Měsíční kámen

Měsíční kámen

Měsíční kámen (můžete se setkat také s označením měsíček) je průsvitný kámen měsíčního třpytu. Z mineralogického hlediska je měsíční kámen namodralý adulár ze skupiny živců.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Při koupi jsou důležité tyto faktory: čistota, brus a jeho barva.

Barva: Často průsvitný kámen má bílou nebo velmi světlou barvu, která může být doplněna barevnými odstíny jako je modrá, hnědá, žlutá, zelená nebo oranžová. Duhový efekt je způsoben světlem, kdy dochází k jevu nazývaném jako adularizace, zjednodušeně odlesk plochy uvnitř krystalu. Tím je měsíční kámen unikátní a jedinečný.

Brus: Měsíček je broušen do kabošonů a jiných oblých tvarů, v nichž nejlépe vynikne optický efekt.

Čistota: Nejsou známy žádné umělé úpravy, kterými by bylo možno vylepšovat vzhled měsíčku.

Léčivé účinky

Měsíční kámen je velice oblíbený a používaný v léčitelství a ezoterice, kde se o něm hovoří jako o kameni žen nebo ženském kameni. V Indii je považován za posvátný kámen přinášející štěstí.

Používá se při epilepsii, kolikách ledvin a žlučníku, podporuje plodnost, průtok lymfy a celý lymfatický systém, léčí otoky, čistí mízní systém, upravuje hormonální procesy u žen.

Způsob využití a jeho úprava

Tepelné nebo chemické úpravy nejsou u měsíčního kamene používány. Pouze u velmi světle modrých kamenů se používalo tzv. potažení na zvýraznění barev drahokamu.

Spojitost s legendami v minulosti

Žádný jiný drahokam není opředen tolika legendami a příběhy jako měsíční kámen. Po staletí byl znám a uctíván různými kulturami a národy. Podle hinduistické legendy vznikl tento drahokam z měsíčních paprsků, proto tedy dostal i název měsíční kámen.

Podle další legendy může díky měsíčnímu kameni člověk během úplňku spatřit svou budoucnost, musí jej však po celou noc držet v ústech.

V Indii je odjakživa měsíční kámen používán k náboženským obřadům a lidé zde věří, že měsíční kámen může svému majiteli přinést obrovské bohatství.

V arabských kulturách je pro změnu tento drahokam považován za symbol plodnosti, proto jej ženy podle legend vkládaly mezi spodní prádlo.

Až do dnešních dob je měsíční kámen vnímán jako symbol lásky a vášně. Podle tradice prý dokáže předpovědět budoucnost každému zamilovanému páru.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu bezbarvý, bílý, nažloutlý, růžový aj. světlé barvy
Druh odrůda živce
Lesk skelný, perleťový
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 6 – 6,5.
Štěpnost dokonalá
Vryp bílý
Index lomu 1,518 - 1,525
Krystalografická soustava jednoklonná, trojklonná
Chemické složení  KAlSi3O8

 

Historie a nález

Měsíční kámen nejvyšší kvality pochází z nalezišť na Srí Lance. Nachází se také v Brazílii, Indii, Rusku, Mexiku, Barmě, USA, Tanzanii, na Madagaskaru a v rakouských Alpách.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Měsíční kámen