Den otců – historie a tipy, jak slavit

Slavíte s rodinou Den otců? Přestože má tento svátek kratší tradici než Den matek, důvodů, proč si ho každoročně připomínat je nepočítaně.


Dvě dívky gratulují tatínkovi ke Dni otců

 

 

Den otců je svátek, který nemá hluboké historické kořeny, přestože už staří Římané měli takový den v únoru, ale v tento den si připomínali jen zemřelé otce. Obecně tedy můžeme tento svátek považovat za moderní a také mladší, než je Den matek.

V různých zemích se slaví v různých datech, ale obsah a význam jsou podobné a obvykle znamenají předávání dárků otcům a různé společné rodinné aktivity.

 

Muž dávající dárek svému staršímu otci ke Dni otců


Den otců nejbližší roky:

 

 • 18. června 2023
 • 16. června 2024
 • 15. června 2025
 • 21. června 2026
 • 20. června 2027
 • 18. června 2028
 • 17. června 2029
 • 16. června 2030
 • 15. června 2031
 • 20. června 2032
 • 19. června 2033
 • 18. června 2034

 


Historie

V USA se první oslava Dne otců konala 5. července 1908 ve Fairmontu v Západní Virginii. Poprvé se slavil jako bohoslužba ve Williams Memorial Methodist Episcopal Church South, nyní známé jako Central United Methodist Church.

 

Říká se, že Grace Golden Clayton navrhla sloužit bohoslužbu pastorovi jako vzpomínku poté, co výbuch miny v nedalekém Monongah minulou zimu zabil 361 mužů. Jiným vysvětlením bohoslužby bylo to, že v Graftonu, městě, které bylo vzdáleno 15 mil, se dva měsíce předtím poprvé slavil Den matek a bohoslužba za otce měla tuto skutečnost vyvážit.

 

Další historka o vzniku Dne otců se váže na prezidenta chicagské pobočky Lions' Clubu, Harryho Meeka. Ten prý v roce 1915 oslavil se svou organizací první Den otců a den, který si vybrali, byla třetí neděle v červnu, která byla nejbližší nedělí k Meekovým narozeninám.

 

Nejpravděpodobnější verzí a klíčovou postavou při vzniku Dne otců byla Sonora Smart Doddová, jejíž otec, veterán občanské války William Jackson Smart, vychovával sám svých šest dětí. Paní Doddová původně navrhla jako datum na Den otců 5. červen, výročí smrti jejího otce. Jelikož však neposkytla organizátorům svátku dostatek času na přípravu, byla oslava přesunuta na třetí červnovou neděli.

 

Přestože to byl původně převážně náboženský svátek, Den otců se postupně komercializoval s posíláním pohlednic a rozdáváním dárků. Někteří dodnes dodržují i zvyk nosit rudou růži na znamení toho, že otec žije, nebo bílou růži na znamení, že zemřel. V tento den jsou často oceněni i jiní muži – například dědové nebo strýcové, kteří převzali rodičovské úkoly.

 

Mnozí muži však tímto dnem nadále opovrhovali. Jak píše jeden historik, „posmívali se sentimentálním svátečním pokusům uctít mužnost květinami a rozdáváním dárků, nebo se vysmívali takovým svátkům jako komerčnímu triku pro prodej většího množství produktů – často za to zaplatil sám otec“.

 

Ve 20. a 30. letech 20. století vzniklo dokonce hnutí za úplné zrušení Dne matek a Dne otců ve prospěch jediného svátku, Dne rodičů. Každý rok na Den matek se v newyorském Central Parku shromáždily skupiny podporující Den rodičů s tím, že oba rodiče by měli být milováni a respektováni společně.

 

Paradoxně však právě velká hospodářská krize tuto snahu spojit a odkomercializovat svátky ukončila. Obchodníci a inzerenti, kteří zápasili s krizí, zdvojnásobili své úsilí, aby se Den otců stal pro muže „druhými Vánocemi“, a propagovali zboží, jako jsou kravaty, klobouky, ponožky, dýmky a tabák, golfové hole a jiné sportovní potřeby a pohlednice.

 

Když začala druhá světová válka, oslava Dne otců se stala způsobem, jak uctít americké jednotky a podpořit válečné úsilí. Do konce války Den otců ještě nebyl federálním svátkem, ale určitě byl národní institucí.

 

Navzdory široké podpoře se Den otců dlouhá léta nestal trvalým státním svátkem. První návrh zákona byl předložen v Kongresu v roce 1913, ale navzdory podpoře prezidenta Woodrowa Wilsona, neprošel. V roce 1966 vydal Lyndon Johnson prohlášení, ve kterém určil třetí červnovou neděli za den na počest otců.

 

Nakonec v roce 1972 prezident Richard Nixon podepsal zákon, který deklaroval, že Den otců se bude slavit každoročně třetí červnovou neděli. Od té doby je oficiálním, trvalým státním svátkem v USA.

Otec v objetí se svými dvěma malými dětmi


Kdy je Den otců?

Nejoblíbenějším datem Dne otců je třetí červnová neděle. Toto datum bylo poprvé pozorováno v USA a od té doby bylo přijato mnoha zeměmi. Ve Španělsku, Itálii a Portugalsku se ale Den otců slaví 19. března, což je svátek svatého Josefa, který je patronem otců. V Německu se Den otců slaví ve stejný den jako Den Nanebevstoupení Páně.

 

V celé Skandinávii tradice Dne otců zdomácněla ve 30. letech minulého století. Původně se používalo americké datum, ale v roce 1949 se severské země rozhodly přesunout ho na druhou listopadovou neděli. Částečně to bylo proto, aby to bylo půl roku před Dnem matek, ale bylo to vybráno také ke zvýšení prodeje v jinak klidném obchodním období před Vánocemi. Jedinou zemí, která se nepřidala bylo Dánsko. O změně data zapomněli informovat veřejnost a tisk, a tak Den otců zůstal na stejný den jako jejich další červnový svátek, Den ústavy.

Na Tchaj-wanu se Den otců slaví 8. srpna, protože čínsky osm je „ba“, zatímco hovorové slovo pro otce je „ba-ba“ – takže osmý den osmého měsíce zní podobně jako „tatínek“. To bylo také datum pro Den otců v Číně, ale datum se pak přesunulo na třetí červnovou neděli. 

Otec se svým synem a zabaleným dárkem ke Dni otců


Tipy, jak spolu oslavit Den otců 

Den otců je svátek, kdy je příležitost ukázat svému otci, dědečkovi, ale i všem mužům ve svém okolí, kteří nás vychovávali, že je milujeme a vážíme si jich. Proto nezáleží až tak na tom, čím je obdarujeme, mnohem více na tom, jak to myslíme upřímně. Pro inspiraci ale přinášíme několik tipů, jak tento den ozvláštnit.

 

Rodinný piknik v přírodě


Udělejte si piknik nebo brunch

Zahrňte otcovy oblíbené obědové dobroty a občerstvení. Piknik můžete udělat i jako brunch, když nejste dobrý v kuchyni nebo nemáte tolik času, dobré jídlo si můžete také objednat nebo koupit kvalitní pečivo a koláčky ve vaší oblíbené pekárně. Přečtěte si také naše další tipy, jak zorganizovat brunch.

Sklenice různých vín na ochutnávce


Uspořádejte domácí ochutnávku vín

Považuje se otec za znalce? Připravte domácí degustaci a nechte otce vyprávět o víně své příběhy a hodnocení.


Snídaně do postele


Přineste mu snídani do postele

Snídaně do postele není dobrým nápadem jen na Den matek! I otec si ji může užít! Připravte si některé z jeho oblíbených brunchových pochoutek a Den otců se stane jeho oslavou.


Jízda na kole v přírodě


Jeďte spolu na kolo

Oprašte kola a projeďte se spolu po parku, aby se otec cítil výjimečně.


Oheň na grilu s uhlím

Připravte grilovačku

Je jen málo otců, kteří nemilují grilování. Pořiďte nějaké grilovací vychytávky, jako jsou steaky, žebra nebo hamburgery a nechte otce předvést své grilovací umění.


Rodina se třemi dětmi v posteli s pukanci během filmového večera

Udělejte si rodinný filmový večer

Zkuste sehnat některý z otcových oblíbených filmů a zařídit rodinný filmový večer. Nebo ještě lépe, zkuste zorganizovat promítání v zahradě. Zavěste bílé prostěradlo a promítejte film na plátno přes projektor.


Gramofon a vinylové desky


Poslouchejte staré desky

Oprašte gramofon a přeneste se v čase. Otce to potěší a děti poznají hudbu, na které vyrůstal.


Muž hrající bowling


Zajděte si na bowling

Ideální zábava pro celou rodinu, při které nezáleží ani tak na výsledku, jako spíše na tom, že jste se potkali a pobavili.


Uvařte si něco výjimečného

Pokud otec patří mezi gurmány a k jeho vzorům patří Gordon Ramsay, Jamie Oliver nebo Jacques Pépin, zkuste připravit menu z jejich receptů. Může to být náročné, ale vzpomínky a jídlo budou stát za to!


Připravte virtuální koncert

Pokud otci oblíbení umělci nejsou na turné nebo nemůže-li jít na některou z jejich připravovaných show, zapněte si YouTube a vyhledejte minulá vystoupení, která byste si mohli prohlédnout spolu.


Vyrobte papírová letadélka

Ať otec naučí ty nejmenší vyrábět papírová letadla. Když se jim to podaří, zahrajte si na svém dvoře soutěž o to, jehož letadlo dokáže doletět nejdál!


Jděte na virtuální prohlídku 

Patří váš otec k milovníkům umění? Mnoho známých muzeí nabízí virtuální prohlídky. Zapněte tedy počítač a nechte otce, aby si vychutnal nejlepší umělecké sbírky.


Vezměte ho na nákupy přes internet

I muži mají rádi nákupy. Proč jej tedy nevzít do internetového obchodu a nechat vybrat si svůj dárek ke svátku?Hrajte staré videohry

Zkuste někde vyhrabat staré počítačové hry z mládí vašeho otce a zkuste si spolu něco zahrát. A možná vás překvapí nepoznanými dovednostmi.


Uspořádejte rodinnou konferenci

Ne vždy se rodina může setkat živě, a ne každému vyhovuje termín oslavy Dne otců. K tomu jsou však aplikace, a tak můžete zorganizovat například přes Zoom nebo Skype setkání všech a dát tak najevo, že na otci záleží celé rodině.


Nápady na dárky 

Kromě společných aktivit jistě každého tátu potěší i malý dárek. Vybírejte podle vašeho rozpočtu a odhadu, co by obdarovaného nejvíce potěšilo. 

 

 • Manžetové knoflíky – Praktické a elegantní řešení, pěkné manžetové knoflíky by měly být v povinné výbavě každého muže. Vybírejte podle jeho stylu, ale s jednoduchou elegancí nic nezkazíte.
 • Náramek – Kožený nebo zlatý náramek s originálním designem může být pěkným dárkem pro muže, který nosí šperky.
 • Kravatová spona – Kravatová spona je užitečný a elegantní doplněk pro muže, kteří často nosí obleky nebo formální oblečení. Zvolte klasický design nebo něco originálního, například s otcovými iniciály nebo oblíbeným motivem.
 • Gravírovaný přívěšek na klíče – Personalizovaný přívěšek na klíče s otcovým jménem nebo osobním vzkazem jistě potěší a zároveň je to praktický dárek.
 • Vlastnoručně vyrobený kupón pro volný čas – Vytvořte kupón, který si otec může uplatnit na den plný jeho oblíbených aktivit, například na rybaření, procházku v přírodě nebo na návštěvu divadla.
 • Luxusní zápisník a pero – Pokud táta rád píše nebo si dělá poznámky, darujte mu elegantní zápisník a kvalitní pero, které ocení při své práci nebo při volnočasových aktivitách.
 • Sportovní vybavení – Vyberte otci něco ze sportovního vybavení, které mu chybí a hodilo by se mu na jeho oblíbený sport, například fotbalový míč, tenisová raketa nebo golfové hole.
 • Personalizovaný hrnek – Hrnek s vlastnoručně navrženým obrázkem nebo textem je vždy milým dárkem, který otec může každý den využívat při ranní kávičce nebo čaji.
 • Kožený pásek – Kvalitní kožený pásek je praktickým a stylovým doplňkem, vsaďte na klasickou eleganci a vyberte hladký pásek bez vzoru, barvu kovu přezky vyberte podle šperků, které nosí nebo preferencí.
 • Zážitek nebo dobrodružství – Když chcete něco netradičního, darujte zážitkový dárek, například jízdu v závodním autě, skok padákem nebo víkendový pobyt v jeho oblíbeném městě.
 • Kniha od oblíbeného autora – Máte-li doma čtenáře, vyberte novou knihu od jeho oblíbeného autora nebo novinku ze žánru, který rád čte. Když má oblíbeného autora ze Slovenska nebo Česka, zkuste kontaktovat přímo autora nebo vydavatelství s prosbou o osobní věnování a podpis.

 

 

Dárky na Den otců, klobouk, opasek, peněženka, náramek, sluneční brýle, kravata, hodinky a boty