Svatební závoj – délka, historie a tradice

Svatební závoje jsou dnes široce akceptovány jako doplněk nevěstiny výbavy, který dodává dokonalost jejímu finálnímu vzhledu.


Nevěsta se závojem délky valčíku

 

 

Svatební závoj má mnoho různých historických a kulturních významů. Pochází z dob starověkého Říma, kdy zahalovali nevěsty od hlavy k patě do závoje, aby je skryli před „duchy, kteří by mohli chtít překazit jejich štěstí“. Lidé také viděli, že předání nevěsty v závoji znamená, že je „skromná a nedotčená panna“. V různých patriarchálních společnostech lidé používali závoj jako způsob, jak chránit tvář nevěsty před manželem a svatebními hosty. Když byl závoj stažen, znamenalo to, že už nebyla ve vlastnictví svého otce a bratrů.

Nevěsta s krajkovým závojem

Podle různých vyznání znamená závoj různé věci. Závoje už v minulosti párkrát na nějaký čas vyšly z módy, ale nakonec se staly populárními po svatbě anglické královny Viktorie. Královna Viktorie byla první moderní panovnicí, která se vydala v bílých šatech zkombinovaných se závojem, čímž definovala „klasický“ obraz nevěsty na další staletí. 


 

Závoj ano nebo ne?

Delší závoje vytvářejí dramatický vstup a dodávají svatebnímu vzhledu celkovou eleganci, zatímco kratší závoje jsou svěží a vzezření přidávají jistou dynamiku. Dalším detailem, který je třeba zvážit, je „blusher“, což je kratší kousek závoje, který se obvykle nosí přes přední část obličeje nevěsty, když kráčí svatební uličkou. Mnohé současné nevěsty se rozhodnou nenosit závoj „blusher“, ale určitě mohou, mají-li rády tradičnější vzhled.

Nevěsta s kamínkovým závojem přes tvář „blusher“.

 

Některé nevěsty se mohou rozhodnout, že nechtějí nosit závoj při průchodu uličkou nebo během obřadu. To ovšem neznamená, že musí přijít o všechny krásné fotografie, které závoje dokáží vytvořit. I když se nevěsta rozhodne během obřadu nenosit závoj, mít závoj v „přípravné“ místnosti je dobrou volbou a lze ji využít při fotografování.

Délky svatebních závojů mohou být pro nevěsty poněkud matoucím tématem, protože různí výrobci a dodavatelé mohou mít mírně odlišné míry, a dokonce i různé názvy pro stejnou délku. Určitě však existují některé standardní délky závoje, které uvádíme níže.

Babka nasazující závoj nevěstě


Různé délky svatebních závojů nevěsty

 

 

Názvy pro délku závoje

Kratší závoje jsou obvykle pojmenovány podle toho, pokud (přibližně) na těle závoj sahá. Například „Délka do pasu“, „Délka na prsty“ atp. Delší závoje bývají pojmenovány podle míst svatebního obřadu. Například „Délka kaple“, „Délka katedrály“. Čím větší kostel, tím delší závoj!
Připravili jsme ilustraci všech délek svatebních závojů, kde si snadno můžete představit, který závoj by pro vás byl nejvhodnější.

 

 Níže naleznete každou z délek závoje pro jedno i dvouvrstvé závoje.


Nevěsta se závojem po ramena

Závoj po ramena

Nejkratší z délek svatebních závojů. Je symbolickým souhlasem s tradicí, aniž byste potlačili krásu samotných šatů. Jednovrstvý závoj s délkou po ramena bude končit v horní části vašich šatů a dodá vašemu vzhledu nádech jemnosti. Dvouvrstvá verze má o něco více látky, která bude hezky sedět na ramenou. Velikost a tvar tohoto krátkého, svérázného závoje se skvěle hodí k šatům v kratší délce. Délka jedné vrstvy je asi 50 cm, délka dvouvrstvého je 45 + 50 cm.

Ženich s nevěstou se závojem po lokty

Závoj po lokty

Další skvělou volbou pro nevěsty, které hledají krátký závoj, ale s větším nádechem než velmi krátké závoje po ramena. Tato délka vypadá skvěle s vintage svatebním vzhledem 50. a 60. let. Dvouvrstvá verze v této délce má 50 cm závoj „blusher“. Chcete-li, aby závoj byl přes obličej, možná budete chtít zvolit délku závoje po pás, který má o něco delší vrchní vrstvu. Délka jedné vrstvy je asi 63 cm, délka dvouvrstvého je 50 + 63 cm.

Ženich objímající nevěstu se závojem do pasu

Závoj do pasu

Nyní se dostáváme k tradičnějším délkám svatebních závojů. Někdy se to popisuje také jako délka lokte, takže stačí zkontrolovat míry. Skvěle se hodí k A-čkovým šatům s přirozeným pasem. Spodní část závoje by měla upoutat pozornost na pas. V závislosti na tom, kde nosíte tuto délku – tedy přímo na temeni hlavy nebo blíže k zátylku – bude většině nevěst sedět kolem pasu. Pokud mají vaše šaty korzetová záda nebo detail, který sahá níž než je výška pasu, byla by vhodnější délka po boky nebo špičky prstů (nebo delší). Délka jedné vrstvy je asi 76 cm, délka dvouvrstvého je 61 + 76 cm.


Nevěsta se závojem po konečky prstů

Závoj po konečky prstů

Závoje s délkou po boky a po konečky prstů vytváří velmi podobný efekt. Dvouvrstvý závoj s délkou boků se závojem „blusher“ v plné velikosti měří 76 cm. Je to nádherná, splývavá délka, ve které byste mohli bez problémů protančit celou noc. Pokud si vyberete závoj, který je nařasený uprostřed, budete mít také pěkné boční části závoje, které budou v případě potřeby sedět kolem rukou a ramen. Tato délka by byla skvělá s korzetovými šaty, protože by končila těsně pod nimi. Délka jedné vrstvy je asi 91 cm, délka dvouvrstvého je 76 + 91 cm.

Délka po konečky prstů je ideální délka pro šaty ve stylu mořské panny/rybího ocasu. Je to proto, že závoj končí na úrovni konečků prstů těsně předtím, než je ze sukně vidět koleno. Je to skvělá kombinace těchto stylů šatů a závoje. Dvouvrstvý závoj na konečky prstů, je skvělá volba pro mnohé nevěsty. Pro krátký závoj je stále dost dlouhý, aby vypadal splývavě a elegantně. Délka jedné vrstvy je asi 106 cm, délka dvouvrstvého je 76 + 106 cm.


Nevěsta se závojem délky valčíku

Délka valčíku

Délka valčíku (někdy známá jako „Balet“) je v podstatě tak dlouhá, jak je to možné, aniž by se závoj dotýkal podlahy. Tento závoj je ideální pro všechny nevěsty, které chtějí vzhled dlouhého závoje bez obav z manévrování. Mohla by to být také dobrá volba pro šaty bez vleček nebo šaty po kotníky. Spolu s potenciálními výhodami, které jsme zmínili – mít vzhled dlouhého závoje bez jakýchkoli problémů – také fascinuje způsob, jakým závoj délky valčíku končí těsně předtím, než se ukáže vlečka šatů. Efektní, pokud máte například krajkovou vlečku. Délka jedné vrstvy je asi 152 cm, délka dvouvrstvého je 76 + 152 cm.


Nevěsta zahalená dlouhým závojem

Závoj po podlahu

Závoje po podlahu, i když možná ne tak populární jako délka kaple nebo katedrály, jsou skvělou volbou pro ty, které by chtěly závoj po celé délce šatů bez vlečky. Hodí se pro úzké róby ve stylu „boho“, které jsou často bez vleček. Dvouvrstvý závoj s délkou po podlahu je pěknou možností pro mnohé nevěsty. Efekt malé vlečky se snadno ovládá a vrstva závoje „blusher“ znamená, že můžete provést tradiční zvednutí závoje. Závoje na zem by měly pro co nejlepší efekt přesahovat konec vašich šatů. Délka jedné vrstvy je asi 198 cm, délka dvouvrstvého je 76 + 198 cm.


Záda nevěsty zahalená jemným dlouhým závojem

Závoj délka kaple

Zdaleka nejoblíbenější délka je délka kaple. Nejenže závoje vypadají krásně s jakýmikoli šaty, ale jsou také úžasnými fotografickými rekvizitami, které poskytují hodně pěkných možností při pózování fotografovi. Může být něco víc klasicky svatební než závoj na tváři? Důvod, proč jsou nejdelší délky pojmenovány po kaplích a katedrálách, je ten, že dokonale odrážejí velkolepost těchto míst. Délka jedné vrstvy je asi 244 cm, délka dvouvrstvého je 76 + 244 cm.


Nevěsta s velkou kyticí a závojem katedrálové délky

Délka katedrály

Některé šaty a některé nevěsty potřebují jen závoj v délce katedrály. Pokud byl ultra dlouhý závoj vždy vaším snem, jděte do toho! Katedrála byla vždy tradičně nejdelší délkou svatebního závoje. Závoj, který přesahuje konce šatů, zejména má-li ve spodní části krajkové detaily, je přesně tak klasicky svatební, jaký jen můžete získat. Pokusíte-li se spojit závoj v délce do kaple s vlečkou v délce katedrály, skončí to pěkných pár centimetrů před koncem šatů a bude to vypadat trochu zvláštně. Délka jedné vrstvy je asi 290 cm, délka dvouvrstvého je 76 + 290 cm. Ze všech délek je katedrálový závoj nejpůsobivější a jistě s ním zaujmete každého svatebního hosta.


Nevěsta s královským závojem

Královský závoj

Když se mluví o nádechu královské grandióznosti, královská délka závoje je nepřekonatelná. Navržen tak, aby připomínal majestátnost a eleganci královských svateb, tento závoj přidává neskutečnou délku a drama ke svatebním šatům. Obvykle se rozprostírá několik metrů za nevěstou, vytváří nádhernou siluetu a působivý dojem. S délkou, která může dosahovat až 400-450 cm, tento závoj poskytuje dokonalý efekt hodný královně. Dvouvrstvý design, s přidaným rozměrem kolem 76 cm na vrchní vrstvě, umožňuje sofistikovaný a dynamický vzhled, který je nepochybně vhodný pro nevěstu, která touží po ničem jiném než po tom nejlepším pro její výjimečný den. Nenechte se odradit tím, že tyto závoje nosí většinou členové královských rodin a celebrity, vydáváte-li se na zámku nebo v nádherném kostele s působivým schodištěm, královský závoj je pro vás dokonalá volba.


A ještě jedna rada

Velký podíl na celkovém vzhledu má také šířka svatebního závoje. Dlouhý, široký závoj má mnohem dramatičtější vzhled než tenký a úzký, neboť zcela obklopuje vaši vlečku a vytváří na podlaze působivé rozložení.