Víte, jak zorganizovat dokonalou brunch párty?
Inspirujte se a zabodujte u svých kamarádů s brunchem plným barev a chutí.
Výraz brunch (spojení anglických slov „breakfast“ – snídaně a „lunch“ – oběd) se poprvé objevil na jídelníčku koncem 90. let 19. století a pak zdomácněl hlavně ve slovníku studentů. Po roce 1930 se brunch velmi rozšířil v USA a přišel postupně i k nám. Momentálně patří mezi oblíbené, především víkendové aktivity pro partie přátel. V našem článku si představíme několik jídel a koktejlů a také jiné skvělé, s brunchem související inspirace.
Výhodou brunche je, že se připravuje rychle a snadno, takže nemusíte strávit celý den v kuchyni. Dalším plusem je, že se podává obvykle mezi časem snídaně a oběda (většinou kolem 11:00 – 14:00) a tím pádem máte vyřešená dvě jídla dne jednou ranou. Mezi přednosti brunche patří i využití jednoduchého bufetového menu, méně alkoholu než při večerních posezeních a rychlé recepty, takže není tak náročný ani na rozpočet, ale zaručeně jím uděláte dojem na vaše kamarády a známé. Ovšem nejlepší věc, co se brunche týká, je, že ho v podstatě nemáte jak pokazit. Večeře a oslavy mohou být častokrát příliš formální, ale brunch je šance riskovat, být kreativní a vymýšlet zajímavé věci. Neklaďte na sebe při plánování příliš velké požadavky, hlavní je čas strávený s vašimi přáteli.
Pozvánky na váš brunch přepošlete dostatečně v předstihu, aby se hosté stihli zařídit a abyste i vy měli dostatek času na přípravu a věděli, pro kolik lidí budete pohoštění chystat. Jako správný hostitel brunche však buďte ohleduplný a v pozvánce se svých hostů zeptejte, zda nemají nějaké potravinové alergie, nesnášenlivost, nebo jiné omezení ve stravování.
Zorganizování brunche se perfektně hodí u příležitosti oslavy narození miminka, svatebního oznámení, seznamovací události pro sousedy, nebo třeba i oslavy přátelství a pěkného počasí přes víkend. Bez ohledu na důvod vašeho setkání u pozdních snídani, jedním ze způsobů, jak je udělat jedinečnými, je vybrat si jedno ze zábavných témat. Nejen, že vám to pomůže při tvorbě dekorací a menu, ale dá prostor vašim hostům zapojit se, například formou kostýmů. Jakýkoliv tematický brunch bude zaručeně plný lahodného jídla, koktejlů a množství zábavy. Zde je několik nápadů, které vám pomohou nastartovat vaši kreativitu.
Témata na brunch párty
Zahradní párty- přeneste exteriér dovnitř nebo uspořádejte večírek venku, pokud to počasí dovolí. Můžete využít dekorace v květináči (bylinky nebo květiny), které si později mohou hosté vzít s sebou domů jako suvenýr.
Muffin Brunch- všechny jedlé položky z vaší nabídky připravte v plechách na muffiny nebo podávejte v muffinových skleničkách.
Pyžamový brunchový večírek- ať si každý host obleče své nejroztomilejší pyžamo a huňaté pantofle. Podávejte tradiční snídaňová jídla jako palačinky, francouzské sladké toasty, vafle, vejce na různé způsoby s topinkami nebo sušenky.
Káva a koblihy- servírujte různé druhy kávy a koblih. Zároveň se ujistěte, že budou k dispozici i ovoce a zelenina, jako výživnější alternativy.
Fondue Brunch- mějte pro hosty připraveny různé fondue nástroje a nádoby plné rozpuštěné čokolády, sýra a oleje. K čokoládě podávejte ovoce a kousky koláče. K rozpuštěnému sýru nebo misce s olejem nabídněte kostky opečeného chleba, masové a zeleninové variace na namáčení.
Mezinárodní brunchový večírek- kromě jednoho – dvou typických koktejlů si ze zemí, kterými se necháte inspirovat, ukradněte některé z nejoblíbenějších snídaňových a obědových jídel. Různé variace vajec podávejte se salsou, připravte sushi, quiche, fritatty, štrúdl, éclair piškoty nebo guacamole s tortilla chipsy. Výzdoba může být jednoduchá, například mapa nebo vlajky různých zemí na stole.
Barevná párty- pokud zvolíte jednu hlavní párty barvu pro dekorace přes jídlo až po oblečení hostů, toto téma se může pěkně propojit. Jeden zajímavý nápad může být například párty v barvách citronu a limetky s citrusovými jídly a margaritami na pití. Nebo černobílé oblečení a ozdoby s jídly laděnými do červena, jako jsou červené vafle, meloun a koktejly Bloody Mary.
Brunch s tématem z 90. let- stačí mít v nabídce dostatek dočasných tetování, třpytek, různobarevných gumiček na vlasy a odpálit hudbu s návratem k časům, kdy jste s kamarády vyrůstali. Když všichni vyhladoví, máte dokonalou výmluvu pro servírování všech vašich oblíbených jídel z dětství.
Go Green- toto téma je možné interpretovat několika způsoby. Začněte se zelenými a přírodními dekoracemi a outfity a potom to zakončete ekologickým menu. Zkuste pomocí veganských receptů ukázat svým přátelům, že chutné jídlo nemusí obsahovat živočišné produkty.
Inspirované televizní show nebo filmem- od „Hry o trůny“ po seriál „Přátelé“, každá televizní show nebo populární seriál může být pomůckou k vytvoření zábavného brunchového námětu. Inspirujte se jídly z těchto epizod a nechte své přátele, aby se oblékli podle vzoru svých oblíbených seriálových postav. Využít můžete i vaše oblíbené filmy, jako dobré tematické inspirace vám poslouží „Harry Potter“ nebo „Star Wars“. Pak po dobrém jídle můžete populární show/film spolu shlédnout nebo mohou být po celou dobu puštěné v pozadí vašeho probíhajícího brunche.
Rovněž hlavní téma brunche může sehrát i aktuální sezóna, blížící se svátky nebo jedna konkrétní ingredience. Hlavní poselství brunche je však zábava. Bavte se jím!
Recepty na koktejly
K zábavě určitě patří i lahodné drinky, postupně si představíme recepty na nejoblíbenější brunchové koktejly.
Mimóza
královna všech brunchů. Nejoblíbenější drink na světě k pozdní snídani je pojmenován podle žlutého květu mimózy a s jedním douškem tohoto temperamentního, ovocného koktejlu si uvědomíte, proč je to oblíbená volba nápoje již od 20. let 20. století. Na výrobu klasické mimózy budete potřebovat dobře vychlazený pomerančový džus a sekt v poměru jedna ku jedné. Můžete použít šampaňské nebo prosecco, vínové bublinky namíchají nápoj za vás.
Screwdriver
další stálicí mezi brunchovými koktejly je „šroubovák“. Někteří tvrdí, že šroubovák před lety vynalezli američtí ropní pracovníci v Perském zálivu, když si do pomerančového džusu přidali vodku. Protože neměli po ruce lžičku na míchání, míchali nápoj šroubovákem. Můžete ho jednoduše namíchat do sklenic, jakož i do džbánu a výborně se hodí k většině jídel. Jde o mix čerstvého pomerančového džusu a vodky, který však nechává otevřené dveře různým experimentům a vylepšením, je to na vás!
Mojito
osvěžující klasika mezi nápoji, kterou má každý rád. Mojito má původ v Havaně, hlavním městě Kuby, abyste pocítili pravou kubánskou atmosféru, budete potřebovat kvalitní bílý rum, mátu, třtinový cukr, limetky a sodu. Při přípravě tohoto koktejlu využijte čerstvou mátu z vaší zahrádky nebo balkonu. Limetky si důkladně omyjte a nakrájejte je i se slupkou, vložte je do sklenice spolu se lžící cukru a mátovými lístky, tyto ingredience pořádně promačkejte, aby z nich vyšlo dost šťávy a chutě se dobře promíchaly. Pohár naplňte ledem nebo ledovou tříští, nalijte 3 až 4 dcl rumu (podle toho, jak silný chcete mít nápoj) a dolijte sodu. Tento koktejl s nádechem Kuby můžete ozdobit plátkem limetky a lístky máty.
Bellini
tento slavný koktejl vytvořil v roce 1948 v baru Harry's v italských Benátkách barman Giuseppe Cipriani. Název dostal podle italského renesančního malíře Giovanniho Belliniho, protože barva nápoje údajně připomínala Ciprianimu preferovanou malířovu teplou a tlumenou barevnou paletu. Tento populární koktejl je vyroben z Prosecca a pyré z bílé broskve a má krásnou světle růžovou barvu. Ačkoliv většina verzí používá žluté broskve, protože jsou dostupnější, rychlejší a lépe zrají. Je příjemně jemné chuti a velmi snadno se vyrábí. Na výrobu pyré budete potřebovat čtyři bílé vypeckované nakrájené broskve, led, jednu čajovou lžičku čerstvě vylisované citronové šťávy (nebo podle chuti) a půl čajové lžičky cukru. Koktejl mícháme ze dvou dílů vyrobeného broskvového pyré a čtyř dílů Prosecca.
Bloody Mary
ikona v koktejlovém světě. Je to oblíbený brunchový nápoj, který si každý může snadno namíchat a je označován za jeden z nejlepších léků, jak se dostat zpět do formy po prohýřené noci. Bloody Mary obsahuje půl deci poháru vodky, led, rajčatovou šťávu, citronovou šťávu a koření (Worcestershire omáčka, pálivá omáčka (Tabasco), špetka soli, špetka pepře, křen – volitelné). Důležitá je hlavně kvalitní rajčatová šťáva, správný poměr koření dle vaší chuti a celerový stonek na ozdobu. Pokud z ní vyloučíte alkohol tak směs můžete skladovat v lednici i přes týdne, kdykoliv připravenou k použití.
Sangria
lahodný ovocný „punč“ na bázi ovoce pocházející ze Španělska, který je však dnes populární po celém světě. Sangria se obvykle připravuje z mixu červeného vína, čerstvého sezónního ovoce a trochy bublinkové vody nebo sody s příchutí citrusů. Snadno se vyrábí, ještě snadněji se pije a je obrovským hitem na letních večírcích a brunchích.
Pokud se rozhodnete podávat alkohol, je fajn mít v nabídce i nealkoholické varianty míchaných drinků. Můžete také nabídnout výběr džusů, které se dají spárovat s alkoholem nebo s čistou sodou: ananasový džus, mangový džus a grapefruitový džus jsou vynikající volbou. U hostů si připíšete plusové body, i pokud jim připravíte domácí sirup, který si budou moci zamíchat do drinku.
Avšak netřeba zapomenout ani na nejdůležitější brunchový drink a tím je určitě káva. Nejvýhodnější pro všechny je zřídit kávový koutek, kde si bude moci každý host připravit kávu dle svého gusta. V kávovém koutku by neměla chybět možnost přidat cukr, smetanu, mléko nebo alternativní mléko podle preferencí.
Vedle všech příprav nezapomínejte, že jde hlavně o zábavu a vaši hosté se uvolní, zvláště když uvidí, že se bavíte vy.
27.07.2021