Přírodní morganit

Drahokam, který je výjimečný již na první pohled svou jemnou růžovou barvou, je obrovským pomocníkem při stresu. Snadno ho dokáže odbourat, nakolik má příznivé účinky na nervovou soustavu, do které rychle vnese harmonii. Jeho něžná barva se také spojuje s láskou, kterou dokáže nejen vyvolat, ale také udržet. Ne nadarmo ho proto nazývají kamenem srdce či andělským kamenem.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Při koupi jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.

Brus: Morganit se zvykne brousit téměř do všech tvarů, především jako round a smaragd. Mnozí světoví designéři však pro tento nově objevený drahokam vytvářejí stále nové styly broušení, v nichž dokonale vyniknou jeho barvy.

Barva: Najdeme ho ve více barevných odstínech, které jsou charakteristické jemným pastelovým zabarvením. Právě kvůli němu je morganit stále populárnější a vyhledávanější. Stupnice barev se pohybuje od broskvově-růžové, přes růžovou, broskvovou, lososovou, až po fialovo-růžovou. Nejčastěji se však využívají první dva zmiňované odstíny.

Čistota: Tento drahokam je už na první pohled dokonalý, a je tomu tak i ve skutečnosti. Najdeme v něm jen minimální počet inkluzí, které jsou viditelné pouze mikroskopicky.

Léčivé účinky

O Morganitu je známo, že patří mezi kameny s nejvyšší frekvencí. Meditace s ním přináší duševní klid, navíc utlumuje stres a zanechává nás vyrovnanými. Má přímou spojitost se srdcem, kterému pomáhá překonávat silné bušení, ale i další problémy s ním související. Zmírňuje také choroby jater či dýchacích onemocnění, jakými jsou například astma, tuberkulóza a plicní onemocnění. Někteří lidé ho zvyknou nosit jako ochranu proti černé magii a na dodání optimismu.

Způsob využití a jeho úprava

Jako ostatní drahokamy z odrůdy berylia, i morganit prochází tepelnou úpravou, aby se jeho barva ještě více zdokonalila. Je to zejména kvůli odstranění žlutého či oranžového nádechu, který při zahřátí okolo 400 ° C přemění drahokam na krásný růžovo - pastelový odstín. Tepelné ošetření není na kameni vůbec patrné.

Spojitost s legendami

Morganit se považuje za poměrně nový drahokam, který byl objeven v 19. století. Z tohoto důvodu se k němu nevážou žádné příběhy či legendy. Ve starověké literatuře ho však můžeme najít pod označením "růžová růže".

Jeho cena a oblíbenost

Morganit je růžovou odrůdou berylia, který tvoří ty nejvzácnější a nejkrásnější drahokamy. Jelikož se považuje za poměrně nový drahokam, patří mezi dražší kameny. Díky své oblíbenosti a velmi vzácnému výskytu patří mezi jeden z nejvýše oceňovaných drahokamů. V současnosti je preferován zejména v kombinaci s bílým zlatem, kde vynikne ještě více, nebo v kombinaci s červeným, se kterým se perfektně doplňuje. Takové kolekce se považují za nádherně romantické.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu odstíny růžové, broskvová, lososová, fialová
Druh beryl
Vhodné znamení Váhy, Vodnář, Býk
Jeho tvrdost 7,5 - 8(Mohsova stupnice)
Barva pruhů -
Fluorescence slabá, téměř žádná
Index lomu 1,58 až 1,60
Krystalografická soustava šestiúhelník
Chemické složení Be3Al2(SiO3)6 - křemičitan diberylnato-trihlinitý

 

Historie a nález

Pojmenování morganit získal až v roce 1911, kdy ho Tiffanyho klenotník pojmenoval podle známého finančníka a sběratele drahokamů, Johna Pieporta Morgana. Do té doby s ním bylo nakládáno jen jako s růžovou odrůdou berylia. Dnes se těží zejména na Madagaskaru, v Brazílii, a Kalifornii.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní morganit