Vyhněte se těmto chybám na svatebních oznámeníchVyhněte se těmto chybám na svatebních oznámeních

Jak napsat dokonalé svatební oznámení? Při tvorbě svatebních oznámení nenechávejte nic náhodě a předvídavě se vyvarujte všech nedostatků.

 

Účelem svatebního oznámení je důstojně hostům předat všechny potřebné informace o vašem velkém dni. Zároveň jim ovšem můžete nabídnout i malou chuťovku vašeho vkusu a taktu, na kterých plnou porci se potom budou těšit ještě více. A jelikož oznámení netvoří jen první dojem, ale jsou i přímou výzvou k potvrzení účasti, stávají se též klíčovým faktorem úvodní fáze vašeho svatebního plánování. Měla by být proto bezchybná a vy, jako jejich tvůrci, byste u nich neměli zanedbat žádný detail.

Chybičky se ale občas přihodí i těm nejpozornějším z nás a některé zpravidla častěji, než jiné. Dobrou zprávou je, že se teď na ně společně podíváme, abyste dopředu věděli, čeho se vyvarovat.

 

Překlepy

Gramatická, nebo stylistická chyba, ačkoli nemusí být viditelná hned na první pohled, působí často rušivěji, než malé designové nesrovnalosti. Kromě toho je velkým faux pas. Každé slovo si proto pozorně vícekrát projděte nejen vy, ale aspoň i dvě další osoby. Pokud si něčím nejste jistí, poraďte se s někým zkušenějším, jako je novinář nebo učitel. Rovněž pozor i na inspirace z různých webů, které nabízí lákavé „svatební oznámení a texty“.

 

Chybějící datum a čas …

Stejně snadné je přehlédnout omyly v důležitých údajích o čase konání. Ujistěte se, že jste nic nevynechali, že den na oznámení (např. sobota) odpovídá datu svatby v kalendáři, a že datum i čas jsou v dostatečně srozumitelném formátu pro všechny pozvané. V některých zemích je například zvykem začínat datum měsícem, proto jeho verbální vyjádření může být vhodnější – 3/5/2019 versus 3. květen 2019.

 

… anebo místo konání

Nespoléhejte se na to, že stručný popis místa obřadu a recepce je dostačující. Podejte ho jednoznačně, aby nepůsobil zmateně. Nechcete přece, aby si ho hosté, anebo jejich navigační systémy, vysvětlili po svém a skončili na svatbě někoho jiného.

 

Kdo přesně je pozvaný?

Pokud jsou to jen rodiče, nepiště na oznámení „Rodina Kováčova“, ale jen „Pan a Paní Kováčovi“, případně celá jména. Když zvete známou osobu a výběr jejího společníka necháváte na ní, uveďte to přímo na oznámení – „Slečna Nováková a host“.

 

„Pouze dospělí“ je nevhodné

Jedním dechem je potřeba dodat, že psát „Pouze dospělí“, „Bez dětí“, nebo nějakou vtipnou variantu je velmi nevhodné. Pokud nechcete na svatbě děti, jednoduše jen na oznámení nepište jejich jména.

 

Pozor na tituly

Správné psaní a pořadí akademických titulů je neméně důležité jako jméno samotné. Neváhejte se při každém náznaku pochybností poradit s příbuznými daného hosta.

 

Méně je více

Nezaplňte každé volné místo textem, udržujte ho stručný a věcný. Poetický citát omezte na krátké motto, dva řádky úplně postačí.

 

Samolepky s adresou

Zaručeným způsobem, jak zruinovat celé oznámení, je vytisknout adresy na samolepicí etikety a ty přilepit na obálky. Jediná decentní cesta zde vede přes vlastnoruční písmo, případně profesionálního kaligrafa. Moderní jsou momentálně i vlastní razítka, které jsou vyrobeny speciálně pro tuto příležitost a styl písma je stejný jako na svatebním oznámení.

 

Málo (anebo příliš mnoho) oznámení

Mějte na paměti, že oznámení nebudete posílat každému hostu, ale celým domácnostem. Na druhé straně myslete i na to, že pokud si někoho velmi vážíte a víte, že v termínu vaší svatby má jiné neodkladné povinnosti, oznámení byste mu (jí) měli poslat i přesto. Stejně je dobré mít vytištěnou rezervu pro nouzové případy, což platí i pro obálky.

 

RSVP

Nebo „Répondez, s'il vous plaît”, čili formální žádost o odpověď a potvrzení účasti, má několik aspektů, které si vyžadují zvláštní pozornost:

 

  • V prvé řadě jasně uveďte datum očekávané odpovědi.

  • RSVP oznámení musí obsahovat poštovní známky na zpětné odeslání. Obálku s odpovědí zvažte, váhu porovnejte s aktuálními poštovními tarify a ujistěte se, že hodnota přiložených známek je dostatečná.

  • Nezapomeňte na zpětnou obálku napsat vaši adresu.

  • Je na vašem rozhodnutí, zda bude RSVP zahrnovat i možnost volby svatebního menu i to, do jakých detailů půjdete. Minimálně o speciálních dietních požadavcích hostů byste zřejmě měli vědět.

  • „B-list“ hostů je choulostivá a tak trochu kontroverzní záležitost. Pokud se rozhodnete posílat druhé kolo oznámení, dbejte na to, aby bylo RSVP datum aktualizované.

 

 

Psaní svatebních oznámení tužkou ve vintage stylu

Nesprávné načasování - kdy posílat svatební oznámení

Optimální načasování odeslání svatebních oznámení je klíčové. Jednak potřebujete, kvůli finančnímu plánování, konečný počet hostů včas, ale zároveň byste neměli žádat potvrzení účasti příliš brzy. To by mohlo vést k více změnám plánů, rozchodem pozvaných partnerských párů a podobnými problémy, jejichž konečný dopad může být velmi stresující.

Odeslání oznámení 3 měsíce a RSPV 4 – 6 týdnů před svatbou by měly být vyhovující pro většinu případů. Na zvážení je i alternativa, ve které kromě oznámení pošlete hostům i žádost o rezervování si daného data pro vás (do 12 měsíců v předstihu).

Nezmiňujte se o darech

Vzpomínat dary není v souladu s etiketou, a to ani v případě, že žádné nechcete. Proto od toho úplně upusťte. „Prosíme žádné dary“ je stejně nevhodné, jako naznačovat preference pro finanční dary, nebo cokoliv jiného.

Jedinou výjimkou je jemný dovětek o tom, že budete akceptovat charitativní finanční příspěvky. Dejte si ale záležet na tom, aby to bylo podané nenásilným způsobem, jako volba, ne jako vaše očekávání.

 

Vypusťte i pozvání na exkluzivní akce

Při přípravě uzavřené party pro užší okruh hostů vyberte diskrétnější formu pozvání, než je dodatek na oznámení rozeslaném všem svatebčanům.

 

Opatrně s humorem

S ohledem na počet a rozmanitost hostů může být těžké najít humorný tón, který zarezonuje u většiny z nich. Pokud to přeci jen zkusíte, buďte sebekritičtí a nemějte obavy změnit názor. Svatba je radostná událost, ale vaší povinností není hosty bavit dříve, jak při neformální oslavě po hostině. Takže si dejte pozor na vtipné texty na oznámeních.

 


29.03.2019


Další články