Opál

Přírodní opál

Vyznačuje se kreativní barevností.

Každý kdo se podívá na opál, vidí barevnou duhu. Je charakteristický hlavně křehkostí a tvoří ho 5 až 10% vody. Zpracování tohoto drahokamu je náročnější než u ostatních skvostů, ale výsledná práce přináší povšimnutelné ovoce. Tvoří se uvnitř skal a vytváří své průzračné barvy. Nejvíce je obdivován opál červené a oranžové barvy.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Brus: Většinou se vyznačuje tvarem, který připomíná ledvinu. Jeho barevnost vyniká ze všech drahokamů. Tvary, které se z něj zpracovávají, jsou ovál a „round“.

Barva: Jeho pestrost barev lze zpozorovat již na první pohled. Mezi ty, o které je největší zájem, patří mléčný opál. V Mexiku patří mezi nejvzácnější červeno-oranžový opál, který má výraznou barvu.

Čistota: Pokud je opál neprůhledný, jeho kvalita výrazně stoupá. Svou průhledností a průsvitností si získal pojmenování ohnivý opál, který je opakem opálů, které jsou neprůhledné.

Léčivé účinky

Léčivý účinek, který se v těchto kamenech skrývá, má velkou hodnotu. Říká se, že nositel najde opravdovou lásku. Pomáhá léčit depresivní myšlení. Byl spjat s darem jasnovidectví. Ten kdo ještě nenašel lásku nebo se zklamal, má možnost s tímto drahokamem najít tu pravou.

Způsob využití a jeho úprava

Opály, které vpadají do skupiny ohnivých kamenů, nejsou v mnoha případech nijak zpracovány. Mnoho opálů prochází úpravu pomocí ropy, vosku, plastu.

Spojitost s legendami v minulosti

Jednou jeden historik, který se zajímal o drahé kameny pojmenoval opál jako „drahý kámen všech drahokamů“. V historii se váže i na Kleopatru, která dostala tento skvost od jednoho ze svých milenců jako dar lásky. Byl obdivován již starými Římany cca 200 let před Kristem.

Jeho cena a oblíbenost

Největší hodnotu ocení sběratelé opálu. Mezi nejoceňovanější patří opály, které jsou v černé barvě. Mezi nejkvalitnější z těchto skvostů patří opály v červené barvě. Pokud je na vybíraném kameni z této řady zajímavý nebo odlišný vzor, zvedá to jeho hodnotu. Opály „krystal“ patří k velmi obdivovaným a cenově vyšším kvalitám.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu různorodost barev
Druh opál - minerál
Hmotnost, v níž se měří 1,98 až 2,50
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 5,5 až 6,5.
Barva pruhů známý bílou barvou
Fluorescence ohnivý opál - zelenkavá, nahnědlá barva
Index lomu 1,37 až 1,52
Krystalografická soustava hroznovitého až ledvinového tvaru
Chemické složení oxid křemičitý s vodou, SiO2 ·nH2O

 

Historie a nález

Mezi nejvýznamnější opály patří „Big Ben“ a bílý drahý opál, který je nazýván „světlo světa“. Tento skvost patří k uznávaným a svým vzezřením nejpestřejším kamenům všech dob. S hmotností 6 843 kg je opál s názvem „Andamooka Desert Flame“ svým vzhledem i hmotností největší.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní opál