Návod na čištění stříbrných šperků

Existuje několik domácích receptů, jak vyčistit šperky. Abyste mohli začít, nabízíme několik odborných tipů, rad a instrukcí, jak z toho udělat součást vaší rutiny.

 

Stříbrné šperky velmi rychle reagují na vlivy vnějšího prostředí změnou barvy nebo ztracením lesku. Už malá přítomnost nevhodných chemických látek způsobuje jejich černění. Zvlášť citlivé jsou na přítomnost síry. Z organických látek je to například lidský pot. Ten má u každého jiné složení. Proto někomu stříbrné šperky černají a někomu ne.

K odstranění tohoto oxidovaného povlaku je dobré použít speciální přípravek – čistič stříbra. Šperk je potřeba na několik minut ponořit do roztoku a obvykle se všechny oxidované nečistoty tímto postupem odstraní. Potom je třeba uplatnit jednoduchý postup čištění, který si přiblížíme dále v článku – základní tip na čištění šperků.


Jak často by se měly čistit stříbrné šperky?

Zkuste začlenit čištění těchto šperků do vaší týdenní úklidové rutiny. Doporučujeme týdenní čištění stříbra jednoduchým domácím čističem šperků.


Domácí recepty

Už naše babičky si uměly samy poradit. S pár maličkostmi, které doma našly, dokázaly hotové zázraky. Podívejte se na nejoblíbenější rady, které se dědí z generace na generaci. Zjistíte, že domácí čištění stříbra může být hračka.

 

Základní tip pro domácí čištění stříbrných šperků

Opravdu nepotřebujete řadu speciálních čisticích prostředků, aby vaše šperky vypadaly jako zcela nové. Raději se doma prohrabte v zásuvkách a používejte předměty každodenní potřeby, jako například prací prostředek.

Dokonalým univerzálním čističem šperků je i čisticí prostředek na nádobí a měkký zubní kartáček. Zde je postup:

 

Namočený stříbrný šperk ve skleněné nádobce

 

 

 

  • Smíchejte čisticí prostředek s vodou: V misce smíchejte trochu saponátu na nádobí v teplé – ne horké – vodě.
  • Šperky namočte: Nechte šperky namočené pět minut. Pokud nebyly dlouho čištěny, možná je budete muset nechat ve vodě o něco déle.

Čištění stříbrného náhrdelníku pomocí měkkého zubního kartáčku

 

 

 

  • Začněte čistit kartáčkem: Šperk lehce očistěte novým měkkým dětským zubním kartáčkem.

Stříbrný náhrdelník položený na kuchyňské papírové utěrce

 

 

 

  • Opláchněte a osušte: Vložte šperk do vlažné vody a opláchněte. Vysušte na vzduchu nebo opatrně otřete papírovou utěrkou nebo měkkým hadříkem. Protože stříbro se může snadno zabarvit, doporučujeme po každém čištění použít hadřík na leštění stříbra, aby se zachoval lesk kovu.

Stříbrný náhrdelník namočený ve vodě s alobalem

 

 

Sůl a hliník

Vyzkoušet si můžete ekologický osvědčený způsob péče o stříbrné šperky, při kterém nemusíte použít žádnou chemii. Do nádoby (nesmí být kovová) vložte alobal nebo hliníkovou lžíci, přisypte lžíci kuchyňské soli a vše zalijte zhruba 2 dcl horké vody. Vložte stříbrný šperk a nejpozději po 15 sekundách jej vyjměte. Kov získá zpět svůj lesk.

 

Stříbrný šperk namočený ve vodě s alobalem vedle nádoby s jedlou sodou

 

 

Prášek na pečení nebo jedlá soda a alobal

Nekovovou misku vyloženou alobalem naplňte vodou ohřátou na asi 80 °C, kterou smíchejte s polévkovou lžící prášku na pečení nebo jedlou sodou. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1–3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a do sucha vysušte měkkým hadříkem. Během koupele proběhne chemická reakce, která zkorodovanou vrstvu odstraní.

Čištění stříbrných šperků sodou nebo kypřicím práškem a alobalem pokládáme za nejefektivnější. Klenot se opět rozzáří, a to pomocí věcí, které máte běžně doma a které jsou za pár drobných.

Na druhé straně si dejte pozor, elektrochemická reakce totiž nesvědčí drahým kamenům, zirkonům a perlám.

 

Prostředek na mytí nádobí

Do teplé vody kápněte prostředek na mytí nádobí a ve vytvořených mýdlových bublinkách namočte kousek textilie. Klenot jemně otírejte. Když se vám zdá čistý, opláchněte jej ve studené vodě a vyleštěte speciální tkaninou. Takto lze udržovat i modely osazené kameny, jejichž okolí můžete vyčistit měkkým kartáčkem.

Pokud šperk ztrácí lesk a nevidíte na něm silnější korozi, vyzkoušejte uvedený postup. Při využití kartáčku ale buďte velmi opatrní, abyste se vyvarovali poškrábání klenotu. Odměnou vám bude nablýskaný kousek.

 

Prášek do pečiva ve skleněné nádobě

 

 

Prášek do pečiva

Smíchejte tři díly prášku do pečiva s jedním dílem vody. Navlhčete stříbrný šperk a vzniklou pastu na něj aplikujte pomocí látky, která nepouští nitě. Textilii podle potřeby měňte, dokud šperk není čistý. Potom ho opláchněte a otřete do sucha.

Pomocí této šetrné metody dosáhnete skvělých výsledků. Jen pozor na to, abyste opravdu vymyli veškerou čisticí kaši a v těžko dostupných místech žádná nezůstala. Tento recept používejte jen na šperky bez kamenů.

Ždímání citrónu do nádoby s vodou a stříbrným náhrdelníkem

 

 

Citron a sůl

Do nádoby s horkou vodou vymačkejte citron a přisypte tři polévkové lžíce kuchyňské soli. Následně do koupele vložte klenot, který by neměly zdobit drahokamy. Po pěti minutách jej vyjměte a vysušte měkkým hadříkem.

V tomto případě doporučujeme osušit šperk speciální tkaninou pro čištění stříbra. Obyčejný kousek látky by vám i při vynaložení velké námahy nemusel přinést kýžené výsledky.

 

Coca Cola

Napadlo by vás, že lze stříbro čistit Coca Colou? Věřte v sílu bublinek a kyseliny fosforečné obsažené v nápoji. Nalijte trochu tekutiny do misky a šperk v ní nechte 10 minut namočený. Hadříkem jej zbavte nečistot, opláchněte a otřete.

Tento způsob nepokládáme za příliš účinný, efekt neodpovídá vynaloženému úsilí. Zmiňovaná kyselina navíc kousky zdobené drahými kameny může poškodit. Je to sice zajímavý způsob čištění, ale vhodný je spíše na jednoduché nezdobené šperky bez kamenů. Využijte jej, když opravdu už nic jiného doma nemáte.

 

Čistič na okna

Na měkkou látku nastříkejte čisticí prostředek na okna a pusťte se do leštění. Stříbru se vrátí jeho lesk, černění se ale nezbavíte. Tuto metodu využijte raději, pokud chcete šperk jen vyleštit, ne vyčistit. Šetrná je také k diamantům a rubínům, ne však k opálům, tyrkysům nebo perlám, které odbarvuje.

 

Pivo

Nalijte do misky šálek piva (pozor, rozhodně se vyhněte tmavému ležáku) a na 5–10 minut do něj ponořte šperk. Po vytažení jej očistěte hadříkem. Přestože se pivo považuje za velmi účinné, podle nás oxidací způsobený odstín jen zesvětlí. Původní vzhled klenotu nenavrátí. Navíc není vhodné pro šperky s drahokamy.

 

Stříbrný náhrdelník namočený ve vodě s octem

 

 

Ocet

Šperk bez kamínků ponořte do misky s dostatečným množstvím octa a namočenou tkaninou jej omyjte. Samozřejmě, nezapomeňte na opláchnutí a vysušení. I tuto metodu naše babičky velmi doporučovaly. Přestože po použití octa zřejmě nějaký rozdíl spatříte, klenot zpět svou původní podobu nezíská.

 

Vodka

Na pět minut vložte stříbrný šperk do šálku s vodkou. Potom ho vymyjte a hadříkem namočeným v alkoholu vydrhněte. Nejlépe takto vyčistíte stříbrné prsteny, u řetízků a klenotů s nerovným povrchem se s vytouženými výsledky nesetkáte. Vodka je ideální pro kousky zdobené diamanty a smaragdy, které perfektně odmastí a rozzáří.

 

Tekutý prací prostředek

Do misky s horkou vodou vlijte šálek s tekutým pracím prostředkem a nechte v něm šperk odmáčet pět minut. Po vytažení použijte k očištění měkkou látku. Pomocí této metody se zbavíte jen nejsilnějšího znečištění.

 

Zubní pasta a houbička na nádobí

Trošku zubní pasty velikosti hrášku vymačkejte na houbičku a šperk jemně očistěte. Nezapomeňte opláchnout v teplé vodě a osušit. Rozhodně se ale vyhněte pastám s abrazivními částicemi nebo bělícími účinky. Přestože mnoho zdrojů uvádí tuto metodu jako spolehlivou, zkušení klenotníci ji vůbec nedoporučují.


Jak čistit stříbrné prsteny s drahými kameny

Nejvyšší prioritou je také udržovat vaše vzácné kameny co nejčistší a nejoslnivější. Drahé kameny se vyčistí už i během procesu čištění samotného prstenu nebo jiného šperku. Samotné drahokamy jsou obvykle čisté; je to hlavně špína a prach, které se shromažďují mezi kovem a kameny, díky čemuž mohou drahokamy vypadat trochu nudně a méně jiskřivě. Buďte opatrní při používání kartáčku s měkkými štětinami a snažte se nedrhnout drahokamy, pokud je to možné.

 

Drahé kameny lze čistit jemným čisticím prostředkem na nádobí a namáčením ve studené a poté teplé vodě. Případně je můžete přetřít i jemným hadříkem pro navrácení ztraceného lesku.

 

Při péči o stříbrné šperky, které mají vsazeny drahokamy, je třeba postupovat velmi opatrně. Mnoho prostředků obsahuje čpavek, který je vhodný pro vyčištění samotného kovu, ale jemné drahokamy by s ním neměly přijít do styku. Pokud toužíte po jednoduchém pravidle, jak vyčistit stříbro s kamínky, pak platí, že se musíte vyhýbat kyselým a zásaditým látkám, jako je ocet, pivo, citron a další.

Stříbrný šperk s kamínkovým přívěskem namočený v misce s vodou


Co dělat a co nedělat při čištění stříbrných šperků

Jelikož čistíte vzácné kovy, přistupujte k tomu šetrně, abyste tyto cenné předměty nepoškodili.

 

Leštící hadřík na šperky

 

 

Použijte stříbrný leštící hadřík

Doporučujeme si pořídit speciální hadřík na vyleštění šperků. Lze je koupit v klenotnictví nebo online.

 

Používejte jemný čisticí prostředek

Namísto používání silných chemických produktů se rozhodněte pro šetrnější alternativu. Nechte si poradit ohledně drahých kamenů. Každý drahokam má jiné vlastnosti, proto vám doporučujeme zeptat svého klenotníka na nejlepší metody čištění pro váš konkrétní drahokam. Ovšem pro rychlý lesk otřete drahokamy hadříkem na drahokamy – ty se dají koupit u klenotníka.

Nepoužívejte silné chemikálie

Silné chemikálie a abraziva mohou poškodit stříbro a způsobit škrábance, matnost a nečistoty. Čisticí prostředky se silnými chemikáliemi, jako jsou bělidla, mohou poškodit a odbarvit stříbrné šperky.

Nepoužívejte dezinfekční prostředky na ruce

Přestože může být lákavé sáhnout po dezinfekčním prostředku na ruce, tyto produkty mohou způsobit více škody než užitku. Mohou být škodlivé pro měkčí kameny a kovy, zejména mincovní stříbro.


Šperky z chirurgické oceli

Šperky z chirurgické oceli jsou z velmi tvrdého a odolného materiálu. Plochy šperku s vysokým leskem se mohou poškrábat. Hlavní výhodou chirurgické oceli je, že je považována za materiál nevyvolávající alergie.


Rady na závěr a kdy šperky nenosit

Pokud máte slabost pro stříbrné šperky a chcete se vyhnout příliš častému čištění, doporučujeme vám vyhnout se kontaktu s chemickými látkami kyselého charakteru, které urychlují černění stříbra.

Prstýnky si sundávejte při každém umytí rukou, nebo při mytí nádobí. Pokud se chystáte do bazénu, odložte raději také náušnice a řetízky. Stejně tak, pokud plánujete úklid, zahrádkářství či jakoukoli práci v kuchyni, nechte své šperky bezpečně uložené v krabičkách.

Stejná rada se týká i termálních lázní, masáží a sauny. Samozřejmě, šperky si nasazujte až po použití parfému a krémů, neboť i kosmetické přípravky působí na klenoty negativně a snižují jejich lesk.