Onyx

Přírodní onyx

Tento drahokam patří k léčivým kamenům hlavně pro muže. Samozřejmě si získal i obdiv žen. Ukrývá v sobě temné barvy, které působí tajemně. V minulosti ho nosili králové a bohatí páni, protože byl často vsazen do královských šperků. Tento drahokam může být inspirací pro dámy. Můžete jím potěšit Vašeho manžela. Je půvabný, tajemný a pomáhá proti negativnímu myšlení
a zlým silám.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Při koupi jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.

Brus: Je známý tím, že se nebrousí jen do jednoho tvaru, ale najdeme jej v různých tvarech. Pokud se zpracovává a brousí, dbá se hlavně na zachování jeho barvy. Proto se většinou brousí
do takového tvaru, aby vynikla jeho barva. Nejčastěji ho můžeme zhlédnout ve tvaru srdce, kostky
a různých oválných tvarů.

Barva: Je půvabný hlavně svou černou barvou, která je pěkně nasycena. Mnoho lidí ho vyhledává kvůli jeho intenzivní barvě a lesku.

Čistota: Na těchto drahokamech se vyskytují inkluze, ale i když je mají, jejich hodnota neklesá. Patří mezi drahokamy, které jsou čisté.

Léčivé účinky

Párům pomáhá v sexuální oblasti a přináší úlevu při bolestech hlavy. Používá se jako ochrana proti uřknutí a zlým silám ve světě. Stanoveného efektu se dosáhne jen v případě, že mu věříte. Je také velmi dobrým pomocníkem při zvyšování sebevědomí.

Jeho cena a oblíbenost

Bílé pásy s hlubokými tóny patří mezi nejvyhledávanější polodrahokamy z tohoto druhu. Většinou se cena stanovuje podle lesku a intenzity barvy jako u ostatních polodrahokamů.

Způsob využití a jeho úprava

Jeho úprava probíhá pomocí páry, chlorovodíkové kyseliny a roztoku z cukru. Na základě výběru zpracování onyx získá barvu, nebo se z něj odstraní nedokonalosti, které mohou jeho cenu snížit, proto je úprava někdy nutná.

Spojitost s legendami v minulosti

Legenda souvisí s bohyní Venuší. Jedné krásné noci kdy už tato bohyně spala, si ji vybral Amor
a udělal jí manikúru. Její nehty se však nikdy neztratily, protože byly nebeského původu. Později se nehty proměnily na kámen - onyx. Proto i v překladu onyx znamená dráp. Velkou spojitost má tento drahokam se starořímským bohem.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu černá a bílá
Druh křemen - krystalický
Hmotnost, v níž se měří 2,650 - 2,667
Jeho tvrdost od 7,5 do 8
Barva pruhů bílá
Fluorescence žádná
Index lomu 1,543 - 1,552 až 1,545 - 1,550
Krystalografická soustava trigonální
Chemické složení SiO2
Neobsahuje absorpční světlo

 

Historie a nález

Gonzaga Cameo byl medailon, který si získal pověst legendárního medailonu. Byl to největší medailon na světě. Vlastnil ho Napoleon, Karel V., Ludvík IX. a papež Klement. Ve Francii si získal největší obdiv. Používali ho i Indové, když vykonávali obřady. V Egyptě sloužil na vyrábění nádob a soch.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní onyx