatby,
 • vaše vlastní preference květin a barev.

V dnešní době sice seženete téměř jakékoliv květiny během celého roku, pokud si ale vyberete sezónní květiny, potěší vás jejich nižší cena a také širší škála výběru jednotlivých druhů. Pokud však nenajdete mezi sezónními květinami ty své, vsaďte na ty, které seženete bez problémů celoročně.

Nevěsta se svatební kyticí z pivoněk a růží


 

Co si vybrat podle ročního období?

 

Jarní svatba

Pro svatbu na jaře doporučujeme vybírat ze svěžích jarních květin v pastelových i výraznějších barvách. Nabízejí se oblíbené tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy, kosatce nebo frézie. Romanticky vypadá i kytice voňavého šeříku nebo sedmikrásky a konvalinky.

Jarní svatební kytice z frézií

 

 

 

Letní svatba

Letní svatby si žádají pestrobarevné kombinace. Je to sezóna slunečnic, hortenzií, jiřin, ale i lučních květů. Kopretiny, heřmánek, gladioly, chrpy a různé druhy zvonků v kombinaci s obilnými klasy jsou jako stvořené pro romantické duše nebo rustikální druh svateb.

Letní svatební kytice ze slunečnic

 

 

 

Podzimní svatba

Na podzimní svatbu se nebojte zkombinovat květiny s plody. Perfektně vypadají například makovice, žaludy nebo šípky. Z květin se nabízejí například chryzantémy, hledíky a mečíky, které pěkně doplní potřebné břečťanové větvičky nebo dekorace z máty a eukalyptu.

Podzimní barevná svatební kytice 

 

 

Zimní svatba

Zimní náladu zvýrazní buď decentní bílé květy, květy v jemných pastelových barvách nebo naopak kontrastní červené tóny. Nádherně se budou vyjímat exotické kaly, orchideje nebo lilie a samozřejmě oblíbené růže.

Zimní svatební kytice v bílé barvě

 


Jaké květiny se hodí do svatební kytice?

Je to v první řadě o vašem vkusu a preferencích, my nabízíme 10 tipů podle nejoblíbenějších květin pro svatební kytice. 

 

1. Růže

Růže jsou odjakživa považovány za symbol krásy a lásky, květiny mnoha pohádek. Růže, která je ve světě svateb hvězdou, zdaleka není nudná, zejména pokud jde o barvu – růže jsou k dispozici v nejrůznějších odstínech i dvoubarevných odrůdách. Komerčně se pěstuje více než 3 000 odrůd růží a mnohé se dají sehnat celoročně a jsou překvapivě cenově dostupné. A přestože jsou růže spojeny s luxusní vůní, ne každá růže je převoněná. Pro svatební kytici jsou nejoblíbenější tři hlavní druhy růží: hybridní čajové růže (klasické, rovnoměrně tvarované, které běžně najdete v každém květinářství), růže s pěti až deseti malými hlavami na každém stonku a růže pěstované v zahradě.

 

Svatební kytice z růží

 

2. Tulipán

I když jsou tulipány nejčastěji spojovány s Nizozemskem, tato květina je ve skutečnosti původem z Persie. Pěstuje se v široké škále odstínů včetně bílé a krémové, pastelových (růžová, žlutá a broskvová) a zářivých odstínů (purpurová, červená, oranžová a fialová). Nejčastější tulipány, které jsou k dispozici po většinu roku, jsou velmi dostupné, ačkoli vzácné odrůdy mohou být drahé. Univerzální tulipán může vylepšit elegantní svatební prostředí i neformálnější prostředí a na svatbě bude fungovat téměř v každém detailu – od kytic a kytiček až po aranžmá. Běžně se používají tři hlavní odrůdy: holandské tulipány (nejčastěji a běžně v nabídce květinářství), francouzské tulipány (drahé a elegantní, s mimořádně dlouhými stonky a velkými zúženými květy) a papagájovité tulipány (vyznačují se nařasenými, pruhovanými lístky v intenzivní barvě).

Svatební kytice z bílých tulipánů

 

3. Kala

Tento elegantní květ ve tvaru trumpety pochází z Afriky a symbolizuje v jazyce květin „nádhernou krásu“. Výrazná forma kaly byla často zobrazována v secesních dílech a dílech ve stylu art deco. Běžně jsou k dispozici dva typy: odrůda s velkou hlavou a s dlouhým, hladkým stonkem vhodná pro vysoké aranžmá nebo kytice v prezentačním stylu a miniaturní verze ideální pro malé aranžmá a boutonnieres (květiny do knoflíkové dírky). Odstín krémové slonovinové kosti je nejoblíbenější barvou, ale kaly mají také žlutou, oranžovou, fialovou, růžovou a tmavě fialovou barvu (úžasná volba pro svatební kytici s mírně ostřejším nebo chladnějším počasím).

Svatební kytice z bílé kaly

 

4. Konvalinka

S malými zvonkovitými kvítky visícími na tenkém stonku se konvalince někdy říká „žebřík do nebe“. Svěží, parfémovaná vůně z jejích drobných květů je nepřehlédnutelná. V severské mytologii je květina spojena s Ostarou, bohyní jara – ale pravděpodobně si ji pamatujete z královské svatební kytice Kate Middleton v roce 2011. A přestože je na jaře nejhojnější, zůstává dostupná – i když dost drahá – většinu roku. Většina lidí zná bílou odrůdu, ale konvalinka se také vyskytuje ve velmi vzácné růžové barvě.

Jednoduchá svatební kytice z konvalinek

 

5. Hortenzie

Díky své plné hlavě a intenzivním odstínům růžové, modré, vínové a fialové není divu, že hortenzie představovala ve viktoriánském jazyce květů „marnost“ (ale nebojte se, nejste marniví, pokud milujete hortenzie). Jedna z nejoblíbenějších odrůd hortenzie se s přibývajícími léty mění podle barvy kyselé půdy od růžové až po nebesky modrou. Stonek nebo dva z tohoto mírně vonného keřovitého květu s průměrnou cenou vyplňují aranžmá a kytice a několik větviček vytváří okouzlující boutonniere. Hortenzii najdete v bílé barvě a odstínech zelené, růžové, bordó a modré.

Svatební kytice z bílé hortenzie

 

6. Pivoňka

Pivoňka, která je typická svou jemností a působivou krásou, má objemnou silnou vůni a jasnou barvu. Ale navzdory své vnější okázalosti získala květina viktoriánský význam „ostýchavosti“. Pěstuje se v Asii více než tisíc let a dále ji rozvíjejí Francouzi. K dispozici je ve dvou hlavních druzích, bylinné a pivoňce dřevité (květy této květiny při řezání nevydrží tak dlouho). Kytice vyrobená výhradně z pivoněk může být nádherná; květina se dá použít i k vytvoření krásných aranžmá. Tato drahá květina, která je pěstovaná v jedno- a dvojkvětých stylech, je sezónně dostupná od konce jara do začátku léta, ale je možné ji dovézt i na podzim.

Svatební kytice z bílých pivoněk

 

7. Ranunculus – Pryskyřník

Hledáte cenově výhodnou alternativu k růžím nebo pivoňkám? Vyzkoušejte bujný ranunculus s různými okvětními lístky. Pochází z Dálného východu. Tato květina s mírnou vůní má několik květů na stonku s listy podobnými kapradinám. Nosit ranunculus znamená říci svému partnerovi ve viktoriánské řeči květů: „Jsem oslněn tvými půvaby“ - což vůbec nezní špatně, nemyslíte? Ideální květ pro kytice nevěsty nebo družičky, ale i rozmarnou boutonniere je k dispozici v mnoha barvách, včetně bílé, žluté, oranžové a růžové.

Svatební kytice s oranžovým pryskyřník

 

8. Stephanotis, aneb Madagaskarský jasmín

Viktoriánský význam pro tuto květinu je „manželské štěstí,“ díky čemuž je elegantní bílá stephanotis zřejmou volbou pro svatby. Hvězdicovité voskovité kytičky rostou na popínavém stonku. Kytice květin stephanotis je jednou z nejtradičnějších, které nevěsta může nosit, a stephanotis boutonniere je klasickou volbou pro formální svatbu. Je mírně voňavý, dostupný po celý rok a za přiměřenou cenu.

Svatební kytice z bílých růží a jasmínu

 

9. Hrachor vonný

Nebo i Sladký hrášek, který označuje „trvalé potěšení“, pochází ze Sicílie. Jeho bonbónová vůně a nařasené květy z něj dělají staromódního oblíbence v kyticích pro nevěstu a její družičky. Mnoho barev hrachoru vonného se pohybuje od bílé po intenzivní růžové a fialové a jeho vůně může být výrazná a sladká.

Růžové a fialové květy Hrachoru voňavého

 

10. Gardénie

Vynikající gardénie obklopená tmavozelenými voskovými listy vyzařuje silnou a smyslnou vůni. Právě tato omamná vůně zaujala anglického námořního kapitána cestujícího po Jižní Africe v roce 1754 a přinutila ho, aby si na památku přinesl domů jednu z původních rostlin. Gardénie jsou krásné zastrčené do kytice nebo plovoucí v nízké misce jako vrchol a jediná gardénie vytváří nádherný voňavý korzet, boutonniere nebo vlasový doplněk. Ale buďte opatrní: jemné plátky tohoto drahého květu se mohou snadno skřípnout. K dispozici jsou i velké 7 až 10 cm velké květy, jakož i miniaturní odrůdy.

Svatební kytice z gardénií


Tvar kytice

Ve svatební kytici pro svou svatbu můžete mít zvláštní květ, který milujete, a to může mít vliv na to, jaký typ si vyberete. Růže a pivoňky mimořádně dobře poslouží u kulatých kytic, zatímco nevěsty, které se chtějí zaměřit na zeleň, si mohou zvolit kaskádový styl. Vyberte si samy. 

 

Kulaté kytice

Jedním z nejoblíbenějších druhů svatebních kytic je kulatý styl. Zatímco většina kulatých kytic představuje jeden druh květin, například růže nebo pivoňky, mnoho nevěst má různé květiny podobného vzhledu, například ranunculus, zahradní růže nebo jiné populární svatební květiny. Ani tyto typy aranžmá nemusí být monochromatické – klidně si můžete namíchat vlastní barevný koktejl svatebních květin!

Kulatá svatební kytice z růží a pivoněk

 

Prezentační kytice

Tato nádherná svatební aranžmá obsahují květiny s dlouhými stonky a listí nebo zeleň, které má nevěsta v náručí. Je to elegantní vzhled pro moderní nebo klasickou svatbu a také umožňuje, aby se svatební šaty nevěsty dostaly do centra pozornosti, protože tyto kytice jsou odloženy na stranu.

Velké prezentační kytice

 

 

Kaskádové kytice

Kaskádová kytice obsahuje květiny, které ladně padají jako vodopád. Květinové aranžmá je krásné, působí přímo královsky.

Kaskádové svatební kytice

 

 

Nosegay - kytice

Tyto obvykle menší kytice jsou ideální pro svatební družičky. Kompaktní shluk květů je pevně zabalen a často klade důraz na zeleň. Je to drobnější uspořádání květin, které může být také krásnou kyticí na intimnější svatbu.

Malé svatební nosegay kytice z růží

 

 

Kytičky

I toto květinové aranžmá je malé a snadno se drží v jedné ruce. Má často kulatý tvar a květiny jsou také většinou svázané stuhou.

Malá svatební kytička

 

 

Pomanderové kytice

Pomanderová kytice má pevně uspořádanou sféru květů, která je držena smyčkou ozdobné stuhy. Snadno se drží – a navíc vypadá rozkošně! Tento typ květinové výzdoby se dá využít i jako dekorace, s květy zavěšenými na stromech nebo podél svatební uličky.

Pomanderové svatební kytice

 

Složené kytice

Tato květinová aranžmá, také známá jako glamelia kytice, obsahují jednotlivé okvětní lístky, které jsou navrženy tak, aby vypadaly jako jeden velký květ. Tento typ svatební kytice mají nevěsty dost v oblibě, protože se dobře drží, a jsou stejně vhodné i pro družičky. Mohou vypadat rozkošně na klasické nebo i na moderní svatební oslavě. Prodloužené okvětní lístky květin také vytvářejí pěkné pozadí pro fotografie vašeho snubního prstenu!

 

Ručně vázané kytice

Tyto druhy kytic jsou oblíbené pro množství svatebních stylů, ale většinou se používají na rustikální svatební slavnosti. Neformální volný vzhled představuje květy, které se jeví jako čerstvě natrhané ze zahrady, což také nádherně doplňuje svatební obřad pod širým nebem.

 

Kytice s jedním stonkem

Často skvělá volba pro svatby s nízkým rozpočtem, nevěsty mohou nosit pouze jeden, případně více květů na jednom dlouhém stonku, který může udělat pěkný dojem. Vhodné jsou větší květiny, například královská protea, lilie, pivoňky nebo dokonce tropické listy.

 

Kytice na rameno

Protože mnoho nevěst má pocit, že velká květinová kytice zakrývá nejkrásnější část jejich svatebních šatů, nejnovějším trendem je kytice na rameno. Tento styl představuje stejné květiny, jaké by se vyskytly v tradičním květinovém aranžmá, a obepíná ho kolem ruky stuhou, aby nebránilo ruce v pohybu, takže nevěsta může zdravit své svatební hosty.

 

Brožové kytice

Tato poslední oblíbená svatební kytice neobsahuje živé květiny. Skvělá volba pro nevěsty, které si chtějí svou svatební kytici nechat na památku i roky po svatbě. Namísto čerstvých květů je možné šperky a brože naaranžovat do kulatého tvaru jako kytici, případně je doplnit umělými květinami.

Brožové svatební kytice


Udělej si sám

Pro někoho může být lákavou myšlenkou vytvořit si svatební kytici, případně kytice pro družičky, sám a podle svých představ. Zde je malý návod, jak na to. 

Co potřebujete:

 • Nůžky na květiny
 • Květinová páska
 • Špendlíky na kytice
 • Stuhu na ovázání kytice
 • Květiny podle vašeho výběru
 • Vědro
 • Voda

 

Vlastní tvorba svatební kytice z růží

 

 

Krok 1: Obstarejte si květiny
Zjistěte, jaký je váš rozpočet, jaký druh květin chcete a kolik květů budete potřebovat, pak udělejte průzkum. Nemusíte nakupovat v květinářství, levnější květiny najdete i v hypermarketech, případně na trhu.

 

Krok 2: Příprava pracovního prostoru
Kuchyně jsou ideální na přípravu, protože čištění je snadné a pokud máte dostatečný prostor na pultu, ještě lépe! Fungoval by i venkovní prostor. Mějte všechny květiny ve velkých vědrech!

Svatební kytice z různých barev růží a pivoněk

Krok 3: Připravte si květiny
Rukama nebo odstraňovačem stonků se ujistěte, zda jsou ze stonků odstraněny všechny listy. Stejně si zkontrolujte, aby byly všechny délky stonků přibližně stejné.
 
Krok 4: Začněte vázat
Vyberte si 2-4 květiny, které budou „základem“ vaší kytice. Stonky dejte dohromady a převažte květinovou páskou. Nechte asi 10 až 15 cm stonky dole volné.
 
Krok 5: Vytvořte si svou svatební kytici

Přidejte květiny kolem svých ukotvených květů a vytvořte svazek. Představte si svoji kytici a její ústřední bod. Smíchejte textury a barvy květů, abyste vytvořili zajímavou kompozici. Při přidávání květů svou kytici neustále ovazujte květinovou páskou (Tip: Dodává vašemu designu podporu a vytváří konzistentní, ale atraktivní kompozici).
A je to! Pokud jste s výsledkem spokojeni, svatba bude o to úžasnější.

 

Přírodní svatební kytice v jemných barvách


Kdo další ve společnosti bude potřebovat květiny?

Pokud se rozhodnete vybavit všechny květinami, je typické mít kytice pro vaše družičky; koš s okvětními lístky pro vaši květinovou dívku a boutonniere (tradičně se nosilo peříčko) pro ženicha, družby a pánské členy rodiny (jako jsou otcové, dědové a bratři). 

 

Jaké zvolit kytice?

Nejčastěji se nevěsty rozhodnou nechat své družičky nosit o něco menší verzi své vlastní kytice, někdy vyberou určitou květinu, která se objeví ve svatební kytici. Můžete si také zvolit různé květiny pro svou vlastní kytici a pak nechat každou družičku nést jeden květ nebo několik stonků jednoho druhu.

Nevěsta s družičkami

Musím házet kytici?

Ne. Po vší práci na navržení dokonalé kytice, která stojí za to, může být myšlenka hodit si ji přes hlavu úplně srdcervoucí. Pokud se ale rozhodnete pro hození kytice a nechcete se rozloučit s tou svou, požádejte květinářství, aby vám vytvořilo menší (a levnější) nosegay, kterou můžete vyhodit, nebo si vezměte některou z kytic družičky. Menší styl se bude mnohem snáze házet a bude méně nebezpečný pro ty, kteří se kytici snaží chytit.

Nevěsta připravující se na házení kytice

 

Co s kyticí po svatbě?

Pokud jste vázáni na svou kytici, podívejte se na možnosti, jak ji uchovat. Můžete slisovat několik květin v knize, sušit květy a umístit je do skříňky do stínu, nebo si je nechat profesionálně konzervovat. V případě, že pouze chcete svou kytici udržet co nejdéle čerstvou, vložte ji do vázy a vysypte květinové hnojivo, které přidávejte každých pár dní, aby byly květy co nejdéle živé.

Bílo-červená svatební kytice

A na závěr ještě několik zajímavostí o květinách a jejich sezóně:

Delphinium – ztělesňuje rychlost, lehkost – léto

Frézie – znamená nevinnost – jaro a léto

Gardenia – je symbol čistoty, radosti – po celý rok

Hortenzie – symbol pochopení, ale také symbol marnosti – jaro a podzim

Chryzantéma – znamená hojnost a pravdivost – celý rok

Iris – poselství víry, moudrost – jaro

Kala – ztělesňuje krásu – jaro a léto

Hvozdík – růžový znamená smělost, červený lásku, bílý talent – po celý rok

Konvalinka – květ štěstí – jaro a léto

Lilie – pravda a čest – léto

Magnólie – symbolizuje lásku k přírodě – jaro a léto

Orchidea – symbol lásky a krásy – celý rok

Šeřík – ztělesňuje lásku a emoce – jaro

Pivoňka – je znakem studu, ale také odhodlání – pozdní jaro

Růže – odvěký symbol lásky, radosti, krásy – celý rok

Sedmikráska – poděl se o své pocity – celý rok

Slunečnice – uctívání a povýšenost – podzim

Sněženka – nevinnost – jaro

Stephanotis – symbolizuje rodinné štěstí – celý rok

Tulipán – znamená náročnou lásku, vášeň, šťastné roky, smysluplnost – pozdní jaro

 

Svatební kytice z bílých orchidejí