Nápady, jak odhalit pohlaví miminka

Bude vaše děťátko kluk nebo holka? Jak se o tuto informaci podělit s vašimi nejbližšími se dozvíte v našem článku.


Růžovo-modré cupcakes

 

Gender reveal party, neboli oslava odhalení pohlaví miminka, je poměrně novým trendem, který se stále více vyskytuje i v našich končinách. První takové oslavy se začaly pořádat ve Spojených státech amerických koncem prvního desetiletí 21. století.

Cílem oslavy je, jak už název napovídá, odhalení pohlaví očekávaného děťátka hostům a v některých případech i samotným rodičům. Pokud chcete, aby se i rodiče dozvěděli pohlaví ratolesti až na oslavě, je třeba si předem určit strážce tajemství a domluvit se i s lékařem, že tuto informaci poskytne pouze této vámi vybrané osobě.

Připravili jsme si pro vás pár tipů, jak takovou oslavu připravit.

Pár s černým balonem naplněným barevnými konfetami na gender reveal party

Téma oslavy

V první řadě si vyberte téma vaší oslavy. Zvolte ideálně něco, co je vám a vaší polovičce blízké. Většinou se volí protikladná a rodově stereotypní témata jako například „Piráti a mořské víly“, „vousy a řasy“, „motýlci a mašle“ a podobně. Pokud se vám nelíbí konkrétní téma, klidně bude stačit i klasické barevné odlišení v odstínech modré a růžové.

Výzdobu budete potom přizpůsobovat tomu, co jste si vybrali. Kromě tematických dekorací je dobrým zvykem na viditelné místo umístit velký transparent s nápisem “Kluk či holka?“ nebo něčím podobným.

Vytvořte si playlist písniček o chlapcích a dívkách, upečte dívčí a chlapecké koláčky a až do chvíle odhalení se snažte mít na vaší oslavě zastoupena obě pohlaví ve stejné míře.


Datum a pozvánky

Pohlaví dítěte se dozvíte z ultrazvuku kolem 20. týdne těhotenství, proto oslavu plánujte až po sjednání termínu ultrazvuku s vaším lékařem nebo lékařkou. Pokud plánujete hosty zvát v předstihu, doporučujeme vám datum oslavy stanovit na alespoň týden po vašem dohodnutém termínu, kvůli případným odkladům.

Na oslavu můžete poslat vašim hostům pozvánky v tématu, které jste si zvolili. Případně vytvořte událost na sociální síti a pozvánky zašlete virtuálně. Kromě základních náležitostí, jako jsou datum, čas a místo, také uveďte, zda chcete, aby si hosté oblékli tematické oblečení.

Budoucí rodiče s dortem, jehož náplň odhalí pohlaví miminka

 

Hry na oslavu

Aby se vaši hosté dobře bavili, doporučujeme vám připravit i hry spojené s odhalováním pohlaví vašeho miminka. Níže naleznete malý výběr těch nejznámějších a nejzábavnějších her, které se na podobných oslavách běžně hrávají.

Občerstvení a dort na oslavě odhalení pohlaví miminka

Tipovačka

Můžete jim například na pár vteřin ukázat fotku ultrazvuku a pak nechat každého hádat, jestli si myslí, že na obrázku je holčička, nebo chlapeček. Alternativně je požádejte, aby přišli rovnou v barvě podle toho, co si myslí, že bude pohlaví děťátka (růžová – holčička, modrá – chlapec). Po finálním hodnocení byste měli správně hádající hosty i nějak mile odměnit.

Král/královna večírku

V případě, že pozvaní přátelé a rodina museli dodržet nějaký tematický dress code, vyhlaste anonymní hlasování o nejkrásnější kostým. Vítěze pak prohlašte za krále a královnu večírku.

 


Babské rady

Oblíbenou hrou jsou také tzv. Babské rady. Na tuto hru si potřebujete připravit seznam, co nejvíce zaručených babských rad, které tvrdí, že podle různých znaků těhotenství umí určit pohlaví děťátka. Jeden takový seznam babských rad jsme pro vás připravili ke stažení ve formátu PDF. Podívejte se spolu s přáteli, co z těchto pověr sedí na vás a po odhalení si porovnejte výsledek s realitou.

Hra babské moudrosti – ke stažení


Jméno pro miminko

Pokud ještě nemáte pro miminko vybrané jméno, nechte se inspirovat vašimi hosty. Připravte pro ně soutěž, ve které budou muset na každé písmeno abecedy vymyslet jedno jméno, pro každé pohlaví, které se jim líbí. Kdo bude mít první jména na každé písmeno, vyhrává. Případně požádejte hosty, aby napsali jedno jméno, které se jim líbí pro holčičku a jedno pro chlapce. Jména vysbírejte a po odhalení pohlaví je všechny nahlas přečtěte.

 


Šipky

Následující hra je spojena přímo s odhalením pohlaví. Připravte tabuli, na kterou připevníte nafoukané černé balónky, ideálně v počtu jeden na hosta. V jednom z nich se bude nacházet malé množství barvy (modré nebo růžové). Hosté pak budou postupně házet šipky do balonků. Ten, kdo trefí balonek s barvou vyhrává a zároveň odhalí to, kvůli čemu přišli všichni na vaši oslavu.


Neříkej to!

Neříkej to! je hra, při které je zakázáno během párty říci slovo kluk, holka nebo jakákoli jejich synonyma. Hosté budou mít odznaky, kolíčky nebo stuhy a když některý z nich přichytí jiného použít jedno ze zakázaných slov, má nárok na odznak provinilce. Kdo bude mít před odhalením nejvíce kolíčků, vyhrává.

 


Odhalení pohlaví

Nejdůležitější částí oslavy je samozřejmě samotné odhalení pohlaví. Jakkoli se rozhodnete sdělit vašim přátelům a rodině co ukázal ultrazvuk, doporučujeme vám zachytit jejich výrazy na fotkách nebo videu.


Balónky

Je několik způsobů, jak můžete využít balónky. Kromě již zmiňované hry Šipky je populárním způsobem umístit heliem naplněné modré nebo růžové balónky do uzavřené krabice, která se ve finále otevře a balónky tak vyletí ven a oznámí všem radostnou novinu. Další možnost je naplnit jeden velký černý balónek konfetami v barvě korespondující s pohlavím a prasknout jej nad hlavou nastávajících rodičů a hostů. Konfety se tak rozvíří ve vzduchu a vytvoří nezapomenutelný efekt.

Pokud jste vy a vaši hosté hravější povahy a vaše oslava se odehrává venku, uspořádat můžete i balonkovou válku, ve které po sobě budete házet vodou naplněnými balonky, přičemž jeden z nich bude obsahovat smývatelnou modrou, nebo růžovou barvu.

Při používání balónků prosím myslete na životní prostředí a snažte se pořídit si balónky ze snadno rozložitelných materiálů a barevné konfety odklidit ze země.

Piňata

U nás není piňata velmi populární zábava, ale zejména v USA a Mexiku je oblíbenou součástí dětských narozeninových oslav. Piňata je jakási nádoba zavěšená na provázku, která může mít různé podoby (k naší příležitosti například podobu otazníku), a kterou se snaží děti se zavázanýma očima rozbít pomocí holí. Když se jim to povede, vysype se z ní na děti množství sladkostí. Verze na gender reveal party obsahuje konfety nebo sladkosti v barvě pohlaví a rozbíjejí ji vaši hosté.

Krabice s růžovými balóny a piňata ve tvaru otazníku

Dýmovnice

Velmi populárním způsobem odhalení pohlaví je také pomocí modrých a růžových dýmovnic, které zapálíte během velkého finále. V případě, že se rozhodnete použít dýmovnice nebo jakoukoli zábavnou pyrotechniku, berte prosím na vědomí bezpečnost a lokální zákony, protože v minulosti došlo právě při oslavách odhalování pohlaví k nejedné nepříjemné nehodě.

Těhotná žena a růžová dýmovnice

Občerstvení

Vrcholem mnoha oslav bývá i krájení dortu. Speciálně tomu tak bude v případě, že právě dort, který jste si na tuto příležitost objednali, nebo dokonce sami upekli, odhalí očekávanou informaci. Ano, hádáte správně, růžová nádivka oznamuje dívku, ta modrá zase chlapce. Na stejném principu můžete připravit i muffiny nebo košíčky, které dostane každý host zvlášť.

Nejen jídlem jste schopni sdělit, co chtějí všichni slyšet. Jako hlavní chod večeře připravte pro vaši rodinu a známé barevný drink. Na internetu se nachází spousta receptů na růžové a modré alkoholické, ale i nealkoholické koktejly, ze kterých si rozhodně vyberete, co vám bude nejvíc po chuti.

Modrá náplň dortu odhaluje, že pohlaví miminka je kluk

Pošli balíček

Modrou nebo růžovou dětskou výbavičku zabalte do více vrstev balicího papíru. Pusťte hudbu a nechte hosty podávat si dárek. Sem tam hudbu nečekaně stopněte. Když hudba přestane hrát, osoba, která drží balíček, může rozbalit jednu vrstvu. Balíček si podávejte, dokud není odhalena barva oblečení.


Pro nepřítomné

Myslete i na ty, kteří se vaší oslavy nemohou zúčastnit osobně. Oznámení o pohlaví děťátka nemusí mít tradiční strohou formu pohlednice. Zašlete jim místo toho na míru vyrobené stírací losy, které dnes není problém sehnat, nebo si je dokonce i vyrobit.

 

Stírací los návod

Potřebujete:

 Prostředek na mytí nádobí
Akrylovou barvu
Papír
Lepicí pásku 
 Štětec
Misku.

Krok 1
Do misky nalijte malé množství mycího prostředku a trochu akrylové barvy, které následně opatrně smíchejte tak, aby se netvořily bublinky. Aby se váš los podobal těm opravdovým, doporučujeme metalickou barvu.

Krok 2
Pokud máte lesklý papír, můžete vámi připravenou hmotu z předchozího kroku přímo nanášet na text napsaný na tomto papíře. Pokud máte obyčejný papír, váš text přelepte lepicí páskou, na kterou následně naneste připravenou hmotu.

Krok 3
Barvu nechte zaschnout a voilá, stírací los je hotový.


Nenechte vaše hosty odjet na prázdno

Jakýmsi nepsaným pravidlem gender reveal party je přibalit hostům i malou pozornost na památku. Nabalte jim výslužku ve formě koláčků s modrým nebo růžovým motivem, případně jim rozdejte již nepotřebné části dekorace, modré a růžové svíčky, zkrátka něco, co jim připomene pěkný čas strávený s vámi.

Věříme, že příprava oslavy, na které oznámíte pohlaví vašeho očekávaného potomka, bude i díky našim tipům o něco snazší. Pamatujte však, že na to, jestli bude na konci večera na vaší oslavě převládat růžová nebo modrá barva až tak moc nezáleží, podstatné je, aby bylo vaše děťátko zdravé a aby se těšilo lásce svých nejbližších.

Růžové a modré dárkové tašky připravené pro hosty