Vše, co potřebujete vědět o opalováníVše, co potřebujete vědět o opalování

Jak vybrat správný opalovací krém a jak na ostrém slunci ochránit sebe i vaše šperky.

Soudě podle široké pozornosti, kterou tomuto tématu věnují média, by se mohlo zdát, že potřebu chránit svoji pokožku před škodlivým UV zářením si uvědomuje snad každý. Ovšem není tomu tak. Rakovina kůže je totiž v posledních letech na výrazném vzestupu – výskyt její nejzhoubnější formy (melanomů) se od 80. let 20. století až zdvojnásobil. Tento fakt je o to více zarážející, že, na rozdíl od jiných podob rakoviny, přesně víme, co melanom způsobuje.

 

zapad-slunce

 

Vědecká zjištění ohledem příčin tohoto smutného stavu přibližují několik důležitých věcí. Za prvé, jak se ukázalo, námořníci, nebo zahradníci vystavení celé dny slunečnímu záření, dostanou melanom jen velmi zřídka. O mnoho hůře jsou na tom lidé pracující v budovách, kteří se jednou-dvakrát do roka vydají k moři a dennodenně se tam dlouhé hodiny opalují na nejostřejším slunci.

Druhou častou příčinou, s velmi podceňovaným rizikem, jsou solária. Umělé záření v nepřirozených dávkách se skutečně nejeví jako dobrý nápad a nese hlavní podíl zejména na nárůstu rakoviny kůže u mladších žen.

A třetí poznatek – vhodné opalovací krémy snižují riziko rakoviny až o 50 procent.

 

UVA a UVB 

Ultrafialové záření k nám přirozeně proudí ze Slunce ve dvou podobách – UVA (dlouhé vlny) a UVB (krátké vlny). Po průniku atmosférou a při styku s nechráněným lidským organismem se mohou obě ve výrazné míře podílet na stárnutí pokožky, poškození zraku a rakovině kůže.

UVA na nás dopadá celoročně a nezastaví ho oblačnost, ani skleněná výplň na oknech. Proniká hlouběji pod kůži, než UVB a už dlouho je známo, že způsobuje její stárnutí. Za poslední desetiletí se ale přišlo na to, že nese svůj podíl viny i na tvorbě rakoviny – poškozuje kožní buňky zvané keratinocyty v základní vrstvě pokožky, kde se zhoubné buňky objevují. UVA je i hlavním „opalovacím“ zářením, produkovaným za tímto účelem uměle, v soláriích.

UVB, hlavní původce zčervenání a spálení pokožky, poškozuje více vrchní vrstvy pokožky, zvané epiderma. Podobně jako UVA, nepodílí se jen na vzniku melanomu, ale i na stárnutí kůže. Jeho intenzita se mění podle ročního období, denní hodiny a geografické polohy. Ve střední Evropě je nejsilnější od dubna do října, v čase od 10:00 do 16:00. Ve vyšších nadmořských polohách je UVB silné i v zimě a od sněhu se ho odráží až 80%. Přes sklo prochází jen minimálně.

zena-slunce

 

 

Ochranný faktor (SPF)

Vznik novodobých ochranných opalovacích prostředků se datuje do roku 1946. Švýcar Franz Greiter utrpěl údajně několik let předtím spálení pokožky během výstupu na vrchol Piz Buin a, nespokojený s tehdejšími hustými a silnovrstvými řešeními ochrany, se rozhodl vymyslet něco lepšího. Finální výrobek dostal jméno Gletscher Crème (i Glacier Cream) a v 70. letech mu Greiter přidal i UVA a UVB filtry. A byl to též Greiter, kdo později přejmenoval už starší metodu testování účinku opalovacích krémů na „Sun protection factor“, tedy SPF.

SPF indikuje, jak dlouho by trvalo, než by pokožka po aplikaci krému zčervenala (působením UVB) v porovnání s časem zčervenání bez aplikace. Například SPF 15 znamená, že ke zčervenání dojde za 15 krát delší dobu, než bez aplikace. Vyjádřeno jinak, SPF 15 odrazí asi 93 % UVB (pro porovnání, SPF 30 kolem 97 % a SPF 50 až 98 %). Čím vyšší je hodnota SPF, tím lépe je vaše pokožka chráněná.

K ochraně před UVA jsou potřebné ještě dodatečné látky, které ho filtrují. Bývají dvojího původu – chemické, anebo minerální – a to, kterou variantu zvolíte, může mít samo o sobě při dlouhodobém používání nezanedbatelné důsledky. V moderních výzkumech se ukazuje, že chemické přísady mohou na pokožku působit alergicky, vést k narušení hormonální stability, nebo dokonce napomáhat tvorbě karcinogenních volných radikálů. Vyplatí se proto číst složení krémů a vyhnout se produktům s následujícími složkami: oxybenzon, oktinoxát, avobenzon a retinyl palmitát.

Kromě nejčastějších případů ochrany před UV zářením, v létě na pláži, by měl výběr opalovacího krému zahrnovat ještě několik dalších úvah.

Například problém chemických přísad se nevztahuje jen na lidskou pokožku. Odborníci v Key West v Miami odhadují, že ročně se do oceánu smyje až 4000 tun opalovacích krémů a, společně se státem Hawaii, už zakázali používání krémů obsahujících oxybenzon a oktinoxát.

Jejich vlivem nejvíce trpí korálové útesy. I minimální množství oxybenzonu má negativní vliv na vývoj mladých korálových polypů, narušuje jejich DNA, čemuž se potom brání obalováním se do vnější vrstvy argonitu. Tím se vytrácí nejen jejich barevnost a rozmanitost, ale i jejich ekologická funkce podmořského útočiště pro jiné organismy.

Druhým momentem je ochrana pokožky mimo letní sezonu. Právě vzpomínané UVA záření, které účinkuje celoročně a nezanechává žádné výrazné stopy na pokožce, je trvalou tichou hrozbou. Abyste se s ní vypořádali, měli byste opalovací krém používat bez ohledu na roční období, anebo počasí.

 

zena

Mimochodem, k celoročnímu používání kvalitního opalovacího krému (s faktorem SPF 50) existuje i jeden další důvod. Toužíte po zářivé, mladě vyhlížející pleti? Ukazuje se, že lidé, kteří opalovací krém používají dlouhodobě a pravidelně do věku 55 let, dělají z tohoto hlediska dobře. Mají potom o mnoho nižší šanci, že jejich pleť bude vráskovatět, anebo vykazovat jiné známky stárnutí.

Co se konzistence produktu týče, nemusí být nevyhnutelně krémová. Sprej může být lepší volbou pro rodiče aplikující jej na dětskou pokožku a pevná forma zase při bodovém použití na hůře dostupná místa, jako nos a uši.

Tipy pro bezpečný pobyt na slunci

Je tedy zřejmé, že vystavovat se slunečním paprskům bez dostatečné ochrany není, i napříč estetické normě o krásné opálené pleti, velmi rozumné. Při dodržování určitých pravidel se ale nemusíte obávat ani akutních spálenin, ani hrozivých dlouhodobých problémů.

 • Váš čas na slunci by neměl překročit 60 minut. Někde mezi 30 a 60 minutami je ideální doba, přičemž v létě byste se měli striktně opalovat jen před 10. hodinou ranní, anebo po 4. hodině odpolední.

 • Klobouk a sluneční brýle s kvalitním filtrem by měly být samozřejmostí. Chránit si nejcitlivější orgány je stejně důležité, jako ochrana kůže.

 • Vhodná strava může vést k zvýšené hladině lykopenu v organismu – je to silný antioxidant, který je jakýmsi přirozeným SPF. Obsahují ho rajčata, grepfruit, guava, papája a meloun. Tmavá čokoláda a zelený čaj vám zase dodají jiný, pro kůži stejně užitečný antioxidant – polyfenol.

 • Známý betakaroten hraje také klíčovou ochrannou roli, no kromě toho napomáhá i tvorbě přirozeného tmavého kožního pigmentu. Ten je ideální náhradou umělých ztmavovacích krémů. Zdroji betakarotenu jsou mrkev, listová zelenina, mandle a granátové jablko.

 • Exfoliace pleti, tedy ošetření od jejích odumřelých mikročástic, má z pohledu kvalitnějšího opalování dvojí smysl. Jednak se opálíte rychleji i na ranním, či večerním slunci, a opálení vám i déle vydrží.

 • A samozřejmě, aplikujte opalovací krém s co nejvyšším SPF. Aplikujte ho minimálně půl hodiny předtím, než vyjdete na přímé slunce. Většina kvalitních krémů má dobu spotřeby 24 měsíců a jsou vhodné i pro děti i těhotné ženy. Mnohé jsou též odolné vůči vodě a potu.

 

zena-sperky

A co šperky?

Zřejmě už jste slyšeli, že šperky na pláž nepatří. Snadněji se tam ztratí a ty z měkčích materiálů se mohou poškodit ve styku s pískem, působením soli, nebo podnebí. Ovšem při opatrném zacházení, vhodném uskladnění, a pokud je nebudete brát do vody, žádný principiální důvod, ani dermatologická výhrada proč je nechávat doma, neexistuje.

Na co dát pozor:

 • Mořská sůl ničí hlavně kovy – měď, železo, růžové zlato, stříbro.
 • V chlorované vodě bazénů mohou ztrácet barvu zlato i platina.

 • Působením slunce zvyknou měknout a blednout drahé kameny.

 • Lidský pot šperky zbytečně špiní.

 • Opalovací krémy vytváří nános matného filmu.

 • Písek může některé šperky poškrábat.

 

 


19.08.2019


Další články