Ametyst drahokam

Přírodní ametyst

Ametyst je ze skupiny cenných kamenů, které patří mezi křemeny. Už na první pohled odráží svou krásnou zářivou fialovou barvu, která je znakem bohatství a mocnosti lidí. Je známý hlavně svou tvrdostí, výraznou hmotností, lomem a krásnou zářivou fialovou barvou, která si Vás získá. Je to barva království vhodná pro temperamentní a vznešené lidi.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Brus: Aby byla barva co nejvíce maximalizována využívá se broušení, které je směrováno k jeho variabilitě. Aby se překrytí dobře rozdělilo, tak nám na to slouží ty barvy, které se rozdělují. Tento drahokam je známý tím, že je možné ho zakoupit v různých velikostech, tvarech a množství.

Barva: Zelené barvy je u těchto kamenů docíleno tepelnou úpravou. Proto je jejich cena mnohem nižší. K vyšším cenám patří jeho fialovo-červené zbarvení. A nejdražší barvou ametystu je fialová se záblesky růžově-červené. Tato barva patří k nejdražším oceněným drahokamům z ametystů.

Čistota: Pokud se chceme ujistit, zda je tento kámen čistý v pravém slova smyslu, zjistíme to tak, že se v něm nacházejí všechny druhy inkluze. Je výjimečný hlavně tím, že jím bez překážek prochází světlo, kterého si můžeme všimnout, pokud bychom měřili jeho čistotu. Tento kámen je velmi preferovaný vzhledem na prodej. Patří mezi oblíbené drahokamy žen, ale i mužů.

Způsob využití a jeho úprava

Jako mnoho vzácných drahokamů i ametyst se tepelně zpracovává. Teplota 470 - 750 °C směřuje k tomu, že se změní barva z červenohnědé a světle žluté na krásné ametystové zbarvení.

Spojitost s legendami v minulosti

Bůh opilosti jménem Dionysius byl naštvaný, protože si ho lidé nevážili. Tak se na všechny rozzlobil a chtěl se jim proto pomstít. Všechny, kteří se mu postavili do cesty, dal roztrhat tygry. Jeho obětí se jako první měla stát krásná Diana, byla to bohyně. Diana proměnila Ametyst v sochu  z křemene, aby jí pomohla. Chtěla ji ochránit před tygry. Tak se také stalo. Bůh si uvědomoval, jaké bylo jeho smýšlení špatné a jeho slzy se proměnily na fialovou barvu. Získaly barvu, ze které je tento slavný kámen. Když uviděl sochu krásné dívky, litoval svého zlomyslného jednání. Krásná legenda, která chytne každého za srdce. Láska i v podobě tohoto vzácného drahokamu má neocenitelnou hodnotu. Z vesmírného hlediska se spojuje s Neptunem.

Jeho cena a oblíbenost

Je známý tím, že cena odpovídá kvalitě. Najdete ceny, které Vám vyrazí dech až po nejcennější a nejdražší drahokamy z této řady. Výslednou cenu stanovuje hlavně kvalita, sytost barev a celková hodnota tohoto kamene. Ametysty tmavší barvy patří k nejdražším, které si můžete prohlédnout, a vybrat ten Váš odstín fialové barvy. Získal si již mnoho milovníků zářivého lesku a barvy. Získá si i Vás?

Léčivé účinky

Má pro člověka velmi silný účinek. Je ochráncem před pracovním nebo soukromým stresem a úbytkem energie. Spojuje se s duchovním světem a průzračnou čistotou. Pomáhá při léčbě alkoholismu, navrací a buduje pevnou vůli, která je potřeba k léčbě této choroby. Zabraňuje opilosti, pokud člověk vyvine úsilí mu věřit. Tento léčivý účinek mu jen dopomáhá ke stanovenému cíli. Člověk se musí hlavně snažit sám.

Jeho parametry vyplývající z gemologie  

 

Výběr barvy tohoto drahokamu fialová, purpurově fialová, červenofialová
Druh Patří mezi krystaly.
Hmotnost, v níž se měří 2,65
Jeho tvrdost Dle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 7.
Barva Je známý fialovou barvou, která se prolíná s purpurovou až   červeně-fialovou.
Fluorescence zářivá, namodralá barva
Index lomu 1,544 až 1,553
Krystalografická souprava šestiboké hranoly, trigonální krystal 
Chemické složení oxid křemičitý, SiO2
Obsahuje absorpční světlo 550, 520

 

Historie a nález

Největší objev patří k nálezu, který je umístěn v Číně. Úplně největší kámen, který si získal mnoho objevitelů, byl vystaven v Londýně v muzeu. Historie poukazuje na čísla 3 metrů délky, 1,8 metrů šířky a jeho váha směřuje až k 13 tunám.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní ametyst