Push presents: Tipy na dárky pro ženu po poroduPush presents: Tipy na dárky pro ženu po porodu

Přemýšlíte co darovat ženě po porodu? Které dárky jsou nejpopulárnější i kdy tato pěkná tradice vznikla, se dozvíte v našem článku. 


Muž vkládá do rukou ženě zabalený dárek


Push presents, nebo jinak řečeno dárky po porodu, představují krásný způsob, jak vyjádřit uznání a lásku novým matkám. Jedná se o tradici, která se v posledních letech stává stále populárnější nejen ve Spojených státech, odkud pochází, ale také na celém světě. V tomto článku se ponoříme do významu, historie, a především se zaměříme na specifické typy šperků, které se mohou darovat jako push presenty.

 

Definice a význam push presentů

Push presenty jsou dárky, které tradičně daruje ženě její partner nebo rodinní příslušníci po porodu dítěte. Tento zvyk má za cíl ocenit ženu za její úsilí, vytrvalost a sílu, které prokázala během těhotenství a porodu. V závislosti na rodinné tradici a kulturních zvyklostech mohou být tyto dárky prezentovány hned v porodnici nebo po příchodu domů. 


Historické kořeny a rozšíření tradice

Přestože jde o trend vyskytující se zejména v posledních dekádách, dárky po narození dítěte nejsou žádnou novinkou. Tradice darovat dárky při příchodu nového člena rodiny se v USA rozšířila pomaleji, ale v zemích jako Velká Británie a Indie má tato praxe hluboké kořeny, sahající až do 18. století.

Dávání drahých diamantových šperků jako dárku po porodu se zpopularizovalo pravděpodobně ve 30. letech minulého století. Maminky dostávaly šperky jako brože a gravírované náramky, a toto pokračovalo až do 50. let.

Tradičně byly diamantové šperky nejoblíbenějším dárkem, ale darující si uvědomili, že nejde jen o hodnotu dárku a maminky nejvíce ocení jeho význam. V 60. letech se push presents v USA vyvinuly do podoby luxusních kožichů, ale výjimkou nebyly ani praktické dárky do domácnosti, jako jsou domácí spotřebiče, které měly za cíl zjednodušit život s novorozencem.

Je to bezpochyby tradice, která s každou generací nabývá hlubšího významu. Dnešní dárky po narození dítěte jsou kreativnější a osobnější než kdykoli předtím. Přestože diamantové šperky stále patří mezi často vybírané dárky, možnosti jsou různorodé – od kompletních proměn pro maminky až po nové autosedačky nebo kočárky. Tento trend lze vnímat jako součást širší tendence vyzdvihovat a slavit důležité životní milníky se zvláštní pozorností a péčí.

Muž se ženou a miminkem rozbalují dárky


Jsou push presents žádané?

Podle průzkumu, který se uskutečnil na vzorku 1 000 nastávajících maminek, až 74 % z nich si myslí, že všechny nové maminky by měly obdržet dárky po porodu. Tento názor je obzvláště rozšířen mezi mladšími matkami, přičemž až 82 % matek ve věku 18–24 let a 81 % matek ve věku 25–34 let souhlasí s tímto tvrzením. Průzkum také odhalil, že ačkoli mnoho matek očekává takové dárky, velká část z nich (80 %) nikdy svým partnerům přímo nevyjádřila přání takový dárek dostat. Komunikace mezi partnery je velmi důležitá, a pokud si takový dárek přejete, měla byste to vaší polovičce minimálně naznačit. Pokud si tento článek čte partner nastávající maminky, výše uvedená čísla by vám měla napovědět, co se od vás očekává.

Co se týče nejžádanějších typů push presentů, šperky se ukázaly jako nejpopulárnější volba. Ceněny jsou zejména pro jejich osobní význam a trvalou hodnotu. V rámci kategorie šperků byly nejpopulárnější prsteny, náušnice a náhrdelníky, které upřednostnilo přibližně 61–64 % respondentek. Náramky byly také oblíbené, upřednostnilo je 47 % dotázaných. Obzvláště cenné jsou personalizované kousky, jako například prsteny, náhrdelníky nebo náramky s rodinnými kameny, které lze přizpůsobit pomocí symbolů nebo kamenů reprezentujících členy rodiny, což dárkem dodává hluboce osobní nádech.

Zjištění zmíněného průzkumu zdůrazňují význam těchto dárků při slavení hlubokých zážitků a zkušeností spojených s porodem a mateřstvím, přičemž mnozí je považují za významné památky, které slaví a potvrzují úlohu matky při vytváření nového života. Šperky, zejména ty s rodinnými kameny nebo personalizovaným gravírováním, mají speciální význam, neboť se často stávají podstatnou součástí každodenního života matky, připomínajíc její rodinu a speciální momenty mateřství. 

Muž podarovává ženě náramek


Prsteny s osobním významem

Jak zmiňovaný průzkum dokazuje, prsteny jsou tradiční a nejoblíbenější formou pro push presenty. Patří sem například prsteny s drahokamy, které symbolizují měsíc narození dítěte, nebo prsteny s vygravírovaným jménem nebo datem narození. Prsteny mohou být také navrženy tak, aby byly esteticky přitažlivé a zároveň pohodlné pro nositelku, která často pečuje o novorozence.

Ženské ruce s prsteny v symbolu srdíčka na těhotenském bříšku

Náhrdelníky a přívěsky

Přívěsky a náhrdelníky nabízejí velkou variabilitu v designu. Od jednoduchých zlatých nebo stříbrných řetízků s přívěskem ve tvaru srdce, po sofistikovanější kousky obsahující iniciály nebo celá jména dětí. Tyto šperky mohou být vyrobeny z různých materiálů a doplněny o symbolické motivy, jako jsou otisky dětských nožiček nebo srdíčka, která vyjadřují bezpodmínečnou lásku matky k dítěti.

Náramky s charakterem

Náramky jsou také vynikající volbou pro maminky, které upřednostňují praktické, ale stylové šperky. Ať už se jedná o jednoduchý zlatý náramek nebo komplikovanější designy s prvky, jako jsou rodinné kameny nebo malé přívěsky či medailony symbolizující členy rodiny, náramky mohou být přizpůsobeny, aby vyhovovaly osobnímu stylu každé ženy. Pokud si nejste jisti jaký kámen vybrat, diamantový tenisový náramek je bezpochyby dárkem, který potěší každou čerstvou maminku.

Zlatý náramek k narození dítěte - dětské stopy

Náušnice pro každodenní nošení

Náušnice mohou být skvělým způsobem, jak doplnit matčinu každodenní krásu. Volba může zahrnovat klasické diamantové náušnice nebo elegantní visící náušnice, které mohou být navrženy tak, aby odpovídaly ostatním šperkům v rodinné kolekci. U náušnic nemusí být vybírán drahokam přímo spojený s děťátkem nebo porodem, ale garantujeme, že když si je bude maminka nasazovat, vždy si vzpomene, k jaké příležitosti je dostala. 

Symbolika a personalizace ve špercích

Personalizace šperků dodává push presentům osobitý význam. Gravírování jmen, dat nebo dokonce otisků rukou a nohou dítěte na šperky dělá z každého kousku jedinečný a neopakovatelný dar. Symbolika může být dále rozšířena o drahokamy podle měsíce narození dítěte, což přidává další úroveň osobního vztahu mezi matkou a šperkem. 

Muž zapíná ženě náhrdelník kolem krku


 Výběr drahokamů podle měsíce narození a pohlaví

Při výběru drahokamů pro push presenty může mít každý kámen speciální význam, který odráží nejen měsíc narození dítěte, ale také jeho individualitu. Například diamant, symbolizující nezlomnost a čistotu, je ideální pro děti narozené v dubnu, zatímco smaragdy, reprezentující obnovu a růst, jsou vhodné pro květnové děti. Výběr barvy drahokamů může být také ovlivněn pohlavím dítěte, přičemž tradičně se používají růžové kameny pro dívky a modré pro chlapce, čímž se přidává další vrstva personalizace.

 Podívejme se blíže, které drahokamy jsou spojeny s jednotlivými měsíci narození:

Ženské ruce s prsteny se zeleným a modrým drahokamem

 1. Leden - granát
 2. Únor - ametyst
 3. Březen - akvamarín
 4. Duben - diamant
 5. Květen - smaragd
 6. Červen - perla
 7. Červenec - rubín
 8. Srpen - olivín
 9. Září - safír
 10. Říjen - opál
 11. Listopad - topas
 12. Prosinec - tyrkys


Šperky pro celou rodinu

Některé push presenty mohou být navrženy tak, aby sloužily jako rodinné dědictví. Šperky, které obsahují prvky reprezentující každého člena rodiny, jako jsou kombinované drahokamy nebo přívěsky, které lze přidávat s narozením každého dalšího dítěte, jsou nádherným způsobem, jak uchovat rodinnou historii. Tyto šperky poskytují vizuální a materiální reprezentaci rodiny, která roste a rozvíjí se.


Jiné vhodné dárky pro nové maminky

Kromě šperků existuje spousta dalších dárků, které mohou ocenit nové maminky. Luxusní lázeňské balíčky, kvalitní kosmetické sady nebo dokonce oděvy na relaxační chvíle doma mohou poskytnout zasloužené pohodlí a relaxaci. Výběrem takových dárků lze novým maminkám poskytnout chvíle odpočinku a péče o sebe, které jsou v tomto náročném období velmi potřebné.

Žena objímá a gratuluje s dárkem těhotné kamarádce


Personalizované a praktické push presenty

V současnosti je velký důraz kladen také na praktičnost dárků. Například personalizované deníky, ve kterých mohou maminky zaznamenávat významné okamžiky nebo pocitové zápisky, nabízejí nejen cennou vzpomínku, ale také možnost reflexe a relaxace. Stejně tak kvalitní nosiče dětí, které zjednodušují mobilitu nebo moderní a stylové přebalovací tašky jsou nejen užitečné, ale mohou být i esteticky přitažlivé.

Push presenty jsou víc než jen dárky; jsou to symboly uznání, ocenění a lásky k ženě, která právě prošla jedním z nejnáročnějších, ale zároveň nejkrásnějších období svého života. Výběr správného push presentu by měl být promyšlen a měly by se zohlednit osobní preference a styl obdarované. Ať už se jedná o šperk nebo jiný druh dárku, měl by být odrazem ocenění za vše, co matka udělala a ještě udělá.

Takto darovaný push present má potenciál stát se nejen krásným, ale také nezapomenutelným symbolem milníku, který spojí rodinu a poskytne trvalou památku na jeden z nejdůležitějších momentů v životě ženy.


21.05.2024


Další články