Tipy na dokonalou baby shower + hry ke stažení

Nejlepší inspirace na uspořádání párty pro budoucí maminku a očekávané děťátko!


Perníčky s nápisem baby

Chystáte se pro kamarádku připravit oslavu na počest narození jejího dítěte, ale nevíte, kde začít? Naše nápady vám pomohou budoucí maminku zasypat spoustou roztomilých dárků i zabavit hosty zajímavým a svěžím programem. 
„Baby shower“ je v zásadě večírek, který se koná u příležitosti blížícího se narození nového člena rodiny. Je to také způsob, jakým mohou přátelé a rodina pomoci budoucím rodičům získat vše, co budou po narození potřebovat. Koneckonců, děti potřebují mnoho věcí a seznam může být pořádně dlouhý a finančně náročný!

Ke stažení: Baby shower hry


Nejnovější módní výstřelek?

Kdepak! Původ oslav narození, obvykle prvorozeného, ​​dítěte není snadné určit, ale někteří historici se domnívají, že první takové oslavy pocházejí ještě z období starověkého Říma, zatímco jiní tvrdí, že začaly až ve čtyřicátých letech minulého století v Americe. Novorozené děti však byly vždy zdrojem radosti a oslav – ale v minulosti byly tyto oslavy velmi odlišné od toho, co známe dnes. Tak či onak, hlavním účelem „baby shower“ je darovat budoucí matce věci, které bude potřebovat, když se jí dítě narodí. Je to však i oslava přechodu ženy k mateřství. Původním záměrem bylo, že žena dostane od starších a zkušenějších matek moudré rady do života a lekce z umění být matkou.

Starověcí Řekové a Egypťané dělali různé rituály na oslavu příchodu nového dítěte a jeho matky, při kterých obdarovávali i rozličná božstva. Ve středověku sloužil křest dítěte jako příležitost dávat dárky novým rodičům. Bylo běžné, že dary měly náboženský význam a zpravidla je dávali kmotři. Během viktoriánské éry se o těhotenství nemluvilo veřejně, takže dary dostávaly matky až po narození dítěte. Viktoriánské „baby showers“ byly vlastně čajové dýchánky, které zahrnovaly hry a dárky pro čerstvou matku.

V následujících desetiletích se staly tyto oslavy stále oblíbenějšími a byly známy také jako „čapí párty“. Rozšířily se – zejména v USA – během obou světových válek a po nich, aby po ekonomických potížích způsobených bojovými konflikty poskytly příležitost pro setkání blízkých s cílem utužení vztahů a finanční pomoci novým rodičům.

Těhotná žena s balony na baby shower

Jak na to?

Podle etikety, párty většinou pořádá někdo z přátel budoucích rodičů, protože se považuje za neslušné, aby samotná rodina prosila o dary či finanční příspěvky. Kdysi podle bontonu tyto párty zahrnovaly množství pravidel, avšak v dnešní době je jejich dodržování benevolentní. „Baby shower“ se už nepořádá pouze pro prvorozené dítě, také mohou být v současné době maminky obdarovány různými skupinami lidí, jako jsou například i kolegové z práce, což v minulosti nebylo běžné. Rovněž není překážkou přítomnost budoucího otce nebo jiných mužů z řad rodiny, či přátel. Dříve byly těhotenství a porod tabu témata, o kterých se mělo diskutovat pouze mezi ženami. Dnes je ale stále přijatelnější – a očekává se -, že se do toho budou více zapojovat i otcové. Koneckonců, očekávané dítě zanedlouho přijde na svět a „baby shower“ je úžasný způsob, jak strávit nějaký čas v obklopení svých blízkých ještě předtím, než přijde ten velký den!

Stejně tak je v pořádku, když budoucí rodiče sestaví seznam dárků. Je to užitečné pro hosty, kteří si nejsou jisti, čím nastávající maminku obdarovat, ale pomáhá to i vyhnout se duplicitním dárkům od různých lidí.

 

 

 

Čtyři kamarádky na baby shower

Výběr správného místa na oslavu bude záviset na tom, kolik hostů je pozvaných. Pokud jde o malou oslavu, může se konat buď u vás doma, nebo u budoucí maminky, pro kterou oslavu připravujete. Případně můžete zvolit některé z oblíbených rodinných míst ve svém okolí, jako například komunitní centra, čajovny, hotely, klubovny, parky, restaurace atd. Nejdůležitější je mít na paměti preference budoucí matky a otce a vybrat místo, které bude vyhovovat typu aktivit, které plánujete na tento den plný radosti. Park nebo klubovna by mohly být ideální, pokud plánujete hodně zábavných her. Restaurace nebo čajovna by naopak mohly být vhodnější pro klidnou a elegantní „baby shower“. Během pandemie COVID-19 se stala populární i bezpečná alternativa ve formě online oslavy, jejíž benefit využijete, i když někdo z rodiny oslavenkyně nebo přátel žije mimo její město. Jelikož neexistuje žádné zaručené pravidlo, kdy a kde by se měla párty konat, je to na organizátorech a dohodě s nastávající maminkou.

„Baby shower“ se dokonce může konat i po narození dítěte, kdy je pak i samo přítomno na své párty. Nicméně nejčastější variantou je uspořádání oslavy na rozmezí druhého a třetího trimestru. Jelikož budoucí maminka už má představu, co by ještě potřebovala doplnit do své výbavičky a zůstává jí i dost energie na to, aby si párty užila v plné síle. 

Těhotná žena a její kamarádky na baby shower

Co podávat

To, že těhotná máma nemůže pít alkohol, ještě neznamená, že se na oslavě nemohou podávat úžasné nápoje! Naplánujte si výrobu a servírování nealko koktejlů nebo založte koktejlový bar, kde si hosté mohou připravit svůj vlastní drink z ingrediencí, které budou mít k dispozici. V dnešní době není žádný problém servírovat nealko víno či šampaňské, nebo si namíchat virgin mojito, ovocné sorbety, sangriu, či „mom-osu“ namísto „Mimosy“. V případě, že budete „baby shower“ organizovat v podzimním/zimním období, můžete jako přípitek podávat například i nealko punč. Kromě toho můžete využít ve svůj prospěch i barvy. Pokud je očekávaným miminkem chlapec, můžete podávat například mojito s borůvkami a když je na cestě holčička, tak zas jahodovou sangriu.

Nealkoholický přípitek na baby shower

 

Jelikož většina oslav narození děťátka bývá záležitostí konající se přes den, oblíbené pozdní snídaně, tzv. „brunch“, mohou sloužit jako inspirace k podávání jídla formou bufetu. Pozdní snídaně však nejsou jediným vhodným druhem občerstvení, které můžete podávat. Existuje mnoho možností, například malé koláčky, tematické chlebíčky či jednohubky. Mnohé z těchto jednoduchých jídel je možné připravit předem, takže den akce nemusí být tak bláznivě uspěchaný.

Dort a sladké občerstvení na baby shower

 

Například různé druhy cukrovinek můžete nachystat do pěkných tematických nádobek. Koláč nebo dort upečte večer předem a v den oslavy jen přidejte čerstvou ovocnou polevu. Pokud si chcete v první řadě užít přítomnost hostů a nemít stres s přípravou, vždy můžete využít donášku jídla a zákusků na objednávku, nebo si objednat jídlo předem v restauraci.

Růžové a tyrkysové cupcakes

Plenkový dort

Mamince můžete přichystat i stále oblíbenější plenkový dort. Jeho příprava vám nezabere mnoho času. Je vkusný a pro nastávající rodiče velmi praktický, protože plenek nikdy není dost. Na jeho výrobu budete potřebovat kus kartonu, rolku z kuchyňských utěrek, dostatek plen, stuhy a plyšovou hračku na ozdobu. Z kartonu vyřízněte podklad kruhovitého tvaru a do středu přilepte rolku z kuchyňských utěrek. Srolujte a svažte po jedné pleny a umístěte je kolem role. Umístěte takto několik pater. Na vrch pak dejte plyšovou hračku nebo jinou ozdobu a každé patro plen ještě obtočte stuhou tak, abyste překryli svázání jednotlivých rolí plen. A voilá – plenkový dort je hotový!

Modrý a růžový plenkový dort

U plenkového dortu však nemusíte zastavit. Pro přítomné hosty můžete vyrobit také dárkové sladkosti v podobě malého zavinutého děťátka. Tyto jsou vhodné i na „baby shower“, na níž se prozradí pohlaví děťátka. Na jejich výrobu budete potřebovat čokoládky, růžové nebo modré ubrousky, lepidlo, plastové „sicherky“ mini plastové dudlíky a na tiskárně vytištěné malé dětské tvářičky. Dále budete potřebovat několik párů dětských ponožek a stuhu na dekoraci.

Ubrousek si položte na rovnou plochu tak, aby vypadal jako diamant. Na vrch ubrousku položte čokoládku a ubrousek přilepte kolem ní. Na vrch pak přilepte malou plastovou „sicherku“. Dětské tvářičky, které jste si vytiskli, pak připevněte na vrch čokoládky. Takto zabalený pamlsek pak vložte do dětské ponožtičky, jejíž vrch můžete ještě ovázat stuhou.

Těhotná žena dostává dárek na baby shower


Hry

Každý správný hostitel musí dbát na to, aby se přítomní hosté pořádně bavili. Kromě již zmíněného občerstvení, je při oslavách „baby shower“ samozřejmostí i zařazení různých zábavných her, které rozproudí náladu, pobaví hosty a zanechají příjemné vzpomínky. Několik z nich jsme si pro vás připravili i s pravidly, která si můžete stáhnout ve formátu .pdf a vytisknout pro vaše hosty.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv podobu „baby shower“, věříme, že naše rady vám usnadní její přípravu a že se vaši hosté budou výborně bavit. Zejména však doufáme, že potěšíte nastávající maminku a že jí připravíte nezapomenutelný den, na který bude ještě léta vzpomínat.

 

Připravili jsme si pro vás také PDF ke stažení, které můžete využít jako zábavný program na baby shower.

Ke stažení: Baby shower hry


Přání pro dítě

Vaše dítě se ještě ani nenarodilo, přesto už pro něj máte tisíce snů, přání a představ. Zjistěte, co všechno krásné přejí dítěti vaši hosté pomocí této milé a zábavné hry.

Krok 1
Vytiskněte list papíru s otázkami pro každého vašeho hosta. Vymyslet můžete vlastní otázky, nebo použijte otázky z našeho PDF.
Krok 2
Každý host musí doplnit věty na jejich papír. Povzbuďte hosty, aby věty doplňovali vtipně i sentimentálně.
Krok 3
Když každý dopíše, požádejte vaše hosty, ať postupně čtou své odpovědi, jeden po druhém. Chcete-li mít tuto aktivitu více interaktivní, mohou ostatní hosté vybrat nejlepší odpověď na každou otázku. Vítězem se stává host, který získal nejvíce bodů od ostatních zúčastněných.
Krok 4
Vyplněné archy můžete vysbírat a přiložit je do dětského památníku jako vzpomínku. 

Hra na baby shower - přání pro dítě


Kvíz o rodičích

Aneb kdo zná rodičovský pár nejlépe. Zjistit to můžete pomocí hry, která jistě zabaví vás i vaše hosty.

Krok 1

Připravte si s partnerem odpovědi na otázky z našeho PDF, případně si připravte seznam vlastních otázek.
Krok 2
Vytištěné otázky rozdejte hostům, kteří budou mít za úkol zakroužkovat v každé otázce správného rodiče.
Krok 3
Host s nejvyšším počtem správných odpovědí vyhrává.

 

Hra na baby shower - kvíz o rodičích


Uhádni cenu 

Pokud sledujete filmy a seriály americké produkce, tak jste již určitě slyšeli o soutěži Price is right, kde soutěžící hádají ceny různých produktů. Zabavte své hosty připravením malé domácí verze této populární televizní hry.

Krok 1
Ještě před příchodem hostů si na internetu vyhledejte 10-20 věcí, které úzce souvisejí s dětmi a mateřstvím. Připravili jsme pro vás seznam věcí i s přibližnými cenami, ale klidně si udělejte vlastní výběr. Nezapomeňte připravit i cenu pro vítěze!
Krok 2
Vytiskněte si obrázky produktů, které jste si vybrali, případně si je uložte, abyste je mohli prezentovat na televizoru. Poznamenejte si ke každému výrobku přibližnou cenu a popis.
Krok 3
Soutěžícím rozdejte papíry na hádání cen, ukazujte jim postupně obrázky výrobků spolu s připraveným popisem.
Krok 4
Po každém produktu vyzvěte soutěžící k přečtení jejich tipů. Poznamenejte si, kdo byl nejblíže k reálné ceně výrobku, případně této osobě dejte za každou správnou odpověď čokoládku nebo bonbon. Kdo získá nejvíce bodů/čokoládek, stane se vítězem vámi připravené hlavní ceny. 
 

Seznam věcí a jejich přibližných cen v září 2021

Měsíční balení plenek pro novorozeňata 240 ks: 1.200 Kč

Hračka/muchláček: 760 Kč

Dětská chůvička: 2.500 Kč

Krém na opruzeniny 400g: 380 Kč

Umělé mléko 6x45g: 180 Kč

Elektrická odsávačka mléka: 4.000 Kč

Mojžíšův koš (natural): 1.500 Kč

Dětské ortopedické boty velikost 8: 1.200 Kč

Polodupačky se zvířecím motivem: 180 Kč

Sportovní terénní kočárek: 20.700 Kč

Plyšová hračka s pohádkovým motivem 35 cm: 380 Kč

Odrážedlo: 1.200 Kč

Montessori dětská průlezka: 5.100 Kč

Dudlík proti kolice 2 ks: 200 Kč

Kniha o rodičovství: 450 Kč

Nůžky pro batolata: 80 Kč

Přebalovací stůl s komodou: 3.800 Kč

Autosedačka 9-36 kg: 1.100 Kč

Elektrické vibrační lehátko: 2.300 Kč

Silikonový bryndáček: 70 Kč