Kočičí oko

Kočičí oko

Už od samotného názvu vyplývá, že jde o kámen, který má výrazný vliv na zrakový orgán. Nejenže zlepšuje jeho stav, ale navíc pomáhá také k jeho lepšímu nočnímu vidění. Tyto vlastnosti jsou právě charakteristické právě pro kočky. Z tohoto důvodu dostal i tento výjimečný polodrahokam název Kočičí oko.

Fakty, které využijete při jeho nákupu:

Při koupě jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.

Brus: Nejčastěji ho najdeme v oválném, anebo v kulatém tvaru, ve kterém vyniknou nejlépe jeho barvy. Je známí zejména svou vysokou tvrdostí, díky které se může vyskytovat v jakémkoliv typu brusu.

Barva: Existuje vícero barev kočičího oka, nejčastěji se však vyskytuje v mléčné, bezbarvé, či medové verzi. Ve šperkařském průmyslu se dokonce může přibarvovat do modré a červené barvy.

Čistota: Ve většině případů se nachází ve výborném lesku. Najdeme v něm množství inkluzí, které se mohou označovat jako mikroskopické jehly. Díky těmto „nedostatkům,“ získalo kočičí oko svůj nezaměnitelný vzhled, který ho proslavil.

Léčivé účinky:

Kromě pozitivního účinku na zrakový orgán má schopnost odrážet negativní energie v auře a svému nositeli, tak zajišťovat ochranu. Do jeho života přináší vyrovnání, štěstí, úspěch a klid na duši. Je nápomocný také při problémech s bolestmi hlavy a tváře. Výrazně zlepšuje noční vidění.

Jeho cena a oblíbenost:

Tento polodrahokam vynikne nejvíce na denním světle, jelikož se díky slunečnímu odrazu nádherně leskne. V tomto okamžiku připomíná záblesk kočičího oka v noci. I díky těmto důvodům se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších šperků, a to i napříč o něco jeho vyšší cenové dostupnosti.

Způsob využití a jeho úprava:

O kočičím oku se hovoří jako o uzemňujícím kameni, který má čarovné schopnosti, a využívá se zejména při meditaci. Je potřebné ho ale nosit na pravé straně těla, kdy je jeho účinek zesílený. Je mimořádně vhodným kamenem zejména pro sportovce.

Spojitosť s legendami v minulosti

Mačacie oko je Alexandritom, ktorý je odrodou chryzoberylu. Ten bol pomenovaný podľa ruského cára Alexandra II., kedy bol objavený na jeho narodeniny v roku 1834. Odvtedy ľudia tento polodrahokam považovali za kameň šťastia a úspechu, ktorý im pomáhal pri pozitívnych výsledkoch práce. Verilo sa totiž, že mačacie oko im pomáhalo odstraňovať chudobu a privolávať bohatstvo. V arabskej kultúre je dokonca považovaný za kameň plodnosti. Často je preto nazývaný kameňom nových začiatkov.

Jeho parametry vyplývající z gemologie:

 

Výběr barvy tohoto drahokamu

bezbarevný, mléčný, medový a žlutý s hnědým odstínem

Druh

chryzoberyl

Vhodné znamení zvěrokruhu

Rak, Lev

Jeho tvrdost

8,5 (Mohsova stupnice)

Farba pruhov

-

Fluorescencie

-

Index lomu

1,746 – 1,763

Krystalografická souprava

kosočtverec

Chemické složení

BeAl2O4 berýlium

 

História a nález

Za největší naleziště kočičího oka se považuje Rusko, Austrálie, Brazílie, Kanada, Norsko a Zimbabwe

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Kočičí oko