Smaragd drahokam

Přírodní smaragd

Znáte telenovelu Esmeralda? Tak tento klenot má s ní velkou spojitost. V překladu se tento kámen nazývá „zelený drahokam“, což značí i jeho výraznou barvu.

Vyznačuje se krásnou, zářivou barvou, která je zelená a v klenotnictvích velmi obdivovaná. Patří mezi nejvýznamnější drahokamy podobně jako diamant, rubín a safír. Pokud je v něm hodně chromu, tak jeho barva je zářivější a výraznější.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Brus: „Emerald“ je název pro tento klenot, který si získal dobré jméno hlavně kvůli výbrusu, který je speciální a jedinečný pro tento klenot. Pokud má tento kámen klasický tvar, je to velmi obvyklé a oblíbené. Tyto drahokamy obsahují mnoho inkluzí, tak se většinou používá broušení do tvaru, který je charakteristický výrazným obroušením „kabošon“.

Barva: Vyznačují se hlavně silným živým nasycením. Je to nejoblíbenější zbarvení, které se vyznačuje velmi bohatými a výraznými barvami.

Čistota: Ačkoliv obsahuje mnoho nedostatků, přesto  jsou více oceněny přírodní smaragdy 
bez úprav.  Spousta z nich má v sobě mnoho inkluzí. Jejich dutinky jsou známé svou četností, ale    u těchto klenotů jsou tolerovány.

Léčivé účinky

Tyto kameny pomáhají nešťastné lásce. Dodávají parům sílu navzájem vycházet a najít ztracené krásné časy. Jsou významným zprostředkovatelem citlivosti obou partnerů. Zvyšují sebevědomí a dopomáhají lidem ke vstřícnější komunikaci. Jsou zprostředkovatelem pravdy a nesmrtelnosti.

Způsob využití a jeho úprava

Tyto drahokamy jsou mnohem křehčí než ostatní kameny. Musí být také intenzivněji ošetřovány. Jejich ošetření probíhá pomocí oleje. Smaragdy patří mezi jemné a křehké kameny. Pokud se správně a důkladně čistí, výsledek stojí za to. Jejich vzhledu a úpravě je třeba věnovat dostatek času. Vyžadují asi největší péči z drahých kamenů.

Spojitost s legendami v minulosti

Jsou zaznamenány nejstarší nálezy v Egyptě, konkrétně u Rudého moře. Těmto ložiskům se věnovali a pátrali v nich Egyptští faraoni. V minulosti bylo zaznamenáno, že je využívali Indiáni. Byly známé svými léčivými účinky. Tyto drahé kameny jsou pověstné tím, že do života vnášejí štěstí a zlepšují život. Pro Aztéky se drahokam vyznačoval jako svatý kámen.

Jeho cena a oblíbenost

Cena závisí na barvě smaragdu. Inkluze obsahují skoro všechny smaragdy, které jsou přírodní. Inkluze prozradí to, zda je kámen syntetický, nebo přírodní.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu zelený, žlutý - světlejší odstín, smaragdově zelený
Druh beryl
Hmotnost, v níž se měří 2,67 až 2,78
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 7,5 až 8.
Barva pruhů známý bílou barvou
Fluorescence neobsahuje
Index lomu 1,565 - 1,602
Krystalografická soustava hranoly, které jsou šestihranné
Chemické složení hlinitokřemičitan berylnatý, Be3Al2Si6O18

 

Historie a nález

Historie poukazuje na smaragd, který se stal legendou. Jeho název je „Mogul Smaragd“. Na jedné jeho straně najdete ornamenty ve tvaru květu, na druhé jsou napsány modlitby. Jeho cena stoupla v roce 2001 na 2.200.000 dolarů. Byl vydražen v Londýně. Smaragd „Patricie“ zahrnuje krystaly  ze smaragdu. Najdete ho v New Yorském muzeu.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní smaragd