Nefrit

Nefrit

Nefrit by se dal označit za kámen Číňanů, kteří ho už odjakživa považují za cennější než diamant či drahé šperky. V minulosti se z něj dokonce vyráběly poháry, z nichž lidé pili, protože věřili, že nápoje z nefritových číší mají léčivé účinky. Doslovný význam tohoto kamene jsou ledviny, z čehož vyplývá, že má obrovský vliv právě na tuto oblast těla.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Při koupi jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.

Brus: Tento přírodní polodrahokam nejčastěji najdeme ve tvaru kulatého brusu, ale v závislosti na typu šperku vynikne i při ostatních brusech.

Barva: S největší periodicitou se vyskytuje v odstínech zelené barvy, nejpopulárnější je tmavě zelená. U tenčího nefritu může být také mírně průsvitná. Barva závisí na místa naleziště. Nefrity z Kanady se dokonce vyznačují nádechem do žluta, připomínajícím světélkující kámen. Výjimečně se můžeme setkat také s červeno-fialovou barvou.

Čistota: V závislostí na typu nefritu v něm najdeme různé typy inkluzí. Právě ty však činí tento polodrahokam na pohled přitažlivým a zajímavým. Pro svou podobu je často zaměňován s jadeitem.

Léčivé účinky

Je ochranným kamenem, který je mimořádně účinný zejména při emocionálních problémech. Dokáže nastolit stabilitu s harmonií, a pomáhá při očištění mysli od negativních myšlenek. Je určen zejména dětem, které mají problém při navazování nových přátelství, přičemž je zároveň ochraňuje před fyzickým a psychickým nebezpečím. Co se týče fyzické stránky, už z názvu vyplývá, že je vhodný zejména při problémech s ledvinami. Je účinný při zánětech, poruchách močení, či ledvinových kamenech. Dokáže však pomoci i při onemocněních srdce, kloubů a očí.

Způsob využití a jeho úprava

Nefrit je uznávaným kamenem také na Novém Zélandu, kde se dodnes považuje za velmi cenný. V minulosti tu z něj vyráběly nejen šperky, ale dokonce různé zbraně.

Spojitost s legendami

Podle čínské legendy je nefrit zkrystalizovaným měsíčním světlem, které k nim přišlo z posvátné hory. Dodnes proto věří, že jde o převtělení kosmického principu. Existuje však i příběh o tom, že se zrodil při velké bouři, a od té doby ho měli v domácnostech proto, aby je ochránil před blesky. Už staří Řekové o něm tvrdili, že žádný jiný kámen není tak tajemný, jako nefrit.

Jeho cena a oblíbenost

Cena nefritu závisí od místa naleziště, obecně se však řadí mezi cenově dostupné polodrahokamy. Jeho oblíbenost spočívá zejména v tom, že do života přináší pět základních duchovních principů: soucit, skromnost, odvahu, spravedlnost a moudrost.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu odstíny zelené, nejčastěji tmavá
Druh amfibol
Vhodné znamení Rak
Jeho tvrdost 6 – 6,5 (Mohsova stupnice)
Barva pruhů -
Fluorescence -
Index lomu až 1,654 až 1,667
Krystalografická soustava -
Chemické složení Ca2(Mg,Fe)5Si8O22(OH)2
Obsahuje absorpční světlo -

 

Historie a nález

Už celá tisíciletí je nejoblíbenějším kamenem v Číně. Nefrit je však také oficiálním ozdobným kamenem amerického státu Aljaška či Britské Kolumbie v Kanadě. Jeho výskyt je častý, kromě zmíněných států ho najdeme také v Brazílii, Mexiku, Austrálii, Polsku či v Rusku.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Nefrit