Jantar

Přírodní jantar

Ve světě se proslavil názvem: „slzy moře.“

Jantar není kámen v pravém slova smyslu, obsahuje totiž staženou mízu stromů a je tedy jakousi zkamenělou pryskyřicí. Nepatří ani mezi krystaly. Přesto mnozí věří, že má jantar léčivé účinky a do života vnáší pozitivní energii, harmonii a má velkou spojitost s čakrami. Očišťuje negativní prostředí od špatných vlivů a přináší pozitivní účinky. 

Fakta, která využijete při koupi jantaru

Brus jantaru: Jelikož je jantar relativně měkký, nebrousí se do drahokamových podob, které známe a dlouho se kvůli tomu ve šperkařství ani nevyužíval. Najít ho ale můžeme v podstatě v jakémkoliv tvaru, mezi nejoblíbenější patří kapka a oválné či kulaté kameny. 

Barva jantaru: Žlutá, hnědožlutá, hnědá. V malém množství se najdou i v barvě bílé, červené a kávové. Jeho barva se mění v závislosti na části stromu, v níž pryskyřice vznikla.

Čistota jantaru: Na světě je známo kolem 150 druhů pryskyřic, které se využívají pro zpracování tohoto kamene. Některé jsou známé více, jiné méně. Jantar může být v různých podobách, průsvitný bez vměstků nebo naopak, plný inkluzí. Od toho se odráží i jeho cena. Inkluze však jantaru dodávají jedinečný vzhled a jsou důkazem jeho pravosti.

Léčivé účinky jantaru

Jeho nejvýznamnější účinek je, že dokáže pročistit čakry a vyléčit tak nejen tělo, ale i duši. Z těla vyžene negativní energii vyvolanou jinými lidmi, stresem nebo prostředím. Mimo jiné pomáhá organismu zbavit se nemocí. Lidem, kteří mají problémy s klouby, může jantar dopomoci až k uzdravení. Stejně prospěšný je při problémech s játry, močovým měchýřem, žaludkem či ledvinami. Známý je dokonce i tím, že slouží jako přírodní antibiotikum a má antibakteriální vlastnosti.

Způsob využití jantaru a jeho úprava

Jantar se na různé účely využívá již od doby bronzové. Tehdy se z něj vyráběly hlavně korálky, nebo jiné tvary a předměty, které lidem pomáhaly při různých činnostech. Jantar vzniká z pryskyřice stromů, většinou z jehličnanů, jejichž smůla je dostatečně odolná vůči hnilobě a tlení. Než se z pryskyřice stane jantar, musí projít různými procesy, přičemž platí, že na konečný vzhled a vlastnosti jantaru má největší vliv především prostředí, ve kterém vzniká.

Spojitost jantaru s legendami v minulosti

Jantar si lidé již od pradávna spojovali s magií a léčivými účinky. Oblíbili si ho dokonce i pohané, kteří věřili, že jim pomůže najít lásku. Legendy o jantaru se často spojují i s alternativní medicínou a šamany. Ti si z něj vyráběli náhrdelníky, které jim měly přinášet zejména štěstí a životní sílu.

Cena jantaru a jeho oblíbenost

Jantar se často označuje také jako "zlato severu". Již v minulosti patřil díky svým účinkům mezi oblíbené kameny. Jeho průzračná zářivá, žlutá barva upoutala lidí už před tisíci lety. Teplá barva zpočátku lidi lákala k výrobě sošek, korálků a zejména dekorativních předmětů. Teprve později, s rozkvětem klenotnictví v Evropě, nabyl jantar nové využití a hodnotu. Sběratelé umí ocenit jeho kvalitu. Cena tak jako u jiných kamenech závisí na zpracování a inkluzi. I zde platí, že přírodní kameny mají větší cenu než upravované.

Parametry jantaru vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy jantaru červená, hnědá, žlutá, žlutohnědá
Druh organáty
Hmotnost, v níž se měří velmi nízká
Tvrdost jantaru Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 2 až 2,5.
Barva pruhů bílá
Fluorescence pod UV zářením je pozitivní
Index lomu až n - 1,54
Krystalografická soustava amorfní
Chemické složení  C5H8

 

Historie a nález jantaru

Historie poukazuje na to, že nejvýznamnější naleziště se objevila v Baltském moři, v Primársku, v Rusku, na Kaliningradském území. Jsou spjaty i s Jantarovou komnatou, která se zapsala do historie. Místnost, v níž se nacházejí umělecké jantarové bloky, a tedy bohatství obrovské hodnoty, daroval pruský král ruskému carovi Petru I. a našla tak své místo v Kateřinském paláci ve městě Puškin. Po skončení II. světové války se komnata záhadně ztratila a dodnes se její originál nenašel.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní jantar