Zlato a zlaté šperky: Komplexní průvodce
Ponořte se s námi do fascinujícího světa zlata a přečtěte si komplexní informace a zajímavosti, které jste možná dosud neznali. Odhalíme vám skrytá tajemství různých barev a druhů zlata a poradíme, jak vybrat ten dokonalý zlatý šperk.
1. Zlaté šperky a karát
Zlato se pro zlepšení jeho vlastností ve šperkařství používá jako slitina s jinými kovy. Ryzost zlata je míra čistoty zlata ve zlaté slitině. Vyjadřuje podíl čistého zlata v poměru k ostatním kovům ve slitině. Ryzost se obvykle udává dvěma způsoby: pomocí karátového systému, nebo pomocí numerického systému, který se vyjadřuje v tisícinách hmotnosti.
Nejčastěji používané ryzosti ve špercích jsou tyto:
- 24 karátů (99,9% zlata) - čisté zlato, je měkké a nepoužívá se k výrobě šperků.
- 18 karátů (75% zlata) - vysoká kvalita, drahé a cenné zlato.
- 14 karátů (58,3% zlata) - dobrý poměr kvality a ceny, nejpoužívanější ve světě šperků.
- 10 karátů (41,7% zlata) - odolnější a zároveň levnější.
- 9 karátů (37,5% zlata) - nejnižší zákonem povolená ryzost zlata v některých zemích.
- 8 karátů (33,3% zlata) - nízká ryzost, v mnoha zemích se nepovažuje za pravé zlato.
Co ale znamená, když na šperku naleznete číselný údaj, například 585? To znamená, že daný šperk obsahuje 58,5% čistého zlata (585 částí z 1000) a je tedy vyrobený ze 14 karátového zlata. Označení 375 nebo 0,375 patří zlatu s ryzostí 9 karátů, které obsahuje 37,5% čistého zlata a 62,5% jiných kovů (obvykle stříbra, mědi nebo zinku). V České republice je dle Puncovního zákona nejnižší zákonná ryzost stanovena na 585/1000, a teda prodej šperků vyrobených z 9 karátového zlata není povolený.
Čím vyšší je ryzost, tím více čistého zlata slitina obsahuje. Vyšší ryzost znamená také vyšší cenu, sytější zlatou barvu, ale zároveň menší odolnost šperku vůči opotřebení. Nižší ryzost naopak přináší větší odolnost a nižší cenu, ale méně intenzivní zlatou barvu.
Co je „925 zlato”?
V nabídkách na internetu můžete natrefit i na označení “925 zlato”, které ale není zcela přesné. Ve šperkařství se označení "925" standardně používá pro stříbrné šperky, které obsahují 92,5 % čistého stříbra. Pro zlato se však používají i jiná než výše spomenuta označení (např. 750 pro 18 karátové zlato).
Nejčastěji se ale označení „925 zlato" využívá na označení zlatého pokovování nebo kombinace zlata a jiného kovu. Pokud byste se setkali s termínem „925 zlato,“ pravděpodobně jde o stříbrné šperky, které jsou pouze pokryty vrstvou zlata (jsou pozlacené).
2. Puncování zlata
Puncovní značky jsou malé symboly na špercích z drahých kovů, které informují o ryzosti, původu a kontrole šperku. Označení se obvykle nachází na vnitřní straně prstenů, na stopce náušnic nebo na zapínání řetízků. Vydává je nezávislý státní orgán - Puncovní úřad. Na zlatých špercích se mohou nacházet tři typy značek: státní puncovní značky, ryzostní a odpovědnostní značky:
- Státní puncovní značky jsou nejdůležitější, informují o druhu kovu a jeho ryzosti.
- Ryzostní značky označují poměrný hmotnostní obsah drahého kovu v předmětu (např. 585 pro 14 karátové zlato).
- Odpovědnostní neboli dovozová značka je přidělena každé registrované společnosti puncovním úřadem.
Všechny šperky z drahých kovů vyrobené v Česku musí být označeny odpovědnostní a státní puncovní značkou. Český puncovní úřad uznává puncovní značky zemí, se kterými podepsal dohodu o vzájemné platnosti puncovních značek a zemí, které podepsaly Vídeňskou konvenci (například Slovensko, Polsko, Kypr, Velká Británie a další). Šperky z těchto zemí nemusí být označeny značkou českého Puncovního úřadu. Šperky o hmotnosti nižší než 0,52 g u zlata a 3,5 g v případě stříbra nemusí být puncovány, ale musí mít uvedeny ryzostní a odpovědnostní číslo. Společnost iZlato je registrována v seznamu podnikatelů s drahými kovy a má registrovanou odpovědnostní značku IZL.
Přečtěte si více o puncovních označeních a odpovědnostní značce |
3. Barvy zlata
Základní a nejznámější barva zlata je samozřejmě žlutá. Čisté pravé 24 karátové zlato má intenzivní žlutou barvu, která vás okouzlí na první pohled. Zlaté šperky však naleznete v různých barvách, přičemž každá z nich má své jedinečné vlastnosti a estetický vzhled. Jednotlivé barvy zlata vznikají v závislosti na tom, jaké kovy se do něj přidávají. Víte, jaké barvy zlata se ve šperkařství používají?
Žluté zlato
Žluté zlato je klasika, která nikdy nevyjde z módy. Je slitinou zlata, stříbra a mědi. Podíl zlata ve špercích je nejčastěji 58,5% (14K zlato). Žluté zlato má teplý zářivý vzhled a používá se na všechny šperky, především na snubní prsteny, náušnice a řetízky.
Bílé zlato
Bílé zlato je slitina zlata s bílými kovy, jako nikl nebo stříbro. Často je pokryto vrstvou rhodia, díky čemuž získalo jasný bílý design. Bílé zlato je velmi moderní, elegantní a snadno kombinovatelné s jakýmikoli dalšími módními kousky. Ani bílé zlato nechybí v nabídce moderních snubních prstenů, náhrdelníků a dalších dámských a pánských šperků. Výborně se hodí ke svatebním šatům a formálním outfitům, které svojí univerzální barvou nijak nenaruší.
Přečtěte si více o rhodiu a rhodiových špercích |
Bílé zlato nebo stříbro?
Pokud bychom měli porovnat bílé zlato se stříbrem, odolností a trvanlivostí vyhrává bílé zlato. Stříbro může mít z důvodu oxidace tendenci černat, ale bílé zlato si zachová svůj vzhled mnohem déle (obzvláště pokud je rhodiované). Stříbrné šperky jsou oblíbené zejména kvůli jejich nízké ceně.
Růžové zlato
Krásu růžového zlata si můžeme vychutnávat díky mědi, která dodává zlatu růžový odstín. Tyto šperky působí romanticky a lichotí všem tónům pleti. V některých provedeních může připomínat vintage vzhled, který je stále velice oblíbenou volbou. V nabídce šperků z růžového zlata naleznete širokou škálu prstenů, náramků a jiných módních šperků v kombinaci s drahými kameny.
Kombinované zlato
Dvou a tříbarevné šperky v sobě kombinují různé odstíny zlata. Jsou vizuálně zajímavé, všestranné a nadčasové. Svoji estetickou hodnotu a relevanci si zachovají bez ohledu na měnící se módní trendy. Kombinací různých barev zlata tak vznikají luxusní šperky, jejichž výhodou je snadná kombinovatelnost s jinými kousky ve vaší šperkovnici.
4. Trendy ve šperkařství
Zlaté šperky symbolizují krásu a eleganci. Stejně jako v jiných oblastech módy, i design šperků podléhá aktuálním trendům. Tyto trendy odrážejí současné preference v módním průmyslu a zároveň vyjadřují jedinečný osobní styl nositele. Které styly patří k těm nesmrtelným?
1. Minimalistický design - jednoduché čisté linie a geometrické tvary, které představují jemné napichovací náušnice, tenisové náramky a náhrdelníky ke krku.
2. Asymetrický design - nerovnoměrné nebo nepravidelné tvary, jako mozaikové vzory na náušnicích a nadčasové dvojité náušnice.
3. Tvary inspirované přírodou - patří sem různé motivy listů, stromů, květin a hvězd na přívěscích a náušnicích.
4. Šperky inspirované uměním - abstraktní nebo umělecké designy, které mají zvláštní význam.
5. Odvážné, tzv. statement pieces - výrazné, odvážné šperky, které upoutají pozornost. Například velké zlaté pečetní prsteny, plotýnkové náhrdelníky a zdobené obručové náramky.
6. Kombinace kovů - zlato kombinované s jinými kovy jako platina nebo stříbro. Trendy šperkem jsou například kombinované prsteny a řetízky.
7. Texturované povrchy - matné, broušené nebo vzorované zlaté povrchy, které jsou oblíbené na snubních prstenech.
5. Co je to pozlacení
Pozlacené šperky jsou šperky vyrobeny z běžného kovu (například stříbra) a následně pokryté vrstvou zlata. Vrstva zlata je obvykle velmi tenká a s nízkou ryzostí, přičemž obvykle vydrží jen 2 roky, někdy i méně. Nevýhodou pozlacení je to, že může obarvit oblečení, nebo způsobit podráždění pokožky. Na druhé straně, výhodou je příznivá cena a okouzlující vzhled, jako u zlatých šperků.
Pozlacené šperky jsou vhodné především jako jednorázové doplňky. Jejich nižší cena neznamená, že nejsou krásné a zářivě lesklé jako šperky z čistého zlata, jen je třeba být při nošení opatrnější. Nejsou zcela voděodolné (nedoporučuje se nošení ve sprše, bazénu nebo během spánku) a je třeba se vyhýbat kontaktu s chemikáliemi (parfémy a pleťovými přípravky). Proto si pozlacené šperky pečlivě odkládejte a noste je jen na výjimečné události.
6. Co je to rhodiování šperků
Ródium je mimořádně vzácný a drahý kov stříbrno-bílé barvy, který je odolný vůči korozi. Je považován za nejvzácnější a nejcennější drahý kov na světě, dražší než zlato či platina. Hlavní využití rhodia je v automobilovém průmyslu, ale své uplatnění si našel i ve šperkařství, kde se používá k pokovování šperků tenkým povlakem pro zvýšení lesku a odolnosti. Rhodiování se nejčastěji aplikuje na bílé zlato a stříbro, je hypoalergenní a může pomoci při alergiích na jiné kovy. Trvanlivost rhodiové vrstvy je obvykle 12-18 měsíců, poté je třeba proces zopakovat.
Přečtěte si více o rhodiu a rhodiových špercích. |
7. Jak vyčistit zlato
Čištění zlatých šperků lze provést doma nebo u odborníka. K základním domácím pomůckám patří saponát, jemný zubní kartáček a hedvábný hadřík. K vyčištění vám dobře poslouží také kyselina citrónová, prášek do pečiva a světlé pivo. Speciální přípravky, jako čistící roztoky pro zlaté šperky, jsou běžně dostupné.
U drahých šperků a vzácných kamenů však doporučujeme hlavně konzultaci s klenotníkem, aby nedošlo ke znehodnocení. Vyhýbejte se drsným čisticím prostředkům, velkým tvrdým kartáčům a mýdlům s neznámými přísadami. S čištěním zlata úzce souvisí také správná péče o zlato, zejména vhodné skladování ve šperkovnici na tmavém místě a odkládání šperků před koupáním a spaním.
8. Alergia na zlato
Alergie na zlato je poměrně vzácná a častokrát nesouvisí přímo se zlatem, jak se mnozí mylně domnívají. Čisté zlato (24K) způsobuje alergie jen ojediněle, protože je inertní a nereaguje s většinou látek. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší ryzost, tím větší procento čistého zlata a méně jiných kovových přísad. Alergické reakce na zlaté šperky jsou obvykle způsobeny právě těmito příměsemi ve zlatých slitinách, nikoli samotným zlatem. Většinou se tedy nejedná o alergii na čisté zlato, ale na jiné kovy, které se ve šperku nacházejí, především nikl. Řešením je používání šperků z čistšího zlata (18 nebo 24 karátů) nebo šperků z platiny, titanu nebo chirurgické oceli.
9. Jak poznat pravé zlato?
Kromě puncování, které vám poskytne nejpřesnější informace o šperku, existují i další metody, jak poznat pravé zlato. Starší zlaté šperky často nemají uvedenou puncovní značku a informace o jeho pravosti získáte především ve zlatnictví a u odborníků.
Při identifikaci zlata přímo v přírodě nebo ověřování pravosti jiných zlatých předmětů bez puncu můžete využít i domácí nebo profesionální testovací metody. Pro laiky je ale taková identifikace poměrně náročná, hlavně u velmi podobných kovů, jako je dokonale vyleštěná mosaz, která je zlatu velmi podobná. Metody domácího testování, které vám s identifikací pomohou.
- Identifikace zlata podle vzhledu: Zlato má charakteristickou žlutou barvu a výrazný kovový lesk. V přírodě může mít různé odstíny od světle žluté až po oranžovožlutou. Předmět vždy pozorujte při dobrém osvětlení. Lesk by měl být výrazný a rovnoměrný, bez matných a tmavých skvrn. Identifikaci si můžete usnadnit i obyčejným bavlněným hadříkem. Pravé zlato zůstane neotřelé, přičemž to „nepravé“ může jevit známky ošoupání.
- Identifikace zlata podle hmotnosti: Zlato je velmi těžké, asi 19,3krát těžší než voda. Pokud najdete kámen s vysokou hmotností vzhledem k jeho velikosti, teoreticky může obsahovat zlato, i když tato možnost je vzhledem ke vzácnosti výskytu jen minimální. Při identifikaci můžete využít dvou podobně velkých zlatých šperků, přičemž oba zvážíte a jejich hmotnost srovnáte. Pokud je jeden z nich výrazně lehčí, pravděpodobně jde o falešné zlato.
- Identifikace zlata podle tvárnosti: Zlato je velmi měkké a tvárné. Dá se lehce poškrábat nožem nebo jiným ostrým předmětem. 24 karátové zlato, což je čisté zlato (99,9% čistoty), se v Mohsově stupnici tvrdosti nachází přibližně na hodnotě 2,5. Mohsova stupnice tvrdosti je stupnice od 1 do 10, kde 1 je nejměkčí minerál (mastek) a 10 nejtvrdší (diamant). Zlato je tedy považováno za relativně měkký kov a zřídka se používá k výrobě šperků bez příměsí. Obvykle se mísí s jinými kovy pro zvýšení tvrdosti a odolnosti.
- Identifikace zlata magnetem: Další z možností je test magnetem. Pravé zlato, na rozdíl od některých jiných kovů, není magnetické. Pokud předmět reaguje na magnet, určitě není ze zlata. Tato metoda je rychlá a bezpečná, avšak ne 100% spolehlivá. Padělatelé šperků o této metodě samozřejmě vědí, a proto používají nemagnetické kovy. Pomoci vám však může u jiných předmětů nebo u nálezů přímo z terénu.
- Identifikace zlata pomocí chemických látek: Zlato je chemicky odolné a nereaguje s většinou běžných kyselin či chemikálií. V případě šperku můžete na méně viditelném místě zkusit kápnout například ocet nebo kyselinu dusičnou. Pravé zlato nebude reagovat a barva zůstane nezměněna. Odborníci používají speciální kyselinové testy k ověření pravosti zlata. Tato metoda však není v domácích podmínkách bezpečná a navíc může dojít ke znehodnocení předmětu.
Pro přesnou identifikaci zlata a ověření pravosti zlatých předmětů je nejlepší kontaktovat odborníka nebo využít profesionální testovací metody. Profesionální identifikace zlata využívá moderní technologie, ale i ty léty ověřené. Jednou z modernějších je například rentgenová fluorescence, která pomocí analyzátorů určí přesné složení kovu, XRF spektrometry a spektrografy. Odborníci používají také dobře známou lučavku královskou nebo zkušební kámen, který se nazývá buližník. Buližník je malá deska z tmavé křemičité horniny, o kterou se testovaný předmět otře a následně identifikuje podle zanechané stopy.
Jak poznat zlato v přírodě
Zlato v přírodě se často nachází v říčních náplavách, křemenných žilách nebo v blízkosti jiných minerálů, jako křemen a pyrit. V říčních náplavách jej naleznete zejména v ohybech řek a na místech, kde se proud zpomaluje. Voda eroduje zlatonosné horniny a přenáší zlaté částečky, které se usazují v říčním štěrku. Zlato v křemenných žilách může mít ostřejší hrany než říční zlato. Kromě křemene se zlato v přírodě nachází také v blízkosti pyritu (známé jako "bláznovo zlato"), galenitu (olovnatá ruda) a scheelitu (wolframová ruda).
V závislosti na místě výskytu může mít různé tvary, nejen krystaly, ale také větší zaoblené kousky, tenké ploché šupiny nebo jemné vláknité “drátky”. Zlato v přírodě poznáte hlavně podle jeho charakteristické žluté barvy, výrazného kovového lesku a neobvykle vysoké hmotnosti v porovnání s jeho velikostí. Tyto vlastnosti jsou nejvýraznějšími a nejsnáze rozpoznatelnými znaky přírodního zlata.
10. Co je to zlomkové zlato
V souvislosti se zlatem a zlatými šperky natrefíte i na pojem „zlomkové zlato”.
Zlomkové zlato je termín, který označuje zlaté předměty nebo slitiny, které mají jinou ryzost než standardní hodnoty. Obsahují nestandardní množství čistého zlata, které nelze vyjádřit celým číslem karátů. Obvykle se jedná o slitiny s ryzostí mezi standardními hodnotami, například mezi 14K a 18K. Může být označeno zlomkem, například 15/20 (15 dílů zlata z 20 celkových dílů). Často vzniká při recyklaci různých zlatých předmětů s odlišnými ryzostmi a používá se zejména v průmyslu nebo k výrobě méně hodnotných šperků. Má nižší investiční hodnotu než standardní karátové zlato.
Kde prodat zlato?
Výkup zlata, resp. výměna starého šperku za nový je asi nejběžnější a nejjednodušší způsob, jak prodat “staré zlato”. Pokud plánujete prodat zlato nebo zlaté šperky, zlatnictví mají odborné znalosti k posouzení hodnoty, výkupce je profesionálně zaškolen a registrován na puncovním úřadě.
Další z možností jsou zastavárny, které nabízejí služby výkupu zlata za mnohem nižší ceny, případně aukční domy, které jsou ovšem vhodnější spíše pro historické zlaté předměty. Na mince ze zlata a jiných drahých kovů se specializují numismatické obchody a u některých unikátních předmětů můžete oslovit i soukromé sběratele.
Při prodeji zlata je důležité ověřit reputaci a certifikaci kupujícího. Pokud je to možné, vyhledejte si jeho reference a podrobně si ověřte všechny informace. Měli byste znát aktuální tržní cenu zlata a porovnat si možnosti u více výkupců. V neposlední řadě je třeba mít realistická očekávání ohledně ceny, hlavně u rodinných a dědičných šperků, které pro vás mohou mít vysokou osobní hodnotu, ale jejich reálná cena tomu neodpovídá.
11. Recyklované zlato
Recyklace zlata zahrnuje sběr, třídění, rafinaci a zpracování. Zdroji recyklovaného zlata jsou například staré šperky, elektronika a průmyslový odpad. Důležité je, že kvalita recyklovaného zlata je stejná jako u „nového zlata“, protože jeho chemické vlastnosti a kvalita zůstávají nezměněny. Recyklované zlato tvoří významný podíl celkové globální dodávky zlata, přičemž přibližně 90 % recyklovaného zlata pochází ze šperků a zbývajících 10 % z technologického odpadu. Recyklované zlato se často označuje také jako ekologické nebo udržitelné ve šperkařství, protože pomáhá snižovat potřebu těžby nového zlata a tím šetří přírodní zdroje. Takové zlato se může použít k výrobě nových jedinečných šperků bez ztráty kvality.
12. Vzácnost zlata a jeho cena za gram
Zlato je ceněno pro svou vzácnost, trvanlivost a univerzální hodnotu. Cena zlata se neustále mění v závislosti na řadě faktorů, včetně ekonomických podmínek, geopolitických událostí a nabídky a poptávky na trhu. Přesné a aktuální ceny je vždy třeba konzultovat s důvěryhodným prodejcem zlata nebo sledovat aktuální tržní ceny.
Cena zlata se obvykle udává za trojskou unci (31,1 gramu) čistého 24karátového zlata. Trojská unce je tradiční jednotka hmotnosti zlata a jiných drahých kovů. Pro běžné použití se však často používají slitiny s nižším obsahem zlata. 18 karátové zlato obsahuje 75% čistého zlata a jeho cena za gram je přibližně 75% ceny čistého zlata.
13. Investování do zlata
Investiční zlato je forma zlata, která se kupuje primárně jako finanční investice. Má několik specifických charakteristik, například čistotu, formu a certifikaci. Investiční zlato musí mít vysokou ryzost, obvykle 99,5 % nebo vyšší. Nejčastěji se vyskytuje ve formě zlatých cihliček nebo mincí a je vždy certifikováno a označeno hmotností a ryzostí. Je snadno prodejné a obchodovatelné na mezinárodních trzích. Vzhledem k uchovávání hodnoty se ve světě investic používá jako ochrana proti inflaci a ekonomické nestabilitě.
Ve srovnání se šperky je investiční zlato bez umělecké hodnoty. Na rozdíl od zlatých klenotů, hodnota investičního zlata je dána jen jeho hmotností a čistotou, nikoli designem. Prodává se ve standardizovaných hmotnostech jako 1 unce (přibližně 31,1 gramu) nebo formou cihliček.
14. Výskyt zlata
Zlato se vyskytuje ve všech vrstvách zeměkoule a těží se zejména zlatokopeckou metodou v gigantických povrchových velkolomech i v hlubinných dolech v Jižní Africe. Odhaduje se, že všechno zlato vytěžené za celou historii lidstva váží přes 200 000 tun. Hrana hypoteticky vytvořené kostky z tohoto množství by nepřesáhla 22 m. Vešlo by se tedy například pod oblouk pařížské Eiffelovy věže. Zatímco ostatní kovy se těží, taví, spotřebují a mizí rozptýlené ve výrobnách po celém světě, zlato ne.
Předpokládá se, že každoročně bude přicházet na trh kolem 2000 až 3000 tun zlata, dokud nebudou objevena další významná ložiska nebo dokud nebudou vyvinuty zcela nové revoluční technologie těžby. I v tom se skrývá jeho výjimečnost. Centrální banky dnešního světa skladují 32 tisíc tun zlata a další desítky tisíc tun se jistě najdou mezi různými fondy, soukromými sběrateli nebo lidmi v podobě zlatých šperků, mincí a zlatých cihliček.
15. Těžba zlata ve světě a v Čechách
Těžba zlata ve světě je důležitou součástí globální ekonomiky a v současnosti se těží na všech kontinentech kromě Antarktidy, přičemž největšími producenty jsou Čína, Austrálie, Rusko a USA.
Metody těžby se v jednotlivých zemích liší. Získává se různými způsoby, od tradičního rýžování až po moderní povrchové a podzemní doly. Velké společnosti používají sofistikované technologie pro extrakci zlata z rud, včetně různých chemických procesů. Těžba zlata s sebou přináší i environmentální výzvy, včetně odlesňování, eroze půdy a znečištění vody. Proto se v posledních letech klade větší důraz na udržitelné postupy těžby a recyklaci zlata. Navzdory těmto výzvám zůstává poptávka po zlatě vysoká, protože se používá nejen ve šperkařství, ale také v elektronice, medicíně a jako investiční aktivum.
Těžba zlata v Čechách
Těžba zlata v Čechách je v současnosti jen velmi minimální. Těžba má významný vliv na životní prostředí, což je jedním z hlavních argumentů proti jejímu obnovení. Nicméně i zde najdeme několik známých ložisek, zejména v krystalických horninách Českého masivu. Těžební projekty se zaměřují na místa, kde jsou potvrzeny zásoby zlata, jako například v oblasti Mokrsko, Kašperské Hory, Roudný a Zlaté Hory. Nachází se zde v žilních ložiscích, ale také v náplavách řek a potoků.
Těžba zlata v Čechách podléhá přísným environmentálním a legislativním regulacím, které mají za cíl minimalizovat ekologické dopady. Moderní metody těžby a zpracování zlata jsou sice efektivnější, ale často vyžadují použití chemikálií. Bývalé důlní oblasti jsou proto přeměněny na turistické atrakce s možností návštěvy muzeí a skanzenů.
16. Kde a jak se zlato používá
Zlato se využívá nejen ve šperkařství, ale také v mnoha jiných odvětvích. V žebříčku nejčastějšího využití zlata dlouhodobě vyhrávají šperky a ozdobné předměty, ale také investiční zlato (mince a cihličky). Zlato samozřejmě nechybí ani v umění a dekoracích, kde se často využívá k dekorativním účelům v architektuře a interiérovém designu.
Další možností využití jsou elektronická zařízení (počítače, mobilní telefony) a různé průmyslové komponenty (katalyzátory, konektory), ve kterých se zlato využívá hlavně díky své vodivosti a odolnosti vůči korozi.
V neposlední řadě zlato neobešlo ani medicínu, ve které se využívá při lékařských postupech a v zubním lékařství. V medicíně je ceněno pro jeho chemickou stabilitu, biokompatibilitu a jedinečné fyzikální vlastnosti. Výzkumy v oblasti nanomedicíny neustále objevují nové potenciální způsoby jeho využití v léčbě a diagnostice různých onemocnění.
17. Základní vlastnosti zlata
Zlato je vzácný kov se spoustou unikátních vlastností, které z něj dělají nepostradatelnou součást nejen šperkařského průmyslu, ale také moderních technologií a medicíny. V tabulce prvků jej naleznete pod označením Au (z latinského "aurum"). Tento zářivý kov se v přírodě nachází hluboko v útrobách Země, formovaný tlakem a časem. Poznáte ho podle čisté žluté barvy a výjimečného lesku. Kromě vizuální přitažlivosti vyniká i vysokou tvárností – lze z něj vyklepat list tenčí než lidský vlas. Přesto je odolný vůči korozi a svou krásu si zachovává po staletí.
Zlato je velmi stabilní, trvanlivé a chemicky inertní, což znamená, že nereaguje s většinou jiných látek. V přírodě se vyskytuje v ryzím stavu nebo ve slitinách s jinými kovy. Jeho vzácnost a omezené zásoby se odrážejí v jeho vysoké ceně ve srovnání s jinými kovy. Kombinace těchto vlastností předurčila zlato k roli ideálního materiálu pro výrobu šperků. Od třpytivých náušnic až po majestátní prsteny, každému kousku dodává neopakovatelný lesk a hodnotu. Právě proto se stalo symbolem bohatství, moci a dokonalosti.
Hustota a hmotnost zlata
Z hlediska vlastností je zlato značně těžký kov, skoro třikrát těžší než železo. Hustota zlata je 12,29 g na krychlový centimetr, tedy dvakrát hustší než olovo. Vysoká hustota a hmotnost hraje klíčovou roli v mnoha těžebních a separačních procesech, jako je například rýžování zlata nebo gravitační separace v těžebním průmyslu. Pro lepší představu, kostka zlata o váze 1 tuny má hranu dlouhou pouhých 37,27 cm.
Rozpustnost zlata
Zlato je velmi odolné a chemicky stálé. Rozpustné je jen lučavkou královskou, tedy směsí kyseliny chlorovodíkové a dusičné, a v roztocích kyanidů. To je využíváno hlavně při jeho těžbě v rudách s mikroskopicky rozptýleným výskytem zlata. Je odolné vůči kyselinám a solím. Zlaté šperky se zachovají po celé generace, což z nich činí nejen módní doplněk, ale také cenné dědictví, které se stane rodinným pokladem.
Kujnost a tažnost zlata
Zlato vyniká chemickou odolností, tažností a kujností. Co to znamená? Tažnost je schopnost kovu být natažen do dlouhých tenkých tvarů bez zlomení. 1 gram zlata, což je kulička o průměru něco málo přes 2 mm, může být rozklepána na plochu cca 1 m2 o tloušťce 230 atomů. Podobně lze z 1 gramu zlata vytáhnout drát o průměru 20 mikrometrů, který bude dlouhý neuvěřitelných 165 metrů. Zlatá kostka o objemu 1 cm3 stačí na plech o rozloze asi 18 m2. Díky této výborné tažnosti zlata vznikají jemné tenké řetízky, náramky a dokonalé minimalistické prsteny.
Kujnost definuje schopnost materiálu být tvarován a formován do různých tvarů bez zlomení. Vysoká kujnost zlata umožňuje tvarování šperku do unikátních a libovolných designů, díky čemuž vznikají klenoty propracované do detailů.
Vodivost zlata
Zlato je známé také svou vynikající elektrickou a tepelnou vodivostí, což z něj činí ceněný materiál v mnoha technologických odvětvích. Je třetím nejlepším vodičem elektřiny, hned po stříbře a mědi. Výhoda zlata oproti stříbru a mědi je ta, že nepodléhá korozi, což zajišťuje dlouhodobou spolehlivost elektrických spojů v různých zařízeních a počítačových komponentech.
Teplota tavení
Teplota tavení zlata je 1064,18 °C. V porovnání s jinými kovy má zlato nižší bod tavení než železo (1538 °C) nebo platina (1768 °C) a zároveň vyšší bod tavení než stříbro (962 °C) nebo měď (1085 °C). Čím je zlato čistší, tím přesnější je i jeho bod tavení (příměsi jej mohou mírně snížit nebo zvýšit). Přesné poznání bodu tavení je klíčové při výrobě zlatých šperků i v elektronice při výrobě spojů a vodičů.
Jak roztavit zlato doma
Tavení zlata doma je extrémně nebezpečné a představuje řadu bezpečnostních rizik. Vysoké teploty mohou způsobit vážné popáleniny a požáry a toxické výpary jsou zdraví škodlivé. Tavení je zároveň technicky náročné, vyžaduje speciální vybavení a odborné znalosti. Diskutabilní je i kvalita výsledku, znečištění jinými kovy a hlavně ekonomická efektivnost. Náklady na vybavení a energie mohou převýšit hodnotu samotného zpracovaného zlata. Pokud potřebujete zpracovat zlato, obraťte se na profesionální zlatníky nebo licencované tavné provozy.
Oxidace zlata
Oxidace zlata je chemický proces, při kterém zlato reaguje s kyslíkem. Zlato je známo svou vysokou odolností vůči oxidaci, což je jedním z důvodů jeho popularity ve šperkařství. Na rozdíl od mnoha jiných kovů zlato nereaguje s kyslíkem ve vzduchu ani při vysokých teplotách, díky čemuž je velmi stabilní. V běžném životě se zlato chrání před oxidací různými povrchovými úpravami (například rhodiováním) nebo slitinami s jinými kovy (stříbro, nikl). Tyto metody nejen chrání zlato před oxidací, ale často také zlepšují jeho vzhled, tvrdost a odolnost vůči poškrábání.
Je zlato magnetické?
Zlato není magnetické a tato vlastnost se používá hlavně k ověření, zda je šperk nebo jiný předmět skutečně ze zlata. Pokud magnet přitahuje „zlatý“ předmět, není to čisté zlato. Čisté zlato není nikdy magnetické, ale některé zlaté slitiny (zlato smíchané s jinými kovy) mohou být slabě magnetické.
18. Jak vzniklo zlato
Většina zlata ve vesmíru vznikla při explozi hvězd na konci jejich životního cyklu. Tyto výbuchy se nazývají supernovy a vytvářejí podmínky extrémně vysokých teplot a tlaků potřebných pro syntézu těžkých prvků jako zlato. Vědci zjistili, že značné množství zlata mohlo vzniknout také při srážkách neutronových hvězd, které vytváří ideální podmínky pro tvorbu těžkých prvků. Když se formovala naše planeta, zlato bylo součástí materiálu, ze kterého vznikla a většina zlata se v důsledku své hustoty propadla do jádra Země.
Zlato, které nacházíme na povrchu nebo poblíž povrchu Země, se tam dostalo pravděpodobně v důsledku pozdějších zásahů asteroidů, které mohly vynést zlato z hlubších vrstev Země. Koncentrovalo se v ložiskách díky geologickým procesům, jako jsou vulkanická činnost, pohyby tektonických desek a eroze. Tyto procesy trvaly miliony let a vytvořily zlaté žíly a nánosy, které dnes těžíme a vytváříme z nich nádherné zlaté šperky. Tento fascinující původ zlata vysvětluje jeho vzácnost a hodnotu, kterou mu lidstvo připisuje již tisíciletí.