Šperky na pracovní pohovor: Jaké vybrat a jakým se vyhnout?Šperky na pracovní pohovor: Jaké vybrat a jakým se vyhnout?

První dojem je nesmírně důležitý, zejména na pracovním pohovoru. Příští zaměstnavatel si o vás vytvoří názor už v prvních vteřinách vašeho setkání, ještě předtím, než něco řeknete. Vyladila jste svůj životopis, vybrala dokonalý outfit, ale přemýšlela jste i nad doplňky? Nad tím malým detailem, který toho hodně udělá? Pojďme tedy spolu vyšperkovat váš vzhled, aby vám pomohl získat práci vašich snů. 


Žena v béžovém saku u psacího stolu


Dress code společnosti

Než se pustíme do výběru konkrétních šperků, ujasněme si, o jakou pracovní pozici máte zájem. Jiný outfit vyžaduje finanční či právnický sektor, jiný módní průmysl a zase trochu jiný veřejný sektor. Hodně vám toho napoví i dress code firmy. Zkuste se podívat na sociální sítě nebo na jejich firemní blog. Obecně však platí, že čím konzervativnější odvětví, tím konzervativnější by měl být i výběr oblečení a šperků.

Každopádně, pokud si nejste jistá, vždy je lepší přijít oblečená formálněji než litovat, že vám nesprávný outfit pokazil šance na úspěch.


Oblečení a výběr barev

Základem je zvolit především správné barvy outfitu a k němu doladit šperky. Elegantní oblečení v přírodních odstínech je vždy sázkou na jistotu. Nejvhodnější jsou neutrální barvy jako černá, šedá a bílá, které působí decentně. Pokud existuje barva, kterou byste si na pohovor v žádném případě vzít neměla, pak je to červená, jelikož působí agresivně.

Výjimkou je módní průmysl, který extravagantní kousky přímo vyžaduje. I v tomto případě byste však měla dbát zejména na elegantnost a zvolit zlatou – střední cestu, kterou nic nezkazíte. Nezapomeňte ovšem ani na jemný make-up a upravené nehty.

Žena v bílém saku s náhrdelníkem s perlou


Zazařte! Ale ne příliš.

Nezapomeňte, že šperky budou na pracovním pohovoru jen jako doplněk. To znamená, že mají váš vzhled jen doplňovat a zbytečně neodvádět pozornost. Minimalismus vládne ve světě, a to se týká všech sfér, šperky nevyjímaje. A proto by měly být i vaše šperky jemné, decentní, barevně a designově sladěné.

Patří vůbec perly a drahokamy na pracovní pohovor? Ano, ale určitě v jemnějších provedeních. Ukažte jimi, že víte, co je kvalitní, ale udělejte to stylově. Zejména pokud uvažujete o barevných drahokamech. Zvolit byste je měla v co nejmenším rozměru a šperky vybírat ve stejném stylu, ideálně z jedné kolekce.


 

Žena s dlouhými hnědými vlasy a kruhovými náušnicemi

Jaké náušnice na pohovor?

Během celého pohovoru se díváte do očí a náušnice se přímo ocitnou v zorném poli vašeho potenciálního zaměstnavatele, proto byste jejich vliv na váš vzhled určitě neměla podceňovat. Náušnice - pecky s perlami, diamanty nebo jinými, malými drahokamy jsou vždy sázkou na jistotu. Dodají vám potřebnou eleganci, aniž by kohokoli rušily. Vyzařují serióznost a hodí se k různým stylům oblékání.

Pokud máte v oblibě kruhové a visací náušnice, můžete zvolit také jemné zlaté kroužky, avšak jejich délka by neměla přesahovat 4 cm. Působily by pak více slavnostně a uvolněně. Pokud se přece rozhodnete pro delší náušnice, vyberte co nejdecentnější model, aby nepůsobil příliš robustně a zbytečně nepoutal pozornost. Myslete i na zvuk, který některé náušnice při pohybu vydávají.


Elegantní zlatý náramek a bílá halenka

Jaký náramek na pohovor?

Když už jsme u cinkajících náušnic, totéž platí i při nošení více náramků pohromadě. K rušivým zvukovým prvkům se počítají i náramky s přívěsky, které se ozvou vždy, když položíte ruku na stůl. Doma v zásuvce by měly zůstat také fitness trackery, náramky přátelství a domácí výrobky od dětí.

Náramek má doplnit váš profesionální vzhled. Vyberte si raději jeden náramek, kterého si na vás při podání ruky každý hned všimne.


Žena ve žlutém saku s náhrdelníkem s perlou

Jaký náhrdelník k pohovoru?

Jednoduchý náhrdelník nebo tenčí řetízek s elegantním přívěskem nenápadně upoutá pozornost, ale nebude působit rušivě. Určitě se však vyhněte mohutným, extravagantním náhrdelníkům, příliš dlouhým řetízkům, pestrobarevným korálkům, náboženským a politickým symbolům a dětským pohádkovým přívěskům, které na pohovor nepatří. Pokud je to možné, vyhněte se také levné bižuterii a šperkům, na kterých se již podepsal zub času a nepůsobí reprezentativně.


Ruka se zlatým prstenem a zapisování poznámek

Jaký prsten pro pohovor?

Nepodceňovali bychom ani volbu vhodného prstenu. Při příchodu si jistě podáte ruce, zapíšete si nějaké poznámky, prolistujete předložené dokumenty, nebo se napijete vody a při tom všem se zrak přenese na vaše ruce. Na designu prstenů až tak nezáleží, ale nepřežeňte to s jejich množstvím. Osm prstenů určitě nepůsobí profesionálně ani seriózně.

Zásnubní a snubní prsteny jsou samozřejmě naprosto v pořádku a klidně k nim přidejte ještě jeden elegantní kousek, kterým nic nezkazíte. Ale nechte mohutné a výrazné kousky doma, aby nepůsobily rušivě.


Žena s klasickým perlovým náhrdelníkem a černým sakem

Vše v jednom stylu: ano nebo ne?

Všechny vaše šperky by měly váš pohovorový outfit vylepšit, a ne s ním bojovat. Avšak časy, kdy jsme se striktně museli držet jen jednoho stylu jsou už, naštěstí, pryč. Nemusíte si vybrat jednu barvu zlata a už vůbec ji nemusíte doplňovat zlatými očními stíny. Důkazem jsou neobyčejné šperky z kombinovaného zlata, dvoubarevné i tříbarevné šperky. Přesto, pro pohovor zvolte šperky, které se jemně doplňují a ten hlavní, dominantní šperk doplňte už jen jednoduchými a méně výraznými kousky.


Kterým šperkům se vyhýba?

Je několik věcí, kterým byste se při výběru šperků na pracovní pohovor měla vyhnout.

  • Lacině vypadající šperky – ošoupaná a „černá“ bižuterie, která působí lacině a nekvalitně.
  • Neformální a pestrobarevné trendy kousky nechte doma, pokud se chystáte na konzervativnější pohovor a chcete působit profesionálně.
  • Materiály jako plast, kůže nebo kaučuk, které působí spíše sportovně a budí dojem, že to s prací nemyslíte až tak vážně.
  • „Hlučné“ šperky, které cinkají, chrastí nebo by vám mohly překážet. To znamená, že velké kruhové náušnice, mohutné náhrdelníky, náramky a nadrozměrné prsteny jsou tabu.
  • Zbytečně překombinované nebo masivní vzory, které se navzájem vůbec nedoplňují.
  • Symboly, nevhodné nápisy a všechny kousky s kontroverzními poselstvími, které mohou v personalistovi vyvolat nechtěné asociace raději nechte doma.
  • Masivní piercingy mohou u některých lidí vyvolat dojem, který nemusí být vždy pozitivní. Pro některé pracovní pozice mohou být vnímány jako nevhodné a neprofesionální.

 

 

Žena v saku a halence s minimalistickými šperky


Jak na to? Naše tipy

  • Kvalita nad kvantitu – jeden-dva dobře zvolené kousky budou mít větší „účinek“ než spousta laciných šperků.
  • Udělejte si průzkum – podívejte se na webové stránky společnosti nebo si projděte jejich sociální sítě, abyste získala představu o jejich firemní kultuře. Kreativní agentura může být otevřenější k výraznějším šperkům než advokátní kancelář.
  • Když nevíte, přikloňte se více ke konzervativnosti. Vždy je lepší být opatrná. Pokud si nejste nějakým kouskem jistá, raději jej nechte doma.
  • Perly jako klasická volba pro konzervativnější pracovní oblasti a formálnější pohovory. Jemný perlový náhrdelník nebo náušnice vyzařují eleganci a sofistikovanost. Vyhýbejte se však všemu příliš okázalému a přehnanému.
  • Sebevědomí je klíč! Nejdůležitější je nosit šperky, ve kterých se cítíte sebevědomě a pohodlně. Když se cítíte dobře, působíte sebevědomě, a i ostatní si toho všimnou.

Vaše šperky by měly být v konečném důsledku vyjádřením vaší osobnosti a profesionality. Proto si vyberte kousky, ve kterých se cítíte dobře, a které vám pomohou prezentovat se v co nejlepším světle. Přejeme vám hodně štěstí na pohovoru!


21.10.2024


Další články