Zasedací pořádek na svatbě

Správné usazení svatebčanů patří k těm nezanedbatelným povinnostem příprav, od kterých se přímo odvíjí úspěch celé svatby. Víte, na co všechno musíte při jeho plánování myslet?


Kulaté stoly na svatbě v exteriéru

Koho pozvat na svatební hostinu?

Je čas začít pracovat na seznamu svatebních hostů. Snažte se vyhnout konfliktu s vaším partnerem a stanovte si předem pravidla, kdo má mít kolik hostů. Pro mnoho párů je hlavním určujícím faktorem velikosti seznamů hostů rozpočet. Když budete vědět, kolik můžete za svatební hostinu utratit, budete schopni přijít s číslem, které si můžete pohodlně dovolit pozvat.

Jak si rozdělíte pozvánky? Budou mít ženich a nevěsta stejný počet pozvánek? Budete chtít pozvat pouze nejbližší rodinu nebo budete chtít zahrnout širší rodinu včetně bratranců a sestřenic z druhého kolena? Plánujete pozvat všechny známé z kanceláře? To jsou otázky, na které si musíte odpovědět dříve, než začnete řešit tisk svých pozvánek.
Pokud se chtějí do tohoto procesu zapojit rodiče ženicha a nevěsty, je asi nejlepší nechat je do toho mluvit, zvláště pokud rodiče pomáhají se zaplacením svatby. Možná však budete muset zaujmout i tvrdší postoj, pokud si chce kterýkoli z nich nárokovat větší množství pozvaných, než jsou vaše možnosti. Začněte s celkovým počtem lidí, rozhodněte se, kdo musí být pozván (sourozenci, nejlepší kamarádky, tety, strýcové a bratranci) a postupně se propracujte ke zbytku lidí, které byste chtěli pozvat.

Ozdobený stůl na svatbě s číslem namalovaným na dřevě 

Při zvaní spolupracovníků buďte opatrní. Dobrou možností je uspořádat po návratu ze svatební cesty samostatnou oslavu se všemi kolegy.

Ve své pozvánce byste měli jasně definovat přijatelnost dalších hostů. Například, pokud je někdo z lidí, které chcete pozvat, v dlouhodobém vztahu, pravděpodobně budete chtít na pozvánku uvést obě jména. 

Pokud to váš rozpočet umožňuje, můžete svým svobodným hostům dovolit přivést si partnery. Můžete je dokonce zahrnout do poznámky s pozvánkou. Pokud ne, je zřejmé, že pozvánka je určena pouze pro osobu uvedenou na pozvánce.

Někteří snoubenci čelí rodinným povinnostem – možná má otec nevěsty obchodního partnera, který by se cítil dotčen, kdyby nebyl pozván, nebo matka ženicha má klienta, který ji pozval na svatbu jednoho ze svých dětí a cítí tlak oplatit mu to. Pokud to rozpočet dovoluje, nebraňte se pozvat i přátele rodičů. Dobrá vůle je součástí života a je to dobrý příklad, jak prokázat svým rodičům uznání, zvláště pokud pomáhají platit za vaši svatbu.


Koho kam usadit

V přípravách na svatbu jste pokročili, máte už vybrané místo na svatební hostinu i seznam pozvaných hostů a na řadu přichází to, jak je usadit. 

Ke stažení: Zasedací pořádek na svatbu

Zasadací pořádek na svatbu pre 80 hostů

 

 

Rozhodování o tom, kam usadit své přátele a rodinu, může být obtížné, zvláště pokud si zvete větší počet lidí. Vy a váš partner jste s největší pravděpodobností zaplnili svůj seznam svatebních hostů lidmi, na kterých vám záleží nejvíce, takže rozhodování o tom, kdo získá VIP status a kdo dostane místo v zadní části, se může ukázat jako malý boj. Aby byl proces plánování bez stresu a vaši hosté byli spokojeni, vytvořte si podrobný plán svatebního sezení.

Existuje mnoho možností, ale stále nejlepší způsob, jak připravit plán sezení, je pero a papír. Na větší (např. balicí) papír si nakreslete rozmístění stolů (napište si poznámku, kolik hostů můžete ke každému posadit) a na lepící kartičky napište jména hostů. To vám umožní snadno pohybovat lidmi, dokud nebude vše v pořádku.

Přípitek svatebních hostů


Zvažte různé typy stolů

Stoly mohou mít různé tvary a velikosti, ke kterým se vejde určitý počet hostů. Na svatbách je typické mít kulaté stoly, které pojmou osm až deset lidí, ale kromě toho existuje mnoho jiných uspořádání svatebních hostin. V současnosti se mnoho párů rozhoduje pro delší obdélníkové stoly, pro intimnější plán sezení. Použitím kulatých stolů vytvoříte menší ucelené skupiny. Při rozhodování, jaký typ stolů chcete na své hostině, promyslete i to, jaký styl stravování chystáte.

Předtím, než začnete finalizovat přiřazení hostů ke stolům, musíte přesně vědět, kolik hostů se vejde za každý stůl. Pokud si tuto věc budete dělat víceméně svépomocí, myslete na to, aby měli dostatek místa a raději přidejte rezervu pro nečekané hosty. Pamatujte na to, že i když se to může zdát jako „pouze jedna další osoba“, v určitém okamžiku se už ke stolu nevejde žádná další židle. Nedělejte tuto chybu, protože je obtížné ji napravit.

A nezapomeňte nechat mezi stoly dostatek prostoru! Minimální vzdálenost mezi jednotlivými stoly je 150 centimetrů u kulatých stolů, u obdélníkových přidejte dalších asi 15 cm. Pokud to ale okolnosti dovolí, nechte mezi stoly více prostoru, aby mohl obsluhující personál, ale i hosté, procházet pohodlně. Pokud jsou stoly u zdi, prostoru mezi stolem a stěnou stačí o polovinu méně. 

Kulatý stůl na svatbě s výzdobou bílých hortenzií


Kralovat hostině budete vy

Jděte si prohlédnout místo svatby a najděte ideální místo pro váš stůl. Pak naplánujte, kam usadíte vaše hosty. Ujasněte si, u jakého typu stolu chcete sedět vy a partner. Může to být stůl jen pro vás dva, nebo větší stůl pro vás a vaše nejbližší rodinné příslušníky, nebo řada stolů uspořádaná do tvaru „U“, kde na kratší straně budete sedět pouze vy, nebo i nejbližší rodina.

Stůl pro novomanžele

Rodiče obvykle bývají u jednoho stolu s novomanželi, rodiče nevěsty na její straně, rodiče ženicha zase na jeho straně, ale nemusí to být dogma. Problém může nastat v případě rozvedených rodičů. Pokud je mezi určitými klíčovými jednotlivci nějaké napětí, pouvažujte nad tím, že budete mít dva stoly, které jsou stejně blízko k hlavnímu stolu, a pak každý z párů umístěte k jinému stolu. Takto se nikdo necítí nepříjemně nebo vynechán. Další možnost je usadit je za stejný obdélníkový stůl, ale na opačných koncích. 

Podlouhlé stoly na svatbě uložené do tvaru U


Kdo patří k VIP hostům?

Když určíte ideální místo pro vás a vaše nejbližší, pokračujte v plánování, kam usadit další důležité osoby svatby. Kdo to je? Rodina, svědci, družičky a družbové.

I když chcete z rozhodování o vašem velkém dni co nejvíce vyloučit rodiče, nyní přichází jejich čas. Kdo jiný, než oni vám je schopný poradit, kdo s kým z rodiny by měl sedět? Pokud nechcete dětský stůl, nechte děti sedět s rodiči, případně i prarodiči – jedni budou dohlížet na druhé.

Družičky a družbové mohou mít samostatné stoly, kde se mohou usadit spolu s partnery.

Jmenovky na svatebním stole


Kam usadit ostatní?

Po vytřídění rodinných příslušníků a VIP hostů, pracujte na zbytku místnosti. Budete chtít, aby všichni hosté usazeni za stolem měli něco společného, ​​aby u jídla nevázla konverzace. Zkuste si je rozdělit podle toho do kategorií, například bývalí spolužáci, spolupracovníci, rodina nevěsty, ženicha apod., a pokud se nevejdou k jednomu stolu, rozdělte je do menších skupin.

Hosté na invalidních vozících nebo ti, kteří potřebují více mobility, by měli sedět za stoly, které jsou buď blíže k jednomu z okrajů místnosti, nebo blíže k tanečnímu parketu, aby měli podle potřeby dostatek prostoru k manévrování.

 

Věříme, že při tomto postupu se vaši hosté zpravidla budou cítit spolu dobře. To, že usadíte někoho za stůl s někým, s kým nemá nejlepší vztah, svatbu ještě nezruinuje! Pokud budete vědět, že máte nějaké hosty, u kterých je pravděpodobné, že budou dělat problémy, nebo prostě nebudou moci sedět spolu (i takoví se mohou ocitnout mezi pozvanými), jejich usazení věnujte zvláštní pozornost. Všichni ostatní však budou více než v pořádku. Při tolika radosti v místnosti je těžké tvářit se u stolu kysele. 

Květiny, jmenovky a ostatní dekorace na svatebním stole


Zohledněte potřeby svých hostů

Předtím, než si začnete gratulovat k dokončení svého plánu svatebního sezení, nezapomeňte na žádnou z potřeb svého hosta. Svobodní svatebčané by měli sedět s lidmi, které znají, nebo s lidmi, se kterými mají společné zájmy – ne se skupinou sezdaných lidí. Prarodiče a starší hosté by neměli sedět vedle kapely, nebo reproduktorů, ale měli by mít dobrý výhled na pár. Případně si k hostovi udělejte poznámku, pokud má nějaké zvláštní potřeby (například dietu, vegetariáni apod.), abyste mohli na tyto odlišnosti upozornit i obsluhující personál a kuchaře.


Zasedací pořádek

Když už máte všechny zařazené, přichází čas na to, aby se to dozvěděli i vaši hosté. Jednou z možností je dát na každý stůl jmenovky, ale to se vystavujete riziku, že vaši hosté budou bezradně pobíhat po místnosti při hledání svého místa a úvod hostiny bude značně chaotický. Lepším řešením je vytvořit tabuli, na které bude přehledně uvedeno, kdo kde má sedět. 

Zasedací pořádek v mořském designu

Jednou z možností je svěřit její tvorbu profesionálovi, případně příteli, který má k takové činnosti blízko. Pokud se však rozhodnete pro možnost udělat si ji, nebo alespoň její návrh, sami, je třeba si uvědomit, že právě na ni se bude zaručeně dívat každý, takže je důležité, aby dokonale ladila s vaším tématem a barevnou paletou, kterou jste si na svatbu zvolili. Při její tvorbě se může plně rozvinout vaše kreativita.

 

Podle tématu vaší svatby si zvolte materiál, ze kterého má být vyrobena. U rustikálních svateb se hodí například využít staré dřevo, pokud vás spojuje nějaký koníček nebo profese, využít můžete materiály a předměty, které je charakterizují. Můžete ale například prezentovat i svůj vztah k přírodě například využitím živých květin a podobně. 

Číslo stolu vyrobené z listů ve zlatém rámu

 

 

Myslete však na to, aby tabule splnila svůj základní účel a každému bylo jasné, kde je jeho místo. Na to myslete i při volbě písma a podkladu. Pro snadnější orientaci nezapomeňte označit každý stůl číslem nebo jiným poznávacím znamením, které bude korespondovat s označením stolů na tabuli zasedacího pořádku.

Zasedací pořádek zavěšený na provázcích v okrasném rámu