Labradorit
Máte pocit, že jste tenhle drahokam už viděli, ale název vám k němu nesedí? To vás možná zmátl měsíční kámen! Spolu s labradoritem je volají také „sourozenci mezi drahokamy“, protože jsou ze stejné skupiny drahokamů, jen s odlišnými vlastnostmi. Šperky s labradoritem jsou žádané pro své zářivé odlesky a mystickou hru barev.
Fakta, které využijete při jeho koupi
Při koupi jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.
- Brus: Drobné nedokonalosti labradoritu odrážejí světlo, a proto se nejčastěji využívá brus do oválu – kabošon.
- Barva: Labradorit ve špercích hraje kombinací barev jako jsou šedá, šedo-bílá, hnědá, zelená, žlutá nebo bezbarvá.
- Čistota: Právě množství drobných nedokonalostí nacházejících se v tomto kameni vytváří jeho magické odlesky, proto nehledejte čistotu a průzračnost, ale krásu v nedokonalosti.
Léčivé účinky
Je to prsten, náramek či přívěsek z labradoritu nebo magický nástroj transformace? Je to jedno, a to samé. Přesně takové vlastnosti připisují lidé již po staletí labradoritu. Tento kámen podporuje celkové zdraví, léčí zejména vaše plíce, dýchání a krevní oběh, abyste se pohodlně nadechli as klidem řekli „ano“ tomu, co vesmír pro vás připravil.
Jeho cena a oblíbenost
Labradorit je nádherným kouskem, kterým můžete doplnit svůj outfit. Od minimalistického byznys stylu v podobě drobného přívěsku nebo kamínku v prstenu, až po extravagantní, vícekarátové kusy, které mluví za vás. Díky jeho širokému výskytu v útrobách Země je cenově snadno dostupný i ve svých krásnějších, průhlednějších verzích.
Spojitost s legendami v minulosti
I vy jste zažili chvíle, které jste si chtěli uchovat v paměti jako jasný obraz? To se podle legendy podařilo právě tomuto zvláštnímu kameni na severovýchodě současné Kanady. Poloostrov Labrador je pravidelně místem nádherného nebeského divadla - polární záře. Ta se skryla do kamene a čekala na své objevení původními obyvateli.
Jeho parametry vyplývající z gemologie
- Barvy: šedá, šedo-bílá, hnědá, zelená, žlutá, bezbarvá
- Druh: minerál
- Hmotnost, ve které se měří: 2,68 - 2,72
- Tvrdost podle Mohsovy stupnice: 6 - 6,5
- Barva pruhů: bílá
- Fluorescence: slabá
- Index lomu: 1,559 - 1,573
- Krystalografická souprava: trojhraná, trojúhelníková
- Chemické složení: proměnlivé
Historie a nález
Moderní civilizace objevila tento drahokam v sedmdesátých letech osmnáctého století na severovýchodě. Po něm byl také drahokam pojmenován, i když ve světě mu dali také názvy jako spektrolit nebo měsíční kámen. Nejvzácnější kousky byly nalezeny ve Finsku a Kanadě, ale jeho naleziště jsou iv různých částech Austrálie, Německu, Rusku, Norsku, Spojených státech, Madagaskaru a Kostarice.