Nejlepší svatební plánovač + PDF ke staženíNejlepší svatební plánovač + PDF ke stažení

Právě jste se zasnoubili a nevíte, kde začít s plánováním svatby? Aby vás obdobím svatebních příprav doprovázelo jen radostné vzrušení osvobozené od zbytečného stresu, máme pro vás praktický svatební plánovač. Pomůže vám nad organizací získat kontrolu a s přehledem zvládnout každý krok příprav. 


Sešit připraven na svatební plánování

Rozvrhnout si jednotlivé fáze tak, aby toho na vás nebylo najednou příliš, nevynechat žádný detail, vše správně načasovat, a ještě si přitom zachovat dostatek nadhledu, abyste si období svatebních příprav i trochu užili? Ano, dá se to. Klíčem je dobrý plán, který všechny povinnosti přehledně rozdělí do menších a snadněji zvládnutelných částí. S každým dokončeným úkolem se vám tak postupně zvýší i pocit jistoty, že máte přípravy pevně v rukou.

Protože čas je při plánování svatby jedním z hlavních faktorů (a občas i zdrojů stresu), obyčejný seznam pod sebou seřazených úkolů, nebo standardní plánovací kalendář, vám zřejmě nebudou stačit. Náš svatební plánovač ke stažení je rozdělen do časových úseků tak, aby se vám břemeno povinností rovnoměrně rozložilo, všechno jste stihli včas a nic zbytečně neodkládali na později. (Kromě stažení plánovače svatby doporučujeme uložit si i tuto stránku pod záložkou v prohlížeči.)


Ke stažení: Svatební plánovač

Na zaznamenávání všech skvělých nápadů a originálních myšlenek, které vás na této vzrušující cestě napadnou, si založte svatební deník. Nebude jen praktickým pomocníkem, ale s odstupem času i autentickou vzpomínkou na předsvatební měsíce.

Svatební plánovač


Úvodní klíčová rozhodnutí (12+ měsíců před svatbou)

Zatímco správná chvíle na zásnuby se nedá předepsat a zpravidla do ní každý partnerský vztah dozraje sám od sebe, čas pro rozhodnutí zorganizovat svatbu si po zásnubách můžete cíleně určit sami. A to i s vědomím všeho, co na vás čeká. Jak dlouhé období si na přípravy vyhradíte, bude záviset na vašich představách o místě konání, počtu hostů, doprovodném programu i na objektivních faktorech jako je rozpočet. 12 - 14 měsíců se obvykle ukazuje jako dostatečný čas na to, aby vše proběhlo hladce, bez zbytečného stresu a nereálných termínů.

Muž dává zásnubní prsten ženě na ruku

K prvním rozhodnutím, hned po oznámení radostné zprávy rodině a blízkým, nebo stanovení data svatby, by mělo patřit určení výše rozpočtu. Od něj se mohou následně odvíjet všechny další plány. Kdo bude svatbu platit, kolik můžete utratit a co budou hlavní priority, byste si měli ujasnit hned v úvodu příprav.

Už od začátku byste měli začít přemýšlet i nad tím, kolik pozvete hostů. Kromě rozpočtu zohledněte i kapacitní možnosti v případných místech konání. Co se seznamu pozvaných hostů týče, je vhodné nechat výběr jejich určité části na rodičích obou novomanželů. Nevěsta a ženich mohou například pozvat 70 procent z celkového počtu hostů a obě rodičovské strany po 15. Jména svědků, družiček, či jiných formálně zúčastněných osob by měla být rovněž známa již od začátku.

Konverzace o hlavním svatebním tématu, barvách a dekoracích by rovněž měla začít již v tomto stádiu. Detaily přijdou na řadu později, nenechte se proto vtáhnout do příliš podrobných diskusí. Dohodněte se pouze na ústředním tématu a úrovni formality, která bude splňovat vaše představy. Na místě je také otázka, zda bude obřad civilní nebo církevní.

Různé dekorace na svatebních stolech

S ohledem na téma, přibližný počet hostů a rozpočet si určete i širší okruh možných míst konání. Budova a okolí svatební hostiny by měly ladit nejen s tématem, ale i s vašimi osobnostmi a temperamentem. Svatba ve stodole nebude nejšťastnější, pokud mají být dámy oděné v róbách a pánové ve fraku. Důležitou roli hraje i roční období, svatba v zimě bude vyžadovat poměrně odlišnou logistiku než svatba v teplejších měsících roku. Zvažte také, zda necháte na provozovateli i přípravu svatební výzdoby a menu, nebo raději zvolíte externí dodavatele.

V neposlední řadě si vyberte spolehlivou pomoc při celé organizaci. Můžete oslovit profesionální agenturu, nebo se s důvěrou obrátit na blízkého člověka s dobrými organizačními schopnostmi.

Intenzivní vyhledávání informací (12 - 11 měsíců před svatbou)

S jasnější představou o tom, co všechno na svatbě chcete, se můžete vrhnout na důkladný průzkum reálně dostupných možností. Spektrum služeb a jejich dodavatelů může být širší, než by se na první pohled zdálo, je potřeba mu proto věnovat dostatek pozornosti. Svatební fotograf, kameraman, květiny, osvětlení, živá hudba, DJ, dort, pozvánky, dárky pro svatební hosty, menu, svatební šaty, make-up, účes, doprava a ubytování hostů jsou jen těmi základními požadavky. Zamyslete se nad tím, jaké svatební tradice byste chtěli mít na vaší svatbě. Každá konkrétní svatba však bude zřejmě vyžadovat ještě cosi k tomu.

Váš průzkum trhu by měl zahrnovat kolekce ukázek hotových prací (foto a video dokumentace z již uskutečněných svateb), zpětnou vazbu od zákazníků, cenové nabídky, doby dodání, dostupnost služeb ve vašem termínu a podobně. Využijte internet, místní informační zdroje i doporučení známých. 

Novomanželé na svatebním focení s kyticí

Speciální čas si vyhraďte na návštěvu míst, které připadají v úvahu jako hlavní dějiště hostiny a zábavy. Věnujte ho prohlídce, hodně se ptejte a pokuste se představit si, jak by tam váš velký den probíhal. Nezapomeňte ani na ochutnávku jídla a vín.

Navštivte svatební salon a vyzkoušejte si různé střihy svatebních šatů. Ženich by se měl ve svatební den cítit stejně sebejistě, zkouška obleku proto neobejde ani jeho.

Sestavte si předběžný harmonogram průběhu svatebního dne, včetně jednoho dne před a jednoho dne po.

První myšlenky už můžete věnovat i svatební cestě a prozkoumat nabídky cestovních kanceláří.

V této fázi byste se už oba měli začít soustředit i na to, abyste ve váš velký den vypadali co nejlépe. To může znamenat úpravu životosprávy, pravidelnou péči o pleť, lehkou dietu i více pohybu, nacvičování choreografie prvního manželského tance nevyjímaje.

Zkoušení svatebních šatů

První rezervace (10 - 9 měsíců před svatbou)

Přišel čas udělat závazná rozhodnutí. Zužte selekci, naposledy se poraďte s partnerem a vyberte konečné místo konání. Spolu s ním si rezervujte oddacího úředníka při svatbě na úřadě, nebo kněze při svatbě v kostele.

Po nich jsou na řadě fotograf na zvěčnění všech jedinečných momentů, DJ na zpestření zábavy svatebního večera a kameraman na co nejvěrnější dokumentaci průběhu celého dění v podobě svatebního videa. Následovat by měly objednávky cateringu, dorty, dekorací a květin.

Svatební dorty

Pokud se chystáte ubytovat větší počet svatebních hostů současně, pokuste se dohodnout s některým z místních hotelů na skupinové rezervaci jednoho patra nebo odděleného křídla. 

Začněte diskusi o grafickém designu svatebních pozvánek, menu a ostatních doprovodných tištěných materiálů (jmenovky, zasedací pořádek, atd.). Můžete si také založit svatební webovou stránku a postupně na ni přidávat všechny finální informace o harmonogramu, svatebním menu a podobně.

Období přibližně 9 měsíců před svatbou je také tím pravým momentem na první korespondenci. Tu tvoří kartičky ve stylu „Save the date“, v předstihu oznamující datum svatby. Pro vybrané hosty jsou připomínkou, aby si na daný čas, pokud možno, neplánovali nic jiného. Tato oznámení netvoří formálně pozvánky, ty budou následovat. Mohou však posloužit jako dobrý test pro vámi zvolený grafický design, typ písma a celkový dojem. Tuto grafiku můžete posílat také online a tištěnou verzi si ponechat až na svatební oznámení.

Moderní svatební tiskoviny

Svatební šaty a seznam darů (8 - 7 měsíců před svatbou)

Stojíte před dalším kritickým rozhodnutím – výběr šatů byste v žádném případě neměli odkládat. Jejich zkoušení, případné krejčovské úpravy, aby sedly jako ulité, doladění ostatních prvků vizáže a přípravné focení potřebují minimálně několik týdnů, ne-li měsíců. Čím dříve budete mít šaty, tím více s nimi můžete „pracovat“. Totéž platí pro oblek ženicha a šaty družiček. 

Dary, které si přejete obdržet, je vhodné sepsat do seznamu. Ten pak můžete publikovat v rámci specializované online aplikace nebo na sdíleném Google Drive dokumentu. Hostům tím usnadníte situaci s výběrem a zároveň se dobrou a včasnou organizací i v tomto směru přiblížíte ke svatbě vašich snů. Vždyť kdo by nechtěl jako dary přesně to, co si přeje?

Pozvěte rodiče, svědky, družičky a všech ostatní s nějakou formální úlohou na setkání, jehož obsahem bude blíže je seznámit s programem svatebního dne. Vysvětlete jim, jak si představujte jeho průběh a co od nich v konkrétních momentech očekáváte. Vybrané hosty požádejte, aby si předem připravili proslovy na svatbu a naznačte jim, v jakém tónu byste preferovali, aby se nesly. Vyhnete se tak případnému zmatku a zbytečným komplikacím.

Šaty v svatebním salonu

Doladění detailů a svatební prsteny (6 - 4 měsíce před svatbou)

Najměte živou hudbu. Pokud chcete, aby vás provázeli při obřadu i večeři, případně požadujete, aby zahráli něco méně typického, poskytněte hudebníkům dostatek času na nácvik. V případě, že jste se rozhodli pro limuzínu nebo jiný speciální způsob přepravy ve svatební den, nyní je čas i na tuto rezervaci. Zajistěte i hromadný převoz pro hosty, pokud je to nutné. 

Uzavřete výběr destinace svatební cesty a vše s ní spojené – dopravu, ubytování, aktivity na místě a dovolenou v práci. Budete mít o další starost méně.

Na setkání s dodavateli cateringu si vyjasněte všechny podrobnosti ohledně základního menu. Uvědomte je, že se mohou objevit speciální dietní požadavky na poslední chvíli a měli by být připraveni jim vyhovět.

Rozhodněte se, jaká bude konečná podoba svatebního dortu – složení, chuť, dekorace a objem. Při svatbě venku musíte myslet na uskladnění, neboť ještě před konzumací bude předmětem obdivu hostů a zájmu fotografa.

Krájení svatebního dortu

Nakupte všechny svatební doplňky pro nevěstu, ženicha a družičky. Inspiraci naleznete mimo jiné v tradičním „něco starého, něco nového, něco půjčené a něco modrého“. Ženichovy boty, vázanka, manžetové knoflíky a jiné maličkosti dovedou celkový dojem z vás jako páru do absolutní dokonalosti. 

Generální zkouška mejkapu a svatebního účesu nesporně potěší každou ze zúčastněných dam a jejich cenné rady zaručeně povedou k více vylepšením. Jistě najdete i prostor na trochu pokusů, například se svatebním účesem se závojem. Účesy družiček na svatbu můžete samozřejmě prodiskutovat v ten samý den. Tuto příležitost můžete využít i na naplánování vaší rozlučky se svobodou.

Výběr svatebních prstenů patří k těm nejpříjemnějším povinnostem celého přípravného období. Vždyť kdo by nenašel radost v prohlížení si skvostných řemeslných výtvorů z drahých kovů zdobených delikátním a originálním designem? Přejeme vám, abyste našli pár prstenů přesně podle vašeho vkusu, které vás budou na společné cestě životem provázet dlouhá desetiletí. 

Výměna prstenů novomanželů

Pozvánky, dárky pro hosty a zasedací pořádek (3 - 1 měsíc před svatbou)

Finalizujte menu. Snažte se co nejlépe odhadnout počet porcí, abyste zbytečně nepřeplatili, ale zároveň bylo dost jídla pro každého – zvažte dětské porce, vegetariány, fotografa, hudební produkci a ostatní přítomné. Dokončete i grafickou podobu menu.

Rozhodněte se, jaké dárky připravíte pro hosty, jak je zabalíte a odprezentujete. Zaručeného úspěchu dosáhnete jedním druhem dárku pro dámy a jiným pro pány. Děti si pochopitelně získáte hračkami, jen dejte pozor, aby se od sebe příliš nelišily a nevyvolaly u některých malých hostů pocity křivdy. Dary pro družičky, případně i svědky, mohou být osobnější a hodnotnější. Dárky nakupte, zabalte a bezpečně uložte.

Dodat celé svatební výzdobě dotek vaší osobnosti můžete tak, že do ní zakomponujete vlastnoručně vyrobené prvky. Pokud si na to troufáte, s produkcí byste měli začít pár měsíců předem.

Dva měsíce před termínem svatby jsou ideálním časem pro tisk a rozesílání oficiálních pozvánek na svatbu. Dbejte na to, abyste jich měli dostatek, několikrát zkontrolujte gramatiku a pravopis, abyste se vyhnuli chybám na svatebních oznámeních a nezapomeňte i na RSVP kartičky. Je jen na vás, zda necháte na pozvánky vedle faktických informacích a romantického svatebního citátu vytisknout i jména hostů, nebo to uděláte osobněji, ručním písmem. Obrátit se můžete také na profesionálního kaligrafa. Důležitým detailem je přiložit obálky a předplatit pozvaným hostům zpětné poštovné. Nicméně v současnosti se můžete spolehnout na potvrzení účasti i telefonicky, emailem nebo smskou.

Svatební oznámení

Ještě jednou si podrobně projděte celý průběh svatebního dne. Ujistěte se, že pasáže, které máte mít vy a ostatní aktéři nacvičené, dokonale ovládáte. Pokud to považujete za nutné, svolejte všechny na generální zkoušku. Posloupnost formálních částí obřadu, kdo má kde stát a co říkat, vaše vzájemné svatební sliby, přednes řečí a přípitků – to vše by mělo jít plynule a bez zbytečných chyb.

I když ještě nemáte potvrzenou účast od všech pozvaných hostů, vytvořte si alespoň pracovní verzi zasedacího pořádku na svatbu. Při usazování hostů berte v úvahu, kdo je vám blízký a měl by sedět u vás, dále rozložení stolů, případné bariéry pro starší i nejmladší, aby dětské židličky nepřekážely číšníkům, i to, aby se hosté u jednoho stolu navzájem nenudili. Na zasedacím pořádku svatby si dejte opravdu záležet, protože, ačkoli se tak nejeví, správné usazení hostů je pro dobrou atmosféru velmi podstatným faktorem.

Nechte vytisknout jmenovky a čísla nebo názvy jednotlivých stolů. Tisk zasedacího pořádku si domluvte až na den svatby, aby mohl odrážet i změny na poslední chvíli. O vytištění můžete požádat také přímo v místě konání. Zaběhnutá místa svateb obvykle disponují kvalitní tiskárnou.

Zaplaťte všechny se svatbou spojené účty, které vám už byly vystaveny. To vám poskytne určitý druh úlevy a také jistou záruku, že služby, za které jste již zaplatili, vám budou dodány.

Měsíc před svatbou je načase rozchodit svatební boty. Obujte si je doma a zkuste v nich i pár tanečních kroků.

Bílé boty nevěsty a kytice růží

Vrcholící přípravy a rozlučka se svobodou (poslední 2 týdny) 

Vydechněte si, protože nejtěžší části přípravy máte úspěšně za sebou. Uvolněte se a užijte si rozlučku se svobodou. Bez obav si dopřejte, protože si to zasloužíte! Wellness, relax, pohár dobrého vína, ani sladkosti či dort by na vaší rozlučce se svobodou neměly chybět.

Společně oslovte hosty, kteří nereagovali na RSVP, a vyhotovte jejich konečný seznam.

Sbalte si zavazadla na svatební cestu.

Pár dní před svatbou navštivte kadeřníka a upravte si střih. Potom i kosmetičku, manikúru a pedikúru.

S družičkami zorganizujte poslední společné zkoušení šatů.

Francouzská manikúra nevěsty a bílá svatební kytice

Den před svatbou

Připravte si všechny věci na svatbu a několikrát systematicky zkontrolujte, že nic nechybí. Pokud parkujete na dostatečně bezpečném místě, můžete sbalené věci odnést do auta už večer.

Pijte hodně tekutin, jezte jen lehčí jídla, zkompletujte si malý balíček nejpotřebnějších osobních věcí a dobře se vyspěte.

Nevěsta s bílo-zelenou kyticí

Váš velký den

A je to tady! Určitě snězte snídani, od rána se snažte stát co nejméně na nohou a pijte hodně vody.

Požádejte někoho zručného, aby naparovačem projel vaše svatební šaty a závoj. Dalšího schopného pomocníka pošlete po svatební kytici.

Shromážděte všechny relevantní, se svatbou spojené věci na jednom místě a fotografa poproste, aby je vyfotil.

Všem blízkým předem poděkujte za podporu a spolupráci.

Všechny obavy hoďte za hlavu a naplno se oddejte jednomu z nejkrásnějších dnů vašeho života, který po precizní přípravě nemůže skončit jinak než fenomenálním úspěchem!

Šťastní novomanželé a házení rýže

Pár dní po svatbě

Zajistěte, aby byly vaše svatební dary bez problémů dopraveny k vám domů.

Vraťte věci, které jste měli půjčené a zaplaťte zbývající faktury.

Pokud máte svatební šaty koupené, najděte kvalitní čistírnu a nechte si je profesionálně vyčistit. Pak je zabalte a uložte tak, abyste je co nejlépe uchovali jako památku.

Vezměte kufry a vydejte se na líbánky!

Dvě lehátka pro novomanžele na tropické pláži

Po návratu ze svatební cesty

Vybavte formality ohledně změny příjmení a aktualizaci dokladů.

Spojte se s fotografem a kameramanem. Společně zkompletujte svatební album a vybraným hostům spolu s děkovnými pozdravy pošlete i vyvolané fotografie. Na svatebním webu vytvořte novou galerii dostupnou pro všechny hosty a přidejte i videozáznamy.

To je všetko. Gratulujeme a želáme krásne spoločné roky!

Svatební album

To je všechno. Gratulujeme a přejeme krásné společné roky! 

 

 


23.11.2020


Další články