Perly

Perla

Perla je symbolem krásné ženy.

Perly se považují za dílo umělců. Jsou známé svým leskem, krásným tvarem a velikostí. Jejich vývoj je uvnitř živého organismu. Jsou jediným drahokamem, který má takový vznik. Perla je známá již přes tisíc let. Jsou proslulé tím, že se sklízejí a hledají. Nespojují se s těžbou.

Mezi známé perly patří: sladkovodní perly, které však mají menší hodnotu než mořské perly. Akoya perly - mají téměř dokonalý tvar. Jsou krémové až bílé barvy.

Sladkovodní perly mají krásný lesk a vyznačují se velmi dobrou trvanlivostí. Černé tahitské perly - mezi kultivovanými perlami patří mezi nejvzácnější. Vyznačují se tmavou barvou.

Fakta, která využijete při její koupi

Tvar: Perly můžeme najít a spatřit je v různých tvarech. Pokud perla patří mezi asymetrické, má větší hodnotu. Většinou jsou kulaté, ale mohou se vytvářet i v jiných tvarech. Mezi nejpreferovanější patří kulaté tvary.

Lesk: Perleť je název pro dokonalé jemné tvary perly. Můžeme ji najít v mušlích a perlách. Pokud mají špatný lesk, vypadají matně. Jestliže lesk působí kovově, tak takové perly patří mezi nejcennější.

Barva: Mezi nejdražší perly patří zlatá barva a perla s růžovým povrchem. Mezi běžné barvy patří: smetanová, zlatá, růžová, černá, stříbrná, šedá. Každý odstín se podílí na ceně perly. Běžné barvy mají nižší cenu než barvy, které jsou u perel neobvyklé.

Orient: Pokud má perla orient, patří mezi cennější než bez něj. Je to barva, kterou nazýváme duhou barev.

Léčivé účinky

Perly jsou známé hlavně tím, že vnášejí ženě, ženské kráse rozumnost a rozvahu. Většinou jsou známé tím, že odpuzují negativní energii. Jejich krása se porovnává s krásou ženy. Chrání lidi před negativními vlivy a špatnou energií.

Způsob využití a její úprava

Perly jsou známé tím, že se leští. Na základě této metody to dotváří perlám strukturu a lesk jejich povrchu. Pokud chceme dosáhnout u perly krásné průzračné bílé barvy, musíme ji tzv. bělit. Díky této metodě bělení jsou si všechny perly vzezřením podobné.

Spojitost s legendami v minulosti

Minulost poukazuje na to, že perly hlídali draci. Většinou byly perly v ústech draka, který je hlídal celým svým tělem. Pokud chtěl někdo získat perlu, musel draka nejprve zabít. Když perly povstaly z oceánu, otevřely své skořápky, aby získaly kapky nebeské rosy. Tak vzniká perla, nádechem nebeské rosy.

Jehí cena a oblíbenost

Krásu perly odráží hlavně světlo a lesk. Na základě jejího povrchu se dá zjistit jak je perla kvalitní. Pokud je perla příliš tenká nebo se vyznačuje špatným perlovým vrstvením, hned se to projeví na její nedokonalosti. Tím pádem je její hodnota menší. V dnešním světě se setkáme s kvalitními perlami i s těmi horší kvality. Na základě tohoto faktoru jsou i cenově hodnoceny. Pro hodnocení perly se zaměřte na lesk, velikost, tvar, barvu, kvalitu perleti a povrchu.

Její parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu krémová, zelená, modrá, bílá, černá, šedá, červená, oranžová, bezbarvá, krémová
Druh je organická
Hmotnost, v níž se měří 2,65
Jehí tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 2,5 až 4,5.
Barva pruhů známá bílou barvou
Fluorescence bílé perly: modrá až žlutá
Index lomu 1,530 až 1,685
Krystalografická soustava kosočtverečná, organická
Chemické složení uhličitan vápenatý, CaCO3

 

Historie a nález

La Peregrin patří k nejslavnějším perlám na světě. Její půvab pochází z Ameriky. Svým tvarem připomíná holubí vejce. Majitelé, kteří ji vlastnili pocházeli z UK a Španělska. Elizabeth Taylor byla poslední majitelka, která ji vlastnila.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Perla