Topás drahokam

Přírodní topas

Mnozí ho znají pod názvem „ohnivý kámen“.

Jako každý kámen i tento je výjimečný svými charakteristikami. Jeho cena se pohybuje na základě odstínu a barevnosti. Tento drahokam je výrazný hlavně tím, že se vyskytuje v širokém množství barev. Je to kámen významný tím, že jeho odstín může mít barvu orchideje, kiwi, nebo moře.

Fakta, která využijete při koupi topasu

Brus: Jsou známy tím, že je můžeme vidět v různých tvarech. Mezi ty nejpreferovanější patří slza a srdce. Ty, které nepatří mezi preferované jsou topasy ve tvaru „round“.

Barva: Tyto kameny jsou charakteristické tím, že mají různé tvary. Mezi nejkvalitnější a nejčastější barvy patří červenohnědý a růžový drahokam z této řady. Mezi nejprodávanější patří modré kameny. 

Čistota: Patří mezi průsvitné kameny. Pokud se rozhodujete, zda si ho koupit, upřednostněte takové, které mají jemné inkluze, nebo jsou na první pohled čisté.

Léčivé účinky topasu

U lidí vyvolává velký pocit radosti. Je to kámen přátelství. Udržuje pevnost, věrnost a bojovnost v silném partnerství, kamarádství. Do života vnáší klid a radost.

Způsob využití topasu a jeho úprava

Na jeho úpravu se využívají metody ozáření. Pomocí tohoto zpracování probíhá jejich úprava. Pokud jsou přírodní, většinou jsou bezbarvé. Používají se i úpravy, které se nazývají elektronové. Jsou zaměřeny hlavně na vodní - modré topasy, které mají nebeský odstín.

Spojitost topasu s legendami v minulosti

Je známý tím, že se proslavil jako talisman věřících. Římané předávali tento kámen Bohům. V neviditelnost věřili hlavně Řekové. Oni věřili, že ten kdo ho vlastnil, mohl být  neviditelný.

Šířilo se i ústním podáním, že tento kámen prozradí, pokud se v jídle, nebo tekutinách nachází jed. Z vesmírného hlediska patří k Venuši.

Cena a oblíbenost topasu

Mezi málo dostupné patří červené a růžové topasy. Mezi nejvyhledávanější ze skupiny TOPAS patří drahokamy, které jsou červené.

Jako u ostatních kamenů i tady se cena rozlišuje na základě zpracování. Vyšší cenu mají ty bez zásahu. Jsou dostupné a cenově patří k oblíbeným nákupům.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy topasu fialovo-červeno-hnědá, tmavě a světle modrá, světle oranžová, červená, světle zelená, žlutá, bezbarvá
Druh topas
Hmotnost, v níž se měří 3,49 až 3,57
Tvrdost topasu Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 8.
Barva pruhů bílá
Fluorescence skoro žádná
Index lomu 1,609 až 1,643
Krystalografická soustava hranoly, které jsou osmiboké
Chemické složení  orthokřemičitan hlinitý obsahující fluor, Al2SiO4 (F2OH)2

 

Historie a nález

Mezi největší patří „Braganza“, můžeme ho vyhledat v Portugalsku. Zpočátku se vedlo mnoho diskusí, zda je tento kámen diamant. Došlo se k závěru, že jde o topas, který je bezbarvý. Ukrajina se proslavila modrým topasem. Jeho váha byla cca 100 kg. Ve Washingtonu je zaznamenán žlutý, který je z těchto drahokamů největší.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní topas