Jak sundat zaseknutý prsten?
Zaseknutý prsten může kromě fyzického nepohodlí či zdravotních rizik vyvolat i obavy, jak ho dostat z prstu dolů. Není však důvod k panice, protože se dá stáhnout hned několika způsoby.

Příčin, proč prsten uvízne na prstu, může být celá řada – menší průměr prstenu, než by bylo žádoucí, otok prstu způsobený zraněním, artritidou, píchnutím bodavého hmyzu, či zvýšenou venkovní teplotou, ale i přirozené zvětšení prstu s přibývajícím věkem nebo v těhotenství.
V případě, že si zaseknutý prsten z prstu včas neodstraníte, začne působit jako škrtidlo a vyvolávat chronický stres. Riskujete tak vážnější zdravotní komplikace, omezení proudění krve, ztrátu hmatového vjemu a poškození šlachového vaziva nevyjímaje. Zdraví je samozřejmě prvořadé, ale vyhnout se znehodnocení šperku při jeho mechanickém odstraňování je také v zájmu každého, komu prsten zůstal na ruce.
Pokud prsten nejde pohodlně sejmout, zachovejte chladnou hlavu a nesnažte se ho z prstu strhnout násilím. Zvažte situaci a podle potřeby se ho pokuste sundat jedním z následujících způsobů. Avšak při podezření na poranění prstu, co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.
Kroucení
Prsten pevně uchopte mezi dva prsty volné ruky. Současným točením a mírným tahem se ho snažte postupně, nejmírnějším možným pohybem, postupně stáhnout z prstu. Prsten netahejte násilím. Vyzkoušet můžete souvislé kroucení v jednom směru, otáčení ze strany na stranu i jemné kmitání dopředu a dozadu. Vhodné je i uvedené pohyby střídat.
Zvednutí ruky
Slabší otok prstu můžete účinně zredukovat tím, že zvednete ruku a dlaň několik minut (5 až 10) podržíte ve výšce nad ramenem. Po vykrvení prstů otok ustoupí a prsten jemně stáhněte. Zároveň se zvednutím ruky můžete na prst aplikovat i ledový obklad.
Zchlazení
Druhým jednoduchým způsobem, jak alespoň dočasně eliminovat otok, je ponořením ruky do ledové vody. Chladem se průměr prstu přirozeně zmenší a prsten může povolit.
Lubrikace
Vytvořením kluzké vrstvy na pokožce prstu usnadníte pohyb prstenu. Ideální substancí pro tento účel je například kosmetická vazelína, která se pomalu vstřebává do pokožky. Vyzkoušet můžete i kuchyňský olej, máslo, krém na ruce, dětský olej, mýdlo nebo šampon. Důležité je, aby lubrikant neobsahoval agresivní látky a nezpůsobil zbytečné podráždění kůže, či poškození prstenu.
Po nanesení kluzké vrstvy na prst se snažte prstenem mírně otáčet ze strany na stranu a lehce ho potáhnout směrem ven. Dbejte na to, aby se lubrikant dostal i pod prsten, což usnadní jeho pohyb ještě více.
Dentální nit
Tato metoda první pomoci využívá k odstranění zaseknutého prstenu pomůcku v podobě dentální nitě. Jeden konec nitě prostrčte pod prsten směrem k zápěstí a vytáhněte ho asi 5 cm. Druhou část nitě, vyčuhující zpod prstenu směrem ven z ruky, začněte omotávat kolem prstu až po jeho konec. Měla by být omotaná hustě a relativně natěsno, aby prst stisknutím zúžila. Nit by se však neměla zařezávat do pokožky, ani způsobovat další bolest. Tento konec nitě důkladně upevněte.
Potom uchopte druhý (volný) konec a spirálovým obtáčením kolem prstu ho táhněte směrem k jeho konci. Nit se vám takto podaří z prstu postupně odvinout. Spolu s tím, jak se bude nit z prstu odmotávat, se bude po malých kouscích posouvat i prsten. Pokud se prsten posune jen o kousek, celý proces můžete zopakovat vícekrát.
Speciální nástroje
Moderní technologie přinesly i speciální nástroje pro odstranění zaseknutých prstenů. Ty kombinují kompresi prstu pomocí tlaku (podobný princip, jako při standardním domácím tlakoměru), speciální lubrikant a přesný, předepsaný postup pohybu prstenem.
Pokud je prsten nižší materiální, umělecké či sentimentální hodnoty, můžete zvážit i jeho mechanické odstranění proříznutím. Zlatnictví a šperkařství disponují speciální pilkou přesně pro tento účel a bezbolestný úkon provádějí na počkání.
Co udělat po odstranění prstenu
Co nejdříve poté, jak se vám podaří dostat prsten dolů, celý prst vydezinfikujte a natřete uklidňujícím dermální krémem. Prst nechte několik dní „odpočívat“ a nenasazujte si na něj žádný (ani širší) prsten. Načas se také vyhýbejte fyzické zátěži celé ruky.
Co se prstenu týká, ošetřete ho přípravkem na daný druh kovu a odložte. Zvažte možnost odborného zvětšení jeho průměru, což je služba, kterou zlatníci běžně poskytují, ale není aplikovatelná na všechny druhy drahých kovů.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Abyste předešli poranění a infekci, je při znatelných indikacích vážnějších problémů lepší se odstraňování prstenu na vlastní pěst vyhnout a navštívit lékaře. K takovým znamením patří silný, se zánětem spojený otok prstu, tržná rána, změna přirozené barvy pokožky i ztráta hmatového vjemu při dotyku prstem.
Prevence
Nejlepší prevencí před nepříjemnostmi spojenými se zaseknutým prstenem je nenasazovat si ho vždy a za každou cenu. Zejména v horkém počasí, při sportu, manuální práci, nošení těžkých zavazadel, či zdravotních problémech spojených s otékáním prstů je rozumnější prsten odložit a nasadit si ho jen příležitostně.
05.08.2021 | iZlato24.cz