Trendy v mužských špercíchTrendy v mužských špercích

Pokud jde o šperky, ženy mají většinou více možností výběru v porovnání s pánskými šperky. A tak se muž toužící po eleganci při výběru dokonalého doplňku může cítit trochu omezován. Pokud jste však zvažovali přidat do šperkovnice pár novinek a jen si nejste jisti, kde začít, naberte odvahu. Zjistíte, že na výběr máte opravdu mnoho možností – přinášíme vám základní šperky, které by měl vlastnit každý muž.


Muž se dvěma zlato-černými prsteny držící si svůj hrubý zlatý řetízek na krku

Zlaté pánské hodinky

Hodinky

Dobré hodinky jsou klíčovým doplňkem každého moderního muže, přestože se ve skutečnosti nepovažuje za typ, který nosí šperky. Ale stačí jedny? Nebo budete chtít mít alespoň jedny, které budete nosit k elegantnějším outfitům, ale pak ještě jedny, které můžete nosit například při turistice, plavbě na lodi nebo jen tak, o víkendech? V tom druhém případě hledejte hodinky se vší ochranou, kterou budete potřebovat, jako jsou druhy, které vydrží tlak v určité hloubce vody, pocení nebo nárazy. Doporučujeme dbát na to, aby hodinky měly vždy safírové sklíčko.


Prsten

Nepotřebujete nutně mnoho prstenů, ale je hezké mít alespoň jeden nebo dva ve své sbírce šperků. Je zřejmé, že pokud jste ženatý, snubní prsten je nutností. Nemusíte se ale spokojit jen s obyčejným zlatým nebo stříbrným prstenem. V současnosti můžete najít řadu svatebních prstenů pro muže vyrobené z různých materiálů, které se hodí každému vzhledu. Případně se poohlédněte po módních prstenech s jednoduchými kameny a vzory, jako jsou pečetní prsteny, a nezapomeňte si vybrat správný tvar a velikost prstenu pro velikost vaší ruky a délku prstů.  

Zlatý pečetní prsten s černými diamanty


Muž zapínající si manžetový knoflík na košili

Manžetové knoflíky

Pokud pracujete v prostředí, kde jsou obleky běžným každodenním oblečením, manžetové knoflíky – a hned několik párů – jsou nezbytností. Ale i když oblek nosíte jen zřídka, pořád byste měli mít alespoň jeden nebo dva páry, které využijete pro speciální příležitosti.

Stejně jako pánské hodinky a prsteny, i manžetové knoflíčky naleznete v široké škále stylů, takže hledejte něco, co k vám skutečně promluví. Jen samozřejmě dávejte pozor na kvalitu a rozhodněte se pro manžetové knoflíky, které vydrží. 


Spona na kravatu

Další klasika ve šperkovnici každého muže, který nosí obleky. Spona na kravatu je právě ta věc, která dodá vašemu každodennímu pracovnímu oděvu šmrnc. A podobně jako manžetové knoflíky, i spony na kravatu jsou dostupné v různých stylech, takže jistě najdete něco, co bude vyhovovat vašemu vkusu.

Stříbrno-zlatá spona na barevné kravatě


Pánský zlatý náramek

Náramek

Dnešní moderní muž se obvykle vyhýbá tradičním pánským řetízkovým náramkům, ale to neznamená, že náramky pro muže jsou naprosto out. Právě naopak, kvalitní zlaté řetízky nikdy neztratily svoji popularitu a jsou jedním ze základních kousků, které byste měli vlastnit. Kovové a kožené náramky jsou stylové a v závislosti na designu a materiálu je snadno sladíte s elegantnějšími i ležérnějšími outfity.


Řetízek

Řetízky na krk jsou při správném nošení stále základem a symbolem luxusu a stylu. Decentní stříbrné a zlaté řetízky mohou dobře fungovat i k těm nejneformálnějším outfitům. Řetízek může být velmi nenápadným doplňkem, pokud zvolíte kratší a tenčí verzi, která je vhodná pro každodenní nošení. Silné řetízky vytvářejí výrazný dojem a neuniknou pozornosti. Kvalitní zlatý řetízek můžete mít na sobě nonstop, dobře zvolený styl a bezpečné zapínání zajistí, že jej budete nosit rád každý den.

Muž držící si svůj zlatý řetízek na krku


Jaký kov zvolit?

Při výběru pánského šperku hraje důležitou roli materiál, ze kterého je vyroben. Proto mu je třeba věnovat náležitou pozornost, zvláště pokud jde o kov. Koneckonců, sladění vašich kovů je malý, ale významný detail, díky kterému bude váš celkový outfit vypadat celistvě. Zde jsou tři nejčastější možnosti: 

 

 Muž s hrubým zlatým náramkem a dvěma zlatými řetízky na krku

Zlato

Zlato je volbou sebevědomého muže, ze kterého vyzařuje bohatství. Ale může vypadat i nevkusně a okázale, pokud zvolíte příliš mnoho šperků najednou. Zlato je ideální kov pro všechny druhy šperků, velmi pěkně vynikne i na menších, nenápadných kouscích, jako jsou snubní prsteny a manžetové knoflíčky, ale dobře se hodí také na hodinky, zejména v kombinaci s ocelí nebo stříbrem. Vlastnit alespoň jeden kvalitní zlatý šperk by měl každý muž.

Stříbrný pánský náramek

 

Stříbro

Mincovní stříbro je klasický, cenově dostupný a všestranný kov, který upřednostňuje mnoho mužů. Jeho nositelnost a nenápadnost z něj činí oblíbenou volbu pro ty, kteří chtějí svůj outfit nenápadně zvýraznit, a ne se předvádět.

To však neznamená, že byste měli věci hromadit – pořád to může vypadat příliš, pokud se to přežene. Dobrým pravidlem je maximálně dva kusy na jakémkoli zápěstí (včetně hodinek), maximálně tři kusy na ruce (včetně prstů) a celkem maximálně pět kusů šperků.

 

Platina

Platina je vzácný kov, o kterém by mnozí muži uvažovali pouze tehdy, kdyby byla řeč o koupi svatebního prstenu, který v sobě spojuje luxusní, poutavou povahu zlata s odolností a sofistikovaností stříbra. I proto se platinové šperky považují za vrchol elegance, a to nejen u snubních prstenů nebo luxusních hodinek. Jejich jedinou skutečnou nevýhodou je, že na vkus některých lidí může být tento kov příliš lesklý.


Co je v současnosti trendy?

Vzory pánského stylu se po delší dobu ubíraly svým vlastním směrem – od kovových řetízků až po pánské šperky 90. let. Neexistuje však nic, co by muži obecně nemohli nosit. Většina šperků je unisex a záleží jen na stylu muže a jaké šperky se mu hodí. Ozdoby nebyly nikdy určeny k tomu, aby je nosily jen ženy, je to více než přímý styl, spadá to pod širokou klasifikaci sebevyjádření.

S generací Z a mladšími mileniály, kteří se stali hlavním cílem většiny značek pánského oblečení, se ve všech segmentech trhu rozvinula kreativita, včetně šperků.
V minulosti existovaly kulturní hranice oddělující ženské a mužské šperky. Dnes se však zdá, že tyto dvě skupiny se spojují stále blíže.


Jak nosit pánské šperky

Mějte na paměti, že šperky vždy upoutají pozornost, protože jsou obvykle vyrobeny z drahého kovu a jsou vyrobeny k tomu, aby pozornost přitáhly. Proto je dobré zvolit si styl, který vyhovuje vaší osobnosti, ale obecně platí, že méně je více. Ale je to váš styl, a chcete-li být odvážnější a nosit výraznější barvy a více šperků, jděte do toho, jen si uvědomte, jak by to mohli vnímat ostatní. Pár dobře míněných rad, jak nosit pánské šperky, nabízíme v následujících řádcích

Nepředvádějte se

Prvním pravidlem je přeskočit šperky, které mají velkou značku nebo jsou super okázalé, pokud samozřejmě nechcete na ostatní zapůsobit spíše svými symboly postavení než svým intelektem, humorem nebo šarmem. Upřímně řečeno, snažit se zapůsobit na ostatní do oči bijícími značkami obvykle znamená, že existuje nejistota, kterou musíte překonat, protože se bez nich necítíte dostatečně oceněni ostatními. 

Nenoste mnoho šperků najednou

Radou Coco Chanel ženám bylo, aby se vždy podívaly do zrcadla a poté odstranily jeden doplněk a totéž platí pro muže. Častou mylnou představou je, že více šperků vyzní formálněji, ale malá dávka minimalismu může ve skutečnosti pomoci více. Co se týká prstenů, většině mužů vyhovuje snubní prsten a možná ještě jeden prsten na opačné ruce. 

Nenoste příliš velké šperky

Pro muže to mohou být extrémně velké zlaté hodinky nebo prsten, který se podobá mistrovskému prstenu NFL. Snadno může takto „vyšperkovaný“ muž působit lacině nebo jako člen podsvětí. Mějte na paměti, že jemnost je klíčem ke skutečné eleganci. 

Vyberte si správné proporce šperků

Pokud jste větší člověk a máte větší prsty, v každém případě použijte prsten, který je výraznější. Máte-li hubenější typ postavy, tenčí prsten funguje stejně jako tenčí kravata nebo sako s tenčími chlopněmi. Stejně tak, pokud máte tenké zápěstí a máte malou postavu, menší hodinky jsou lepší než hodinky o větším průměru. 

Pánský zlatý řetízek

Vybírejte šperky, které mají osobní význam

Existuje důvod, proč jsou symbolické přívěsky tak komerčně úspěšné – umožňuje ženám připomenout si určité události v jejich životě a učinit z nich součást svého šperkového náramku. Muži mohou udělat totéž s hodinkami, pečetním prstenem nebo párem manžetových knoflíků, které mohou připomínat důležitý krok v jejich životě. Může to být něco, čím je šperk pro vás osobní a velmi výjimečný a je nad jeho materiální hodnotou. 

Vyberte si šperky podle příležitosti

Neplatí to jen pro oblečení obecně, ale zejména pro šperky byste se nechtěli ukázat nebo oslnit na pohřbu, protože byste tím upoutali pozornost spíše na vás a vaše symboly postavení nebo lesklé předměty než na zesnulého. Dalším příkladem je, že pokud jedete na pracovní pohovor, pravděpodobně je rozumné nenosit si své nejdražší hodinky. Na druhé straně, když vyjednáváte o obchodní dohodě a druhá osoba chce vidět, že má co do činění se zkušeným obchodníkem, vám mohou skutečně pomoci. Pamatujte, že neexistuje žádný střih a jasné pravidlo o tom, co se nosí, vše závisí na situaci. 

Zlatý pánský pečetní prsten


Na závěr

Každý máme jiný styl a někdo si může navléci náušnice, spoustu náramků a prstenů a s jeho celkovým stylem to jednoduše funguje. Ale pokud se na to podíváte optikou klasického permanentního stylu, všechny šperky a pravidla, která jsme zde uvedli, vám dobře poslouží. Vždy mějte na paměti, že když máte pochybnosti, vždy to zmírněte a použijte méně než více.


07.11.2023


Další články