Pojmy v zlatnictví


4 A B C Č D E F G H I K L M N O P R S T U V Y Z Všechny

Tabulka

Je vrchní ploška završující korunku kamene, největší ze všech fazet.

Tael bars

Zlatá cihla o hmotnosti 374 gramů a ryzosti 999/1000, nejběžněji obchodovaná v Číně, Taiwanu a Honkongu. Běžně se vyrábí ve třech různých tvarech, Boad bars, Biscuit bars a doughnut bars a v pěti různých hmotnostech:

0,5 999/1000 18,715
1 999/1000 37,429
2 999/1000 74,858
5 999/1000 187,145

Tavení

Je spojování kovů celoplošným zahřátím na teplotu tání dřív než bodově pomocí pájky. Povrch dvou plátků kovu se roztaví a plátky se spojí do jednoho.

Tavení za přítomnosti tavidla

Je metoda výroby syntetických drahých kamenů, při které se práškové složky taví za přítomnosti látky snižující její teplotu tání, tavidla, za vysoké teploty a po dobu několika měsíců. Takto se vyrábějí naříklad rubíny či safíry.

Tepelná úprava

Je vypalování, běžný způsob ošetření drahých kamenů vysokou teplotou, při němž dochází ke zvýraznění barvy, nebo ke změně barevného odstínu, někdy také ke zlepšení čistoty kamene.

Tezabi bars

Zlaté cihly objevující se jedině v Pákistánu. Vyrábějí se v tisících malých dílen. Hmotnost, tvar a velikost není stanovena, ryzost by měla teoreticky dosáhnout 999/1000, ale běžně bývá menší, v závislosti na nabídce kovu pro výrobu. Nejčastěji se používá zlomkové zlato. Použitá technologie výroby se používá beze změn téměř 2000 let.

Total bars

Zlatá cihla s hmotností 116,64 gramů. Tyto cihly se nejčastěji prodávají v těchto zemích: Libanon
Sýrie
Írán
Irák
Saúdská Arábie
Spojené Arabské Emiráty
Kuvajt
Indie
Pákistán
Singapur

Triplet

Je kámen složený ze tří částí, z nichž jedna je tvořena pravým drahým kamenem a ostatní jsou například ze skla, fólie, syntetického nebo podřadného (méně kvalitního) kamene.

Trojská unce

Je tradiční jednotka hmotnosti zlata, platiny a ostatních drahých kovů a rovněž může být použita i pro drahokamy. V případě drahokamů je toto použití velmi neobvyklé. Název pochází z původního pojmenování podle hmotnosti jednotky používané ve středověku na trzích ve francouzském městě Troyes. V angličtině se používá Troy Weight nebo Troy Ounce. 1 trojská unce (oz) = 31,1034807 gramů
32,15 trojských uncí = 1 kilogram
32150 trojských uncí = 1 tuna
V americkém měřicím systému: 24 grains = 1 pennyweight
20 pennyweights = 1 unce (480 grains)
12 uncí = 1 libra (5760 grains)

Tutanchamon

Tutanchamon patří k nejznámějším faraonům. Způsobil to objev jeho hrobky v roce 1922 Howardem Carterem, která byla kompletní I s pohřební výbavou, která obsahovala legendární zlatou masku. Samotná mumie byla nalezena o tři roky později. Faraón Tutanchaton, jak se původně jmenoval, vládl v letech 1347-1339 před naším letopočtem v době velké slávy 18. Dynastie. Svým trůnovým jménem se jmenoval Nebcheprure. Na trůn se poprvé posadil jako devítiletý chlapec a po devíti letech vlády zemřel v osmnácti letech záhadnou smrtí. Princ Tutanchaton vyrůstal na královském dvoře v Achatatone, který byl vybudován jeho otcem. Jeho otec byl faraón Achnaton (Amenhotep IV.) a matka pravděpodobně Kija, Achnatonova druhá manželka. Nemůžeme vyloučit ani otcovství AmenothepaIII. Egyptologové stále vedou spory, kdo vlastně Tutanchamon byl.

Tvrdost

Jako tvrdost se označuje schopnost kamene odolávat vrypu a škrábání.