Syntetický kámen

Všechny druhy kamenů, které nevznikly v přírodě, ale v laboratoři nazýváme kameny syntetickými. Kubické zirkony jsou jednou z nejdostupnější a nejkvalitnější náhradou přírodního diamantu. Vzhledem k jejich nízké ceně a dlouhé životnosti se stali velmi oblíbenou součástí šperků. Svým chemickým složením, ale i fyzikálními a optickými vlastnostmi jsou téměř identické jako jejich přírodní předobraz. Z tohoto důvodu se staly tyto kameny významným konkurentem.

Fakta, která využijete při jeho nákupu:

Při koupě jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.

Brus: Při syntetických kamenech, které nejdeme v různých typech šperků neexistuje jediný typ brusu, který by s používal nejčastěji. Proto ho nacházíme ve všech možných tvarech.

Barva: To stejné platí i při barvě těchto kamenů. Existuje široká škála barev, protože se zpracovávají v laboratořích, a tak je možné dosáhnout jakýkoliv barevný výsledek.

Čistota: Syntetické kameny jsou většinou bez inkluzí, protože jsou vyrobené v laboratořích. Jedinou výjimkou jsou ty, při kterých chceme dosáhnout co nejpřesnější podobu přírodního kamene (např. v případě jantaru, opálu...), které by se bez inkluzí neobešly.

Léčivé účinky

Nemají žádné léčivé účinky, jelikož se jedná pouze o napodobeninu přírodního kamene.

Způsob využití a jeho úprava

Nejdůležitější úpravou achátů je broušení, řezání a leštění.

Z achátu se vyrábějí šperky (např. náhrdelníky, brože, je zasazován do prstenů) a ozdoby, dále se achát používá pro výrobu dalších dekorativních předmětů, např. kalamářů a pečetidel. Pro svoji mechanickou odolnost a odolnost vůči kyselinám se z něj vyrábějí hmoždíře a třecí misky pro drcení a míchání chemikálií.

Jeho cena a oblíbenost:

Syntetické kameny jsou populárními zejména pro svou cenu, která je oproti přírodním drahokamům a polodrahokamům nesrovnatelně nižší. Pro ty, kteří si nepotrpí na originálních přírodních kamenech, celkem postačí jejich napodobenina, která je na první pohled nerozeznatelná. Jedinou nevýhodou je to, že nemají léčivé účinky, pro které jsou přírodní kameny tak vyhledávané.

Způsob využití a jeho úprava:

Tato surovina vzniká jediným způsobem – a to při laboratorních podmínkách, při teplotě 2750°C. Následně se surový křišťál mechanicky brousí do požadované podoby a barvy. Kubické zirkony jsou populární zejména ve šperkařském průmyslu.

Spojitost s legendami v minulosti:

Syntetické drahé kameny se začaly vyrábět přibližně koncem 19. století, kdy se mezi své první úspěchy řadilo vytvoření umělého rubínu. Kromě šperků se využívaly také v mikrotechnice, či laserových technologií. Ve šperkařství se začali masivně využívat začátkem 20. století při tvorbě secesních art deco šperků – šlo zejména o syntetické safíry.

Jeho parametry vyplývající z gemologie:

 

Výběr barvy

celé barevné spektrum – od bílé až po černou

Druh

kubický zirkon

Vhodné znamenie

-

Jeho tvrdost

8,5 (Mohsova stupnica)

Farba pruhov

-

Fluorescence

jen při některých druzích, které si to pro svou podobu s drahokamem vyžadují

Index lomu

1,93 až 1,98

Kryštalografická súprava

-

Chemické složení

ZrO2 (oxid zirkoničitý)

 

Historie a nález:

Vědci už při vytváření kubického zirkonu v minulosti přišli na to, že od diamantu má rozdíl v menším lesku a jeho povrch se může dřív poškrábat. Dokonce je o 75% těžší než diamant ve stejné velikosti. Pozor však na omyl s přírodním zirkonem. V přírodě se tedy nevyskytuje, vzniká pouze v laboratorních podmínkách.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Syntetický kámen