Granát

Přírodní granát

Už sám název nám prozrazuje, že se podobá semínku pocházejícímu z granátového jablka.

Existuje více než 20 druhů těchto drahokamů. Jsou různé barvy, ale jedině modrou barvu nikdy nenajdete. Svou krystalickou strukturou vpadá do skupiny diamantů. Ve světě je nejznámější hlavně červený drahokam. Mnoho lidí ani neví o jiné barvě. Vlastnostmi a barvami se ale liší od diamantu. Červená barva této odrůdy je nejpreferovanější skoro po celé zemi. No jiné barvy již není možné najít v takovém množství, protože jiné barvy a tvary jsou omezené. Mezi nejznámější patří: grosulár, hesonit, uvarova, tsavorit, almandin, pyrop, tapazolit, rodolit.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Brus: Je známý tím, že se brousí do různých tvarů. Jeho náročnost se velmi neprojevuje v jeho zpracování.

Barva: Mezi lidmi jsou proslulé svou krásnou výraznou červenou barvou. Nejznámější granát je však zelené barvy. Najdete je v různých barvách, v modré je neseženete nikde. Tsavorit patří mezi nejdokonalejší kameny z této řady.

Čistota: Patří k nejčistějším drahokamům. Jejich hodnotu ocení hlavně jejich sběratelé. Do podvědomí lidí se dostaly i díky přesličkovému výraznému začlenění.

Léčivé účinky

Jestliže trpíte onemocněním, tento kámen se má nosit spolu s kůží, koženým náramkem, neboť jeho účinek je díky této kombinaci silnější. Je to drahokam lásky, což prozrazuje i jeho krásná a sytá červená barva. Daruje se i lidem, kterým chybí sebevědomí. Bývá věnován k významným událostem jako jsou výročí, narozeniny a svátek. Obsahuje v sobě kouzlo lásky, které můžete i Vy   v sobě nebo Vašem partnerovi probudit.

Způsob využití a jeho úprava

Žádné tyto kameny nejsou tepelně zpracované. Jejich úprava totiž v žádném případě nesnižuje ani nezvyšuje jejich hodnotu. Proto se nijak nezpracovávají.

Spojitost s legendami v minulosti

Z vesmírného hlediska se spojuje s planetami Pluto, Merkur, Mars. Již ve starověku věřili v kouzlo vesmíru v souvislosti s tímto drahokamem. V minulosti zaznamenali, že měl silnou ochrannou moc. Každého majitele chránil před zlem hlavně v noci. Proto se zapsaly do historie jako talismany a ochránci lidí. Jsou již tisíce let staré. Lampa, která byla složena z granátu, ochraňovala dokonce i Noeho, když chránil svou archu. Jejich historie sahá až k římským a egyptským časům.

Jeho cena a oblíbenost

Pokud je jasnější a jeho lesk je průzračný, tak jeho cena je vyšší než u ostatních typů granátů. Ve všech těchto kamenech jsou průzračné barvy, lesk a sytost, což se odráží i na jejich cenách. Hesonit, spessartin, tsavorit patří mezi nejcennější skvosty z tohoto druhu. Jejich cena se pohybuje na základě jejich kvality. Tyto patří mezi nejcennější ze všech druhů granátů na celém světě.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu najdete všechny barvy jen jedinou barvu nikdy nenajdete - modrou
Druh granát
Hmotnost, v níž se měří 3,62 až 3,78
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 6,5 až 7,5.
Barva pruhů známý bílou barvou
Fluorescence žádná
Index lomu 1,720 až 1,756
Krystalografická soustava dvanáctistěn, krychlová
Chemické složení  obvykle proměnlivé

 

Historie a jeho nález

V roce 1966 ho v Austrálii objevil vysokoškolský student. Tento granát byl významný hlavně tím, že byl zaznamenán jako největší v celkové historii vůbec. Měl více než tisíc tun. Ve stejném roce byla za 145 000 dolarů vydražena brož z granátu na významné akci, na které se dražilo.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní granát