Tyrkys

Tyrkys

Tyrkys je známý již od starověku. Od nepaměti byl používán jako šperk a léčivý kámen. Jeho jméno je pravděpodobně odvozeno z francouzského pierre turquoise, což znamená turecký kámen. Tyrkys se ale netěží v Turecku. Turci s tímto kamenem obchodovali, byli jeho hlavními dovozci do Evropy.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Při nákupu jsou důležité tyto tři faktory: brus, barva a čistota.

Brus: Až na několik výjimek nebyly drahokamy ani v nejstarších dobách lidstva používány v surovém stavu. Mezi první úpravy patří odstranění inkluze z povrchu a leštění, aby se dosáhlo dokonalého vzhledu krystalu. Později se začalo používat broušení, aby se zdůraznil lom světla a lesk minerálů. U neprůhledných minerálů a hornin, jako je tyrkys, se nejvíce používá broušení na plocho a leštění. Tyrkys lze velmi snadno vyleštit.

Barva: Tyto polodrahokamy jsou vzácné modro-zelené barvy. Často mají malé hnědé, černé nebo šedé skvrny, které vypadají jako pavučiny, tzv. matrix. Tato pavučina může pocházet z jiných kamenů. Jako např. pyritu. Blankytně modrá je historicky hodnocena jako nejlepší, zatímco nazelenalá barva tyrkysu je považována za méně hodnotnou.

Čistota: Tyrkysy nejsou čisté, často obsahují inkluze pyritu, kaolinitu nebo wavellitu.

Léčivé účinky

Tyrkys je známý jako jeden z kamenů šamanů. Šamani, Indiáni ho považovali za léčebný kámen. Zaříkávali s ním déšť nebo ho používali jako pomoc při překonávání nebezpečné vody (např. vodopády, povodně...), nebo v případě, že chtěli chránit venku před bouří nebo bleskem. Byl vždy vnímán jako strážce ctnosti, někdo věřil, že je schopen pohltit negativní energii. Lidem, kteří ho nosí, přináší úspěch a štěstí. Tyrkys má pozitivní vliv na komunikaci, argumentaci, pomáhá nám najít lepší řešení a chrání před kritikou. Podporuje rozhodnost v práci. Je to dobrý ochránce proti zlu. Je považován za kámen štěstí. Má příznivý vliv na revmatismus, zánět ledvin, zánět průdušek, bolest v krku.

Způsob využití a jeho úprava

Tento drahý kámen je impregnován do nasycení různými oleji, pryskyřicemi nebo jinými činidly. Někdy je zpracováván teplem. Je třeba s ním zacházet opatrně a chránit ho. Všechny tyto skvosty vyžadují přesnou péči, aby se mohly projevit léčivé účinky.

Spojitost s legendami v minulosti

Tyrkys již používali Egypťané, říkali mu Kallai. Turci věřili, že chrání koně proti přehřátí a pádu, a proto ho přivazovali na postroje. Indiáni věřili, že pokud ho přivážou na luk, stanou se vynikajícími střelci. Starověcí Arabové ho nazývali „Fayruz“, což znamená „kámen štěstí“. Legenda říká, že pokud člověk je pohřben na konci duhy, najde poklad - tyrkys.

Jeho cena a oblíbenost

Jeho cena je závislá především na intenzitě barvy. Blankytně modrá barva je nejvíce ceněna. Zelené tyrkysy jsou vysoce ceněny, a to zejména v zemích východní Asie. Nejcennější tyrkysy pocházejí z vyprahlých regionů. V případě, že klenot obsahuje matrix, může to zvýšit jeho cenu. Pavučina se ale musí ke kameni hodit.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu modrá, modrozelená, zelená
Minerální třída hydratovaný fosfát s cizími anionty
Náleziště Írán, Čína, Chile, USA, Austrálie, Německo, Afghánistán
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 5 – 6.
Barva vrypu bílá, nazelenalá
Fluorescence zelená
Index lomu Α=1,610; β=1,615; γ=1,650
Krystalografická soustava trojklonná
Chemické složení Cu(Al,Fe)6(PO4)4(OH)8 · 4 H2O

 

Historie a nález

Tyrkys je jedním z prvních drahokamů, který se těžil. Existují důkazy z doby před 5000 lety. Na Sinajském poloostrově je šest lokalit na jihozápadě ostrova. Dvě z nich, Serabit el-Khadim a Wadi Maghreh jsou pravděpodobně nejstarší doly na světě. V současné době se zde již netěží. Další významné a velmi staré lokality jsou v Íránu a Číně. Menší lokality jsou v Tibetu, Afghánistánu, Chile, USA, Austrálii a Německu (Sasku).

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Tyrkys