Tanzanit

Přírodní tanzanit

Tento poměrně z historie novější modrý drahokam si získal velkou oblíbenost.

Jeho název je odvozen od Tanzanie. Jeho objevitelem je známý Tiffany & Co z New Yorku. On pojmenoval tento klenot jako první z představitelů. I když patří mezi drahokamy, které jsou novější, svou hodnotu má stejnou jako starší drahokamy. Proslavil se po celém světě díky své výrazné modré barvě. Získal si vzácné pojmenování jako drahokam 21. století.

Fakta, která využijete při koupi tanzanitu

Brus: Patří mezi křehké kameny, proto vyžaduje velmi precizní broušení. Pro tento drahokam platí, že vždy najdete jednu stranu, která nepotřebuje broušení. Zbývající tvary se obrušují podle této dokonalé strany.

Barva: Je značný modrou barvou, která je výrazná a sytá. Tento kámen je spojen s červeným odstínem s odlesky, které jsou třpytivé.

Čistota: Tyto klenoty jsou známé tím, že se v nich nenachází žádná inkluze. Ze strany na stranu prochází jejich paprsek světla a tenká čára.

Léčivé účinky tanzanitu

Proslavil se tím, že dokáže do života vnášet soulad a harmonii. Je léčitelem stresu a těžkých chvil v životě člověka. Mnoho lidí ho využívá při meditaci a různých duchovních cvičeních.

Způsob využití a úprava tanzanitu

Krystaly mizí při teplotě 400 - 500 °C. Při tomto zpracování jeho krystaly poukazují na hnědo-žluté odstíny.

Spojitost tanzanitu s legendami v minulosti

Tento drahokam se daroval při narození dítěte. Tradovalo se totiž, že tento kámen má velkou moc, protože ochrání dítě během života. Pastýři byli první, kteří si všimli, že pokud jsou tyto kameny vystaveny velkému teplu, tak mění barvu, po požáru, nebo při velkém úderu blesku a jejich zasažením se stávají modrými. Skvost byl objeven v Tanzanii, což se odráží i v jeho pojmenování.

Cena tanzanitu a oblíbenost

K němu se velmi těžko dostanete. Proto je jeho cena o dost vyšší, ale ocení to hlavně sběratelé. Pokud jsou fialovomodré barvy, najdeme je ve větším množství, než u modrých talismanů. Mezi nejvíce kupované patří tanzanity modré barvy.

Jeho parametry vyplývající z gemologie:

 

Výběr barvy tanzanitu tmavě modrá, purpurově-fialová
Druh zoisit
Hmotnost, v níž se měří 3,35
Tvrdost tanzanitu Dle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 6,5 až 7.
Barva pruhů bílá
Fluorescence žádná
Index lomu 1,691 až 1700
Krystalografická soustava pruhované, mnohostranné hranoly, kosočtverečná
Chemické složení  Ca2Al3 (SiO4) 3 (OH) orthokřemičitan vápenato- hlinitý
Obsahuje absorpční světlo 528, 455, 595

 

Historie a nález tanzanitu

Královna Kilimandžára patří mezi nejvýznamnější drahokamy z této řady. Najdete ho v Torontu, kde má čestné místo v muzeu. Zde můžeme zmínit Michaela Scotta, který je představitelem a zároveň velkým znalcem gemologie barevných drahokamů.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní tanzanit