Iolit

Iolit patří mezi velmi kvalitní drahokamy, které plní zejména úlohu meditačního pomocníka. Pomáhá při vyvolávání vizuálních představ, a při podpoře rozvíjení intuice. Díky jeho nošení člověk dokáže lépe projevit vlastní osobnost, a zbavit se různých návyků pomocí odhalení jejich příčiny. Má schopnost odstranit staré myšlenkové vzorce, které pročišťuje, a nahrazuje řešením v podobě nového úhlu pohledu. Možná i proto dostal pojmenování kamene, který je "zasvěcený vizím".

Fakta, která využijete při jejich koupi

Při koupi jsou důležité tyto faktory: Čistota, brus a jeho barva.

Brus: V současnosti je možno ho najít v různých tvarech a vybrousit. V kombinaci se zlatem je obzvláště zajímavý ve tvaru čtverce či oválu. Díky své tvrdosti je trvanlivým klenotem vhodným na každodenní zacházení.

Barva: Iolit se vyskytuje ve více barevných odstínech, převážně však jde o odstíny modré, šedé a zelené, které se vzájemné prolínají. Častokrát má výrazný skleněný až matný lesk, který je průsvitný nebo poloprůhledný. Díky své proměnlivé barvě si vysloužil pojmenování "vodní safír", ale zvykne připomínat i smaragd.

Čistota: Tento drahokam má v sobě několik inkluzí, které jsou ve většině případů viditelné pouhým okem. Avšak právě díky nim je jeho barva ještě výjimečnější.

Léčivé účinky

Iolit se považuje za kámen, který pomáhá vytvořit základ pro pevné zdraví. Podporuje celkovou detoxikaci těla a snižuje zásoby tuků v těle. Je vhodný při nádorových onemocněních trávicího traktu či regeneraci jater. Má schopnost potlačovat migrénu a bolesti hlavy. Jelikož celkově ničí bakterie, je velmi nápomocný i při onemocnění dýchacích cest.

Způsob využití a jeho úprava

Díky obrovským nalezištím je Iolit dostupný v relativně velkých rozměrech, a jeho váha je častokrát větší než 5 karátů. Právě proto je vhodný k využití pro módní šperky v odvážných designech. Je možno ho zpracovat do všech typů šperků, které se vyznačují svou propracovaností. Iolity nejsou však určeny pouze dámám, využívají se také jako součást manžetových knoflíků či pečetních prstenů pro pány. Při zpracování je oblíbený také pro svou dobrou snášenlivost vysokých teplot, při kterých si zachovává svoji barvu.

Spojitost s legendami v minulosti

Iolit je ve světě drahokamů známý také jako "kámen Vikingů". Podle staré norské legendy ho totiž používali Vikingové na moři jako polarizační filtr, pomocí kterého dokázali najít na obloze slunce i tehdy, když bylo ukryto hluboko za mraky. A právě Vikingové byli údajně těmi, kterým se podařilo objevit slavné iolitové žíly v Norsku a Grónsku.

Jeho cena a oblíbenost

Ve světě drahokamů se Iolit těší oblibě zejména pro jeho schopnost zbavit svého nositele strachu z budoucnosti. Při různých psychických problémech tlumí deprese a udržuje nás v rovnováze. Na trhu drahokamů je oblíben pro svou cenu, protože se kvalitou řadí například mezi safíry, tanzanity, či smaragdy, nicméně cenově je oproti nim mnohem dostupnější.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu bezbarvá, modrá, modrozelená, šedofialová
Druh křemičitan (silikát)
Hmotnost, v níž se měří -
Jeho tvrdost 7-7,5 (Mohsova stupnice)
Barva pruhů -
Fluorescence žádná
Index lomu 1,538 - 1,578
Krystalografická soustava -
Chemické složení Mg2Al4Si5O18, Corderit

 

Historie a jeho nález

Původní název tohoto drahokamu byl cordierit, pojmenovaný podle francouzského geologa Pierra Louise Cordiera žijícího na přelomu 18. a 19. století. Teprve později byl přejmenován na Iolit, jehož základ slova znamená v řečtině fialovou barvu. Hlavními nalezišti jsou USA, Kanada a Srí Lanka, ale šperkovou kvalitu najdeme jedině na Madagaskaru, v Tanzanii a Jižní Africe.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Iolit