Hygge tipy na šťastný životní styl
Doslovný překlad slova hygge neexistuje. Pocit útulného pohodlí, který vyjadřuje, se však dá nejen pěkně popsat, ale především cíleně dosáhnout a zažít na vlastní kůži.
Těžko vysvětlitelné, a ještě tíže vyslovitelné (něco mezi „hjú-ga“ a „hjú-já“), dánské slovíčko hygge se stalo před pár lety hitem v oblasti životního stylu. Skandinávci jím popisují stav spokojenosti vyplývající z útulného prostředí kolem sebe, ale jeho hlubší význam zahrnuje také způsoby, jak takového stavu dosáhnout a, v nejobecnějším pojetí, i celkový přístup k životu.
O světovou slávu hygge se postarali tři knihy publikované krátce po sobě v roce 2016. Kniha hygge: dánské umění dobrého života (Louisa Thomsen Brits), Hygge: dánské umění štěstí (Marie Tourelle Soderberg) a nejznámější z nich – Malá kniha hygge: dánské tajemství šťastného života (Meik Wiking).
Z poslední jmenované vznikl díky snahám jejího autora, mezinárodního spíkra a ředitele instituce s výmluvným názvem – Institut pro výzkum štěstí, fenomén, který neunikl pozornosti světových médií, ani široké veřejnosti. Oslovující romantickými obrazy idylických časů, radami, návody a recepty zaměřenými na potěšení všech smyslů i univerzální jednoduchostí, začalo hygge konkurovat podobným, původem většinou asijským trendům na poli minimalistického životního stylu. Z podhoubí skandinávské kultury se tak idea skromného, praktického komfortu rychle dostala na pulty světových knihkupectví, sociální sítě i titulky časopisů a získala si srdce milionů lidí. Wikingův institut se zabývá kombinovaným (kvantitativním a kvalitativním) výzkumem komponentů lidského štěstí a produkuje doporučení na jeho zvýšení pro rozhodovací orgány ve státní i soukromé sféře. Organizuje i kurzy, poradenství a nabízí analýzy stavu štěstí ve společnosti.
Co je hygge?
Efemérní esenci hygge, podle Dánů pramenící v duši, není snadné definovat, lepší proto bude ilustrovat ji na příkladech.
Čas strávený v rodinném kruhu. Že trávit čas s blízkými je bytostně důležité chápe každý, ale posadit se společně na delší dobu ke stolu se už daří vzácněji. Žertování a pohodové popíjení domácích nealko nápojů je silným tmelem, který ve šťastné rodině nemůže chybět.
Přirozený oheň. Plamen blikající svíčky je považován za jeden z fundamentálních hygge momentů. Jakmile zapadne slunce, rozzáří se jich v oknech dánských obydlí tisíce (údajná spotřeba svíček v Dánsku je 6 kg na osobu za rok), aby přinesly atmosféru tepla do interiéru i lidské duše.
Rozpálený krb je stejně mocným zdrojem uvolnění, pocitu bezpečí a symbolem sounáležitosti.
V létě je možné přesunout se k zahradnímu ohništi nebo vatře, kolem kterých se dá v tiché harmonii sedět i do časného rána.
Jednoduchost. Minimalismus, vědomé vyhýbání se komplikacím, zbavování se zbytečných věcí a podobné tendence se do povědomí veřejnosti dostávají stále častěji. Hygge se veze na podobné vlně. K jeho doporučením patří například soustředit se při vaření na výběr kvalitních ingrediencí a recepty volit co nejjednodušší. Takový domácí špaldový chléb v sobě ukrývá překvapivé kouzlo díky vůni, chuti, tvaru i ruční přípravě.
Akcent na pohodlí v interiéru. Vytvoření útulného domácího prostředí, které bude již samo o sobě zdrojem klidné atmosféry a pohodové nálady, je jedním z klíčových poselství hygge. Aby byl interiér balzámem na duši, měly by v něm převládat přirozené barvy – měkké, pastelové, světlé krémové odstíny šedé, hnědé, zelené či bordó.
Dalším aspektem jsou přirozené, lehce rustikální designové prvky jako část neomítnuté cihlové zdi, kožešina, obnažené surové dřevo, kovové předměty a co nejméně chladného světla, či výrazných ostrých tvarů, křiklavých barev a neosobních předmětů.
Je třeba si dopřát, ale s mírou. Odpírat si násilím věci a aktivity, které dělají radost, nemá podle hygge o nic větší smysl, než to s nimi přehánět na úkor sebe a svého okolí. Doušek vína, kousek koláče s obsahem mouky a cukru, ani občasné lenošení nejsou ničím, kvůli čemuž je třeba se cítit provinile, i když si nejeden moderní lifestyle-ový guru myslí opak.
I šperky jsou jednou z drobných radostí, které dávají smysl. Jsou trvanlivé, jejich údržba je příjemnou a vděčnou činností, nezřídka hraničící s radostným, naplňujícím relaxem. Estetice hygge vyhovují přírodní materiály a textury v teplejších barevných odstínech. Kameny nepravidelných tvarů a dekorace imitující přírodní tvary zde tvoří ideál. Jemné řetízky, tenké prsteny a minimalistické šperky jsou schváleny hygge standardy. Provedení je jemné, příjemné na pohled i dotek. Hodí se k oddychovému, pohodovému stylu a působí uklidňujícím způsobem jak na své nositele, tak i na jejich společnost.
Více pohybu v přírodě. I když tak může na první pohled působit, hygge není o pasivitě, ani schovávání se mezi čtyřmi stěnami. Naopak, na kontakt s přírodou klade velký důraz a vyzývá k častým procházkám v lese, nebo pozorování hvězd. Přírodu chápe jako věčný zdroj revitalizující síly, se kterým je dobré si budovat trvalý pozitivní vztah.
Příjemné vzpomínky. Opíraje se o svůj vlastní výzkum, autor Meik Wiking uvádí zachovávání a živení pozitivních vzpomínek jako skvělou příležitost pro obohacení života o chvíle štěstí. Pro připomenutí, nebo vyvolání těchto pěkných vzpomínek mohou sloužit s nimi spjaté předměty umně rozmístěné po domácnosti (fotografie, artefakty, dárky od blízkých a podobně).
Čas věnovaný domácím zvířatům. Náklonnost psa, kočky nebo jiného domácího mazlíčka mívá výrazný terapeutický účinek. Jejich fyzickou přítomnost a častou interakci s nimi schvaluje i hygge, a stejně tak i prospěšnost aktivní péče o každé domácí zvíře.
Komfort v pravém slova smyslu. A vše, co k němu patří čili pohodlný oděv, tlusté ponožky, vlněná deka, mnoho polštářů, nohy položené na stole, horká čokoláda a objetí milované osoby.
A co hygge není ...
Večer na gauči strávený na sociálních sítích. Přístup v duchu „méně digitálních médií“ ve prospěch styku s lidmi, fyzických her, anebo čtení knih se odvděčí krásnějšími zážitky, vzpomínkami i lepším pocitem ze života.
Striktní pravidla. Hygge není o přísné disciplíně, ani o řízení se časovým harmonogramem, nebo vyškrtávání splněných úkolů z předem připraveného seznamu. Vyzdvihuje spíše uvolnění se a relax v individuálním tempu.
Kupování věcí aktuálně v módě, nebo na jedno použití. K hygge patří vlastnictví jen podstatných, hodnotných věcí, se kterými se buduje dlouhodobý vztah. Kupování módních výstřelků, aby skončily odložené a zbytečně zaplňovaly prostor, je v rozporu s tímto životním stylem.
Sezónní záležitost. Mohlo by se zdát, že hygge nabízí hlavně řešení pro trávení času v chladnějších obdobích roku, ale není tomu tak. Léto přináší množství příležitostí pro pobyt na čerstvém vzduchu, procházky v parku, grilovačku s přáteli, jízdu na člunu, jízdu na kole nebo na koni i koncerty pod širým nebem.
Hygge se neváže na žádné roční období a dá se praktikovat v každém z nich. Takový piknik v parku splňuje všechny atributy trávení času ve fyzické pohodě, ve společnosti blízkých, uvolněné atmosféře a ve styku s přírodou. Stejně tak zahradní párty – společný smích, lehké aktivity jako badminton, nebo společná příprava jednoduchého jídla na grilu jdou s hygge ruka v ruce.
Ve zkratce, hygge je o oddělení hodnotného života od materiálního bohatství, protože jakmile se podaří naplnit základní životní potřeby, začíná více záležet na smyslu a účelu života. Je také více o atmosféře než o hmotných věcech. A v neposlední řadě, je o volném běhu, ne o řízeném režimu.
Lykke
Limitací hygge může být, že nemusí vyhovovat více excentrickým povahám a náruživějším temperamentům. Ovšem i pro tyto nátury má dánská kultura odpověď. Je jí pojem lykke (vyslovuje se „lú-ka“), prostě označující štěstí.
Jako životní styl je lykke přímočarým návodem na to, jak štěstí v praxi dosáhnout bez ohledu na osobnostní specifika nebo kulturní kontext. Opírá se o pět pilířů, z nichž každý hraje na cestě za štěstím důležitou roli. Jsou jimi společenské soužití, peníze, zdraví, svoboda a vzájemná důvěra. Lykke je zaměřeno na praktické, spíše „pozemské“ oblasti. Pokud se na nich souběžně pracuje, budují se pevné základy a vazby, které se pak synergickým působením přetaví do života překypujícího štěstím.
27.07.2020