Víte, jak a na kterých prstech nosit prsteny?Víte, jak a na kterých prstech nosit prsteny?

Prsteny jsou již staletí součástí lidských kultur a tradic, ale jejich význam se mění. V dnešní době může nošení prstenů vyjadřovat různé věci, včetně symboliky či osobnostních rysů nositele. Vedle šperku samotného přispívá k jeho výrazu i místo jeho nošení – v případě prstenů je to konkrétní prst na ruce.


Kombinování různých prstenů na všech prstech

Pokud jde o snubní a zásnubní prsteny, většina lidí ví, na kterém prstu se nosí i co symbolizují. Označují důležitý milník v životě nositele, jako je začátek nové kapitoly ve vztahu páru. Podívejme se nyní postupně i na ostatní prsty. 


 

Prsteník

Prsteník symbolizuje věčnou lásku, kreativitu a krásu. Spojován bývá s řeckým bohem Apollonem a drahokamy jako stvořené pro tento prst jsou diamant, nefrit, ametyst, měsíční kámen, safír a tyrkys.

V mnoha kulturách je levý prsteníček vyhrazen pro snubní prsteny a zásnubní šperky. Platí to určitě pro většinu západních zemí a původ tohoto zvyku pochází pravděpodobně ze starořímské víry. V dávných dobách se věřilo, že žíla zvaná Vena Amoris („žíla lásky“) spojuje tento prst přímo se srdcem. Existuje však několik zemí, které ke stejnému účelu využívají prsteníček na pravé ruce. Jedná se například o Německo, Indii či Rusko.

Nevěsta dávající ženichovi snubní prsten na prsteníček 

 

 

Který z drahých kamenů pro váš prsteníček zvolíte, závisí na osobních preferencích, i symbolickém významu, který chcete prstenem zachytit.

Diamanty jsou nejběžnějším a nejpopulárnějším kamenem na prsteníku. Jsou známé svou krásou, tvrdostí a vysokou cenou. Diamanty se často spojují s romantickou láskou, ale také s pocitem moci a úspěchu.

Ženich dávající zlatý snubní prsten nevěstě během svatebního obřadu


 

Prostředník

Prostředníky levý a pravý jsou spojeny s naší identitou a cílem života. Prostředník je spojován s bohem Saturnem. Prsten na prostředníčku je symbolem síly, spravedlnosti a schopnosti. Možná je to i proto, že jde o největší prst na ruce. Prsten na tomto prstu upoutá každého. Představuje odpovědnost a rovnováhu, proto i drahokamy spojené s tímto prstem jsou akvamarín, korály a krystal, které tyto vlastnosti potvrzují a mají uklidňující vlastnosti. Z praktického hlediska se na prostředník hodí prsten štíhlejší a bez oka, neboť má na tomto prstu tendenci se více zachytávat. Tento prst je dobrou volbou, pokud chcete ukázat prsten, aniž byste řekli něco o svém soukromí.

Zlatý prsten s nápisem love na prostředníčku


 

Ukazováček

Ukazováčku vládne Jupiter, symbolizuje ambice, vůdcovství a sebevědomí. Předpokládá se, že nošení prstenu s modrým topasem, ametystem nebo lapis lazuli na tomto prstu podporuje vlastnosti Jupiteru. Je skvělým prstem pro střídání oblíbených šperků, pro sladění outfitu nebo jen vyjádření nálady.

Na rozdíl od jiných kultur se v tradičních židovských manželstvích snubní prsten nosí na pravém ukazováčku, a ne na jednom z prsteníků. Pravý ukazováček se v této kultuře považuje za prst nejblíže srdci, proto zde doporučují nosit právě snubní prsten. Běžně se na tomto prstu nosí dramatické a výrazné prsteny, jako například koktejlové prsteny z velkých drahokamů. V minulosti králové a kněží nosili na tomto prstu prsteny, aby si upevnili dominanci a vytvořili hierarchickou autoritu.

Zlatý prsten s topasem a brilianty na ukazováčku


Malíček

Malíček ovládá Merkur, který symbolizuje intuici, inteligenci a přesvědčení. Říká se, že výběr kamene, jako je jantar, citrín nebo měsíční kámen pro váš malíček, umocňuje jeho sílu. Malíček je nejmenším prstem na ruce, a proto je dobrým místem pro jemné prsteny, kterými se nenápadně vyjádříte. V určitých kulturách by se dala nalézt i symbolika pro nošení prstenu na tomto nejmenším prstu. Ve Velké Británii a jiných západních zemích si muži někdy vyhrazují levý malíček na pečetní prsten. Tato praktika již existuje stovky let a prsten symbolizuje rodinu a postavení. Takový prsten často obsahuje erb a mnohé rodiny si tyto prsteny předávají z generace na generaci.

Dva prsteny na levém malíčku někdy naznačovaly také, že muž byl ženatý. Spodní prsten byl snubní, po kterém následoval pečetní prsten nahoře. Tento zvyk byl populární v 19. a na začátku 20. století. I americký prezident Franklin D. Roosevelt prý nosil snubní a pečetní prsten tímto způsobem. Prsten na malíčku proslavil i seriál Sopránovci, který odrážel oblibu nošení prstenů na malíčku v prostředí organizovaného zločinu. Na pravém malíčku můžeme v některých zemích najít profesní prsteny po ukončení studia ve strojírenství a ekologii.

Zlatý prsten na malíčku


Palec

Věří se, že palec symbolizuje sílu vůle a sebe-prosazení. Prsten na palci nevypovídá o stavu vašeho vztahu, profesi nebo nějakém hlubším významu. Přesto je dobrým místem pro ukázání vašeho stylu. Velký prsten, který nebude překážet v pohybu, bude dělat dojem sebevědomého člověka, který se vyzná v módě.

Palce jsou také představitelem logiky a vůle. Palec je sice méně konvenční pro nošení prstenů, ale pokud zvolíte ten správný, bude to překvapivě pohodlné. V minulosti byl prsten na palci tradičně symbolem bohatství. Je k tomu jeden prozaický důvod a to ten, že na palec bylo potřeba více materiálu, protože byl nejširší a mohli si ho dovolit pouze bohatí lidé. Ve starověkém Řecku představoval sílu a mužnost. Moderní pohled evokuje také přátelský postoj, díky gestu „palec nahoru“.

Prsteny jsou způsobem, jak dodat svému outfitu osobitost. A jelikož máte k dispozici tolik druhů prstenů, které můžete využít, nikdy nebylo tak snadné začlenit mnoho z těchto prstenů do vašeho osobního stylu.

Vyzkoušejte trend, který v poslední době ovládl svět – vrstvení prstenů. Poradíme, jak nosit vrstvené prsteny různými způsoby.

Zlatý prsten s malým srdíčkem na palci


Míchání“ kovů 

Žluté, růžové nebo bílé zlato představují nejjednodušší systém střídání drahých kovů. Je to vždy elegantní. I když se kdysi považovalo za odpuzující míchat bílé, žluté nebo růžové zlato, dnes už to neplatí a nemusíte mít žádné obavy se k tomu odhodlat. Chcete-li úspěšně kombinovat kovy, musíte se ujistit, že kroužky jsou smíchány na stejné ruce. To znamená hromadit bílé, žluté nebo růžové zlato navzájem na téže ruce místo toho, aby jedna ruka měla jeden kov a druhá ruka měla jiný kov. Spolehlivým způsobem, jak vylepšit vzhled, je také spolehnout se pouze na dva kovy. Vyberte si dominantní barvu a poté vložte 2-3 kusy vaší druhé kovové barvy do celé sady.

Nechte alespoň jeden prst holý. Hromadění několika kroužků může jít z „akorát dost“ na „příliš mnoho“ opravdu rychle. Jednoduchým tipem, jak se tomu vyhnout, je držet se ukládání jen na čtyřech prstech najednou. Necháte-li alespoň jeden prst holý, vytvoříte vyváženější a soudržnější vzhled namísto ohromujícího. Můžete si přitom vybrat, který prst necháte volný. Může to být prsteníček, malíček nebo palec.

Obměňujte hmotnosti a tvary. Spolehlivým způsobem, jak vytvořit vizuální rovnováhu ve vašich prstenech, je míchat různé druhy tloušťky a tvary. Smíchejte například jednoduché jemné kroužky s robustními diamantovými kruhy. Nedělejte si starosti, pokud dva prsteny nejsou dokonale naskládané. Namísto toho by prsteny měly mít celkový soudržný vzhled. Ujistěte se, že pokud přidáte prsten s výraznějším vzhledem, zbytek vašich prstenů zůstane relativně jednoduchý, takže si nebudou konkurovat.

 

Prsteny z bílého a žlutého zlata na všech prstech ruky


Méně je více. Vyberte si svůj prst (nebo prsty!) a začněte s hromádkou prstenů. Dávejte si však pozor, začnete-li prsteny vrstvit na každém prstu, celkový dojem může vyznít trochu přeplněně. Obzvlášť se nám líbí vzhled, který spočívá v naskládání dvou nebo tří prstenů na jeden prst, po kterých následuje samostatný prsten na prstu vedle. To vytváří krásný vzhled, který lze nosit přes běžný den i při speciálních večerních příležitostech.

Začít s výrazným prstenem na prsteníčku – nebo dokonce čímsi jako je zásnubní prsten znamená, že může zůstat středem pozornosti, pouze pokud kolem něj naskládáte nenápadné prsteny. Pokud si vyberete takový, který je obzvláště velký (například pečetní prsten), ujistěte se, že zbytek je relativně „obyčejnější“, abyste se vyhnuli kombinaci, která vypadá příliš těžce.

Midi prsteny. Tyto maličké prsteny, které vlastně zůstávají na začátku prstu, jsou pro vrstvení prstenů naprosto ideální. Nejvíce se hodí na prostředníček a jsou nejjednodušším způsobem, jak zvýraznit a zároveň vyvážit více navrstvených prstenů.

Měli byste mít něco na obou rukou, aby jedna ruka nebyla úplně holá. Může to být tak jednoduché, jako použít tři kroužky k umístění na tři různé prsty.

Jednoduché zlaté kroužky jsou pro vrstvení prstenů neodmyslitelnou součástí a velice snadno se vám s nimi budou kombinovat prsteny jiných druhů.

Pokud chcete vytvořit vizuálně složitý, ale vyvážený balík prstenů, určitě si pohrajte s tím, jak své prsteny umístíte. Dbejte na to, abyste dosáhli správné rovnováhy. Prsteny byste měli vyměňovat a zkoušet, až získáte pocit, že váš vzhled má tu správnou rovnováhu.

Při „stylingu“ prstenů buďte kreativní a berte ho jako zábavu. Vrstvení šperků je především o sebevyjádření. Takže když si budete hrát s různými vzhledy prstenů, nezapomeňte si odpočinout, pobavit se a povolit uzdu vaší kreativní stránce. Prozkoumejte nové styly prstenů, vyzkoušejte nové kombinace a užijte si celý proces.


14.07.2023


Další články