Achát

Přírodní achát

Jeho název pochází z řeckého slova Achates, což je historický název řeky Dirillo na Sicílii, kde byl tento kámen objeven. Známe několik odrůd achátu například pseudoachát, achát mechový, achát korálový, achát zříceninový, achát bleskový, achát stromečkový a další.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Při koupi jsou důležité tyto faktory: čistota, brus a jeho barva.

Barva: Nejdůležitější aspekty jsou samozřejmě velikost a kresba. U kresby jsou více ceněné jednotlivé kontrasty mezi barvami, dále jsou o něco cenější tzv. proužkové acháty. Jednotlivé charakteristické kresby kamenů pak mají i vlastní názvy.

Vyskytuje se téměř ve všech barvách, nejčastěji v různých odstínech šedé. Výsledné zbarvení achátu pak závisí na množství takzvaných inkluzí jiných minerálů nebo příměsí jiných prvků ve struktuře. Nutno si dávat pozor na uměle barvené kameny.

Léčivé účinky

Achát posiluje rozmnožovací orgány u mužů i u žen, chrání rodičky a pomáhá při porodu. Obecně snižuje teploty, mírní horečnatá infekční onemocnění, utišuje nejrůznější bolesti a je nepostradatelný při alergiích a kožních problémech.

Pomáhá nám lépe se soustředit a nalézt rovnováhu. Působení achátu posiluje naše sebevědomí, uvědomování si vlastní osobnosti a důvěru ve vlastní schopnosti.

Pokud si ho člověk umístí na srdce, dokáže léčit citovou nevyrovnanost. Nošení na žaludku nebo užívání v podobě elixíru povzbuzuje trávící proces a přináší úlevu při gastritidě. Léčí oči, žaludek a dělohu. Čistí lymfatický systém a slinivku břišní.

Způsob využití a jeho úprava

Nejdůležitější úpravou achátů je broušení, řezání a leštění.

Z achátu se vyrábějí šperky (např. náhrdelníky, brože, je zasazován do prstenů) a ozdoby, dále se achát používá pro výrobu dalších dekorativních předmětů, např. kalamářů a pečetidel. Pro svoji mechanickou odolnost a odolnost vůči kyselinám se z něj vyrábějí hmoždíře a třecí misky pro drcení a míchání chemikálií.

Spojitost s legendami v minulosti

Achát stromečkový je jedním z mnoha druhů achátu. Vyznačuje se charakteristickým vzhledem. Jeho bílý podklad zdobí zeleno-šedé skvrny.

Legendy říkají, že achát stromečkový dokáže přinést bohatou úrodu každému, kdo se snaží něco pěstovat. Acháty byly považovány za kameny, které dovedou ochránit děti před každým nebezpečím, které jim hrozilo.

Achát je především talismanem jezdců a chovatelů koní. Ve starých židovských bájích je achát považován za kámen schopný uchránit člověka i zvíře od klopýtnutí a pádu, a proto se koňům acháty vplétaly do hřívy a zasazovaly se do koňských postrojů. Hnědé a černé acháty s bílým lemem jsou pro národy severní Afriky symbolem oka a slouží jako talisman proti uhranutí. O těchto „okatých“ achátech se také říkalo, že po umístění na unavené oči osvěží zrak a obnoví jeho ostrost.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu nejběžnější je bílošedá, ale i červená, oranžová, hnědá až černá, modrá, šedomodrá, bílá, výjimečně i nazelenalá
Druh směs proužků křemene, chalcedonu a opálu
Lesk skelný, matný, hedvábný
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 6 - 7.
Štěpnost neštěpný
Vryp bílý
Index lomu 1,52 až 1,53
Krystalografická soustava -----------------------
Chemické složení  oxid křemičitý, SiO₂


 

Historie a nález

Achát patří k jednomu z prvních opracovaných ušlechtilých kamenů. Při objevení artefaktů neolitických lidí se našly také amulety z achátů užívaných jako lék. Říkalo se, že při rozdrcení a smíchání s vodou odstraní hadí jed z těla. V Řecku a Římě se z něj vyráběly šperky, ozdobné a kultovní předměty a byl používán pro léčení nespavosti a využíván k tvorbě příjemných snů.

Acháty se nacházejí po celém světě. Jedny z velmi pěkně barevných například v Číně nebo mongolské části pouště Gobi. Největší ložiska se nacházejí na území Brazilie a v Uruguayi, vynikající acháty pochází také z Argentiny, Botswany a Nového Mexika (USA). Známý výskyt je ale i v celé Africe včetně ostrova Madagaskar, ve většině Evropy a asijské části Ruska, stejně tak Jižní i Severní Americe. Acháty z různých nalezišť se liší především barvou.

Naleziště achátů v České republice:

  • Nejbohatším místem výskytu je oblast severovýchodních Čech,
  • v Krušných horách,
  • na Náchodsku,
  • v jižních Čechách,
  • na Moravě

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní achát