Tipy na focení šperků mobilem jako profesionálovéTipy na focení šperků mobilem jako profesionálové

Pokud potřebujete kvalitně nafotit vaše šperky, tyto rady vám zaručeně pomohou. 


 

 

V dnešní době digitálních technologií, ve které dominuje zejména vizuální vyprávění, je velkým plusem ovládat základy produktové fotografie. O to víc je to důležité, chcete-li vkusně a přesně prezentovat půvab vašich šperků. Díky technologickému pokroku je vytvoření kvalitní fotky šperků dostupné již opravdu pro každého. Většina chytrých telefonů disponuje vysoce kvalitními fotoaparáty, které nabízejí širokou škálu manuálních nastavení, díky kterým dokážete dokonale zachytit krásu vašich klenotů. Ať už se chcete pochlubit svojí sbírkou, novým zásnubním prstenem, či si jen pro sebe pěkně nafotit vaše vzácné kousky, všechny potřebné informace k vytvoření dokonalé fotky vašeho klenotu, jsme pro vás připravili v následujících řádcích. 

Zlatý prsten ve tvaru uzlu se zirkony


 

 

1. Vyčistěte a připravte šperky

Ještě předtím, než se vydáte na vaši cestu focení šperků, udělejte si čas na jejich pečlivé a důkladné vyčištění. Pomocí jemného čističe šperků a měkkého hadru se ujistěte, že každý kus je bez jakýchkoli nedokonalostí, které by mohly snižovat jeho krásu. Tento krok připraví půdu k tomu, aby složité detaily šperku na vašich fotografiích zazářily, čímž se vytvoří základ ohromujících vizuálních prvků.

Čištění zlatého prstenu leštícím hadříkem

 

2. Optimalizujte osvětlení

Správné osvětlení je základním kamenem fotografie a u šperků hraje klíčovou roli při zachycování podstaty každého foceného kusu. Pokud můžete, upřednostněte přirozené světlo umístěním focených produktů v blízkosti velkého světlého okna nebo foťte venku během denního světla. Dávejte pozor na přímé sluneční světlo, které dokáže vytvářet silné stíny. Oblačné dny mohou být ideálními pro focení šperků, protože poskytují měkké, rozptýlené světlo, které zvýrazňuje detaily bez rušivých odrazů.

Pokud nemáte dostatek světla, můžete využít i umělého osvětlení (pokud jej již máte doma). Jednoduchý set-up může vypadat například takto: umístěte jeden zdroj světla a softbox nebo deštník pod 45 stupňovým úhlem k focenému produktu. Osvětlení tak zůstane měkké a rovnoměrné. Smartphone mějte přímo před šperkem. Pokud je váš produkt umístěn v zadní části, může vzniknout stín. V takovém případě přisuňte produkt blíže, abyste získali bílé pozadí.

Rozložená deka s náušnicemi vedle okna

 

 

3. Vyberte neutrální pozadí

Pozadí, proti kterému fotografujete šperky, výrazně ovlivňuje celkovou estetiku fotografie. Rozhodněte se pro neutrální a nevyrušující pozadí, abyste zdůraznili krásu focených šperků. Zatímco obyčejné bílé nebo černé pozadí vám často postačí, neváhejte experimentovat s různými texturami a materiály, čímž do vaší kompozice můžete přidat další vrstvu sofistikovanosti.

Zlaté kruhové náušnice focené na krémové dece

 

 

 

4. Odemkněte svět makro fotografie

Prozkoumejte možnosti funkce makro na vašem chytrém telefonu. Tato funkce vám umožní nafocení složitých detailů a zachycení těch nejmenších prvků na vašich špercích.

Makro režim fotografie náušnic na iPhone

 

 

 

Zdůrazněním jasnosti drahokamů a preciznosti jedinečných vzorů přidáte navíc do vaší fotografie dodatečnou hloubku.

Detailní záběr na zlatý prsten ve tvaru uzlu se zirkony

5. Stabilizujte váš mobil

Vyhněte se frustraci z rozmazaných fotografií pomocí stabilizace vašeho chytrého telefonu. Použijte stativ, nebo pokud stativ není k dispozici, podepřete svůj telefon nějakým stabilním předmětem. Při focení vám navíc doporučujeme využít i funkci časovače, případně tzv. dálkové spouště, aby se zabránilo pohybu kamerou při mačkání spouště a zajistila se ostrá a čistá každá fotografie.  

 

 

 

6. Experimentujte s úhly a perspektivami

Ve vaší fotografii využívejte kreativitu zkoumáním různých úhlů a perspektiv. Experimentujte se záběry shora dolů a šikmými perspektivami, jejichž cílem je zachytit složité detaily a celkový design šperků. Nalezení správného úhlu může významně změnit vizuální vliv vašich fotografií, čímž každý obrázek dostane navíc ten správný šmrnc. 

Zlatý prsten ve tvaru uzlu se zirkony vyfocen v různých úhlech

 

7. Promyslete si rámování vašeho šperku

Precizní rámování vašich fotografií je rozhodující pro vytváření vizuálně přitažlivých obrázků. Implementujte pravidlo třetin, nebo zlatého řezu, pro dosažení rovnováhy a zvažte začlenění negativního prostoru, abyste zaměřili pozornost na středobod fotografie. Experimentování s různými rámcovými technikami vám umožňuje najít ty, které doplňují styl a tvar šperků, které fotografujete. 

 

8. Pohrajte si s expozicí a vyvážením bílé

Experimentujte s manuálními nastaveními vašeho smartphonu nebo zkuste různé appky pro úpravu fotografií, abyste upravili expozici a vyvážení bílé. Vyzkoušejte například aplikaci Lightroom, kde si můžete fotky upravit pomocí předpřipravených úprav, případně si můžete krásnější „presety“ koupit. („Preset“ je již předem připravený balík úprav, který na fotku jen aplikujete a nemusíte se dále o nic starat.) Zajistěte, aby barvy šperků zůstaly věrné skutečnosti. Jemné doladění těchto nastavení zvyšuje celkovou kvalitu a pravdivost vašich fotografií a ukazuje skutečné charakteristiky každého foceného kusu. 

Možnosti úpravy fotografie v aplikaci Adobe Lightroom

 

 

 

9. Upravujte precizně a s citem

Zatímco post-proces může vylepšit vaše fotky, je důležité, abyste se vyhnuli nadměrným úpravám. Proveďte jemné úpravy pro zlepšení jasu, kontrastu a ostrosti. Vyhýbejte se silným filtrům, které by mohly změnit skutečné barvy šperků a zaměřujte se na přirozené a autentické zobrazení, které zaujme vaše publikum. 

Kruhové zlaté náušnice s krabičkou iZlato

 

10. Předveďte univerzálnost

Pokud se vaše šperky dodávají v sadách nebo mají různé komponenty, využijte vaší fotografie, abyste předvedli jejich všestrannost. Zachyťte obrázky, které zvýrazňují náhrdelník jako samostatný kus, ale také verzi, kde je spárován s odpovídajícími náušnicemi nebo náramkem. Tento přístup nejenže dodá vaší sbírce rozměr, ale také ukážete zajímavý vizuální příběh.

 

11. Dbejte na konzistentnost

Konzistentnost ve vašem stylu fotografie a prezentace je klíčem k vytvoření soudržné a vizuálně přitažlivé kolekce. Vytvořte konzistentní vizuální téma pro své šperky, ať už jde o pozadí, filtry nebo barevná schémata. Tato jednotnost nejen zvyšuje celkovou estetiku vašeho obsahu pro sociální média, ale také přispívá ke snadné rozeznatelnosti vašeho stylu. 

 

12. Vytvořte si manuál

Abyste zajistili zmiňovanou konzistenci a postavili ji na ještě vyšší úroveň, vytvořte si designový manuál, respektive průvodce stylem pro vaše fotografování šperků. Popíšete v něm preferovaná pozadí, podmínky osvětlení a také specifické úhly focení, které jsou v souladu s vaším stylem. Tato příručka se stane hodnotnou referencí, která zajistí, aby každá fotografie udržela soudržný vzhled, výrazně patřící vám. Tento manuál se vám bude hodit zejména v případě, že si nefotíte šperky velmi často a budete se chtít v budoucnu vrátit ke stejným nastavením.

 

13. Nastavení fotoaparátu

Seznamte se s nastaveními fotoaparátu svého chytrého telefonu, abyste maximalizovali jeho potenciál. Upravte rozlišení a poměr stran na základě vašeho zamýšleného použití, například příspěvky na sociální média (například fotografie na Instagram mívají většinou čtvereční poměr stran). Můžete zkusit i různé přednastavené režimy vašeho telefonu, například portrétový režim, který způsobí, že produkt bude zaostřen, ale pozadí bude rozmazané.

Prozkoumejte další funkce, které váš chytrý telefon nabízí, jako je manuální zaostření, ISO a rychlost závěrky, což vám umožní větší kontrolu nad konečným výsledkem vašich fotografií. Pochopení a zvládnutí nastavení vašeho zařízení vám umožní zachytit šperky s přesností a jemností.

Pokud se rozhodnete nastavit váš fotoaparát manuálně, doporučujeme vám nastavit co nejnižší ISO, vyšší clonu a rychlejší závěrku.

  • Příliš vysoké ISO by totiž způsobilo velký digitální šum a snížilo tak kvalitu fotografie.
  • Nízká clona by zase znamenala zaostření jen na malou část fotografie čili některé části vašeho šperku by mohly být nejasné, rozmazané, a tak by mohly zaniknout některé detaily.
  • Rychlá uzávěrka zase zajistí slabší odlesky a sníží pravděpodobnost rozmazání. Na tato nastavení však budete potřebovat dostatek přirozeného nebo umělého světla.

 

 

14. Tipy pro retušování

Při retušování fotografií šperků se zaměřte spíše na vylepšení než na změnu. K odstranění menších nedokonalostí, jako jsou prach nebo otisky prstů, používejte střídmě nástroje pro retušování. Nezapomeňte také zdůraznit lesk drahokamů. Věnujte pozornost detailům, jako jsou odrazy a stíny a ujistěte se, že vylepšují celkovou estetiku, místo aby působily rušivě. Usilujte o přirozený a autentický vzhled a udržujte podstatu svých šperků nedotčenou. 

Zlaté kruhové náušnice

 

15. Běžné chyby, kterým je třeba se vyhnout

Ve snaze o dokonalou fotografii šperků se běžně dopouštíme chyb, kterým se lze jednoduše vyhnout. Podívejme se proto na nejčastěji opakované prohřešky, abyste si na ně dávali obzvlášť velký pozor.

Pozadí

Velmi častou chybou je podcenění důležitosti pozadí, neboť rušivé nebo přeplněné pozadí může odvrátit pozornost od krásy šperků.

Špatná ostrost

Dbejte na to, aby byl fotoaparát správně zaostřen na váš šperk, tak aby vynikly všechny jeho detaily. Mnohokrát vzniká tato chyba použitím příliš otevřené clony, které způsobuje zaostření jen na malou část objektu. Nastavte si clonu alespoň na f5.6, ale pokud máte dostatek světla, klidně zavřete clonu až na f11.

Přehnaný post-proces

Mnozí začátečníci se nechají unést různými filtry, které zkreslí barvu šperků a celkově mohou působit velmi amatérsky. Při post procesu platí, že méně je někdy více, a proto se soustřeďte spíše na doladění expozice, kontrastu či vyvážení bílé.

Nesprávné nasvícení

Pozor na stíny, které mohou vrhat nesprávně nasvícené šperky či dokonce vy a váš chytrý telefon. Důležitá je i barva světla, kterou použijete, pokud máte příliš teplé světlo, nezapomeňte ho doladit v post-procesu.

Nekonzistentní styl

Pokud je každý šperk vyfocen na jiném pozadí, z jiného úhlu nebo s jiným nasvícením, může to působit velmi neprofesionálně a rušivě. Toto platí samozřejmě, pokud máte všechny fotografie, například na sociálních sítích ve stejném stylu, který chcete zachovat.

Myslete na tyto nástrahy a poučte se z nich i z vašich nezdařených experimentů, abyste časem vylepšovali vaše fotografické dovednosti.

Zvládnutí umění produktové a konkrétní šperkové fotografie s pomocí vašeho chytrého telefonu zahrnuje směs technického know-how, umělecké intuice a oka pro detail. Zakomponováním tipů nastíněných v tomto průvodci budete dobře vybaveni k zachycení ohromujících fotek, které nejenže zprostředkují půvab vašich oblíbených kousků, ale také budou rezonovat s vaším publikem.


22.04.2024


Další články