Rubín drahokam

Přírodní rubín

Tento drahokam je známý červenou barvou. Je symbolem, který nám charakterizuje srdce plné lásky. Tento drahokam má krásnou jasnou červenou barvu. Patří mezi výrazné kameny. Dočteme se o něm i v Bibli. Už tehdy si získal svou vznešenost a oblíbenost u lidí. Tento šperk je známý po celém světě. Je obklopen výraznou purpurovou až hnědočervenou barvou.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Brus: Brousí se jako ostatní běžné drahokamy do různých tvarů. Je velmi křehký.

Barva: Mezi lidmi jsou známé svou krásnou výraznou červenou barvou.

Čistota: Patří k velmi čistým drahokamům.

Léčivé účinky

Je vzácným kamenem. Už odpradávna je charakteristický tím, že pomáhá dostat jed z těla. Má velkou sílu v manželství, neboť jeho červená barva udržuje a chrání lásku manželů. Také se snaží ze života vyhnat smutek a přeměnit jej na radost. Nazývá se „králem drahokamů“. Je známý tím, že má moudrost hada, sílu lva a nebojácnost, která přísluší orlu.

Způsob využití a jeho úprava

Rubíny patří ke kamenům, které běžně probíhají úpravou. Před zpracováním se zpočátku zahřívají až nad 1800 °C a později probíhá úprava pomocí broušení. Tepelné ošetřování těchto kamenů je poměrně časté.

Spojitost s legendami v minulosti

Rubín je zaznamenán ve více legendách. Byl zmíněn i ve spojitosti s orlicí, která se jmenovala Lal. Všechna zvěř se jí stranila a bála. Jediný kdo ji stále pozoroval a zajímal se oni, byl výr. Výr sledoval, jak orlice stárne. Sama Lal věděla, že její život se už krátí. Jednou večer přišel k Lal výr. Navrhl jí, aby se spolu najedli. Ona mu odpověděla, že nadešel její čas a jeho pozvání odmítla. Ještě naposled vyletěla k obloze a postupně začala klesat, až dopadla na skály. Její krev vytvořila na kamenech krásné, červené kameny, podobné rubínu. Dodnes je tato legenda z Barmy známá v souvislosti s tímto klenotem.

Jeho cena a oblíbenost

Podobně jako u jiných barevných drahokamů, kromě jasnosti a velikosti, je intenzita barvy primárním faktorem určujícím hodnotu drahokamu. Nejjemnější rubíny mají živé, syté, střední až tmavé tóny červené až mírně purpurově-červené odstíny. „Temná červená krev“ je obchodní termín pro rubíny s nejvíce požadovanou barvou, čistě červenou jen s nádechem modré.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu červená je jeho charakteristická barva, různé odstíny červené
Druh korund - minerál
Hmotnost, v níž se měří 3,97 až 4,05
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 9.
Barva pruhů známý bílou barvou
Fluorescence velmi výrazná červená barva
Index lomu 1,672 až 1,778
Krystalografická soustava tabulky, hranoly
Chemické složení KORUND Al203

 

Historie a jeho nález

„Rosser Reeves“ je velmi významný rubín. Většinou ho lidé znají pod názvem hvězdný rubín. Z dalších skvostů je známý „Edwardes Ruby“, který vyniká svou krásou a barvou. Pokud si ho chcete prohlédnout na vlastní oči, najdete ho v Británii. Rubín si získal čest královského rodu. Na mnoha korunách významných králů si můžete tohoto unikátu všimnout. Na hlavě ho nosí i český Sv. Václav.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní rubín