Zirkón

Zirkon

Ve světě je známý jako sourozenec diamantů, který je mladší.

Tento kámen je skoro nejstarší na celé planetě. Záznamy historie dokazují, že tento drahokam je dokonce starší než měsíc. Pokud jde o barevnost, většinou má zbarvení nerovnoměrné různých barev. Pokud obsahuje thorium a uran, tak může zcela změnit barevnost drahokamu. Mezi nejpreferovanější kameny z této řady patří modrý odstín. To ale neznamená, že je jen modré barvy. Můžeme ho vidět i ve žluté, fialové, hnědé a červené. Pomáhá lidem, kteří nemohou v noci spát a chrání lidi, kteří se rozhodli vycestovat za dovolenou někam daleko.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Brus: Zpracovává se většinou ohřevem. Na základě toho mění barvu a tvary. Většinou na zpracování závisí i jeho cena.

Barva: Mezi nejvíce kupovaný a nejdražší patří modrý zirkon. Najdete ho však i v barvě žluté a červené. Mezi známé a cenově velmi výhodné patří kameny v hnědé barvě.

Čistota: Má v sobě čistotu, která člověka zosobňuje.

Léčivé účinky

Je známý velkými léčivými účinky. Většinou pomáhá lidem, kteří trpí výraznou nervozitou. Dokáže zlepšit a vyrovnat auru. Pokud vlastníte tento kámen, povídá se, že budete k lidem citlivější a empatičtější. Pokud jde o konkrétní choroby, pomáhá při různých alergiích, problémech jater a při kožních chorobách.

Způsob využití a jeho úprava

Pokud jde o briliantové zpracování, tak to většinou probíhá v drahokamech, které jsou barevné. Když se však správně a precizně brousí, dokáže stanovený efekt a přírodní zpracování uchránit, čímž si získává vyšší hodnotu. Patří mezi velmi křehké kameny. Je třeba s ním zacházet velmi opatrně a chránit ho. Všechny tyto drahokamy vyžadují precizní péči až pak se mohou projevit jejich léčivé účinky.

Spojitost s legendami v minulosti

Jako mnoho kamenů i tento je známý svou mocí a historií. Pokud ho majitel vlastní, tak mu zaručí příjemný spokojený spánek a zdravé uvažování střízlivou hlavou. Pokud ale tomuto kameni nevěříte, tak Vám nepomůže. Jestliže mu opravdu věříte, má zázračné účinky i na Vaši paměť a pozvednutí sebevědomí. Ochraňuje nejen vlastníky, ale i prodejce, kteří ho vlastní. Získal si uznání i v kamenictví.

Jeho cena a oblíbenosť

Jeho cena se vyskytuje jako u ostatních kamenů. Závisí na zpracování tohoto kamene. Je to velmi oblíbený kámen vzhledem k jeho léčivým účinkům.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu zelený, šedý, hnědý, červenohnědý, bezbarvý, šedý, zelený, modrý, červený
Druh silikáty
Hmotnost, v níži se měří 7,5
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 7,5.
Barva pruhů bílá
Fluorescence žádná
Index lomu až nε = 1,920 - 1,960, nω = 1,967 - 2,015
Krystalografická soustava tetragonální
Chemické složení chemicky křemičitan zirkoničitý (ZrSiO4)

 

Historie a nález

V minulosti byl známý nízkou tvrdostí. Většinou se tento kámen používal jako náhrada diamantu. Ze všech kamenů se právě tento prodával jako náhrada. Když ho nahradila „zirkonia kubická“ bylo to další z nepříjemných zjištění pro tuto skupinu drahokamů. Získal si bohužel mnoho prodejců, protože jeho cena je výrazně nižší než u pravého diamantu. Díky tomu si získal velkou oblibu jako levnější napodobenina. Nejstarší zirkon má 3,4 miliardy let.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Zirkon