Svatební styly – jak si vybrat téma vaší svatby

Ještě nemáte vybraný styl vaší svatby? Inspirujte se v našem článku.


Moderní svatební styl v místnosti s proskleným stropem

 

Každý pár touží po tom, aby byl jejich velký den originálním a nezapomenutelným zážitkem nejen pro ně, ale také pro jejich hosty. Proto je volba správného tématu nebo stylu svatby velmi důležitou součástí plánování. 


Co je svatební styl

 

Svatební styl určuje celkový vzhled, dojem a estetiku svatby. Zahrnuje různé prvky, jako je barevné schéma, výzdoba, oblečení a místo konání, které společně vytvářejí soudržnou a personalizovanou atmosféru události.

Páry si mohou vybrat svatební styl, který odráží jejich osobnost, zájmy či kulturní zázemí a může sloužit také jako vodítko při rozhodování o detailech svatby.


Rozdíl mezi tématem a stylem

 

I když se termíny svatební styl a svatební téma někdy používají zaměnitelně, existují mezi nimi jisté rozdíly.

Svatební styl definuje celkový vzhled a dojem ze svatby. Řeší prvky, jako je použitá barevná paleta, výzdoba, oblečení či místo konání. Svatební styl udává tón svatbě a vytváří soudržnou estetiku během celé události.

Typickými svatebními styly jsou například vintage styl, rustikální styl, romantický styl nebo styl boho.

Svatební téma je úzce spojeno se stylem, ale jde zde o specifický koncept nebo myšlenku, která je protkána celou svatbou. Téma může být založeno na konkrétní barvě, době, kulturní tradici nebo koníčku. Svatební téma může inspirovat designové a dekorační prvky svatby. Typickým svatebním tématem je například svatba v tématu „Velký Gatsby“ nebo „Pomáda”.

Téma je tedy specifičtější než samotný styl. Například zmíněné téma „Velký Gatsby“ se konkrétně váže na knihu a film a váže dohromady několik stylů, jako jsou „Art Deco“, „Vintage“ a „Glam”.

Podívejme se spolu blíže na několik nejpopulárnějších svatebních stylů. 


 

Romantická svatba

 

Za romantickou lze samozřejmě považovat téměř každou svatbu, zde však mluvíme o konkrétním stylu svatby, který se nejčastěji nese v jemných pudrových, krémových nebo pastelových odstínech a nechybí na ní mnoho květin, především růží a pivoněk, množství svíček a honosných dekorací.

Svatební šaty by měly být klasické a nadčasové, nejlépe v tradiční bílé barvě s bohatým zdobením. Měly by působit pohádkově.

Stolování na romantické svatbě je elegantní, se vkusným prostíráním, doplněným již zmiňovanými květinovými dekoracemi a svíčkami. Podává se klasicky šumivé víno nebo šampaňské, případně šumivé rosé, které svojí narůžovělou barvou výborně zapadne do romantické barevné palety.

A kde takovou svatbu zorganizovat? Ideální pro romantickou svatbu jsou prostory zámků a zámečků, ale pokud se nebojíte nepřízně počasí, svíčkami ozdobené venkovní prostory vinic nebo velké zahrady budou také výbornou volbou.

Romantická svatba v růžových barevných tónech

Svatební hostina ve vintage stylu

 

Vintage svatba

 

Výraz vintage původně označoval ročníkové víno, ale když lidé našli zalíbení v oděvech, doplňcích a designových předmětech vyrobených před desítkami let, význam slova se rozšířil a dnes se používá na téměř všechno dobově designové a váže se převážně na dřívější etapy 20. století.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak docílit vintage stylu je skrze svatební oblečení, make-up a účes. Samozřejmostí je o stylu vaší svatby informovat i všechny svatebčany a požádat je, aby striktně dodržovali dobový dress code. Doplňky a výzdobu přizpůsobíte také vámi zvolené dekádě, v jejímž nádechu se bude nést celá vaše svatba.

Nejčastěji volenými dekádami vintage svateb bývá art deco období 20. let minulého století, ale i rock'n'rollové období 50. a 60. let.

Svatební šaty vybírejte podle éry, ve které se vaše svatba odehrává. Nebojte se jít také do odvážnějších kousků, případně dobových kostýmů.

Ideální místo pro vintage svatbu je takové, které bylo postaveno ve vámi zvoleném stylu, nebo které hrálo roli důležitého společenského prostoru v letech, ve kterých se styl vaší svatby odehrává. Takové místo však nemusí být vůbec jednoduché najít a zarezervovat, proto vhodně poslouží i jakýkoli jiný prostor, který dobově nastylizujete.


 

Art Deco svatba

 

Art Deco svatbu jsme zmiňovali v předchozím odstavci, ale pro její velkou popularitu ji rozebereme trochu víc.

Tento nadčasový styl se vyznačuje okázalostí a výstředností éry 20. let 20. století. Častokrát bývá spojena s tématem Velký Gatsby, knihy z pera spisovatele F. Scott Fitzgeralda. Nesmí na ní chybět mnoho zlatých prvků, pírek či třpytek.

Pánský dress code by měl sestávat z lehkého dvouřadého saka, košile a kalhot. Na hlavě by neměl chybět klobouk. Velmi populárními klobouky této éry byly Fedora klobouky nebo slaměné klobouky „boater”.

Ženy by měly mít oblečené flitrové šaty s třásněmi, doplňky do vlasů, případně dámské klobouky a na rukou by neměly chybět rukavice.

Svatební šaty ve stylu Art Deco jsou o detailech. Běžné vzory zahrnují korálkové šaty, geometricky inspirované vzory, vzorované krajky, čisté linie a množství zlatých a stříbrných korálků, které připomínají éru starého Hollywoodu.

Mladomanželé oblečeni ve stylu art deco

Neonová světla na svatbě a velký patrový dort s květinovou výzdobou

 

 

Retro svatba

 

Zajímavým nápadem je také svatba ve stylu retro. Retro svatba se na rozdíl od vintage svatby nese v duchu doby nedávno minulé, nejdříve by měla sahat do 70. let minulého století. Rozdílem je také míra recese, ve které se svatba v retro stylu může nést.

Při vintage svatbě se více dbá na to, aby byl styl elegantní, ale při retro svatbě můžete svým svatebčanům dovolit upustit uzdu fantazii a při tématu 90. let se mohou obléknout řekněme do šusťákové soupravy.

V dekoracích by neměly chybět různá neonová světla a nápisy, umělé květiny a rekvizity z bytů vašich babiček. Některé obchodní řetězce nabízejí v rámci speciálních promo týdnů také retro produkty, které můžete podávat vašim hostům. Pokud hostům nabídnete obložené chlebíčky a lahůdkové saláty, jako treska či pařížák určitě budou o vaší svatbě ještě dlouho povídat.  


 

 

Ekologická svatba

 

Pokud patříte k lidem, kterým záleží na planetě a její budoucnosti, určitě budete chtít, aby vaše svatba měla co nejmenší dopad na klima. Ideálně byste tak měli přemýšlet při jakékoli ze zmíněných svateb. Při troše snahy uvidíte, že i ty výstřednější svatby z našeho seznamu lze připravit s minimalizovaným dopadem na klima.

Ptáte se, jak na to? Máme pro vás několik tipů. Dekorace vytvářejte z recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Svatební šaty si půjčte nebo kupte z druhé ruky. Zvažte vegetariánské nebo veganské menu, sestávající z potravin od lokálních dodavatelů. Svatbu zorganizujte v oblasti, ze které je většina vašich hostů, ideálně na vlastním pozemku. Pozvánky posílejte v elektronické formě. Vyhněte se nápojům v plastových lahvích. A v neposlední řadě, nekupujte zbytečnosti.

Přečtěte si více rad a tipů v našem článku o ekologické svatbě.

Jednoduchá výzdoba v minimalistickém stylu na ekologické svatbě

Pestrobarevná květinová a ovocná výzdoba na svatbě

 

 

Pestrobarevná svatba

 

Většina svateb se nese v duchu jemných pastelových odstínů, ovšem milujete-li barvy, není důvod se jim vyhýbat.

Využijte výrazných a jasných barev do každého aspektu obřadu a recepce, od květinové výzdoby až po šaty družiček a kravaty družby. Nevěsta se může rozhodnout pro netradiční barevné svatební šaty nebo jednoduše zakomponovat barevné prvky do svých doplňků.

I svatební menu může být pestrobarevné, dort lze ozdobit barevnými květinami nebo vzory a hosté si mohou vychutnat barevné koktejly.

Pestrobarevná svatba je skvělý způsob, jak oslavit lásku a individualitu páru a vytvořit nezapomenutelnou událost, na kterou se bude vzpomínat i v nadcházejících letech.


 

 

Zahradní svatba

 

Pokud nepotřebujete obrovskou svatbu plnou hostů, na které nakonec stejně nebudete mít čas a představujete si spíše intimnější posezení, styl zahradní párty může být pro vás tou správnou volbou.

Atmosféra na takových svatbách bývá neformálnější a uvolněnější, dress code je méně přísný, a i svatební stoly mívají spíše domácí DIY charakter.

Během zahradní svatby si můžete místo tradiční večeře něco ugrilovat, k výzdobě postačí girlandy, pochodně a svíčky a pokud ve vaší zahradě máte květinové záhony, nádherně nahradí kytice v květináčích.

U zahradní svatby se však dobře vyplatí si několikrát promyslet datum a sledovat meteorologickou předpověď, ať vám ji nepřekazí nepřízeň počasí.

Slavobrána a židle připravené k obřadu zahradní svatby

Boho nevesta na svadobnom fotení v prírode

 

Boho svatba

 

Význam slova boho nemusí být našinci úplně známým, ale v zahraničí je už léta zažitým termínem, označujícím mix mezi bohémským stylem a stylem hippie. Boho je zkratka slov BOhemian HOmeless, což lze volně přeložit jako bohémský bezdomovecký tulácký styl.

Boho svatební motivy jsou o svobodném duchu, rozmarech inspirovaných hippies a eklektickém mixu textur a barev. Boho svatby mohou být jednoduché a plné DIY projektů, které vám ušetří peníze a nechají prostor k vyniknutí vašeho uměleckého talentu. Uspořádat takovou svatbu lze téměř s jakýmkoli rozpočtem, od bohatého až po extrémně omezený. Tento styl je atraktivní pro každého, kdo hledá přirozenou, ležérní krásu.

Boho svatební šaty jsou často pohodlné, splývavé a snadno se v nich pohybuje, přičemž zároveň zachycují umělecký a náladový charakter bohémského tématu. K častým doplňkům patří věnce květin zapletené do vlasů, náramky a dlouhé náhrdelníky.

Snad nejznámějším je styl boho pro účastníky letních hudebních festivalů, kde se mnohokrát setkáme s lidmi, kteří se takto oblékají. Možná i proto se svatba ve stylu boho zpravidla odehrává v přírodních prostorách zahrad, vinic nebo parků, které tak trochu připomínají festivalový areál.


 

 

Rustikální svatba

 

Svatba odehrávající se na venkově nebo v přírodě, kde dominují dřevěné a přírodní materiály, pytlovina, sláma a luční květiny.

Atmosféra rustikální svatby bývá podtržena bohatým osvětlením ve formě svíček a lampionů. Často používanou dekorací bývají také stohy slámy, starý vůz, vinné sudy a další prvky ze stereotypického venkovského života. Dekorační prvky rustikálního stylu se mnohdy používají i v jiných stylech, například v již zmiňovaném stylu boho.

Na rustikální svatbu patří spíše netradiční svatební šaty s méně výrazným zdobením. I dress code hostů bývá spíše ležérnější.

Pro opravdovou venkovskou atmosféru je ideálním místem pro konání svatby velká stodola, zřícenina hradu, vinice nebo vinný sklípek.

Rustikální svatba ve stodole s vysokými stropy

Minimalisticky a vkusně dekorovaná svatební hostina

 

 

Moderní svatba

 

Moderní svatba je především o jednoduchosti a minimalismu. Upřednostňujte sofistikované, ale trendy nápady pro vaši výzdobu a módu, zakotvené v jednoduché barevné paletě. Téma by mělo být konzistentní v každém detailu, od promyšleně vybraných ubrusů, přes prostírání až po speciálně vytvořený koktejl.

Šaty nevěsty by měly být v tradičně bílé barvě, ale i zde je prostor pro experimentování s modernějšími barevnými škálami.

Jídelní lístek může sestávat z jídel inspirovaných různými foodblogery, dokonce bývá trendem na takových svatbách servírovat street foodové speciality.

Ideálními prostory pro moderní svatbu jsou různé lofty, industriální objekty nebo moderní vinný bar.


 

Honosná svatba

 

Páry, které si potrpí na vše, co je okázalé a luxusní, mohou upřednostnit honosný styl, zvaný také glam styl. 

Honosná svatba může být v jakémkoliv barevném schématu, přičemž převládá bílá jako základní barva. Měla by být bohatá se třpytivými detaily, svíčkami a luxusními texturami a nemohou v ní chybět metalické akcentové barvy.

Svatby v tomto stylu mají často několik ohromujících detailů, jako je květinová zeď, fontána nebo personalizované prvky, jako jsou například jedlé zátky na nápoje. Výzdoba může sahat od elegantní, moderní atmosféry až po nadstandardní a extravagantní prvky.

Šaty nevěsty by také měly být co nejhonosnější. Ať už si nasadíte výraznou čelenku nebo 3-metrovou vlečku, následujte své srdce a vytvořte si vzhled, který je jedinečně váš.

Zvažte také přidání neočekávané zábavy na svatební hostinu – jako je živé vystoupení známé kapely nebo ohňostroj – abyste ohromili svůj dav.

Organizace honosné svatby vyžaduje velký, mnohdy až obrovský rozpočet, proto není vhodná pro každého. Svatby v tomto stylu nejlépe vyniknou na zámečcích a zámcích.

Luxusně dekorovaný stan s vysokými stropy a krémovou svatební výzdobou

DIY ozdobená skleněná nádoba a láhev s květinami

 

DIY svatba

 

Nebo česky svatba udělej si sám. Jedná se o koncept svatby, kde je většina výzdoby, občerstvení a vlastně všeho co vás napadne, udělaného svépomocí, případně s pomocí vašich známých.

Takové svatby mají přirozenou a neopakovatelnou atmosféru, neboť naprostá většina věcí je vyrobená od srdce a od zainteresovaných lidí, speciálně pro tuto příležitost.

Pokud se celá vaše svatba nese v DIY stylu, třešnička na dortu mohou být vlastnoručně ušité svatební šaty, nebo šaty ušité někým z vašich hostů. Pokud si na šití netroufáte, klidně se vydejte tradiční cestou a šaty dejte vyrobit profesionálům.

DIY svatby jsou vhodné pro lidi, kteří rádi tvoří, ale i pro lidi, kteří mají omezenější rozpočet, protože takové svatby si přímo říkají o to, abyste je zorganizovali na vaší chalupě, v domě prarodičů nebo jiném osobním místě, které je s vámi úzce spjato.


 

 

Svatba na pláži

 

Procházku uličkou po bílém písku karibské pláže jistě ocení nejeden novomanželský pár. Svatby na pláži bývají většinou organizovány pro menší počet hostů, kteří sedí nebo stojí během obřadu otočení směrem ke slavobráně a v pozadí je vidět azurově čisté moře.

Na boty při takové svatbě klidně zapomeňte, mohly by být jen přítěží. Nevěsta má na sobě jednoduché bílé šaty a ženich lněné kalhoty a košili. Na sněhobílém písku mohou být porozhazovány lupeny květů a v pozdějších hodinách zapíchnuty hořící pochodně.

Po obřadu může hostina pokračovat v altánech nebo chatkách přímo u pláže, na které se obřad odehrál.

Výhodou svatby na pláži může být i to, že takto rovnou spojíte vaši svatbu se svatební cestou. Nevýhodou jsou vyšší náklady pro přesun hostů a komplikovanější vyřizování úředních dokumentů, avšak v současnosti již mnohé cestovní kanceláře vše vyřídí za vás.

Mladomanželé na pláži

Tančící pár v lidových krojích

 

 

Lidová nebo folklórní svatba

 

V duchu českých tradic se v posledním období stávají stále populárnějšími i tradiční lidové svatby.

Nevěsta a ženich jsou oblečeni ve svatebních krojích, ale od svatebčanů se takové oblečení z důvodu komplikovaného shánění krojů, nevyžaduje. Během svatby se dodržují všechny lidové tradice z oblasti, ve které se svatba odehrává nebo z oblasti, odkud novomanželé pocházejí.

Lidová svatba je vhodná zejména pro páry, které mají blízko k tradicím a pro lidi z folklórní obce.

Ideálním místem pro lidovou svatbu jsou skanzeny, salaše nebo tradiční dřevěnice.


Kreativní styl 

 

Někdy je váš styl naprosto jedinečný a nedá se zařadit do jiných kategorií. Množství kreativních svatebních témat může být inspirováno subkulturami jako například punk nebo hip-hop, páry, které mají rádi komiksy, zase mohou svatbu zařídit ve stylu Marvel nebo DC.

Svatební estetika je především o interpretaci, vytvoření si vlastního tématu nebo stylu vám tak umožní přizpůsobit svůj velký den vaší osobnosti.

U kreativního tématu máte dokonalou možnost vymyslet si opravdu originální šaty pro nevěstu a oblek pro ženicha, pokud se na to však necítíte, vždy se můžete rozhodnout pro tradiční svatební oblečení.

Věříme, že jsme vám přiblížili pár nejpopulárnějších svatebních stylů a usnadnili výběr stylu, který vám bude nejvíce vyhovovat. Přejeme vám překrásnou a originální svatbu, spokojené hosty a šťastné manželství!