Prehnite

Přírodní prehnit

Kámen, který díky svým schopnostem převyšuje mnoho dalších léčivých drahokamů, je již více než sto let považován za jeden z nejsilnějších. Pomáhá zejména při stavech úzkosti či deprese, a dokáže vyléčit všechny nemoci plynoucí z neurózy. Nazývá se také kamenem magie, protože při meditaci podporuje duchovní růst, a usnadňuje navazování komunikace s anděly. Zahání noční můry, a díky jeho přítomnosti se zvyšuje proudění celkové životní energie.

Fakta, která využijete při jejich koupi

Při koupi jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.

Brus: Díky své poměrně nízké tvrdosti se hodí do jakéhokoliv šperku, nakolik je jednoduché z něj udělat jakýkoliv typ brusu. Nejčastěji ho však najdeme v oválném a kulatém brousu.

Barva: Prehnit je typický svou zelenou barvou, která v některých odstínech působí přímo magicky díky světélkujícímu zvýraznění. V přírodě se nachází v barvách zelené, od téměř průsvitné, až po tmavší.

Čistota: Tento polodrahokam má v sobě několik inkluzí, které jsou ve více případech pozorovatelné okem. Nejvíce vyniknou u světle zelené barvy kamene, čímž působí ještě více magicky.

Léčivé účinky

Prehnit je považován za nejvhodnější kámen pro léčitele, jakož i pro Feng Shui díky svému velmi silnému ochrannému účinku. Působí také harmonicky na okolní prostředí jeho nositele. Disponuje silnými revitalizačními účinky, a má schopnost obnovovat okolní prostředí. Díky tomu dokáže člověk nahlédnout do vyšší duchovní úrovně. Využívá se zejména při zotavování z těžkých nemocí či při dlouhodobém vyčerpání, které je způsobeno stresem. Je schopen léčit deprese a neurózy a celkově posiluje imunitní systém.

Způsob využití a jeho úprava

Pravidelné meditace s prehnitem pomáhají rozvíjet intuici a posilovat psychické schopnosti. Je oblíben zejména v podobě šperku, neboť je možné jej nosit stále s sebou. Je důležité dbát zejména na skutečnost, že prehnit je jako jiné zeolity citlivý na teplo, a proto je třeba ho nevystavovat vysokým vedrům. Při zahřátí se totiž zbavuje vody, kterou později nedokáže přijmout zpět.

Spojitost s legendami v minulosti

Prehnit byl objeven v 18. století v Africe. Pojmenování dostal podle svého objevitele - barona Hendrika von Prehnana. Díky svému specificky barevnému vzhledu byl ihned považován za kámen magie, klidu a regenerace.

Jeho cena a oblíbenost

V závislosti na velikosti, barevnosti a inkluzí ho najdeme v různých cenových kategoriích. V kombinaci se zlatem se většinou vyskytuje v podobě přívěsků a náušnic, které se řadí mezi cenově dostupnější šperky. Je oblíben zejména při meditaci, protože se při něm zlepšuje relaxace, a dodává schopnost lepšího využívání volného času a myšlení na sebe sama. Zlepšuje také empatii a vnímání.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu odstíny zelené, výjimečně bezbarvý, či téměř bílý
Druh zeolit
Hmotnost, v níž se měří 2,8 (specifická váha)
Jeho tvrdost 6,5 (Mohsova stupnice)
Barva pruhů -
Fluorescence ano
Index lomu 1,616 až 1,626
Vhodné znamení Váhy
Chemické složení Ca2Al(AlSi3O10)(OH)2

 

Historie a nález

Hlavními nalezišti jsou Indie (Poona), Island, Grónsko, Chile a USA. Za nejvýznamnější oblast se považuje region Kayes v Mali (Západní Afrika). Ta poskytuje celosvětově nejlepší kvalitu prehnitu.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní prehnit