Jaké šperky zvolit na ples?Jaké šperky zvolit na ples?

Dokonalou plesovou róbu musí doplňovat stejně bezchybně zvolené šperky.

Plesy nejsou ani zdaleka jen o předvedení vaší obratnosti při vídeňském valčíku. Nabízejí i příležitost vystavit na odiv vaše konverzační schopnosti, ovládání společenské etikety a především zazářit dokonalým stylem. Ten musí být vyváženým mixem účesu, make-upu, šatů a šperků. A jinak to nebude ani tuto sezónu.


Žena s výraznými náušnicami a prsteňom na plese


Pokud nemáte úplnou jistotu v tom, který kus z vaší klenotnice zvolit k danému typu večerních šatů, nemějte obavy. Cit pro výběr šperků lze kultivovat a může být prvním krokem k vašemu převzetí kontroly nad formováním celého zevnějšku do podoby, ve které do sebe všechno bezchybně zapadá.   

Dobrým startovním bodem je tvar dekoltu. Často tvoří nejvýraznější, určující linii celého outfitu a s ohledem na ni je nutné přidělit funkce i jeho ostatním částem, v první řadě šperkům.

 

Přímá vodorovná linie

K šatům bez ramínek, s přímou horizontální linií výstřihu, sedí několik druhů náhrdelníků. Nejsou limitující a můžete proto klidně sáhnout po náhrdelníku na styl obojku, nebo i po volnějších typech. Totéž platí i pro délku náušnic. Pokud máte krátké, či sepnuté vlasy, s tvarem i velikostí náušnic si můžete pohrát.

 

Přímá vodorovná linie dekoltu 

Výstřih pod rameny

Trend vodorovné linie, pokračující přes paže pod rameny, má potenciál stahovat pozornost na vaši tvář – výstřih může působit jako spodní okraj portrétu. Na vyvážení je vhodný zářivý, středně velký a mírně uvolněný náhrdelník. Kontrastující tmavší, opálená pleť celý efekt ještě více zvýrazní.

Výstřih pod rameny 

Dekolt ve tvaru srdce

Romantiku obrysu srdce lze podtrhnout kratším a silnějším barevným náhrdelníkem. Balanc celému vzezření dodáte i navrstvením náramků na obnažených rukou.

Dekolt ve tvaru srdce 

Výstřih ve tvaru „V“

U tohoto oblíbeného střihu záleží hodně na jeho hloubce i na typu vaší postavy. Čím hlouběji véčko sahá, tím více je potřeba ho nechat vyniknout, zejména u vyšší a štíhlé postavy. Krk lze v takovém případě nechat bez náhrdelníku, nebo jej ozdobit jen něčím velmi jemným. Tenký, dostatečně dlouhý řetízek spadající paralelně s okraji výstřihu až těsně nad jeho konec úplně postačí. Vhodné budou také menší náušnice.

U výstřihu končícího výš a u plnější postavy vyberte jednoduchý náhrdelník s jedním menším, ale zřetelným kamenem, například oválného tvaru.

Výstřih ve tvaru V 

Iluzorní linie

Jemná, průsvitná textilie překrývající hlubší výstřih je také sama o sobě dostatečně nápadným prvkem, který nejlépe zapůsobí bez dalšího přikrášlování. Skvělým komplementem budou volně visící náušnice i větší romantický prsten.

Iluzorní linie dekoltu 

Vysoký výstřih

Zda ho doplníte náhrdelníkem je otázkou osobní preference, materiálu šatů a barevné harmonie. Obě varianty, s náhrdelníkem i bez něj, mohou vyznít stejně dobře. Když se pro něj rozhodnete, dbejte na to, aby se neztratil. Pokud to zkusíte bez něj, dokonalou kompenzací budou dominantní náušnice, ať už kruhy nebo delší volné kousky.

Vysoký výstřih šatů 

Pravidelný hranatý dekolt

Dodržení geometrické pravidelnosti přinese největší benefit. Neznamená to však omezovat se pouze šperky s převahou pravých či ostrých úhlů. Kruhové, eliptické, nebo vlnovkové elementy budou neméně adekvátní. Přívěsky na krku, náušnice, prsten i náramek budou s hranatým výstřihem ladit skvěle.

Pravidelný hranatý dekolt 

Linie přes jedno rameno

Róba s jedním odhaleným ramenem volá po odvážných objemných náušnicích. Měly by mít silnější a plnější tvary, aby svým objemem po obou stranách navrátily rovnováhu. Druhým úžasným doplňkem zde bude náramek na ruce obnažené strany. A opět se nemusíte bát většího objemu. Pokud trváte i na náhrdelníku, neměl by příliš přesahovat nad pokožku.

Linie přes jedno rameno

Výstřih na zádech

U otevřených zad je důležité mít na paměti komfort a držení těla při chůzi i tanci. Přece jen, pocit šperku, visícího někde mezi lopatkami, není každodenní záležitostí, a když k tomu přidáte pohyb při tanci ve vysokých podpatcích, může se snadno stát, že tělo ztratí optimální postoj. Zvolte proto jen něco velmi lehké, váhou téměř zanedbatelné. Náhrdelníky se dvěma-třemi souměrně pod sebou uloženými oblouky, nebo jednu vertikální linii s perlami v pravidelných odstupech. Pro odlehčení může vycházet z chokeru.

 

Farby

Čo sa kombinácie farieb týka, môžete sa vydať jednou z dvoch overených ciest – držať sa v medziach odtieňov určených farbou šiat, alebo sa pokúsiť o rafinovaný kontrast.

Prvý spôsob uprednostnite keď sú šaty viacfarebné. Šperky môžu potom dotvárať postupnosť farebnej škály, či už zažiaria ako najjasnejší z odtieňov, alebo budú tichou decentnou podporou živších farieb šiat. Spoľahnúť sa môžete v prvom rade na kamene, ktoré ponúkajú dostatok farebných variácií presne na tento účel.

Najpôsobivejší protiklad vznikne, ak sú šaty jednofarebné. Vtedy budú ideálnym pozadím pre šperky z opačného konca spektra farieb. Tu budú, popri kameňoch, dôležité i drahé kovy, ich lesk, presný odtieň a celkový výraz.

 

Barvy

Co se kombinace barev týče, můžete se vydat jednou ze dvou ověřených cest – držet se v mezích odstínů určených barvou šatů, nebo se pokusit o rafinovaný kontrast.

 

První způsob upřednostněte, když jsou šaty vícebarevné. Šperky mohou pak dotvářet posloupnost barevné škály, ať už zazáří jako nejjasnější z odstínů, nebo budou tichou decentní podporou živějších barev šatů. Spolehnout se můžete v první řadě na kameny, které nabízejí dostatek barevných variací přesně pro tento účel.

 

Nejpůsobivější protiklad vznikne, pokud jsou šaty jednobarevné. Tehdy budou ideálním pozadím pro šperky z opačného konce spektra barev. Zde budou, vedle kamenů, důležité i drahé kovy, jejich lesk, přesný odstín a celkový výraz.

 

Tvary

Standardní ples je formální záležitostí, proto nemusí být tím pravým místem pro přílišnou výstřednost. Naopak, může být skvělým prostorem pro volbu doplňků v duchu hesla „krása se ukrývá v jednoduchosti“.

 

U náhrdelníků dejte šanci rovným, lehčím, souměrným tvarům, a to jak u přívěsků, tak
u řetízků, na kterých visí. Třpytící se kamínky jsou neodmyslitelnou součástí každého plesu,
a tak se nebojte, že to přeženete. Prodloužené tvary, jako kapka, úzký dlouhý krystal, vejce, či diamant jsou pro tuto příležitost dokonalé. Jak již bylo řečeno, hodně závisí na výstřihu, ale ani vrstvení řetízků nemusí být nutně nevhodné.


03.01.2020 |


Další články