Plánování zásnub

Zásadní akt v každém vztahu, který přerostl do vážného, a klíčový okamžik před další společnou cestou životem. Zásnuby jsou příliš důležité na to, abyste jejich průběh ponechali náhodě.


Vyzdobená místnost srdíčkovými balónky a požádání o ruku

Událost ze skupiny těch, co se dějí pouze jednou za život a tvoří nezapomenutelnou intimní vzpomínku. Moment, ve kterém si partneři vzájemné city projeví nejen upřímně, ale také s velkou dávkou závazku a odpovědnosti do budoucna. Pokud zásnuby plánujete, jistě vás bude zajímat, že průběh zásnub nemusí být úplným překvapením a určitá příprava se u párů, které je absolvovaly před vámi, osvědčila jako dobrý nápad. Především pokud toužíte po tom, aby proběhly podle vašich představ, měli byste zásnubám předem věnovat určitý čas a energii.

Načasování

Podle průzkumů je to údajně pouze třetina párů, u kterých požádání o ruku proběhne neočekávaně. Většina dvojic ještě předtím spolu o zásnubách, svatbě a společném životě minimálně diskutuje. Značná část jich společně i vybírá zásnubní prsten, nebo domlouvá místo a detaily konání samotného aktu. Jelikož participace obou partnerů není nic výjimečného, nemáte důvod ke stresu ohledně toho, jak vše utajit. Možnost otevřeně se s partnerem, či partnerkou o zásnubách poradit není vůbec od věci.

Požádání o ruku doma

Místo a styl

Druhým poznatkem z průzkumů je, že pokud mají možnost výběru, páry preferují, aby zásnuby nějakým způsobem reflektovaly jejich vztah, konaly se na nevšedním místě (dovolená), či ve výjimečném čase (výročí seznámení). Element unikátnosti tak pro mnohé hraje, zdá se, důležitější roli než moment překvapení.

Jak co nejlépe přispět k jedinečnosti vašich zásnub? Například výběrem romantického místa. Co nesporně funguje, jsou scénické vyhlídky, nejlépe při západu (nebo východu) slunce. Hory, střechy a terasy na vyšších patrech budov, či břehy moří a velkých jezer jsou ideální. Známé monumenty, přírodní úkazy, nebo i objekt budovy vaší společné univerzity jsou stejně dobrou volbou.

Jiným nezanedbatelným romantickým aspektem je držet se, alespoň v minimální míře, nějakého zvyku nebo tradice. Pokleknutí a ustálená fráze zřejmě v tomto ohledu postačí, ale i kroj, nebo formální námluvy u rodičů mají hodně do sebe.

 

 

Požádání o ruku před Eiffelovou věží v Paříži


Ano, jsou tradice, které nikdy nezestárnou, a právě námluvy jsou jednou z nich. I když máte záměr spojit váš život se životem partnerky, nikoli s celou její rodinou, požádat o formální svolení je zdvořilým gestem, které nikomu neuškodí. Právě naopak, tento projev úcty a následná kladná odpověď rodičů jsou malými kroky k harmonickému soužití celé budoucí velké rodiny.

Jinou velkou otázkou je míra soukromí a intimity. Na jedné straně je požádání o ruku skutečně výhradní záležitostí dvojice, ale na straně druhé, stále více párů ho touží mít zachycené na fotografii nebo videu. Řešení je několik – najmout fotografa v utajení, udělat stylizované foto dodatečně, spolehnout se na selfie, nebo si celou událost pouze vrýt do paměti a často navzájem připomínat.

Využít můžete i alternativu dvojitého požádání o ruku. Vezmete vaši milovanou polovičku na vaše oblíbené místo a později ji ještě jednou požádáte o ruku v kruhu vašich blízkých. Kreativitě se meze nekladou. Je to váš společný den, který se už nikdy nezopakuje, precizně si tedy naplánujte jeho průběh. Je to den, který se zakóduje ve vašem srdci už navždy a stane se výjimečným příběhem pro vaši rodinu. Vykouzlete jí chvíli, kdy oba zapomenete na starosti a vstoupíte do společného života, kde vám vaše láska ukáže hezčí svět vašich dvou srdcí.

Zasnoubený pár

 

Konkrétní tipy, kde a jak ji požádat o ruku

Váš společný oblíbený podnik

Požádání o ruku na veřejném místě patří mezi oblíbené a dlouho zažité tradice mužů. Nic nezkazíte ani soukromým apartmánem, pokud Vám však nedělá problém, že se na Vás dívá několik zvědavých očí, i takové požádání o ruku má své kouzlo. Můžete se inspirovat u klasických amerických filmů a skrýt prsten do jejího oblíbeného dezertu. Nic nezkazíte ani tím, když si před ní pokleknete s prstenem v ruce a oblíbený koláč sníte společně, později. Nezapomínejte ani na její oblíbené květiny, ženy je milují a pohlížejí na ně jinýma očima než muži.

Zahraničí

Dovolená patří k luxusním požádáním o ruku. Pokleknutí na pláži před stovkami jiných lidí nebo požádání o ruku v noci či při romantickém západu slunce. Obloha plná hvězd, jen vy dva a krásný romantický večer před vámi. Takové požádání o ruku patří k nezapomenutelným zážitkům a díky jinému prostředí dovolené bude toto místo pro vás už navždy pamětní.

Oblíbené jídlo

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Každá žena jistě ocení snahu muže, který se nebojí něco dobrého uvařit. Pokud právě nepatříte k šéfkuchařům bez čepice, zvolte si jednoduché jídlo, jehož příprava nebude náročná. Chcete-li požádat vaši partnerku o ruku v kruhu celé rodiny, můžete je společně pozvat a rezervovat oblíbenou restauraci. Oblíbené jídlo a takové příjemné překvapení nic nepokazí.

Štědrý den

Vůně jehličí, teplo domova, dárky. Tento svátek je výjimečný už jen sám o sobě. Má velké kouzlo, protože spojuje rodiny, které se možná po celý rok vůbec neviděly. Nejkrásnějším darem pro ženu bývají tajná překvapení a dárky. Pokud ji požádáte v tento krásný svátek o ruku, nikdy nezapomenete na toto datum. Je už na vás, zda ji požádáte o ruku u vánočního stromečku sám, nebo v kruhu celé rodiny ve chvíli, kdy se tam společně sejdete. Inspirací vám může být i její oblíbené město během večerní procházky.

Neobvyklé tipy na zásnuby

 1. Pokud máte obavy ze správného vyjádření svých citů, zkuste jiný způsob projevu vaší lásky. Přepište jí v telefonním seznamu vaše jméno na „Vezmeš si mě, lásko?“. Skvělý osvědčený a originální tip pro muže, kteří své city neumí dát najevo.
 2. Trochu adrenalinu po ránu nikomu neuškodí, během spánku jí opatrně nasaďte na levou ruku zásnubní prsten. Na probuzení si nachystejte oblíbené květiny a skvělou snídani, dále už jen čekejte na reakci, když si všimne třpytivého kousku na ruce.
 3. Reklamní plocha je místo, kde se můžete vyjádřit, a vaši lásku bude vidět celý svět. Víte, jakou cestou chodí z práce domů? Využijte reklamní plochu k vyjádření vaší lásky. Čím je nápad výjimečnější, tím více je speciální vaše společná chvíle.

Kreativní nápady celebrit

Vyznání lásky na obloze - Známý Herec Jim Carrey své milované vyjádřil lásku pomocí letadla na obloze. Je to sice trošku finančně náročné, ale ideální vzpomínka na celý život. Možná na základě tohoto nápadu přijdete s něčím originálním i vy.

Láska na kolech - Velmi kreativní bylo požádání o ruku i prodejce automobilů Pierra ze Stuttgartu. K jeho vyjádření citů mu pomohla auta, kterých bylo přesně 86. Pomocí aut napsal větu „Vezmeš si mě?“.

Píseň namísto slov –  Zpěvák David Kraus byl zamilovaný do Zuzany Norisové a vyznal jí lásku písní. Stala se nejpopulárnější písní, ale bohužel jeho city nebyly opětované. Když máte básnické střevo, píseň nebo báseň na míru je nejromantičtějším projevem lásky a citů.

Co říct

Pokleknout a vytáhnout z kapsy prsten řekne hodně za vás, ale k dokonalosti to dotáhnete až tím, co řeknete. Nemusíte hned absolvovat dramatický kurz, ale bude to vyžadovat malou přípravu.

V první řadě si vše promyslete a alespoň v hrubých obrysech napište na papír. Pomůže vám to částečně se zbavit nervozity.

Co se obsahu týče, inspirovat se můžete několika tématy. Zmínit lze, co jste prožívali při vašem prvním setkání, její krásu a čím vás nejvíce zaujala. Neméně romantické je rozmluvit se o chvíli kdy jste zjistili, že s ní chcete strávit zbytek života. Konkrétněji vyzvednout její kvality můžete zmínkou o tom, jak vás změnila k lepšímu, co na ní obdivujete, v čem vás inspiruje a v čem chcete být jako ona. Celé to uzavřít, ještě před položením finální otázky, můžete zase zdůrazněním vašich společně sdílených hodnot – ty jsou utvrzením, že patříte k sobě.

 

 

Zásnubní prsten s kruhovým diamantem na ruce

Pár tipů na konec roku a valentýnské období

 • Pokud nasněžilo, napište „Vezmeš si mě?“ do čerstvého sněhu.
 • Vytvořte speciální dekoraci s vaší velkou otázkou, zavěste ji na stromeček a celé to zinscenujte tak, aby si jí partnerka všimla v nejvhodnější chvíli.
 • Vyrobte jí personalizovaný adventní kalendář s překvapením v posledním okénku.
 • Pozvěte malé koledníky, kteří, když dopřejí, vytáhnou transparent s jednoznačnou otázkou.
 • Pokleknutí načasujte přesně na půlnoc Nového roku, spolu s odbíjením posledních vteřin starého roku.
 • Na Valentýna vytvořte stopu z bonbónů, která ji dovede až k vám na místo, kde vyjdete s pravdou ven.
 • Nakupte nebo vyrobte hodně valentýnských kartiček, na každou napište nějakou společnou romantickou vzpomínku a rozložte je na různá místa v interiéru. Nakonec jí osobně předejte Valentýnku s otázkou, kterou již jistě tajně touží od vás slyšet.
 • Naplňte byt růžemi, a jakmile pomine její úvodní údiv, poklekněte a překvapte ji podruhé za sebou.
 • Vydejte se s přáteli lyžovat. Sedněte si spolu na dvousedačku a otázku jí položte uprostřed jízdy nahoru. Přátelé mohou sedět na dvousedačce před vámi a celou událost vyfotit.

 

Jak vybrat zásnubní prsten

Zásnubní prsten je do značné míry estetickou záležitostí a partneři většinou již jeden druhého znají natolik, aby věděli, co se jim líbí. Preference ohledně stylu a provedení prstenu si kromě toho zpravidla alespoň v náznacích i navzájem komunikují. Podobně si dávají také najevo, jaký design a styl je neoslovuje.

Zasnoubený pár a záběr na ruku se zásnubním prstenem

Pokud si však nevíte rady, zeptejte se jejích kamarádek, nebo rodiny. Nápomocná vám může být její sestra, která by mohla vědět, jaké prsteny by se jí měly líbit. Mnohé ženy mají přesnou představu o zásnubním a snubním prstenu, což vám usnadní váš nákup. Je to prsten, který je pro ženu důležitý, proto obětujte výběru více času a určitě zvolíte ten nejkrásnější právě pro vaši partnerku.

Ani vybrat zásnubní prsten by proto nemělo být speciálně náročné. Určité komplikace se ale mohou vyskytnout při určování správné velikosti. I když plánované požádání o ruku nebude zrovna supertajné, vydat se s partnerkou na nákup prstenu přímo do zlatnictví není nejvhodnější.

 

Zásnubní prsten v bílém zlatě s kruhovým diamantem

Jak zjistit správnou velikost zásnubního prstenu? 

Předstírejte, že plánujete koupi prstenu pro někoho jiného s podobnými fyzickými charakteristikami, hlavně velikostí rukou. Partnerku přesvědčte, že na základě její pomoci nejlépe určíte požadovanou velikost a prst prostě změřte.

Poraďte se s jejími přáteli. Někteří z nich jistě danou velikost znají, dejte jen pozor, abyste ani v náznacích neprozradili váš pravý záměr.

Použijte trik. Vezměte ji na bleší trh, tvařte se, že žertujete a navlékněte jí na prst všední prsten. Z jeho rozměrů pak snadněji odvodíte správnou velikost. Alternativně, během spánku jí také můžete kolem prstu jemně uvázat tenkou nit. Případně vymyslete společenský zábavný kvíz, ve kterém bude muset velikost prozradit sama. 

Půjčte si jeden z jejích oblíbených prstenů. Dbejte na to, aby ho nosila na stejném prstě, tedy na prsteníku. Mějte připravenou tužku a papír a v nestřežené chvíli prsten obkreslete. Zde jde hlavně o to, aby vás nepřichytila při činu.

Porovnejte její prsty s vašimi a snažte se velikost odhadnout. Její prsteníček může mít například tloušťku podobnou vašemu malíčku.

Na rovinu se jí zeptejte. Bude pak sice předpokládat, že jí zřejmě v nejbližší době dáte prsten, snad i to že bude zásnubní, ale kouzlo překvapení se dá i tak stále zachovat.

Ještě pár faktů:
 • Dominantní ruka je vždy o něco větší, záleží proto na tom, zda je partnerka pravačka nebo levačka.
 • Nejběžnější ženské velikosti jsou 52 a 53 a nejčastější mužská velikost je 62.
 • Silnější prsteny (myslí se tloušťka kovového materiálu prstenu, ne průměr) drží těsněji, než tenčí.

Požádání o ruku

Detaily výběru zásnubního prstenu 

Dalších pár věcí, které byste měli mít kromě velikosti partnerčina prstu na paměti, souvisí hlavně s vaším rozpočtem a stylovými detaily prstenu. 

Výběr kovu prstenu má rozhodující vliv na cenu i na údržbu šperku. Zatímco zlato a platina jsou dražší, stříbro je třeba častěji ošetřovat. Velikost drahého kamene je pochopitelně také závažným finančním faktorem, ale měl by také vyhovovat nositelce. Mějte na paměti, že ani ta nemusí mít vždy zcela jasnou představu o tom, nakolik objemný by měl drahokam být. Myslete i na to, jak bude prsten později ladit se snubním prstenem. Aby vás neminula žádná výhodná nabídka, trh se šperky začněte sledovat už pár měsíců v předstihu. Při koupi vždy vyžadujte certifikát pravosti.

Typický výběr kovu zásnubního prstenu je zlato. Zlato patří mezi velmi významné drahé kovy a styl těchto prstenů je nesmrtelný. Mezi nejlepší výhodu zlata patří to, že je věčné, moderní a lesklé. Dnes máte na výběr několik druhů zlata. Mezi velmi oblíbené patří růžové zlato, které v posledních letech získalo větší popularitu. Vybírejte takový prsten, u kterého si budete jistý, že se jí na ruce bude líbit. Vycházejte z jejího šatníku, stylu oblečení a nenápadně si detailně prohlédněte místo, kde si odkládá šperky. Už na základě jejích šperků můžete zjistit, jakým materiálem a vzorem ohromíte její srdce.

 

Tvar diamantu a vzácné kameny zásnubního prstenu

Různé řezy diamantu, který je u zásnubních prstenů první a snad i jedinou seriózní volbou, mají nejen rozdílné ceny (někdy značně), ale liší se i v tom, jakým dojmem při odrazu světla působí.

 

Různé tvary diamantů


 

Kruhový diamant

 

Kruhový - nejčastější a nejoblíbenější tvar, ve kterém šperk zazáří bez ohledu na velikost kamene. Klasický, nadčasový a vždy moderní.

Zásnubní zlatý prsten s kruhovým diamantem

 

Princess diamant

 

Princess - druhý populární řez, velmi dívčí a jiskřivě se třpytící. Cenově je obvykle výhodný a extra fazety spolehlivě zakryjí i mírné chybičky.

 

smaragd diamant

 

Smaragd - okouzlující obdélníkový tvar, možná méně třpytivý, ale o to elegantnější a dodávající sebevědomí. Vznikl v období Art Deco a trochu připomíná honosné široké schodiště.

Zasnoubený pár s prstenem a diamantem v smaragdovém řezu

 

Asscher diamant

 

Asscher - podobný smaragdu, také ze stejného období, ale čtvercového tvaru. Vzbuzuje starožitný a vintage dojem.

 

Polštářový diamant

 

Polštářový - tvar evokující romantiku je jako stvořený pro ženu, která si na ni potrpí. Čistý, poctivý, průzračný lesk bez kompromisů.

Požádání o ruku se zásnubním prstenem s polštářovým diamantem

 

Markýza diamant

 

Markýza - majestátní tvar spojován s velkou dávkou historického dramatu, údajně nazvaný podle markýzy de Pompadour. Unikátní kuželovitý řez je vhodný pro výrazné a osobité typy žen.

 

Ovál diamant

 

Ovál - inovativní, symetrický a výjimečně zářivý. Oválný tvar vizuálně prodlužuje ruku, proto sedne ženám s menšíma rukama, či kratšími prsty.

Oválný zásnubní prsten na ruce

 

Hruška diamant

 

Hruška - hybrid markýzy a oválu kombinující to nejlepší z obou. Nabízí i určitou variabilitu v závislosti na šířce hruškového tvaru – od užších až po „tlustější“.

Zásnubní prsten s diamantem ve tvaru hrušky

 

Radiant diamant

 

Radiant - jas a elegance v jednom, zejména díky seříznutým rohům, obdélníkovému tvaru a až 70 fasetám. Je to méně běžný řez a může být obtížněji dostupný.

 

Srdce diamant

 

Srdce - nepřekonatelný symbol romantiky a sentimentality. Nepříliš častý a vyžaduje mistrovskou zručnost, což mu přidává na ceně.

Vzácné kameny na její ruce 

Diamanty - takové šperky nikdy neshoří, nezničí se ani se nepoškrábou. Pro ženy jsou neodolatelnou součástí jejich života. Takové šperky se darují z generace na generaci a tím pádem získávají ještě více na své rodinné hodnotě. 

Barevné diamanty - v současné módě jsou u žen stále více preferovány barevné diamanty. Dávají prstenům šmrnc a neodolatelnou krásu, také jsou zpestřením každodenních outfitů. Mezi nejoblíbenější patří růžové a červeně. Nepovšimnuty nezůstávají ani modré, zelené, či hnědé barvy diamantů. 

Drahokamy - největším klenotem bývají drahokamy spojené s diamanty. Jsou extravagantní, nádherné, zářivé. Vybrat si můžete ze skutečně velké nabídky krásných šperků. Mezi velmi oblíbené patří šperky, jejichž součástí je i perla.