Tenisový náramek – vše o této nadčasové klasiceTenisový náramek – vše o této nadčasové klasice

Jistě jste o něm už slyšeli, jak ale získal své jméno, však ví už málokdo. Proč je tenisový náramek tenisový, jak jej nosit a mnohé další informace se dočtete v našem článku.


Zlatý tenisový náramek v bílé krabičce iZlato

Objevte nadčasovou eleganci tenisových náramků – klasického šperku, který je zbožňován již od konce 70. let minulého století. Od původu jeho názvu až po jeho trvalou popularitu zkoumáme význam a krásu tohoto jemného a elegantního řetězce diamantů nebo jiných drahých kamenů. Ať už hledáte dárek k oslavě speciální příležitosti nebo kousek, který pozvedne váš každodenní styl, tenisový náramek je úžasnou volbou, která nikdy nevyjde z módy. 


Co je tenisový náramek 

Tenisový náramek je náramek tvořený symetrickým vzorem diamantů nebo drahokamů, které jsou spojeny tenkým řetízkem z drahého kovu, obvykle z bílého zlata nebo platiny, ale může být i z růžového či žlutého zlata. Kameny obsažené v těchto náramcích mají většinou stejnou velikost, tvar, barvu a čistotu.

Původně se tenisové náramky nazývaly náramky věčnosti, jelikož svým designem měly vyjadřovat věčnou lásku.

Koncem 70. let se však stala událost, díky které již tyto náramky nejsou náramky věčnosti, ale tenisovými náramky.

Zlatý tenisový náramek ve šperkovnici


Jak vznikl název tenisový náramek 

V roce 1978 během tenisového turnaje US Open ve Flushing Meadows v New Yorku nastoupila na zápas, tehdy 25letá, americká tenistka Chris Evertsová. Během hry měla na ruce diamantový náramek, který se jí uvolnil a ztratil se kdesi na kurtu. Hráčka požádala funkcionáře, aby přerušili hru, zatímco ona hledala tento chybějící náramek, přičemž diváci na kurtu i v televizi také sledovali její pátrání.

Diamantový náramek se nakonec podařilo najít. Příčinou jeho uvolnění byla přetržená spona, což nakonec vedlo klenotníky k tomu, aby vytvořili bezpečnější spony pro tento šperk, který se díky zmiňované bizarní situaci stal obrovským hitem.

Mimochodem, můžete narazit na zdroje, které tvrdí, že událost se stala v roce 1987, avšak podle slov samotné tenistky, je toto datum překroucené a náramek ztratila na prvním US Open, který se odehrál ve Flushing Meadows, což bylo právě v roce 1978.

Zlatý tenisový náramek


Jak jej správně nosit 

Tenisový náramek po zmíněném incidentu nabral na popularitě a stal se ikonickým módním kouskem, který lze sladit k různým stylům.

Tenisové náramky jsou navrženy tak, aby měly uvolněný a poněkud ležérní střih. Neměly by sedět jako náramky, které sedí nízko na ruce. Zároveň by neměly příliš těsně přiléhat k pokožce. Ve většině případů byste měli být schopni vklouznout jedním prstem mezi tenisový náramek a zápěstí.

Právě díky ležérnímu stylu jsou výborné k neformálním, ale také formálním stylům oblečení. Můžete jej nosit k džínům, jak to bylo moderní v 70. letech, nebo jej spárovat s diamantovými náušnicemi či diamantovým náhrdelníkem k večerní róbě na ples v opeře.

Noste svůj tenisový náramek s hodinkami 

Pokud patříte k milovníkům náramkových hodinek a zaujal vás tenisový náramek, máme pro vás dobrou zprávu. Nosit totiž hodinky i náramek na stejném zápěstí, s hodinkami výše než náramek, se stalo módním projevem. Přidáním hodinek do mixu vytvoříte elegantní styl, ale ujistěte se, že diamanty nebo drahokamy na vašem tenisovém náramku vhodně ladí s vašimi hodinkami.

Pokud je řemínek vašich hodinek kožený a ne kovový, vždy můžete rozložit svůj styl a nasadit si hodinky na jedno zápěstí a tenisový náramek na druhé. Toto funguje obzvláště dobře, pokud nechcete, aby jemnost vašeho náramku byla v rozporu s volnějším a tvrdším koženým řemínkem.

Slaďte jej s dalšími módními náramky 

Kromě toho, že tenisový náramek se náramně hodí k hodinkám, je také výborný nápad zkombinovat jej s vícerem rozličných náramků na stejné ruce.

Tenisové náramky se při kombinaci s jinými náramky půvabně třpytí a nenápadně tak na sebe upozorňují, aniž by si ukradli veškerou slávu. Kombinování náramků je skvělý způsob, jak oživit svůj outfit a umožňuje vám začlenit nové kousky a zároveň vytěžit maximum z vašich starších oblíbených šperků.

Slaďte ho s dalšími tenisovými náramky 

Ano, slyšíte správně. Několik tenisových náramků na jedné ruce není módní faux-pas. Právě naopak, dáte-li si několik tenisových náramků na jednu ruku, budete působit opravdu extra luxusně. Nejlépe však vyniknou, pokud zkombinujete několik druhů, tloušťky a styly těchto náramků.

Zkombinujte jej s jednoduchým náhrdelníkem 

Tenisové náramky jsou vyrobeny tak, aby působily uvolněně a zároveň elegantně. Při nošení spolu s těžkými náhrdelníky a náušnicemi mohou působit v příliš velkém konfliktním kontrastu.

Rozhodněte se proto pro jednoduchý náhrdelník s elegantním diamantovým přívěskem, abyste drželi krok se zábavnou a elegantní estetikou vašeho tenisového náramku.

Zkombinujte ho se snubním nebo zásnubním prstenem 

Nošení tenisového náramku spolu se snubním nebo zásnubním prstenem musí být jedním z nejromantičtějších způsobů, jak se s tímto trendem pochlubit. A nebojte se, pokud si váš náramek zamilujete natolik, že ho nebudete chtít sundat ani během vašeho velkého dne, tenisový náramek je také skvělým doplňkem ke svatebním šatům.

Zlatý tenisový náramek


Jaké známe druhy náramků 

Nejzákladnější dělení tohoto šperku je podle diamantových řad, respektive řad drahých kamenů. Tradičně existují druhy od jednořadých až po čtyřřadé náramky. Jak název napovídá, liší se od sebe množstvím řad, ve kterých se drahokamy nebo diamanty nacházejí. Jednořadé tenisové náramky jsou nejklasičtější a nejminimalističtější volbou, kterou snadno zakomponujete do jakéhokoli stylu.

S větším množstvím řad přichází i větší dominance šperku samotného, a proto i jeho zakomponování s jinými doplňky může být složitější. Samozřejmě platí rovnice, čím více řad, tím více karátů a tím vyšší hodnota šperku.

Pokud se vám diamantové tenisové náramky líbí, ale nemůžete si je dovolit, existují i levnější alternativy vyrobené ze zirkonů.


Vhodné zapínání

Existuje spousta různých typů zapínání tenisových náramků, vybrali jsme však tři nejběžnější a nejbezpečnější.

Zapínání na pružinkový kroužek

Zapínání na pružinkový kroužek je nejběžnější formou zapínání na šperky, kterou naleznete v náramcích. Tato spona má kovový kroužek s pružinovým mechanismem, který se spouští potáhnutím malé páčky. Tento typ spony je elegantní, všestranný a bezpečný.

Karabínka

Podobně jako pružinkový kroužek, karabinka je další běžnou formou šperkové spony. Využívá pohyblivou páčku, pomocí které karabinku otevřeme a bezpečně v ní uzavřeme očko náramku. Karabinka může být pevně spojena s částí šperku nebo se nachází na otočném mechanismu, což je výhodné zejména u náramků, které se velmi hýbou, protože tak nedochází k protáčení celého náramku.

Patří k nejbezpečnějším druhům zapínání, neboť k samovolnému uvolnění karabinky a vyklouznutí očka náramku, dochází jen velmi zřídka, a proto je vhodnou sponou pro luxusní tenisový náramek.Zapínání zlatého tenisového náramku

Barelové zapínání

Barelové zapínání obsahuje dva kovové díly, které se do sebe šroubují a připomínají sud. Tato spona může být mírně složitější pro zapínání, ale je neuvěřitelně bezpečná.


Jaký tvar mají diamanty v tenisovém náramku?

Obvykle mají všechny diamanty v tenisovém náramku stejný tvar. Nejčastěji používaným tvarem diamantu v tenisových náramcích je kulatý diamant.

V klasických stylech jsou diamanty často drženy ve spárech, což znamená, že každý diamant drží na svém místě čtyři malé kovové hroty. Jindy se používá tzv. rubover, který diamant v podstatě obalí do kulatého osazení z drahého kovu.

V některých náramcích jsou diamanty ve shlucích, což znamená, že namísto jednotlivých diamantů umístěných v každém článku náramku budete mít shluk malých diamantů posazených velmi těsně vedle sebe, což napodobuje vzhled většího diamantu.


Jakou velikost mají diamanty

Diamanty se mohou lišit od velkých solitérů po drobné. Klenotníci měří velikost diamantu jako hmotnost v jednotkách zvaných karáty a vždy zobrazují karáty náramku jako součet, místo aby uváděli individuální karátovou hmotnost každého diamantu.


Tenisové náramky s barevnými drahokamy

Pro puristy mohou klasické tenisové náramky obsahovat pouze diamanty. Ve skutečnosti je to však jen otázka vkusu. Proto některé náramky obsahují vedle diamantů i jiné drahokamy, ale existují i vzory vyrobené výlučně z barevných drahokamů.


Tenisové náramky pro muže

Pokud se ptáte, zda mohou tento šperk nosit i muži, odpověď je jasná – samozřejmě. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, tenisové náramky jsou ve skutečnosti rodově neutrální doplňky, a proto je může nosit každý bez ohledu na jeho genderovou identitu. Mnozí módní kritici dokonce tvrdí, že tento design se má stát dalším velkým trendem mužských šperků po celém světě. Mohou za to především mužské celebrity, jako například Lenny Kravitz nebo Justin Bieber, kteří tento doplněk nosí na každou událost.

Věříme, že jste se díky nám dozvěděli něco víc o této nadčasové klasice ze světa šperků a že si vás svojí ležérní elegancí získala tak jako nás. Pokud se rozhodnete pro tenisový náramek, tenis s ním raději nehrajte, asi vám z ruky nesklouzne, ale mohl by se při hře nebo jiné fyzicky namáhané činnosti poškodit, což by byla nesmírná škoda.


06.06.2023


Další články