Poradíme, jaké květiny darovat ženě k narozeninám

Není ideálnější příležitost k obdarování ženy kyticí, jako jsou narozeniny. Existuje tolik druhů květin a široká škála nápadných barevných kombinací, že opravdu není problém vybrat si. Ale nekonečné možnosti mohou být pro některé lidi frustrující a mají problém rozhodnout se. Dáme vám tedy několik dobrých tipů, které vám pomohou při výběru nezapomenutelných narozeninových kytic.

 

Tulipánové kytice různých barev

 

Tip 1: Podle oblíbenosti

Toto je možná nejdůležitější tip ze všech. Pokud víte, jaké květiny má v oblibě oslavenkyně, vyhráli jste. Například, pokud miluje růže, pak by byla kytice rudých růží perfektní. Pokud miluje lilie, pak by byla ideální smíšená kytice z lilií a jiných květin. Samozřejmě nemusíte dělat celou kytici či aranžmá z jejich oblíbeného květu. Můžete mít několik stonků nebo dokonce jeden květ. Například vždy je dobré přimíchat nějaké sezónní květiny nebo mix jejích oblíbených barev. Jedná se o vytvoření jedinečné kytice nebo aranžmá kolem její oblíbené květiny.

Bledá kytice růží s podzimními dekoracemi

 

Lilie

Lilie jsou krásné samy o sobě, ale doplněné jinými květinami, například růžemi, dokáží vytvořit narozeninovou kytici překypující láskou. Nebo doplňte lilie několika zelenými listy nebo stonky. To dodá narozeninové kytici přirozený vzhled.

Bílá lilie

 

 

Slunečnice

Slunečnice samy o sobě hýří štěstím a barvami, takže pokud chcete doplnit aranžmá slunečnic, zvažte použití jiných květin, jako jsou sedmikrásky, nebo přidání jednoduché zeleně.

Kytice slunečnic ve skleněné váze

 

 

Gerbery

Gerbery přicházejí v tolika barvách, že je obtížné je nemilovat. Pokud tedy chcete spojit gerbery v aranžmá s jinou květinou, zkuste použít květinu, která má kontrastní barvu – například bílé gerbery s rudými růžemi.

Bledě růžové gerbery


Růže

Růže jsou vždy krásné jako dárek i samotné – zejména jemná kytice rudých růží s dlouhým stonkem pro vaši partnerku je krásné romantické gesto. Pokud je však chcete někomu, kdo má rád růže, darovat jinak, můžete zvážit smíchání různých barev, smíchání s jinou kombinací květin nebo v aranžmá. 

K vytvoření dokonalé narozeninové kytice lze kolem růží přidat lilie. Dalším způsobem, jak dodat kytici šmrnc, je použití různobarevných růží. To dodá kytici celou řadu emocí a pocitů.

Kytice růží různých barev

 

Pokud si nejste jisti, jaká je oblíbená květina dané osoby, vždy se jí můžete zeptat nebo se zeptat někoho blízkého, kdo by to mohl vědět. Tímto způsobem si můžete být jisti, že jí darujete květinový dárek, který se jí bude líbit!


Tip 2: Podle významu

Různé květiny mají různé symbolické významy. Při výběru narozeninových kytic se možná budete chtít řídit významem květin, abyste našli promyšlený dárek. Zde je několik příkladů různých květin a jejich symboliky:
 

 

Kytice rudých růží

 

Růže

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších květin, které se dávají jako dárek k narozeninám, a není divu, proč. Růže symbolizují lásku a uznání, takže jsou ideální k tomu, aby ukázaly, jak moc vám na člověku záleží. Růže jsou v mnoha barvách, z nichž každá má svůj vlastní význam. Například červené růže symbolizují lásku a vášeň, zatímco žluté růže představují přátelství. Růžové se často dávají na znak uznání, zatímco bílé symbolizují čistotu a nevinnost.
 

 

Kytice růžových pivoněk

 

Pivoňky

Pivoňky jsou nádherné dárky k narozeninám, vzhledem k jejich kráse a barevné rozmanitosti. Tato květina symbolizuje bohatství a čest, obojí krásné přání k narozeninám. Nejoblíbenější barvy pivoněk pro narozeniny jsou růžová a červená. Výbornou možností jsou však také bílé a žluté pivoňky. Růžové často představují lásku a manželství a červená symbolizuje lásku a úctu. Žluté pivoňky znamenají nové začátky, zatímco bílé zprostředkovávají pocit trvalé krásy.

 

Fialové kosatce

 

Kosatce

Kosatce jsou elegantní, sofistikovanou volbou pro narozeninovou kytici. Symbolizují moudrost, naději a víru. Nejlepší barvy pro kosatce jako narozeninové květiny jsou modrá a fialová. Modré symbolizují královskou hodnost a fialové představují vznešenost a moudrost. Takže obě tyto možnosti jsou ideální pro to, aby se milovaná osoba cítila na své narozeniny výjimečně. Žluté znamenají naději a vyzařují veselou energii. Tato možnost je skvělým dárkem pro kolegy nebo přátele.

 

Bílé karafiáty s růžovými okraji

 

Karafiáty

Tato květina má také dlouhou historii jako symbol lásky, přátelství a uznání. Tmavě červená pro lásku, růžová nebo světle červená pro přátelství. Bílé karafiáty jsou také vhodnou volbou pro každého obdarovaného, neboť znamenají štěstí.

 

Sytorůžové pelargonie

 

Pelargonie

Pelargonie jsou krásnou narozeninovou květinou, protože symbolizují štěstí, přání zdraví. Růžové a červené symbolizují lásku a romantiku, takže jsou skvělé pro romantického partnera. Na druhé straně bílé představují oslavu a nevinnost. Jsou tedy skvělou volbou pro přítele nebo mladšího příjemce.

 

Jiřiny korálové barvy

 

Jiřiny

Jasný a veselý květ, který symbolizuje bohatství, sílu a trvalou lásku, všechna velká přání pro někoho v jeho speciální den. Červené jiřiny představují lásku a vášeň, takže fungují jako romantický dárek. Růžové a fialové jiřiny znamenají laskavost a službu. Takže by to bylo skvělé pro přítelkyni, člena rodiny nebo dokonce pro kolegyni.

 

Růžové a oranžové tulipány

 

Tulipány

Tulipány jsou dostupné v široké škále barev, takže můžete snadno nalézt odstín, který se hodí k osobnosti milované osoby. Tulipán je navíc symbolem dokonalosti a lásky, takže je to skvělý způsob, jak ukázat, jak moc vám na ní záleží. Červené tulipány symbolizují pravou lásku, proto jsou vynikající volbou pro romantického partnera nebo blízkého přítele. Žluté tulipány jsou spojeny se štěstím a slunečním zářením. Jsou tedy ideální pro někoho, kdo vám přináší radost. Oranžové tulipány jsou často symbolem uznání. Jsou tedy dobrou volbou pro někoho, komu chcete říci, že jste vděční, že ho ve svém životě máte.
 

 

Růžové a fialové hortenzie v modré keramické váze

 

Hortenzie

Existuje několik důvodů, proč jsou hortenzie tak oblíbené v kytici k narozeninám. Jednak jsou to nádherné květiny s veselými, bohatými květy. Kromě toho má tato květina celou řada jedinečných barev, od sytě modré a světle zelené až po jemnou růžovou a bílou. Obecně hortenzie představují vděčnost a upřímné emoce. Mají však hlubší význam v závislosti na zvolené barvě. Například zelené hortenzie představují nové začátky. Takže jsou promyšlenou volbou pro někoho, kdo začíná novou kapitolu svého života. Růžové hortenzie znamenají vděčnost a uznání, takže fungují dobře pro rodiče, učitelku nebo mentora.
 

 

Oranžové květiny měsíčky

 

Měsíček lékařský

Měsíčky jsou krásné dárky k narozeninám, protože mají spoustu pozitivních symbolických významů. Tato květina se často pojí se štěstím a sílou. Měsíček naleznete v odstínech žluté, oranžové, červené, dokonce i hnědé. Je to tedy skvělá volba k rozjasnění narozeninové kytice a k povzbuzení ke šťastnému dni. Žluté a zlaté měsíčky jsou ideální pro přátele, neboť představují štěstí, teplo a pozitivní energii. Pomerančové měsíčky představují sílu, takže jsou skvělé pro někoho, kdo nedávno čelil výzvě nebo dosáhl svého cíle. Červené měsíčky představují optimismus a hodně štěstí, díky čemuž jsou ideální pro každého příjemce v jejich výjimečný den.

 

Bledě růžové lilie

 

Lilie

Hvězdné lilie mají výrazný vzhled, takže jistě přispějí k narozeninové výzdobě.

Růžové lilie symbolizují hojnost, bohatství a pohodu. Pamatujte, že lilie mohou mít také romantický význam. Jsou skvělým dárkem pro každého, ale mohou být nejlepší pro romantického partnera nebo pro váš milostný zájem.

 

Bílé květiny gardénie

 

Gardénie

Gardénie jsou dokonalým dárkem k narozeninám, neboť jejich symbolickým významem je radost. Nejlepší barevné možnosti pro narozeniny zahrnují bílé, růžové a červené. Každá z těchto barev nabývá jiného významu, který se může hodit na narozeniny přítele nebo blízkého.
Bílé gardénie symbolizují čistotu lásky a vztahů, takže dobře fungují pro někoho, s kým máte blízké pouto. Růžové gardénie představují emocionální podporu a důvěru, takže jsou dobrou volbou pro blízké přátele nebo příbuzné. Červené gardénie symbolizují vášnivou lásku, proto jsou nejvhodnější pro romantického partnera.

 

Červená, růžová a oranžová gladiola

 

Gladiola

Gladiola je ideální volbou pro narozeniny. Je to proto, že jsou poměrně levné v porovnání s jinými květinami. Navíc mají dlouhou životnost, takže si je vaše obdarovaná může vychutnat i několik týdnů po svém výjimečném dni. Můžete najít gladioly téměř v jakékoli barvě, včetně bílé, růžové, fialové, červené a žluté. Květ představuje několik citů včetně síly, lásky a cti. Tyto významy dělají z gladiol vhodný dárek k narozeninám pro někoho, koho obdivujete a respektujete. Fialová a žlutá jsou vhodné k narozeninám, představují šarm a radost.

 

Kytice slunečnic v bílé váze v kuchyni

 

Slunečnice

Slunečnice přinášejí jas a radost pro každou příležitost. Nejoblíbenější barva slunečnice je žlutá. Tento květ však naleznete také v barvách jako krémová, červená, a dokonce i fialová. Jak naznačuje jejich vzhled, slunečnice jsou symbolem štěstí a pozitivity. Díky tomu jsou vhodnou volbou na narozeniny pro téměř každého. Pokud ovšem víte, že váš příjemce má jedinečný vkus, můžete se rozhodnout pro krásnou červenou nebo fialovou odrůdu.
 

 

Sytorůžové kamélie

 

Kamélie

Kamélie jsou jedny z nejlepších květin na narozeniny, protože symbolizují vděčnost a obdiv. Nabízejí možnost ukázat někomu, že vám na něm záleží, ať už jste přátelé, kolegové nebo romantičtí partneři. Červené kamélie symbolizují lásku, takže jsou nejlepší pro milovanou osobu nebo romantického partnera. Růžová představuje ocenění, takže funguje dobře pro přátele a kolegy. Bílé kamélie představují čistotu a nevinnost, takže by byly hezké i pro mladšího příjemce.

 

Bělorůžové květy pryskyřník

 

Pryskyřník (Ranunculus)

Pryskyřník tvoří fantastické narozeninové kytice pro jejich okouzlující vzhled a rozmanitost barev. Na narozeninové kytice se hodí růžová, žlutá a oranžová. Růžový pryskyřník představuje lásku a obdiv. Žluté a oranžové odrůdy symbolizují štěstí a pozitivní energii a dobře fungují téměř pro každého příjemce. Kupujete-li květiny pro romantickou partnerku, můžete vybrat také červený pryskyřník. Tato barva představuje lásku, romantiku a vášnivé pocity.
 

 

I když oslavenkyni nemusí zvláště zajímat symbolický význam jejích narozeninových květů, i tak to může být příjemná záležitost. Například, pokud prochází těžkým obdobím, můžete jí poslat narozeninové květiny s významem síly a odvahy, jako jsou slunečnice. Nebo pokud dosáhla významného milníku, můžete poslat narozeninové květiny se smyslem pro blahopřání, jako jsou růže.


Tip 3: Podle osobnosti příjemce

Květy, které jsou světlé a barevné mohou být lepší volbou pro někoho živého a extrovertního, zatímco tlumenější uspořádání může být lepší pro někoho introvertnějšího. Pokud oslavenkyni dobře znáte, nemělo by to být příliš složité.
 

Elegantní kytice v růžových barvách

 

Zde je několik příkladů narozeninových květin, které odpovídají různým typům osobnosti:

Pro extrovertní oslavenkyni

 • Světlá a veselá kytice gerber
 • Zábavné a živé uspořádání slunečnic
 • Barevná kytička smíšených narozeninových květů

Pro introvertní oslavenkyni

 • Tlumené a elegantní aranžmá růží
 • Jednoduchá, ale krásná kytice z lilií
 • Klidné uspořádání kosatců

Tip č. 4: Podle příležitosti

 

Pokud jde o kulaté narozeniny, vyberte květiny, které to odrážejí. Například, má-li žena 50 let, vyberte si aranžmá s množstvím rudých růží, které představují vášeň a energii. Nebo, má-li 18 let, vyberte zábavnou a zářivou narozeninovou kytici s množstvím různých barevných květin. Kulaté narozeniny jsou skvělou příležitostí pro narozeninovou kytici. Bavte se tedy výběrem slavnostního aranžmá, které odráží osobnost oslavenkyně a vyjadřuje odkaz, jaký jí chcete kyticí poslat.

Kytice světle růžových tulipánů


Tip č. 5: Podle oblíbené barvy

Jaký je lepší způsob výběru květin než darovat někomu květiny oblíbené barvy? Květy tak dávají najevo, že vám na ní záleží. Pokud víte, že vaše přítelkyně nebo milovaná má ráda jemné pastelové růžové barvy, vyberte její narozeninovou kytici s květinami v této barevné paletě. Nebo, je-li posedlá vším zeleným, pořiďte jí aranžmá s množstvím zelených listů.

Oblíbené barvy mohou být skvělým způsobem, jak přizpůsobit narozeninovou kytici a učinit ji výjimečnou. Pokud tedy znáte oblíbené barvy oslavenkyně, zakomponujte je do aranžmá.

Jemná kytice v bledých barvách


Tip č. 6: Podle měsíce narození

Nevíte-li si rady s výběrem správného druhu, květiny si můžete vybrat podle měsíce, na který připadají její narozeniny. Například:

 

 • Leden:
  Karafiát je nejznámějším květem ledna. A má různé barvy a velikosti. Je to jedna z nejoblíbenějších květin na světě.
   
 • Únor:
  Únor je měsícem Valentýna, proto je velmi vhodné zvolit si květ kosatce. Tato květina se obvykle prezentuje k vyjádření lásky. Může také vyjadřovat chválu a naději.
   
 • Březen:
  Žlutý květ narcisu je velmi vhodným typem pro narozené v tomto měsíci. Symbolizuje přátelství, respekt a upřímnost.
   
 • Duben:
  Nejznámější květinou tohoto měsíce je květ chryzantémy, který symbolizuje radost a jednoduchost.
   
 • Květen:
  Květy se v tomto jarním měsíci liší. Ale nejpozoruhodnější z nich je konvalinka.
   
 • Červen:
  Růže jsou nejvhodnější květiny pro ty, kteří se narodili v červnu. Vyjadřují lásku, uznání a obdiv.

Žlutá kytice růží a kopretin

 • Červenec:
  Květ ostrožky patří mezi nejvýraznější letní květiny. Symbolizuje radost a štěstí.
   
 • Srpen:
  Gladiola je květem tohoto měsíce, symbolizuje upřímnost a sílu.
   
 • Září:
  Astry jsou jedním z nejvhodnějších květů pro tento měsíc. Označují lásku, odvahu a nevinnost.
   
 • Říjen:
  Tento měsíc je charakteristický květinami měsíčku, které symbolizují teplo, slunce a světlo.
   
 • Listopad:
  Květ chryzantémy je v popředí květin tohoto měsíce. Symbolizuje optimismus, zábavu a pravou lásku.
   
 • Prosinec:
  Květ narcisu patří mezi nejkrásnější květiny, které si můžete pořídit na konci roku. Má mnoho symbolů z mýtů, z nichž nejdůležitějším je štěstí.

Pestrobarevná kytice různých květin


Tip č. 7: Něco navíc

Nezapomeňte, že při objednávání květin je vždy důležité přiložit vizitku. V opačném případě bude muset oslavenkyně hádat, kdo je poslal. Přiložte krátký vzkaz s přáním k narozeninám a nezapomeňte se podepsat!

Existují také další dárky, které byste mohli přiložit ke kytici. Drobný šperk nepochybně potěší každou ženu a zvýrazní city dárce. Do kytice můžete zakomponovat krabičku s náušnicemi, náramkem nebo prstenem.

Bílá kytice s prstenem

Jsou i jiné možnosti, jak obohatit narozeninovou kytici a přidat k ní něco navíc. Například jeden balónek s potiskem narozeninové zprávy je poutavým doplňkem. To je obzvláště zábavné při doručování kytice do práce, kde to upozorní celou kancelář na speciální příležitost. 

Má-li vaše přítelkyně nebo milovaná osoba chuť na sladké, jaká je lepší příležitost dopřát si ji, než na narozeniny? Exkluzivní bonboniéra, višně máčené v čokoládě nebo dokonce celý narozeninový dort. Určitě je ale neposílejte někomu, kdo drží dietu.

Někteří dospělí ocení roztomilého plyšového medvídka nebo jiné narozeninové zvířátko, ale vždy je důležité znát svého příjemce dostatečně dobře, abyste mohli předvídat jeho reakci. Pokud si nejste jisti, raději se tomu vyhněte.

Tvorba kytice růží a doplňkových květin


Kolik květin má mít kytice?

Po mnoho let se věřilo, že přijatelný je jen lichý počet květin. Tato tradice pochází z Francie. Kdysi chtěli lidé dokázat, že jejich květiny nebyly koupeny na trhu. Zatímco trhy vždy nabízely květiny v sudém počtu, obchody je prodávaly v lichých počtech.

Dnes je zvykem dávat lichý počet květin, jen pokud se dají na první pohled spočítat. To je obtížné, pokud je květin jedenáct a více (nebo v případě vázané kytice).

Mimochodem: „tucet růží“ je stále považován za klasický dárek v každé zemi.

Kytice barevných květin